Как приготвяте зимнина?

  • 181 585
  • 756
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 700
Рецептата е от пакетчето на Гелфикса.Килограм плод и килограм захар. Simple Smile

Принципно пише, че не се заваряват буркачетата, но аз за по-сигурно ги варих.Едната част станаха на компот, другата си станаха нормални.

Иначе най-хубавите сладка, които съм правила е тези, които се варят по няколко пъти.Особено вкусни са тип "Асорти".

# 16
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
привет!!! Ето ви обещаните рецепти:
А другата е от тук  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=410408.msg11956391#msg11956391
  Дано да съм ви била от полза с тези рецепти.Тези дни ще правя една апетитка с тиквички,сладко от готварски тиквички и пържени чушки.при интерес ще пиша рецептите.

Сега да дадеш рецептата и за апетката с тиквички Grinning
Лютеницата по студен начин /тази от линка/ аз я правих миналата година. Стана много добра, а и е доста лесна, няма висене и омазване на цялата къща също. Само че аз и сложих наполовина от олиото по рецептата, а не биваше, стана малко суха. Ако някой я прави, да си сложи пълната доза олио, така, както си е по рецептата. Отначало изглежда, че е много /аз затова и сложих по-малко/, но не е много - после си поема и става много вкусна.
Сладката с гел фикса на Йоткер аз също после ги стерилизирам 5-10 мин само, за по-сигурно. Винаги стават супер. Купувам обаче от фикса "екстра", който е на 1 кг. плод - 500гр. захар. Ама и с двете фикса си стават много добре Peace

# 17
  • Мнения: 5 001
TheNMaster
ще споделиш ли рецептата за царската туршия?

Заповядай!   bouquet

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=415187.msg12586357

# 18
  • Мнения: 24
Чудесна тема, особено като за мен - да черпя идеи ако ме обземе вдъхновение да направя нещо   bouquet

# 19
  • Мнения: 0
НЯМА ПРОБЛЕМ !!! ЕТО Я http://djemmasvetlana.blogspot.com/2010/01/blog-post_3281.html   ТОВА Е РЕЦЕПТА НА ДЖЕММА И ПРЕДПОЛАГАМ,ЧЕ Е СПОЛУЧЛИВА!!!(ТО  НЕЙНИТЕ РЕЦЕПТИ СА СУПЕР И ВИНАГИ СЕ ПОЛУЧАВАТ!!!)

# 20
  • Мнения: 45
Другото нещо дето ще правя е пастърма.......... Mr. Green
Ъхъ , аз нЪЛ туЙ чакЪм, и примлясквЪм.
Че кът читЪ темата то само тревУляци, коя щяла да направи по някакъв екзотичен начин =/сол + оцет/ някакъв зеленчук или свари със захар някой плод,сладък.
Ох , друго си е към десети октомври да си метнеш осолено месенце, което за седмичка да е …ммм

# 21
  • Мнения: 5 001
Другото нещо дето ще правя е пастърма.......... Mr. Green
Ъхъ , аз нЪЛ туЙ чакЪм, и примлясквЪм.
Че кът читЪ темата то само тревУляци, коя щяла да направи по някакъв екзотичен начин =/сол + оцет/ някакъв зеленчук или свари със захар някой плод,сладък.
Ох , друго си е към десети октомври да си метнеш осолено месенце, което за седмичка да е …ммм

..... smile3532 smile3534 smile3533

...мЪ как подУзираФ,чИ сЪ шЪ пУявиш след кат бях писала за пстърмицата..... rotfImbo rotfImbo rotfImbo

# 22
  • София
  • Мнения: 5 605
Момичета, виждам, че сте направили вече киселите краставичи, ама като за новак, който миналата година направи 20 бурката и всичките отидоха в кофата-моляяя, дайте рецепта! Миналата година станаха солени, може би превалени, защото си бяха направо меки и доста странни на вкус.

# 23
  • Мнения: 1 249
Привет момичета,

Миналата година от вас се вдъхнових и големи вкуснотии се получиха.
Всичко, което научих от вас, ще се повтори, само здраве да е.
Мерси на Пепчо, Мастерчето, Ивето от Шумен, Наталина, Селма, Виктория и още много и много хора. Страх ме е колко хора не споменавам и да не ги засегна  bouquet.

Сега съм изненадана с едни смокини, които получих.
Прочетох из нета рецепти - всичко двуфазно, че и трифазно намерих, т.е. три дни поред се прави.
Имам и уред немски за сладка, ама според рецетите май не става с уреда.

