Майчинството счетоводно - 43

  • 34 717
  • 737
  •   1
Отговори
# 15
  • Русе
  • Мнения: 530
Здравейте, искам да ви попитам дали мога да получава еднократната помощ от 2880лв ( от университета) като редовна студентка? Аз съм назначена на трудов договор и съм в болничен. Как стоят нещата с тази еднократна помощ и имам ли право на нея, защото някъде четох, че за работещите студентки не се полага и трябва да се върне с 20% лихва.
Закон за семейните помощи за деца- Чл. 8в. (1) Майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение, има право на еднократна помощ за отглеждане на дете до навършване на една година, независимо от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца.

# 16
  • Мнения: 275
Здравейте, дъщеря ми навършва 1 година в края на септември. Предстои ми да започна работа, освен на трудовия договор, който е в сила в момента, И на граждански. Ще загубя ли право на майчинство в такъв случай? И има ли значение какъв точно граждански договор сключвам?

Благодаря ви

# 17
  • Мнения: 2 200
Здравейте, дъщеря ми навършва 1 година в края на септември. Предстои ми да започна работа, освен на трудовия договор, който е в сила в момента, И на граждански. Ще загубя ли право на майчинство в такъв случай? И има ли значение какъв точно граждански договор сключвам?

Благодаря ви
Може да работите на граждански и да си получавате майчинството.

# 18
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
Здравейте, дъщеря ми навършва 1 година в края на септември. Предстои ми да започна работа, освен на трудовия договор, който е в сила в момента, И на граждански. Ще загубя ли право на майчинство в такъв случай? И има ли значение какъв точно граждански договор сключвам?

Благодаря ви
Какво точно имаш предвид под "какъв точно граждански договор сключвам"?
Видът на труда / услугата /, който ще осъществяваш няма значение. Не губиш право на обезщетение за гледане на дете.

# 19
  • Мнения: 49
Здравейте аз пиша от време на време тук с някой друг глупав въпрос ,но сега наистина вече нищо не разбирам извадих си пик код и всичко за да следя кога ми изплащат парите понеже бях в болничен не прекъснат от март месец и всеки следващ месец ми пращат по малко пари  ще копирам какво ми излиза на спъвки за социално осигуряване и ще помоля някои разбиращ да ми обесни защо ввсеки следващ месец парите са по-малко а сега вече 2ри месец чакам 45дневния болничен ....
ето това излиза на справки за социално осигуряване
Месец:   Осигурен за:   Дни в осигуряване /раб.дни/:   Осиг. доход /лв./:
1   Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица   21   500.00
2   Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица   20   335.00
3   Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица   22   68.16
3   Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица      262.48
4   Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица   19   0.00
4   Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица      262.48
5   Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица      207.22
5   Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица   20   0.00
6   Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица   22   0.00
7   Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица   21   0.00


ето това излиза на представени документи
3

4098556, серия А-2008

08.3.2011 г.

07.4.2011 г.

Продължение

130488738

21-999-04-00048452/19.04.2011 г.

Основен документ

Актуален статус на документа: Изплатен                

Извършени плащания до момента (общо 254,19 лв.):
за м.3/2011г.: 209,98 лв. ; за м.4/2011г.: 44,21 лв.
Доход, от който е определено обезщетението по месеци за периода на болничния лист:
за м.3/2011г.: 262,48 лв. ; за м.4/2011г.: 55,26 лв.
4

1405047, серия А-2010

04.4.2011 г.

07.5.2011 г.

Продължение

130488738

21-999-01-00054029/18.05.2011 г.

Основен документ

Актуален статус на документа: Изплатен                

Извършени плащания до момента (общо 209,99 лв.):
за м.4/2011г.: 165,78 лв. ; за м.5/2011г.: 44,21 лв.
Доход, от който е определено обезщетението по месеци за периода на болничния лист:
за м.4/2011г.: 207,22 лв. ; за м.5/2011г.: 55,26 лв.
5

4098685, серия А-2008

07.5.2011 г.

26.5.2011 г.

Продължение

130488738

21-999-04-00051051/21.06.2011 г.

Основен документ

Актуален статус на документа: Изплатен                

Извършени плащания до момента (общо 121,57 лв.):
за м.5/2011г.: 121,57 лв.
Доход, от който е определено обезщетението по месеци за периода на болничния лист:
за м.5/2011г.: 151,96 лв.
6

4166746, серия А-2008

26.5.2011 г.

10.7.2011 г.

Първичен

130488738

21-999-04-00051051/21.06.2011 г.

Основен документ

Актуален статус на документа: В момента се обработва              
7

1157583, серия А-2010

08.7.2011 г.

19.8.2011 г.

-----

130488738

21-999-01-00058687/17.08.2011 г.

Основен документ

Актуален статус на документа: В момента се обработва

пишее във скобите колко са изплатени и да толкова са но защо на едини ямесец са една сума на другия друга и то по-малка ? Ама с две думи нищо не разбирам и моля ако не съм за тук и трябва към някой друг да се обърна да ме насочите за да не ви затуднявам с моите глупости....
Извинявайте за супер дългия пост обаче се ядосах защото никoй нищо в ной не обеснява а с малкото дете по тея жегаи е напрво грехота ... Аман от тая държава и "любезни" служители
Извинявам се за агресивния пост Sad

# 20
  • Мнения: 74
момичета трудовият ми договор изтича чак на 02.09,заповета за освобождаване ми е от 03.09 шефката ми може ли да ми даде трудовата книжка и заповета по рано,в смисъл има ли право,щото ме вика да я взема по рано

# 21
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
G.P, от справката в НОИ се вижда, че за м. 03 и м. 04 си получила еднакви суми. Виж, че за м. 04 е изплатено обезщетение на две части, тъй като болничните листове се представят в месеца на издаването си, след изплащане на заплатите за съоветния месец. За месец 5-ти имаш прекъсване и е издаден първичен болничен лист, т.е. трябва първите три рабнотни дни от периода в болничен да се платят от работодателя, затова и сумата от НОИ е по-малка. Съответно сумата на обезщетението зависи и от работните дни в месеца, в който си ползвала отпуск по болест и варира според тях. За периода 26.05.-10.07. не виждам да има плащане. Какво казват в НОИ по въпроса? Съветът ми е да напишеш имейл до НОИ, като посочиш конкретния болничен лист, имената и ЕГН си, за да ти напраявт справка в системата. Става бързо и няма нужда да се разхождаш до там. Последния б. лист от 08.07. / най-вероятно за бременност и раждане 45-дни преди термин и  за самото раждане са последните два, или не? ... / е в процес на обработка, т.е. е представен сравнително скоро.

момичета трудовият ми договор изтича чак на 02.09,заповета за освобождаване ми е от 03.09 шефката ми може ли да ми даде трудовата книжка и заповета по рано,в смисъл има ли право,щото ме вика да я взема по рано

Заповедта се връчва по-рано. Трудовата книжка не е редно да се оформя предварително.

Последна редакция: вт, 30 авг 2011, 01:35 от Boten Mary

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 1 267
Здравейте, момичета!

Да ви попитам нещо конкретно и бързо-
майка на деца на 4 и 2 с преместено раб. място (подписала се е на заповедта за преместването) в друго населено място (от Пловдив до София - 140км), има ли право времето на пътуването да е част от 8-часовия ми работен ден?
Чувам го като теза, но нито в КТ, нито в Наредбата за раб. време и отпуските го виждам....
Мога ли да "легна" на някакъв норматив, за да си го поискам?
Благодаря ви предварително!

...
и понеже моя казус е разнопосочен  Laughing
Обичам да се самоиронизирам!!!

В какви случаи мога да претендирам за осребрияване на трансп. разходи Пловдив-София и обратно?
 И изобщо, това че реших да последвам поделението на предприятието и позицията си от Пловдив в София (което е изместено по време на майчинството ми) не трябва ли да е съпроводено с някакво обезщетение и възмездяване...... Все пак съм майка на деца на 2 и 4 г. и явно не могат да ме уволнят толкова бързо и лесно (колко време се чака за разрешение от Инспекцията!?)
.... Хубав ден, момичета!

