Веганството - да споделим опит (7)

  • 47 686
  • 745
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 1 402
Soleil, живея с такова доказано от 2-ри клас. Според личния ми опит и търсене, защото никой лекар така и не се напъна да ми даде повече от брошура срещу киселини мога да дам няколко общи съвета:

1. Разбира се диета е важна - най-основното - ограничаване на киселино-образуващи храни, макар че аз съм яла и ям домати (рядко готвени), пържени храни (не често, но няма да си кривя душата я) и други, които образуват киселини. Комбинацията от храни е също много важна - например само домат ми е ок, но ако хапна домат с хляб - излизат киселини и разни подобни неща. Да се избягва преяждането (ама и това го правя от време на време Simple Smile. Да се яде на често и по малко. Заради рефлукса усещането за глад идва много по-бързо от при нормалните хора - буквално прелива в болка и дори при натискане отвън се усеща болка в нормално състояние - затова се налага често похапване и по малко.

2. Спорт и основно - коремни преси. При рефлукса е хубаво да е добре развита мускулатурата на корема, ама забравих защо.

3. Психика - подобни болести, особено при деца, възникват на база голяма притеснителност. С годинките човек се научава, ама като си дете - няма кой да се усети и да ти помогне. Значи душевен мир, много забавление, откриване на хоби. Където е възможно - намаляване на стреса и разни практики за самовъздействие.

4. Билките много помагат. Но е хубаво да се пият по рецепта и много дълго време (месеци), понеже има нужда полезните им там вещества да достигнат критично ниво, за да е добър ефекта. Хубаво е отидете на ирисова диагностика при специалист (какъвто е бил Димков например) - ще дадат конкретно за стомаха рецепта, а много вероятно и други комбинации от билки за общо укрепване. Изберете си някой достоверен диагностик, че много са се навъдили. Ако искаш ще погледна в книжката на Димков, която имаме дали има нещо за стомах, макар че рефлукса е по-специфичен случай.

Уф, извинявайте за многословието.

Последна редакция: пн, 21 ное 2011, 14:59 от Dao

# 706
  • Мнения: 1 708
Dao, първа точка все едно аз съм я писала. Само допълвам, че и готвените домати на мен ми докарват киселини /но не винаги/, а лук и чесън в суров вид въобще не мога да консумирам.

Soleil, мисля, че във времето, когато проблема е обострен трябва по-строго да се спазва диетата - хляба, както си писала да е препечен; зеленчуците да са варени, може и пасирани; важно е храната да се сдъвква добре; да не се приемат течности по време на хранене; да се избягват или изключат консервирани храни като компоти, туршии и др. . Когато отшуми, което ви пожелавам най-скоро и да е дълготрайно, може да се включат и други храни.
Аз съм пила доста неща - блатен аир, жълт кантарион, сусамов тахан сутрин на гладно. Скоро научих и една рецепта за накиснато ленено семе: от вечерта се накисва 1 ч.л. ленено семе в около 50 мл. вода, на сутринта на гладно се пие течността, която вече е по-слузеста заради лена. Ако се прави за дете обаче не знам как стоят нещата с тези фитоестрогени в лена /или те бяха само в маслото/.
Както Dao е писала, много важно е съчетанието на храните. Може да погледнеш за съвети от разделното хранене.

Сега се сетих нещо друго: какво може да се направи за моментно облекчаване на настъпили киселини - взема се коричка хляб, бавно се сдъвква и изяжда. Поне на мен ми е носило облекчение.

# 707
  • София
  • Мнения: 1 402
Palia, интересното е, че лук и чесъм ям в огромни количества - сурови - важно е там да не са престарели, особен чесънът - дори и най-малкия намек да е покарал (и без да се вижда), онзчава, че ще ми изгори лигавицата на устата, а за стомаха да не говорим Simple Smile редактирах се за доматите - исках да кажа, че ги ям рядко готвени и в 97% сурови; консервирани храни и претоплени храни също дразнят; хубаво си написала за лена, блатния аир, кантариона - и аз съм ги пила много, ама е хубаво да идат на индивидуална консултация за билки - все пак това си е вид лекарство - трябва да се спазват дози, пропорции, възраст на човека, други болести (евентуално) и т.н.

# 708
  • Мнения: 1 732
Soleil* ,
Суровият зелев сок е особено препоръчван за гастрит с повишена киселинност /заради витамин U/ , какъвто, като разбирам е при теб.
Може би е добре да си правиш, да видиш как ще ти се отрази.
Другото, което се сещам са пресни сокове, които предизвикват алкална реакция. Дори такъв от сурови картофи.
Чела съм, че кора от червен бряст е едно от най- ефикасните природни средства.  Simple Smile/ставало е дума и друг път за него/  Има го в аптеките под различна форма.
Билки - лайка, бял равнец, обикновен пелин, мента, салвия. Всяка  билка по 1 част/ 1 суп. лъжица/  - смесват се в буркан. Прави се запарка за 30 мин с 2 ч.л. от сместта. по 1 чаша на ден. 30 мин преди ядене.
не яж пълнозърнест хляб, репи, тежки животински мазнини, цитрусови, кафе, газирана вода, алкохол. Избягвай  солта.

Не преяждай; овесената, елдената и каша от перлен ечемик се отразяват много благоприятно. Прави си зеленчуци на пара.
При повишена киселинност помага и сока от алое ,
300 мл. отвара  от коприва/1с.л.  и копър /трева/ 1.суп.л. се смесва с 1 с. л. алое. Пие се на 3 часа по 1 ч.л. не повече от 2 седмици.
Може би направи кратък преговор покрай тия препоръки Wink, сигурна съм, че тези, че и повече неща,  си ги знаеш .  Peace  Hug
Пожелавам ти бързо  укрепване и възстановяване.

