Проблем с наследствен имот

  • 7 662
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Дарението( ако се развали сегашното и се направи такова на лелята) може да се развали след смъртта на бабата и дядото. Това поставя авторката в изгодна позиция. Лелята вече е получила  друг имот и е редно да замести брат си в грижите за родителите си, а тя май иска и този апартамент, обаче друг да плаща издръжката на старите.

Може, само ако наследствената маса се състои само от тези два имота и по този начин запазената част е накърнена. Което ние не знаем дали е така.  Simple Smile

# 16
  • Мнения: 0
@unadaptable
1. Ние въобще вече не поддържаме връзка, освен чрез съда. Ако се откажа от наследството все едно заличвам труда на баща ми. Обзавеждането и целият ремонт на апартамента прави той. Според мен те затова са и му го дарили. Преди години апартамента имаше нужда от нова дограма, смяна на радиатори и т.н. Ремонтирахме и банята, защото не беше ремонтирана от години. Сумата на ремонта беше солидна.
2. Имот със същата квадратура в съседния вход се продаде за 55 000 евро преди два месеца, според думите на купувача. За мен това е доста сериозна сума.
3. Тя е поела и без това задължението да ги гледа. Те не желаят да ме виждат, според думите им. Дори са ме викали в Районното да се подписва,че няма да ги закачам.Запазена част няма да има тъй като те вече са дарили апартамент на баща ми и с това негово /и моето/ право се изчерпват.
Иначе леля ми иска точно това аз да се откажа от имота за да може тя да го продаде /дъщеря й иска да си купи жилище в Пловдив/. На нея няма да й откажат, понеже са зависими от нея /това беше и тяхното желание/.

# 17
  • Мнения: 0
Баба ми и дядо имат и земя и лек автомобил.
[/quote]

Може, само ако наследствената маса се състои само от тези два имота и по този начин запазената част е накърнена. Което ние не знаем дали е така.  Simple Smile
[/quote]

# 18
  • Мнения: 8 806
Изпаднала си в много лошо положение. Sad Остава ти като собственик да платиш натрупаните досега сметки и да спреш парното или да опиташ да ги накараш да платят като ползватели, но надали. Няма да ти се размине плащането, монополистите не се интересуват кой крив и кой прав, искат си парите и ще те осъдят. Ще ти натресат и лихвите, и сметките по делото. Тока щат не щат ще плащат, защото се спира веднага. Остава да се молиш да не съсипят напълно апартамента. Sad

# 19
  • Мнения: 2 927
_Nadinka_, не разбрах не си съгласна с мен, или ме допълваш?  Grinning

ХоХо, във форума освен да си теоретизираме и да поразкажем правните постановки принципно, друго няма да постигнем. Имотен казус не се решава така - по написани думи и без документи. Събери си всички документи, избери си адвокат и му се довери. И ако ти дава предварителна 100% гаранция, не го възприемай като много добър. Уважаващ себе си и знаещ адвокат, такива гаранции не дава.

# 20
  • Мнения: X
_Nadinka_, не разбрах не си съгласна с мен, или ме допълваш?  Grinning

ХоХо, във форума освен да си теоретизираме и да поразкажем правните постановки принципно, друго няма да постигнем. Имотен казус не се решава така - по написани думи и без документи. Събери си всички документи, избери си адвокат и му се довери. И ако ти дава предварителна 100% гаранция, не го възприемай като много добър. Уважаващ себе си и знаещ адвокат, такива гаранции не дава.

По-скоро те допълвам, след като на второ четене установих че съм те разбрала неправилно при първото.  Laughing
С останалата част на постинга съм напълно съгласна. Такива сериозни въпроси не бива да се "самолекуват".

Последна редакция: чт, 11 авг 2011, 20:11 от Анонимен

# 21
  • София
  • Мнения: 16 036
Авторката, след като цената от 55 000Е за тебе е важна - обърни се към адвока. Занеси му всички документи и решете заедно какво да правите. Все пак за да спечелиш трябва и да дадеш.
Не си прави сметки, че засължения към монополистите се погасяват след 3 год. - искат си ги, несе отказват.

# 22
  • Мнения: 0
Поредната тема роднини-имот-проблеми.

Юристите са активни, дадоха ти съвет.

Аз се чудя нещо друго - ти си собственик бре.

Не можеш ли да им разнообразиш живота на твойте прародители?

Например като демонтираш смесителните батерии, закриеш партидата на електричеството и подобен род активни дейности, та да ги подтикнеш да си упражняват правата коректно?

Или да поразпродадеш/преместиш обзавеждане и оборудване, вкараш им сънаемател и т.н.

Безвъзмездно ли им е правото на ползване? Поискай им наем!

Не знам. За пореден път се убеждавам, че имотните дела у нас са ужасни и хората лесно могат да се превърнат в животни.

# 23
  • Мнения: 0
Здравейте отново,

искам да благодаря на всички, които се отзоваха и писаха в темата.
Дано никой не изпада в ситуацията да се съди с хора, чиято фамилия носи. Унижението и болката са по-големи от съдебните разходи и битки.

Консултирах се с адвокат занимаващ се точно с имотни дела.
Лошото е,че подобен казус се е точил 4 години в съда.
Добрата е, че наистина мога да предприема някои мерки, за да разберат, че няма да стоя безучастна и да плащам чуждите сметки.

Още веднъж Ви благодаря за разбирането- Весело и прекрасно лято на всички !!!

 Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 24
  • Мнения: X
Ужас! Тези баба и дядо са си правили тънки сметки, ама май всичките са им излезли криви. И сега на стари години едните им наследници им точат парите от пенсиите, а другите искат да ги изгонят от жилището, в което живеят. Как въобще живеят, какво ядат, лекарства и т.н. не е ясно.....
Пази боже.

Съчувствам на авторката на темата и я разбирам. Сигурно има причина нещата да стигнат до там. И не я обвинявам за нищо. Просто изведнъж се хванах за главата, като си дадох сметка докъде са я докарали тези двама старци. ooooh!

# 25
  • Мнения: 0

Жаве, ситуацията е изключително грозна, разбирам го затова и търпях толкова време.

Когато разбрах, че леля ми им взима пенсиите им се обадих и им предложих да отидем до банката и да обясним, да закрият картата за да си получава парите "на ръка" в Пощата, както преди, но ме обвиниха, че искам да ги ограбя и ги малтретирам.

Добре, че имат доходи от рента и от наем на мазето /търговец го взе да складира стоки там/.
Леля ми имаше интерес и от тези суми, но наемателят беше така добър да се свърже с мен и се разбрах да им дава парите в брой,все пак трябва само да се качи до горният етаж.


Ужас! Тези баба и дядо са си правили тънки сметки, ама май всичките са им излезли криви. И сега на стари години едните им наследници им точат парите от пенсиите, а другите искат да ги изгонят от жилището, в което живеят. Как въобще живеят, какво ядат, лекарства и т.н. не е ясно.....
Пази боже.

Съчувствам на авторката на темата и я разбирам. Сигурно има причина нещата да стигнат до там. И не я обвинявам за нищо. Просто изведнъж се хванах за главата, като си дадох сметка докъде са я докарали тези двама старци. ooooh!

# 26
  • видин
  • Мнения: 358
Искам само да добавя, че данъците върху имота се дължат в случай от ползвателите.Поне това може да се направи - да се отиде с нот акт в данъчната служба и да се провери.Явно пре декларирането на имота е допуснат този пропуск. Имахме подобен случай с имот на свекърва ми- родителите живеехе там с учредено вещно право. Данъка си го плащахме ние, но се водеше на тяхно име.

Общи условия

Активация на акаунт