Ню Йорк или Горно Нанадолнище?

  • 8 354
  • 153
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 7 210
Идеалното място за мен би било Барселона.
Хем голям град, ама хем не като Ню Йорк или Лондон; няма големи лудници (освен по Рамблата, но лесно може да се избегне); няма задръствания; има море; климатът - чудничък.
Абе приказка.
Обичам го това място. Simple Smile

ПП: В София ми е ужасно некрасиво.

# 61
  • София
  • Мнения: 30 209
Цитат
Всъщност София беше красива, както всеки един друг по-голям град в България. Родителите ми и до ден днешен очакват като отидат в София пролетно време да мирише на липа.


да, със сигурност е било така, но няма как да очакваме град, който е проектиран за 800хил (макс. 1млн.) души, да издържи при 2млн. близо живущи. Това е истината. От години наред целта е всичко да се концентрира и централизира в Сф, което доведе масово до нашествие на хора от провинцията към столицата, които са изправени пред избора или да са безработни или да се блъскат в Сф. От друга страна пък е нормално софиянци да се противят на това, защото си загубиха спокойствието отвсякъде.
Затова в другите държави има поне 2-3 центъра на икономиката, за да няма струпване на големи маси хора на едно място, при което на всички им става трудно да живеят нормално.

# 62
  • Мнения: 1 788
Няма как да побере 2 млн., точно заради куцото проектиране.
Т.е. ако градът се разширяваше на територия (софийското поле е достатъчно голямо), а не се уплътняваше със строителство между вече построени сгради, щеше да си расте нормално и да побира дори и 3 млн.
Само че пътищата, проектирането, всичко това струва пари и е къде-къде по-лесно и носещо по-бърза печалба да застроиш и уплътниш всеки метър...
Та така...

# 63
  • София
  • Мнения: 30 209
Fukuko, факт, но все пак това е въпрос на много пари, а специално БГ не е държава, която може да си позволи подобно нещо, тъй като ако застроиш полето, трябва да изградиш и инфраструктура за милиони. Те едвам съществуващата поддържат, а какво остава да строят наново. Аз лично като човек от провинцията не упреквам софиянци за настройките им, не съдя обаче и пришълците, защото и те нямат избор. Ако бяха обособили няколко икон. центъри в БГ (напр. Сф, Варна, Пловдив, Бургас, В.Търново), хората щяха да се разпределят що-годе равномерно, а не да се блъскат, НО пък това е омагьосан кръг. Всички се изселиха в Сф, фирмите не смеят да рискуват с бизнес в друг град, защото трудно се намират кадри и затова залагат на сигурното и колелото се завърта отново.

# 64
  • Мнения: 1 224
Всъщност София беше красива...
Беше...и аз така я помня. И не само красива, но и спокойна, удобна, уредена, дори и панелните квартали бяха нови, подредени, с хубави детски площадки и функционална инфраструктура. А центърът беше потънал в зеленината на кестени и люляци, широки булеварди със сгради с интересна архитектура и малки квартални улички с кооперации с дворчета.
Но люляците са отдавна изкоренене, мутробарок е превзел китните дворчета и партерните етажи на булевардните сгради. Комплексите тънат в разруха, тук таме разнообразявана от архитектурни и инфраструктурни недоразумения. Дори на възстановените сгради в центъра не можеш да се порадваш, защото трябва да си гледаш в краката, иначе рискуваш фрактура. Нощем и аз установих че е красиво, особенно по Коледа - празничната украса привлича погледа, а тъмнината прикрива недъзите...

Темата не е ли пожелателно-мечтателна, а не къде ни се налага да живеем?

# 65
  • София
  • Мнения: 30 209
Цитат
Темата не е ли пожелателно-мечтателна, а не къде ни се налага да живеем?

ооо, ако е така, аз искам да живея в градчета тип Корнуел  Peace

# 66
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Цитат
Темата не е ли пожелателно-мечтателна, а не къде ни се налага да живеем?