Последна редакция: вт, 22 ное 2011, 00:08 от take a smile

# 709
  • Мнения: 19 338
Момичета, много ви благодаря! За мен става въпрос, не за детето. Появи ми се след тези истории. Вече спрях да пия лекарствата, които ми предписаха и откъм понасяне на храна съм по-добре. Най-големият ми проблем в момента е гаденето, което сигурно е от рефлукса. Вчера например изядох 2 райски ябълки наведнъж, не много узрели и едвам удържах да не повърна.
Никога не съм имала проблеми със стомаха и почти нищо не знам по тия въпроси. Така че се радвам на всичко написано Hug

# 710
  • Мнения: 236
Аз съм от доволните от индукцията.Но наистина внимавам със покупка на съдове.
А сирене мнооого рядко хапвам и винаги почти ми се получават леки киселини.Нещо не ми помася вече.

# 711
  • София
  • Мнения: 5 203
Soleil, гаденето от 2 райски ябълки не е свързано с твоя проблем.
Аз така се самоотравям поне няколко пъти в настоящия сезон. Просто не се удържам и обухвам наведнъж две, а после ми става толкова лошо,  че искам да повърна веднага.
Много се старая да ям само по една райска ябълка Simple Smile И да е идеално узряла!

Последна редакция: ср, 23 ное 2011, 11:29 от търся си ник

# 712
  • Мнения: 961
Soleil, това с гаденето може да е свързано и с голямото напрежение, което преживя. Аз лично, когато нещо започне да ми идва много свръх, започвам да се чувствам по подобен начин. Случвало ми се е да не мога да си измия зъбите сутрин и това продължава доста време.  Hug Hug и за теб и за малката ти принцеса.

Как ги обичам и аз тези райски ябълки...  Simple Smile

# 713
  • София
  • Мнения: 455
  Доста съм ви изпуснала, но влитам с питане - имате ли някакви рецепти за безглутенов хляб, без белтъчини? Имам някакъв спомен, че Мег правеше нещо подобно, но нали не ми беше стигнало до главата не обърнах сериозно внимание, а сега младежите ми са на диета за един месец, без млечни и зърнени и се чудя с какво мога да заместя хляба им?

# 714
  • Мнения: 3 869
милена, стискам палци бързо да се възстановите  Hug
много безглутенови хлябове съм правила; най- си харесвам тези с разварен нахут за спойка или със соева окара; иначе при последното ми разтоварване без глутен ползвах готовите смеси за безглутенов хляб - как се работи с тях ме светна М_Ник и Безобидната. Трябва да се спазват инструкциите за количеството на водата, сместа става като такава за какс. С мая се получава добър резултат, както е описано на опаковките, но нали и маята съдържа глутен... намерих заместител в бакпулвера на Алнатура - "винен камък" - слагах два пъти повече от препоръчаното пред вид че няма глутен в брашното и се получаваше много добре. Хлябът трябва да втасва в  съда в който ще се пече; ако е с бакпулвер - няма нужда от втасване. Тавичката си мажех с кокосово масло, както и слагах върху хляба преди печене, за да добие приятен цвят на коричката. След печене усилено навлажнавях кората от всички страни, за да стане мека, иначе ства като камък.

# 715
  • София
  • Мнения: 1 402
Soleil, сега се сетих - ако консумираш черен чай и кафе, директно спри да ги консиумираш за месец-два, докато се стабилизираш, а после - по-рядко; можеш да си взимаш инка или други подобни зърнени смеси, които са заместител на нес кафето; ако не можеш без кафе - гледай да е само еспресо - нес, варено на джезве, кафеварка, шварц и други са много по-киселинообразуващи и дразнят

# 716
  • София
  • Мнения: 455
  Мег, много благодаря. От къде купуваш смеските? Опитах се да им направя палачинки и питка с царевично брашно, но и в двата варианта страшно горчи. Имаш ли представа защо? Днес им смлях елда и ориз и палачинките се получиха много добре, но не и с царевица.

# 717
  • Мнения: 2 132
Soleil* и аз ще се включа щом е за теб, а не за детето. Вземи си да пиеш сок от алое. Оправя лигавицата на стомаха, защото е слизест. Друго, което помога е глина за пиене, чай билков от една аптека в София, с който сестра ми излекува язва преди години. Ще попитам, коя точно беше аптеката, че не си спомням сега. Диета без алкохол, кафе, силен чай, пържено, газирано, пикантно, люто, без лекарства. На мен суровото ми понася добре на корема, но когато е скорошен гастритът е добре да са варени нещата. Можеш да си правиш различни крем супички. Не ми се отразяват добре разни тежки комбинации.
Друго, което е добре - да си спокойна, да не се стресираш, да мислиш положително, да визуализираш здравата си храносмилателна система. Peace

# 718
  • София
  • Мнения: 5 203
Бонбони за здраве


ФУРМИ  (от зелените кутии, несушени) се разрязват внимателно и се изважда костилката
вътре се пъха накиснат
БАДЕМ
овалва се в БРАШНО ОТ РОЖКОВ или КАКАО

Подреждат се на аванта в чужда кутия  Joy
Аз използвах от бонбони на ФЕРЕРО, без ГМО работи фирмата и това ми достави удоволствие.

# 719
  • София
  • Мнения: 1 402
Бонбони за здраве


ФУРМИ  (от зелените кутии, несушени) се разрязват внимателно и се изважда костилката
вътре се пъха накиснат
БАДЕМ
овалва се в БРАШНО ОТ РОЖКОВ или КАКАО

Подреждат се на аванта в чужда кутия  Joy

много изкусително, ще изпробвам немедленно! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт