желязодефицитна анемия?

  • 15 882
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 7 097
През бременността пиех точно такава комбинация - фолиева+желязо, но зле останаха нещата.
Никакви проблеми с черен дроб и стомах, както и нищо нередно при останалите изследвания, които съм си правила, а те са многобройни.
Каква ти е промяната в храненето, която е довела до подобрение? Аз смятам, че се храня добре - не пропускам ядене и ям добра храна, но все пак да сравня Simple Smile

# 16
  • Мнения: 1 849
Ами наложи се да спра млечните, за да вдигна желязото. Те пречат за усвояването му и ако ги ядеш редовно то няма как да се вдигне. Другото важно е да се пие 1 гр. витамин ц към комбипрепарата с желязо и фолиева. Важно е желязото да е около 100мг в таблетката/капсулата, един прием на ден 2 часа преди закуска на гладно или 4-5 часа след вечеря, т.е. преди лягане. Аз го пиех вечер.  Peace Приема се 3 месеца и отново се правят изследвания. Важно е да се тества и феритин, както и да се изключат всички други видове анемии (недости на витамин Б 12 и т.н.). И много зеленолистни салати и зеленчуци, тъмни плодове, цитруси.  Wink Аз месо/местни не ям. За това съм убедена, че с хранене и хапче желязото трайно се регулира! 

# 17
  • София
  • Мнения: 7 097
Това с млякото не го знаех. Месото ок ли е за анемия?

# 18
  • Мнения: 1 849
Месо и риба може, в млечните е проблемът!  Peace

# 19
  • Мнения: 2
Днес си взех резултатите от елктрофорезата и за жалост май е таласемия. Хематоложката е в отпуск и ако някой разбира малко повече би ли ми обяснил какво точно означават:

Hba   93.2%  реф: 95-99%
Hba2 6%     реф: Heart%
Hbf    0.8%  реф : <0.9%
Май е таласемия което е много тъжно Cry

# 20
  • Мнения: 1 849
Миличка, аз нищо не разбирам, но дано някой друг се включи, за да ти каже!  Hug

# 21
  • Мнения: 3

liolionce, много ми стана тъжно като прочетох за резултатите ти и се разрових да видя какво пише за таласемията.
Виж какво намерих – преведох го максимално точно, дано не съм объркала някой термин:
"Повишените нива на Hba2 говорят за b-таласемия. Но! Повод за притеснение има, ако предстои бременност и се окаже, че и двамата родители са носители (на абнормен b-ген), защото тогава детето би наследило гена на b-таласемията и от двамата родители – тогава се говори за b-таласемия майор, което е значително по-сериозно заболяване.
Това, което трябва да се направи, е да се изследва съпругът/партньорът и ако при него всичко е нормално, не е нужно да се прави нищо, защото не съществува проблем. В редки случаи болният от таласемия има нормални нива на HbA2 и тогава откриването на заболяването може да стане само с ДНК-тест (при т.нар. „тиха” b-таласемия)."


Аз лично (освен изследвания на партньора) бих повторила Hba2 теста.

Не се отчайвай нито за миг! Пращам ти позитивна енергия  Hug

# 22
  • Мнения: 2
antiope, много ти благодаря за подкрепата. Не се отчайвам, и така се живее. Все пак мисля да повторя теста заради ниското желязо. Нещо не ми се връзва. Поздрави:)

# 23
  • София
  • Мнения: 7 097
Все пак мисля да повторя теста заради ниското желязо. Нещо не ми се връзва.

Именно  Peace
Спомням си, че бях чела, че ниско желязо и таласемия не се връзват  Thinking При таласемията желязото трябва да е високо.
Моето е като твоето - на долната граница и въпреки, че други разни показатели на кръвта навеждаха на изводи за таласемия, при електрофорезата всичко ми беше ок.

# 24
  • Мнения: 1 849
Моето е като твоето - на долната граница и въпреки, че други разни показатели на кръвта навеждаха на изводи за таласемия, при електрофорезата всичко ми беше ок.

Къде може да се направи тази електорфореза и колко струва?

# 25
  • сред люляците
  • Мнения: 767
Здравейте, момичета! Бихте ли ми препоръчали добър хематолог, към който да се обърна в София? Преди няколко дни се установи, че хемоглобинът ми е 89, а желязото 6, при норма 12-16. Колебая се все още към кого да се обърна, но трябва да взема мерки, защото се чувствам зле...

# 26
  • България
  • Мнения: 490
изследванията ми днес са
MON 02
HGB 89
MCH 19,8
RDW 14,9
тези са под нормата и така като се разрових в нета,мисля че е анемия или....
утре съм на преглед-мн се притеснявам

# 27
  • Мнения: 213
Здравейте, момичета! Бихте ли ми препоръчали добър хематолог, към който да се обърна в София? Преди няколко дни се установи, че хемоглобинът ми е 89, а желязото 6, при норма 12-16. Колебая се все още към кого да се обърна, но трябва да взема мерки, защото се чувствам зле...
     И аз имам същия проблем,може ли някоя жена която е посетила добър хематолог да ни насочи!Благодяря предварително!

# 28
  • сред люляците
  • Мнения: 767
Здравейте, момичета! Бихте ли ми препоръчали добър хематолог, към който да се обърна в София? Преди няколко дни се установи, че хемоглобинът ми е 89, а желязото 6, при норма 12-16. Колебая се все още към кого да се обърна, но трябва да взема мерки, защото се чувствам зле...
     И аз имам същия проблем,може ли някоя жена която е посетила добър хематолог да ни насочи!Благодяря предварително!

Аз отидох при доц. Райнов. Изписа ми лекарства и ми предстои контролен преглед.

# 29
  • България
  • Мнения: 490
здравейте
оказа се желязна анемия,от 89 стана на 92,желязото ми е 10...пия сорбифер дурулес за един месец ooooh!дали ще имам подобрение за месец
по-добре ми е,хапвам доста месо и храни богати на желязо

Общи условия

Активация на акаунт