 PeaceДа ,главния въпрос е къде се чувствате най-добре,кой тип населено място отговаря най-добра на вашата натура.Няма смисъл да се спори кой град е по-хубав,чист,икономически развит и т.н. Peace

# 67
  • Мнения: 1 167
Не съм сигурна дали предпочитам мегаполис или просто голям град, но в малък град не мога, в село пък съвсем. Виж в някоя вилна зона покрай морския бряг и на 10-15 км от центъра града (Варна) с удоволствие ще се преместя. Даже го планирам вече. Още малко да порасне щерката, че не искам да съм вечният шофьор.

Живея във вилна зона, която се намира на 20-30 минути пеш от центъра, но нямам автомобил и пак си е мъка...мястото е прекрасно, но удобства няма.

Не знам какво предпочитам...може би защото не съм живяла в град, като Ню Йорк, а бих искала да разбера, какво е да живееш там.

И тъй като съм спокойна личност, обичаща уюта и тишината и едновременно с това и разнообразието, смятам че съм улучила мястото...за сега.  Simple Smile

# 68
  • Мнения: X
На едно от тия места бих се преместила веднага...





А такава гледка искам от прозореца си...



Не понасям големите градове,пълни с всякакви луди,клошари,мръсотия,изпарения,прах и смрад, където се блъскат в теб и те настъпват на всяка крачка.
Мечтая за зеленина,,сянката на вековни дървета,мириса на току-що окосена трева,шума на вълните в брега,крясъка на чайките.....

# 69
  • В Космоса
  • Мнения: 9 883
Глупости от край до край, но няма значение. Кирил Йорданов бил съсипал Варна. Като че ли Христо Кирчев я възроди.  Rolling Eyes Който посещава често двата града ясно може да види разликата. Все едно да сравняваш лебед и кокошка. Ако беше  както казваш, нямаше сума ти чужденци да идват да живеят трайно във Варна, а в Бургас. Само че те на Бургас му посещават главно летището (на път за Варна).
Бургас е единственото грозно нещо по цялото Черноморие. Архитектура, облик, всичко. В него няма нищо освен остатъци от комунизма. А да, има Била, Карфур, мол и алейката наречена "Морска градина". А какви плажове има само ...  Mr. Green
За спретнатост хич не говори, защото зимата пред сградата на Кадастъра (където ежедневно ходят стотици хора) газихме в такава кал, която помня само от славното минало в новопостроените квартали. Която кал продължаваше да се стеле навсякъде по околните улици.

Да пусна малко снимки да видиш какво е спретнатост? Или комплексът тип "рустика" оказва отражение и на зрението?  newsm78



А спора го водили само бургазлии. Confused Прочитайки поста на Аниесе и после твоя, човек остава с друго впечатление.
Бургас е станал наистина красив, във Варна не съм ходила скоро. Истината е, че във Варна има много повече възможности.

# 70
  • Мнения: 3 371
краси, да те поканя у дома Mr. Green. мъжът ми окоси тревата и мирише на треволяк, но фермерите са хвърляли свинска тор и навън уханията са така смесени, че е отврат Mr. Green
точно такава гледка виждам когато стигна края на улицата ни, но за мен е като края на света- няма хора и е кошмарно самотно и далечно всичко. всичко равно, гладко, безкрайно...тъжно. сиво небе, дъжд, бррр, гадост всемирна.

софия ми е супер Grinning. пък , ако някой богат нюйоркчанин ме вземе за жена, няма да се дърпам Flutter

# 71
  • Мнения: 2
от дъното на душата си ненавиждам тишина, усамотение и изолирани места за живот. нищо по-тягостно, нещастно и кошмарно за мен няма. единственото, което ме спохожда са суицидни мисли. особено ако е мрачно, тъмно, влажно, сиво и похлупено. чувствам се умряла, с тотална липса на жизнен тонус. живот на забавен каданс.

слънце, цвят, хора, шум, миризма на бензин, суматоха, динамика, движение, глъч - това е моето място.

 Hug Peace

# 72
  • София
  • Мнения: 30 209
слънчева*, в БГ ли живееш?

# 73
  • Мнения: 3 371
не, но на мига паля подметките към софия Grinning

# 74
  • София
  • Мнения: 30 209
не, но на мига паля подметките към софия Grinning

 Wink

Общи условия

Активация на акаунт