Еко сватба - споделете опит

  • 16 069
  • 316
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 6 391
Малко повече от теб знам, вселена.
Ето ти два линка, да се пообразоваш относно еко-то на горенето на дърва. Предполагам, че поне един от двата езика владееш.

http://www.hc-sc.gc.ca/hl-vs/iyh-vsv/environ/wood-bois-fra.php

http://www.hc-sc.gc.ca/hl-vs/iyh-vsv/environ/wood-bois-eng.php

Обаче, за да бъде тази информация полезна, е хубаво да се сравни с някакви средни стойност от замърсяването от електрическите централи и да се покаже в проценти кое е за предпочитане. Също, дайте предложения за най-чистия начин, по който човек може да си опече хляб и курабийки.
В тази тема видях много опровергаване и нападки, но без да се дават напътствия за правилния начин. А би било полезно да се вмъква и тази информация, за да има някакъв смисъл опровергаването.

# 286
  • BG
  • Мнения: 123
Нямам опит, но харесвам нестандартни сватби. Тук има идеи http://greenweddingshoes.com/


Само ноември месец не ми се струва подходящ за  сватба, много ми е мрачен.

Последна редакция: ср, 10 авг 2011, 01:01 от elmyra duff

# 287
  • Мнения: 447
И зимните сватби имат своя чар    

Само да напомня на авторката, че по време на коледните пости църковният брак не е разрешен..... да съгласуват датата отново, ако се налага....

Последна редакция: ср, 10 авг 2011, 01:16 от jujavka

# 288
  • Мнения: 66
http://www5.statcan.gc.ca/subject-sujet/result-resultat.action?p … eNum=1&more=0



Ето две произволно избрани страници със статии и статистики. Търсачката на StatCanada е много добра, всеки може да си търси каквато го интересува информация относно замърсители, разходи по пречистване на почви, води и т.н.
Горе в ляво може да си смените езика.

Вселена, щом си убедена, че знаеш много, аз лично няма да преча на самомнението ти. Ако  смяташ, че е еко в електрифициран град с обществен и не само транспорт, с индустрии и други замърсители, ти да гориш дърва в печката, добре, живей си в заблудата. Само не забравяй, че тези дърва не ти идват на крака, нали? Някои ги реже, обработва, транспортира, т.е. има разход на енергия, има и замърсяване с вредни емисии, а отделно и твоят комин ще пуши.
Ако живееш в дивата пустош, да, там е по-еко, отколкото да ти прекарат жиците и да се електрифицираш.
С една дума, да си еко не е едноцначно навсякъде и при всякакви условия.

http://www5.statcan.gc.ca/subject-sujet/result-resultat.action?p … eNum=1&more=0


# 289
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 860
Kabiv, не знам доколко се вписва в идеята ти за сватбата ви, но мога да ти пошепна адреса на малка пекарна тип домашна - ръчни хлябове, гевреци тип бейгъл обикновени и пълнозърнести, домашни брускети със зехтин и сушени домати... Eat & shop local, един вид Simple Smile

# 290
# 291
  • Мнения: 658
Бу, тази дето е до вас ли? Зад очната клиника? То идеята ми е да създам незабравим спомен за децата - и нашите и на гостите - като ги накарам сами да творят сладки. Вече започва да ми се вижда много сложно, но не съм спряла да търся. Представям си го така: да намерим непретенциозна селска къща или манастир, да поканя гостите без строги официални дрехи (за мен това е излишно потребление на синтетични материи и ненужна показност), да им създам непринудена топла обстановка; за децата някакво полезно занимание; музиката да бъде от инструменти, а не дигитална. За декорацията вероятно ще ангажирам професионалист, дори да е за hand made. Църковния ритуал ще бъде католически и на самото място на почерпката, а не в църква. Подписването в общината е сухарска бюрокращина, която ще спестим на гостите си и децата. Ще се подпишем предварително.

# 292
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 860
Тази до нас, да, знаеш я явно Simple Smile не ти е убягнала.
Нищо не пречи гостите да са с официални облекла, ако си имат такива в гардеробите Simple Smile
Но все пак правиш сватба, не детски рожден ден, т.е. и в посока незабравими спомени на гостите няма да е лошо да мислиш Simple Smile на една сватба получихме вместо традиционни щуротии - зеленко растение в мъничка саксия колкото два напръстника (четох тук някакви суеверия за даване на живи цветя на сватба, но явно в нашия край не са актуални). Много ми хареса идеята, внимателно си ги запазихме и ги предадохме на майка, която ги пося в градината.

# 293
  • Мнения: 12 029
Представям си го така: да намерим непретенциозна селска къща или манастир, да поканя гостите без строги официални дрехи (за мен това е излишно потребление на синтетични материи и ненужна показност), да им създам непринудена топла обстановка; за децата някакво полезно занимание; музиката да бъде от инструменти, а не дигитална.