Последна редакция: вт, 30 авг 2011, 01:36 от Boten Mary

# 23
  • Мнения: 74
момичета трудовият ми договор изтича чак на 02.09,заповета за освобождаване ми е от 03.09 шефката ми може ли да ми даде трудовата книжка и заповета по рано,в смисъл има ли право,щото ме вика да я взема по рано

Заповедта се връчва по-рано. Трудовата книжка не е редно да се оформя предварително.
а защо не трябва да се оформя книжката по рано Embarassed

# 24
  • Мнения: 49
G.P, от справката в НОИ се вижда, че за м. 03 и м. 04 си получила еднакви суми. Виж, че за м. 04 е изплатено обезщетение на две части, тъй като болничните листове се представят в месеца на издаването си, след изплащане на заплатите за съоветния месец. За месец 5-ти имаш прекъсване и е издаден първичен болничен лист, т.е. трябва първите три рабнотни дни от периода в болничен да се платят от работодателя, затова и сумата от НОИ е по-малка. Съответно сумата на обезщетението зависи и от работните дни в месеца, в който си ползвала отпуск по болест и варира според тях. За периода 26.05.-10.07. не виждам да има плащане. Какво казват в НОИ по въпроса? Съветът ми е да напишеш имейл до НОИ, като посочиш конкретния болничен лист, имената и ЕГН си, за да ти напраявт справка в системата. Става бързо и няма нужда да се разхождаш до там. Последния б. лист от 08.07. / най-вероятно за бременност и раждане 45-дни преди термин и  за самото раждане са последните два, или не? ... / е в процес на обработка, т.е. е представен сравнително скоро.



проблема е че не съм имала прекъсване по кое разбрахте че има прекъсване,защото явно там е проблема била сам в непрекъснат болничен от първия ми болничен лист ... да от ной казаха че с пик кода ми всичко било описано на справки а аз нищо не разбирам Sad(  и да последнитте дваа които се обработват единия е 45 дневния а другия е следващияи и двата са представени одавна за раждането веднага след като родих винаги ги нося даже с месец по-рано и след това като платят осигуровките започва да ги обработват от ной (следя го с пик кода) но този път седи така от тази въпросна дата на която започва 45 дневния...първия седи в процес на обработка от 2 месеца и никога не съм закъснявала с листовете нито рабоодателя с осигуровките .... объркана работа
с кой болничен лист според вас  проблема за да им пиша за справка ?

аааа и още нещо на мен ми е изплащана сумата в скоби а не 262.48   нищо не разбирам какв е това
Извършени плащания до момента (общо 209,99 лв.):
за м.4/2011г.: 165,78 лв. (е с червено); за м.5/2011г.: 44,21 лв(със синьо) и  какъв е този м5 като е за 4 м плащането и  така за всички

Последна редакция: вт, 30 авг 2011, 01:37 от Boten Mary

# 25
  • Мнения: 2 200
G.P, няма прекъсване в болничните. Двата болнични /45 дневния и 42 дневния/  имат застъпване. Като е представен в НОИ втория болничен са пуснати двата за преизчисление. При следващата им обработка ако няма други проблеми ще се изплати периода от 10.07 до 18.08. Или поне частта за юли.
Различните месеци сумата е различна в зависимост от броя на раб. дни.
Нещо може и да не съм разбрала точно питането Ви, но постовете Ви ми се струват объркани. Извинявам се, ако не съм отговорила на това, което Ви интересува.

# 26
  • Мнения: 800
Здравейте,
Аз съм държавен служител. Детето ми навърши 1г на 5юли, още на 29 юни изпратих необходимите документи за отглеждане на дете до 2г в службата ми. Бланки за документите търсих от интернет, защото в работата ми никой не знаеше какви точно са те, казаха ми да си ровя в нета и да намеря.

