Как се изчислява общия успех на дипломата?

  • 25 648
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 347
Sivi, от кои класове смяташ? Ако не се лъжа, се смяташе от 9-ти до края Thinking

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 3 352
То май няма как да се смята от по-рано - в дипломата са сборуваните оценки от годините. Пък при нас те са 3 години - тогава още нямаше 12 клас

# 17
  • Мнения: 347
Да, права си, в дипломата са пресметнати вече  Peace

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 3 352
Проблемът на Сиви е, че както и да смята тези оценки, не се засича със средния й успех. Дано в училището да й съдействат, ще ми е интересно да разбера развръзката

# 19
  • при моите деца .....
  • Мнения: 5 123
Ето какво открих в нета....
ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА ОБЩ УСПЕХ ЗА ДИПЛОМА ЗА СРЕДНО ОБРАЗОВАНИЕ:

ПЪРВА ГРУПА: ЗРЕЛОСТНИ ИЗПИТИ

1. Бълг.език и литература
2. Предмет по избор от задължителната подготовка
СРЕДНОАРИТМЕТИЧНА ОЦЕНКА ОТ ДВАТА ПРЕДМЕТА

ВТОРА ГРУПА:ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ПОДГОТОВКА

1.Бълг.език и литература 9,10,11,12
2.Първи чужд език 9,10,11,12
3.Втори чужд език 9,10,11,12
4.Математика 9,10,11,12
5.Информатика 9,10
6.Информационни технологии 9,10
7.История и цивилизация 10,11,12
8.География и икономика 10,11,12
9.Психология и логика 9
10.Етика и право 10
11.Философия 11
12.Свят и личност 12
13.Биология 10,11
14.Физика и астрономия 10,11,12
15.Химия 10,11
16.Музика 9
17.Изобразително изкуство 9
18.Физическа култура и спорт 9,10,11,12

СРЕДНОАРИТМЕТИЧНА ОЦЕНКА(ОТ 18-ТЕ ПРЕДМЕТА)(тоест:смятате на всеки предмет средноаритметичната от съответните учебни години,после всички средноаритметични по отделните предмети ги събирате и ги делите на 18,като по този начин получавате цялата средноаритметична оценка за Втора група)

ТРЕТА ГРУПА:ЗАДЪЛЖИТЕЛНОИЗБИРАЕМА ПОДГОТОВКА

-Профилирана подготовка
1.Първи чужд език 9,10,11,12
2.Втори чужд език 9,10,11,12
3.Български език и литература 9,10,11,12
4.Избраният профилиращ предмет в 12 клас(История,География,Математика,Химия...) - средноаритметична оценка от класовете,в които е изучаван (виж ЗП)

-Непрофилирана подготовка
1.Математика-ЗИП - 11 клас

СРЕДНОАРИТМЕТИЧНА ОЦЕНКА ОТ 5-ТЕ ПРЕДМЕТА,ИЗУЧАВАНИ В ПРОФИЛИРАНА И НЕПРОФИЛИРАНА ПОДГОТОВКА


ОБЩ УСПЕХ:
( СРЕДНОАРИТМЕТИЧНА ОЦЕНКА ОТ ПЪРВА ГРУПА + СРЕДНОАРИТМЕТИЧНА ОЦЕНКА ОТ ВТОРА ГРУПА + СРЕДНОАРИТМЕТИЧНА ОЦЕНКА ОТ ТРЕТА ГРУПА ) : 3 = БАЛ

Ето защо при много отлични оценки през цялото обучение, но слаби резултати на ДЗИ - дипломата сериозно пада

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 3 352
Надявам се, че утре Сиви ще се включи и ще каже точно какво е положението - стига да й съдействат в училището по този проблем. Но това, което се пуска, според мен важи за последните 5-6 години. А през 2002 беше малко по-различно - учехме до 11 клас, нямаше и ЗИП. Като цяло това, което учехме като предмети в Хуманитарна гимназия, се учеше и в Езиковите - поне за Пловдив ми е такава информацията, разлика имаше само в хорариума по БЕЛ в дипломата, ако не се лъжа. Матурите не бяха задължителни и който има 5.00 (поне) по двата предмета през годините, се освобождаваше и тези оценки му се пишеха в първата графа. Освен това ми се е набило, че когато аз завърших '99 година, 11 предмета образуваха средния успех. Ще трябва да си намеря дипломата в стария апартамент, за да проверя дали наистина беше така

# 21
  • Мнения: 2 894
Виждам, че има и нови включвания по темата. Simple Smile
Метода на изчисление на средния успех, който споменаха * Боби * и Илайза е от последните години. Аз също в първия си пост дадох линк със същия този начин, но явно не това е метода на изчисление на моята диплома. Имам бегли спомени, че не всички оценки от дипломата влизаха в общия успех, но вече не помня точно кои са.
Утре сутринта ще отида до гимназията и ще попитам. След това ще споделя и тук дали наистина се касае за грешка и как се изчислява успеха на дипломата от преди нововъведенията в образователната ни система.

# 22
  • Мнения: 347
И аз завърших 2002 г. Пред мен е дипломата в момента. Предметите са разделени на три групи. Първата е "Оценки от държавните зрелостни изпити", въпреки че аз на матура не съм ходила - БЕЛ и математика. Втората е "Оценки от задължителна подготовка", тук са останалите. Третата е "оценки от профилирана подготовка", аз бях в математическа гимназия и тук освен математиката са ми и два други предмета които моята паралелка изучаваше усилено. Тоест, звучи точно като това, което Боби е написала, въпреки че е било 2002. Ако се разделят и се смятат средноаритметично по групи наистина, ще се получи различен резултат от този, когато се смятат общо.

# 23
  • Мнения: 2 894
coldasice а като сметнеш по начина, който е посочила * Боби * получаваш ли общия си успех, който пише в дипломата ти? Praynig

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 3 352
Сиви, а твоята диплома пред теб ли е? Просто ме интересува какво пише в нея в графата "Оценки от профилирана подготовка". Изобщо аз нямам спомен в моята от Хуманитарна гимназия да съм имала оценки там, а няма как да погледна тия дни.

# 25
  • Мнения: 2 894
Пред мен е дипломата.. Цял ден вече се взирам в нея  Mr. Green

Оценки от профилираната подготовка:
Английски език
Немски език
Български език и литературата

Имам всички атрибути, които са посочени в метода на смятане, но крайния резултат се различава коренно  newsm78

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 3 352
Ами ясно, колкото и да го умуваме, няма да го изумуваме какво е станало - само в училището могат да ти кажат нещо по-точно.

# 27
  • В.Търново
  • Мнения: 6 665
Доколкото помня по средно аритметично се изчисляваше - т.е. събират се всички оценки и числото се дели на броя им.
Винаги е било така.  Grinning

Пред мен е дипломата.. Цял ден вече се взирам в нея  Mr. Green

Оценки от профилираната подготовка:
Английски език
Немски език
Български език и литературата

Имам всички атрибути, които са посочени в метода на смятане, но крайния резултат се различава коренно  newsm78

Ами значи са ти го сметнали грешно.

# 28
  • Мнения: 347
Сметнах го. Явно при мен оценката е формирана само от групата, която се води задължителна подготовка. Но то всъщност сега като гледам, в нея са включени всички предмети. В другите просто явно е посочено по кои има зрелостни и кои са профилирани.

# 29
  • Мнения: 2 894
coldasice благодаря ти, че отдели време и сметна успеха от дипломата си   bouquet
Което ще рече, че успеха на моята диплома се повишава с 0,50  Whistling
Дано има начин да си поправят грешката  Praynig

Общи условия

Активация на акаунт