Имате ли рецепта са еднократно правене или да започвам двуфазното, т.е. днес правя сироп, киснат в него 24 ч. , после варя, после пак почиват 24 ч., после пак варя, накрая лимонтозу и индрише и пак почиват 5-6 ч.  за да поемат плодовете сиропа и накрая вече в бурканите изварявам 5-6 мин.
Вариантите с вар не са за мен, на работа съм и няма откъде да търся.

Последна редакция: ср, 10 авг 2011, 22:20 от Miraetta

# 24
  • Мнения: 0
 tzvety26 ето ти  рецептата,по която ги правя вече 3 год и съм много доволна: на компотен буркан по 1 с.л. сол, 3 с.л. захар и 5 с.л. оцет.Нареждаш краставичките,доливаш с вода и затваряш.Стерилизираш 2-3 мин само за капачката.Стават много хубави и не са меки.Пробвай няма да съжаляваш.Аз само така ги правя и миналата година 10 кг корнишони ни бяха малко,тази година ще са 15 кг . Пък дано да стигнат,че са страхотно мезе за ракия  Laughing 

# 25
  • Мнения: 503
ЛЮТЕНИЦА БЕЗ ВАРЕНЕ

    * 5 кг червени капии
    * 2.5 кг патладжан
    * 2.5 кг моркови
    * 50 г сол
    * 10 г смлян черен пипер
    * 1-1.5 компотен буркан доматено пюре
    * 1/2 ч.ч. счукан чесън
    * 500 мл олио

   

   
   

Приготвяне
Капиите трябва да са опечени и обелени, патладжаните също, като трябва да са престояли 1 нощ така. Морковите се сваряват. Приготвените зеленчуци се смилат с машинка за месо. Смесват се и се посоляват. Прибавят се подправките, готовото доматено пюре и сгорещеното олио. Запечатват се бурканчетата и се стерилизират 30 минути.  Peace

# 26
  • Мнения: 503
ХРУПКАВА ТУРШИЯ

зеленчуци - червени и зелени, месести камби, моркови, карфиол
оцет 6%
морска сол
захар
аспирин
целина
черен пипер
чесън
бахар
изсушен копър


--------------------------------------------------------------------------------
 
   Предварително измитите камби се почистват от семките и се нарязват на парчета, морковите на колелца, карфиолът на розички. На дъното на компотен (1 л) буркан се налива до ръбчето оцет (до ръбчето в долната част на буркана), слага се 1 с.л. морска сол, 3 с.л. захар, 2 счукани аспирина. Бурканите се напълват със зеленчуците слагат се и подправките и всичко това се залива със студена вода. Запечатват се. Обръщат се с капачките надолу. И така обръщането се редува всеки ден. Това се прави общо около 1 седмица.

За 3 л буркан пропорцията е: оцет до ръба (долния), 4 с.л. морска сол, 12 с.л. захар и 6 счукани аспирина.
       

# 27
  • Мнения: 503
Туршия с маслини


2 кг зелени домати
1 кг моркови
500 г маслини
500 г опукани люти чушки
1 кг печени чушки - червени и зелени
2 глави чесън
целина, магданоз
За маринатата:
1 ч.ч. вода
1 и 1/2 ч.ч. оцет
3/4 ч.ч. олио
200 г захар
5-6 с.л. сол
аспирин
 --------------------------------------------------------------------------------
 
         
 
 
 




  Подготвените зеленчуци, нарязани заедно с маслините се объркват с маринатата и престояват в нея 24 часа. Напълват се плътно бурканите и се допълват с останалия сок от маринатата. Слагат се по 2 аспирина на един компотен буркан.

* Маринатата не се възварява предварително.
* Туршията не се стерилизира

# 28
  • Мнения: 1 249
ЛЮТЕНИЦА БЕЗ ВАРЕНЕ

    * 5 кг червени капии
    * 2.5 кг патладжан
    * 2.5 кг моркови
    * 50 г сол
    * 10 г смлян черен пипер
......
.......

size]

Към 50 малки бурканчета от тази лютеничка моите изядоха още първите месеци, а после само ме питаха къде има още:).
Препоръчвам горещо.
Иве, нарекох те Ася Embarassed  bouquet, само града не сгреших, ама сега се поправих.

# 29
  • Мнения: 503
Абе ,викам си коя е тази Ася ,че и с моята лютеничка ?  WinkНищо простено ти е. LaughingНаистина рецептата е сполучлива. Peace

Общи условия

Активация на акаунт