Както и да е, изпратих ги, но минаха точно 2 месеца, а не съм получила паричен превод.Мислех, че НОИ имат закъснение, свързах се с тях и ми казаха, че документите ми изобщо не са внесени при тях от работодателя ми.  Когато се обадих в службата ми, казаха че имало пропуски в попълването, затова не са ги внесли в НОИ.Днес бях там и счетоводителката ми каза, че ще отнесе документите в НОИ чак в края на месец септември.
Правилно ли е да ги задържа още цял месец, при положение, че вече чакам 2 месеца? Има ли законов начин да внесе молбата ми по-бързо или трябва да я чакам да й дойде  кефа?
След като имам пропуски, не е ли правилно да ми се обадят, а не да си мълчат 2 месеца? И дали ще получа парите със задна дата, или ще изгубя тези месеци?

Звънях на Инспекция по труда, но ме препраиха към НОИ за отоговр.

# 27
  • Мнения: 49
напротиив отговаряте ми точно на това което искам за което ужасно много Ви благодаря ,но да аз самата сам объркана , исках да попитам защо всеки месец изплащат сумата в скоби все по малка и по-малка ,и до колкото рзбирам е на база работни дни нали? а иначе да има 2 дни разлика понеже родих 2 дни преди термин но казаха че няма проблем ,,но до колкото разбирам има и затова 45 дневния още от  26.5.2011 до
10.7.2011 г. не е изплатен така ли да го разбирам? и защо за 05 месец изчисляват на база 151.96 и даже и тях не са ми изплатили целите?
последия превод ми е бил на 28.06 и е 121.57 st

# 28
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
G.P нещо съм се заблудила, че има прекъсване  Confused Вива е права. Сумите, които са ти изплатени са до 25.05. включително. Не виждам какво те притеснява по сумите - както писах по-горе болничния лист се изплаща месец за месец и ако имаш един и същи месец в два болнични листа ще получиш  две суми за съответния месец. Освен това не се плаща базата, а тя е осигурителния ти доход за периода. Размерът на обезщетението е в скобите. Това трябва да е и превода.

Последна редакция: пн, 29 авг 2011, 16:18 от Lady Brinne

# 29
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
Здравейте,
Аз съм държавен служител. Детето ми навърши 1г на 5юли, още на 29 юни изпратих необходимите документи за отглеждане на дете до 2г в службата ми. Бланки за документите търсих от интернет, защото в работата ми никой не знаеше какви точно са те, казаха ми да си ровя в нета и да намеря.

Както и да е, изпратих ги, но минаха точно 2 месеца, а не съм получила паричен превод.Мислех, че НОИ имат закъснение, свързах се с тях и ми казаха, че документите ми изобщо не са внесени при тях от работодателя ми.  Когато се обадих в службата ми, казаха че имало пропуски в попълването, затова не са ги внесли в НОИ.Днес бях там и счетоводителката ми каза, че ще отнесе документите в НОИ чак в края на месец септември.
Правилно ли е да ги задържа още цял месец, при положение, че вече чакам 2 месеца? Има ли законов начин да внесе молбата ми по-бързо или трябва да я чакам да й дойде  кефа?
След като имам пропуски, не е ли правилно да ми се обадят, а не да си мълчат 2 месеца? И дали ще получа парите със задна дата, или ще изгубя тези месеци?

Звънях на Инспекция по труда, но ме препраиха към НОИ за отоговр.

Естествено, че не е човечно да задържат декларациите, без да те потърсят за корекция, но по принцип попълването на декларацията е твое задължение и твоя отговорност. Корекции от страна на ТРЗ, Счетоводство е трябвало да се извършат в момента на приемането на въпросната декларация. Ако ви плащат августувските заплати в края на м.08, то явно ще чака септемврийските заплати, за да придвижи декларацията. Не е правилно и закононарушение, но явно никой не следи за тези неща. Няма да загубиш сумите, а ще ги получиш с натрупване.

Общи условия

Активация на акаунт