Трудно ли е да си студентка и майка едновременно?

  • 4 513
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Започнах студенството с дете на годинка. В трети курс родих брат й, а 10 дни след секциото бях на изпит и то в друг град.
Не, не ми е било особено трудно, бях много мотивирана.

# 16
  • Мнения: 1 243

ако има кой да ти помага - дори и за 2 часа на ден, дори и само два пъти в седмицата за 2 часа на ден!! - е непълно възможно да се справиш чудесно! ако няма такъв, обаче - лошо, но не невъзможно, разбира се!
Simple Smile

# 17
  • София
  • Мнения: 1 555
Родих първата си дъщеря, докато учех за бакалавър и бях в 3 курс. Дипломирах се, записах магистратура, докато бях бременна с второто ми дете и сега уча втора магистратура. Признавам, че понякога доста натоварено ми е било. Особено последната сесия - дъщеря ми си лягаше около 23-24 часа, синът ми ставаше рано към 6.30-7 и се налагаше да уча някъде в този интервал.  Crazy Мъжът ми и бабите се опитваха да помагат - около сесиите свекърва ми се стараеше да си направи графика, така че да може да вземе голямата ми дъщеря. За да отида на лекциите също доста гимнастики правихме - майка ми взимаше дъщеря ми от градина, понякога оставях и сина ми в офиса на баща му малко преди края на работното време.  Crazy Но добре, че повечето лекции бяха събота и неделя и малко част от тях след 18 часа в работните дни. Трудно е, но има начин. Simple Smile Най-важното според мен е поне да има някаква минимална помощ, някой да гледа децата, за да можеш да ходиш на лекции. За ученето - с малко сън, с много кафе, докато децата спят - има начин да стане.  Peace

# 18
  • Мнения: 371
Хмммм, никога не ми е било непосилно трудно. Забременях в средата на 3-ти курс. После записах и магистратура - преди месец и нея завърших. Ако трябва да съм честна сега ми е малко скучно. Привилегии в моя университет имаше - може да отсъстваш 50 % от лекциите и упражненията, но честно казано такава молба подавах само първата година, после все изпусках срока. Не съм имала проблеми, но и бях сравнително редовна. Моят съвет е да намериш златната среда. Така си направи графика , че да може поне веднъж на две седмици да посещаваш даден предмет. Ако днес си била на едно , другата седмица отиваш на друго. Видят ли старание и желание в теб , никой няма да те спъне, защото имаш дете. Успех!

# 19
  • Мнения: 202

ако има кой да ти помага - дори и за 2 часа на ден, дори и само два пъти в седмицата за 2 часа на ден!! - е непълно възможно да се справиш чудесно! ако няма такъв, обаче - лошо, но не невъзможно, разбира се!
Simple Smile
аз съм така.в седмицата 1 път ходя за 2 часа:) редовно съм. редувам предметите да не се сърдят преподавателите:) 3та година съм вече:)

Имаш ли кой да ти помага за гледането на бебчето? мъжа ти, баби?? ако ДА ще ти е още по-лесно.
Учи се вечер като заспи детето. , моя син е диваче и няма как пред др време. Сега ПИша една защита от 50 страници- по обедите докато спи... Има ли желание всичко се получава ! Късмет. Не е сложно

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 6 961
Въпрос на желание и организация е.
Започнах втората магистратура с 3-месечно бебе, на следващата година вече бях с 2 деца, а се дипломирах в напреднала бременност с 3-тото.
Учех вечер/нощем докато спяха децата.

# 21
  • София
  • Мнения: 7 097
Въпрос на желание и организация е.

Мотивацията и добрата организация могат да направят чудеса.
Трудно ми беше най-вече заради съчетаването на кърмене с лекции, упражнения и изпити. При това баби не са се включвали.