Доколкото разбирам, идеята е сватбата да е на красиво място сред природата, всичко около приготовлението да е максимално естествено и не пречещо на природата, споменът да е незабравим.
Не мога да намеря хубави снимки, но бих ти предложила хижата в м-тта "Чудните мостове"Мястото е магическо като красота и усещане.През ноември няма да е населено с туристи.От софрата в непосредствена близост могат да се правят разходки около природния феномен, децата да събират диворастящи плодове/през ноември все още се срещат някои видове/Не е толкова далече от Пловдив- около 60км е.Храната може да се приготви в хижата, а и няма опасност от непредвидени дъждове, ветрове, каквато опасност има, ако сватбата би била съвсем на открито.
На масите могат да се поставят съвсем прости глинени делвички със свежи цветя или дори билки.

Когато съм била в този район съм събирала билки  и диви ягоди , винаги съм си слагала букетчета в глинени и дървени вазички/ без вода/.Когато изсъхнат са много красиви, а и пръскат чуден аромат
Много красиво изглежда и жълтият равнец, изсушен и поставен като букет в стъклени съдове- в този район го има в изобилие.Ако отидеш сега, през лятото да проучиш района и за един ден ще си събереш достатъчно билки, които можеш да изсушиш направо в съдове и после да си украсиш с тях масите.

Ако не искаш хижа, а точно селска къща- близкото село Забърдо/ също не далече от Пловдив/ мисля, предлага къщи за гости,някога имаше и хижа, предполагам има място за повече хора.Селцето е много красиво, с чудесни гледки, преполагам ще ти приготвят добра и естествена храна.Дори има / не зная сега, но някога имаше/ нещо като работилница за халища, така че и чуден сватбен подарък може да си направите.През центъра на селото минава рекичка, поляните наоколо са разкошни.

На тези места бях за първи път преди много години , красиво е, може да стане просто и естествено, щадящо природата, каквато доколкото разбирам е идеята на сватбата.Предполагам, може и да се осигури подходяща музика.

# 294
  • София
  • Мнения: 62 595
Извинявайте, ама някои хора правят ли разлика между хубавата фотография от списанието и реалните възможности за постигане на такъв ефект? Така като гледам, това са просто рекламни снимки, вярно, направени с много вкус, но си личи, че младоженците са всъщност модели. Опитах се да си представя как реално би се случило това с булката на багажника на колелото и шеметното колоездене на младоженеца и нещо не ми се върза - нито бялата рокля ще остане бяла (а и какво правим с веригата, която може да захапе някой воал?), нито булката ще се събере на багажника, нито младоженецът ще успеее да кара стабилно, та чак до църквата. Също и красотата в снега, че и младоженците да имат време с официалните дрехи и едни кънки да му ударят, а гостите ще си хапват и пийват часове на студа (вярно, че алкохолът чудеса прави, ама някак...). Накрая ще се получи парадоксът със сандвича, който на рекламата изглежда огромен и дебел с няколко пласта продукти, а в действителност е едни тънки питки с тънко кюфте и още по-тънко парче кашкавал, а марулята е колкото да се отчете, че е маруля.

# 295
  • Мнения: 7 008
Андариел, по стечение на обстоятелствата, се превръщам напоследък в сватбен фотограф. Изчетох сума книги, разгледала съм хиляди фотографски страници на западни сватбени фотографи - да, могат да се направят такива снимки с истински младоженци. Тази специално не знам дали са истински или модели, но по принцип там правят такива неща като сватбена фотография и организация на сватби, че свят да му се завие на човек от въображението, с което правят нещата.

# 296
  • София
  • Мнения: 62 595
съгласна съм, наистина са чудеса разни. Но никак не са  евтини, осомено като време за изработка, то ще стане като навремето - през цялото моминство бродирала чеиз, та сега булката ще има сума време да прави декорации.  Peace

# 297
  • Мнения: 2 381
 Не е задължително да направиш 1:1 така както е на снимката. Разбира се, че ще има промени, но ще имаш идеята, което не е никак малко.
Не ви ли омръзна да мрънкате и давате акъл и там където не ви го искат, не знам.

# 298
  • Мнения: 447
Andariel, за колелото и аз не съм сигурна в какъв вид ще е роклята, но красотата в снега нищо не пречи да се пресъздаде и в зала. С две разходки в гората/парка си събираш достатъчно шишарки (при нас в парковете има някакви по- различни иглолистни, чиито шишарки, като се отворят и паднат са същински рози), от умалелите детски дрешки шиеш сърца, а останалото намотаваш на топки... До ноември ще си готов с украсата и без да си даваш много зор.....

# 299
  • София
  • Мнения: 62 595
Не е задължително да направиш 1:1 така както е на снимката. Разбира се, че ще има промени, но ще имаш идеята, което не е никак малко.
Не ви ли омръзна да мрънкате и давате акъл и там където не ви го искат, не знам.

А на теб не ти ли омръзна да се правиш на последна инстанция кой мрънкал и кой не?

Аз съм практичен човек - като видя нещо веднага смятам доколко и как може да се постигне ефектът на картинката и какво би струвало. Ако това ти се струва мрънкан, проблемът си е твой!

Общи условия

Активация на акаунт