ДГ за деца вегани

  • 4 678
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 465
Вариантът, който ми се върти в главата са ДГ за деца с хранителни алергии. Вероятно ще бъдат доста по-скъпи от останалите, но пък ще са специализирани. Или поне отделни кухни ( в част от съществуващите ДГ) за тези деца.

Не мисля че днешно време може сериозно да се обсъжда въвеждането на сегрегация по какъвто и да е признак.

Племенницата ми в САЩ си ходи на ДГ с кутиите за храна от вкъщи. Такава е практиката. В много страни в Европа е същото. Контролира се това всяко дете да ползва своето и толкова. Децата бързо го усвояват тези правила и няма драми.

В случай че това не се прилага в БГ трябва да осигурят изключения в менюто и задължението да им се готви отделно по различен рецептурник. Иначе достъпът на децата до масова услуга е тотално отрязан.

# 16
  • Мнения: 2 132
А, колко струва храната за месец в ДГ, че на социално слабата майката ще и излиза по-евтино да праща от вкъщи?   

# 17
  • София
  • Мнения: 2 437
Ако бабата праща месо, домати и консерви от село, считай, че и 1лв да е храната пак ще й е по-евтино.
Около мен е пълно с хора, които не дават пари за друга храна, освен хляб, олио, сол, захар ... цяло лято влачат сакове с буркани и живеят с тях целогодишно.

# 18
  • Мнения: 4 555
А колко плащат за бензин?
Производтсвото на домашна храна не е никак лесно, нито евтино. Особено в такива количества, че да живееш само от нея.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 437
Нещо поизместихме темата, но...пари за бензин? С влака се ходи- мъжът. Ако някой от там пътува насам се пращат по него саковете.  Хората са реални мои познати. Не говоря чула-недочула. Наистина изглежда странно, но е факт. Хората нямат пари и пестят не всеки лев, а всяка стотинка. Не им се смея или подигравам в никакъв случай. Да са им живи и здрави родителите. И съм убедена, че още много хора преживяват по този начин.

# 20
  • Мнения: 6
Благодаря за дебата, много размисли породи, вярно че накрая стигнахме до на баба консервите, но явно и те са важни.
По темата с алергиите и приучаването нещата стоят както с всяко друго ограничаване, трудно е, но не непостижимо.
 Няма специализирани ДЗ, а таксата на Валдорфката ДГ е 600лв.
Остава като реален вариант образуването на родителски кооператив, но колко веге деца живеят в близост, не върви да си направим общност на някоя поляна.
Може би е редно следващия ми въпрос в пространството да е "На кое място  не консумиращите животинска храна /без значение от причината/  са в достатъчен брой, за да може да основем кооператив и така и децата заедно и родителите спокойно да ходим на работа?"
Ако много се размечтах ме поправете, ако пък вече имате отговор ме насочете.

# 21
  • Мнения: 67
Не виждам на кого пречи детето да яде домашно приготвена храна, когато има основателна причина за това?!
В повечето развити държави се практикува точно така. Дори си е цяла индустрия.

# 22
  • Мнения: 4 555
Не виждам на кого пречи детето да яде домашно приготвена храна, когато има основателна причина за това?!
На ХЕИ. На мен ХЕИ ми пречат, ама кой ме пита  Rolling Eyes

# 23
  • Мнения: 11 916
В нашата ДГ за обяд винаги има едно постно и едно месно ястие.Освен това- салата и плод.
Ако е подобна ситуацията и във вашата ДГ, тогава може да уговориш детето да закусва у вас, на обяд, предполагам, че с изключването на едното ястие няма да остане гладно, може да уговориш да му се предлага двойна салата например и отказваш следобедна закуска.Но не зная дали може да се уговори и различна цена, тя и без това е ниска.

На детето се обяснява, че има храни, които не са приемливи за него.В нашата ДГ ни дават да попълваме формуляри, в които се отразяват и алергии, което означава, че се съобразяват с хранителните проблеми на децата.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 120
Столична община не е малка. Биха могли да оборудват една кухня и кола към нея, която по списък да осигурява храна за определени деца в детските градини.
Видях, че има група за деца диабетици. Хубаво би било да организират по една група за деца на специален хранителен режим във всички по-големи райони.
Това никой няма да го даде на готово. Трябва родителите да се организират и да си го поискат.

# 25
  • Мнения: 19 302
Питай във веганската тема, която Жени ти е дала. Там имаше майки с идеи за кооператив.
Ние сме ходили в Бялото кокиче. Нямат никаква религиозна насоченост. Може да носиш храна от вкъщи и да оставаш с детето в началото. Мисля, че поне като временен вариант е ок.
Иначе във Френския лицей също се носи храна, но там таксата е убийствена.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=487123.0

# 26
  • Мнения: 4 465
На детето се обяснява, че има храни, които не са приемливи за него.В нашата ДГ ни дават да попълваме формуляри, в които се отразяват и алергии, което означава, че се съобразяват с хранителните проблеми на децата.

Или се съобразяват или казват че не могат да се съобразят. Зависи от вида на алергията. Примерно при по-тежки и по-специфични случаи, когато не може просто да махнат един компонент от менюто, към който детето е алергично, а трябва изцяло различно меню съобразено с алергията. В такъв случай, ако детето е записано, на родителите не им остава нищо друго освен да го отпишат, защото просто няма да може да се храни в ДГ. А ако не е записано - просто се отказва записване с обяснението че нямат условия да гледат такова дете. Градините, които готвят отделно за такива деца са изключение.

Общи условия

Активация на акаунт