# 22
  • Провинция
  • Мнения: 509
Може би много от вас ще ме критикуват и ще напишат своя остър коментар към поста ми,но искам да добавя,че не при всички нещата са нормални и с повече мотивация всичко ще е Ок.
Помисли първо дали на истина си готова за дете!Дали можеш да си позволиш организацията така че да съчетаеш нещата точно?Защото едно е да си студент и да живееш в един същ град, и друг е да трябва да пътуваш през седмица за контролно,изпит...Едно е да си пораснал умствено и да кажеш"Да, готови сме за дете" и друго е да кажеш"Ми мисля,че съм готова за дете,ама... не знам"
Аз си мислех,че съм готова,но когато видях 2-те чертички в средата на трети курс,повярвай ми,осъзнах,че може би докато не се стабилизирам в материално отношение,не мога да си позволя да имам дете.Още повече,че всички са против връзката ми с половинката ми,т.к. разликата ни е огормна и от никъде нямаше да получа морална подкрепа.А сами с гаджето нямаше как-той на 2 работи ходи,прибира се късно, че и на квартира живее...И друго-аз бях редовна форма и на близо 300км далеч от приятеля ми.Факт е,че направих аборт,за което днес обаче съжелявам и това ще си остане най-голямата грешка в живота ми!
Та и аз съм на мнение,че ако има морална подкрепа най-вече и не на последно място финансова, спокойно можеш да си изкараш вишето с дете на ръце.Но един съвет-преди да вземеш окнчателно решение за каквото и да било-помисли на истина като зрял човек.Защото днес си на едно мнение , утре на друго,като дойде момента виждаш какво е и заемаш друго мнение,докато накрая вече е късно...Поне при мен стана така...

# 23
  • Мнения: 1 243
ама авторката така или иначе вече има дечицата (ако се съди по лентичките!), които освен това те не са бебета (пак ако се съди по лентичките)... освен това вече е взела решение да бъде студентка! сега просто се интересува мислим ли, че ще се справи, т.е. иска да и дадем кураж, че не е непосилно да си майка и студентка! и затова логичният отговор е - "не е!" Simple Smile

Последна редакция: вт, 23 авг 2011, 01:38 от jennie.to

# 24
  • Мнения: 2 414
А няма ли значение и специалността,която учиш? newsm78

# 25
  • Мнения: 9 990
Може би много от вас ще ме критикуват...

Няма да те критикувам, но авторката не е бременна, родила си е вече дечицата, като гледам голямото е поотраснало малко вече.И докато си е гледала децата по градинките може би е установила, че има достатъчно време и ресурси, докато са малки децата да вземе в ръце и образованието си.Няма лошо.Иначе и при мен така се стекоха обстоятелствата, че първо си родих децата, мина доста време от завършване на средното ми образование, докато мога да си позволя да запиша и висше.И реално се получи, че станах студент в момент, в който даже не съм и по майчинство, а дори ходя на работа и едновременно с това децата са ми още малки, че да могат сами да се гледат.Точно заради това казвам, че докато са малки децата, може и да мрънкат, може и да не спят, но като цяло ежедневието е някак такова, че дава възможност за учене.Масово около мен децата не пречат на ученето и чак невероятни помощи майките, които аз познавам не получават.Разбира се-всеки преценява вече както специалността/предполага се, че осъзнат избор=избор по интереси=лесно се учи/, така и формата на обучение.Аз, като работещ, че и родител на деца, които са още малки, за да се гледат сами, съм избрала задочна форма на обучение, където заетостта е доста по-малко като посещаемост на лекции, изпитите са главно съботно-неделни, лекциите се предават на куп и главно се дават насоки къде и какво да четеш, за да се готвиш за изпит-останалото е на твоя отговорност и заинтересованост.
Аз пожелавам успех! Hug

# 26
  • Провинция
  • Мнения: 509
Може би под влияни на заглавието само,което ми навя лошия спомен,не съм обърнала внимание ,че авторката вече е мама.Извинявам се , за което!...и в такъв случай-смело напред!

# 27
  • София
  • Мнения: 2 217
Много ми помагаха - не ми е било трудно....
Но това беше доста отдавна...Не знам как е сега Wink

# 28
  • Мнения: 47
Ако има кои да ти помага не е трудно.
Някои да го гледа докато си на лекции.Иначе как да стане...?Нз...

Аз завърших с отличие втори курс с дете на годинка и нещо.Никои не можеше да повярва ,че се оправих.Дори първата година успеха не ми беше толкова добър.Според мен раждането на дете те променя изцяло,израстваш.Аз Станах много по-организирана и съсредоточена,целенасочена.

Има и друг фактор,като имаш малко дете не мислиш толква за кпони и излизане,колкото голегите си,това направо ти дава предимство.. Simple Smile

Кога учиш - вечер - когато детето и таткото спят.Иначе все има нещо за правене.

Успех !  Peace

# 29
  • Мнения: 1 243
Ако има кои да ти помага не е трудно.
Някои да го гледа докато си на лекции.Иначе как да стане...?Нз...

няма да стане... в най-добрия случай просто ще пропуснеш голяма част от лекциите..

Общи условия

Активация на акаунт