Ню Йорк или Горно Нанадолнище?

  • 8 343
  • 153
  •   1
Отговори
  • в рока
  • Мнения: 1 119
къде се чувствате или бихте се чувствали най-добре-в малко или голямо населено място?В метрополиса или на село?Къде е идеалното място за живеене според вашите разбирания и приоритети?Предимствата на многолюдният град и спокойното селце?

Ако се повтаря темата ме извинете Peace

# 1
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Предпочитам златната среда. Град  като Варна ме устройва напълно.
Живяла съм на място  като село - беше ми приятно няколко дни, после - пълна скука. В голям град (живяла съм в мегаполис) ми беше много, много хубаво. Там винаги нещо се случва, има динамика, по-богат културен живот. На село бих ходила само в почивните си дни, да заредя батериите.

# 2
  • Мнения: 150
Ох, пускаш много щекотлива тема. Иначе, за мен, така наречената "златна среда" е големият град, не от суетност, а заради предлаганите възможности.

# 3
  • Мнения: 1 296
Ох, пускаш много щекотлива тема. Иначе, за мен, така наречената "златна среда" е големият град, не от суетност, а заради предлаганите възможности.
И удобства на които сме свикнали Peace.

# 4
  • Мнения: 112
На село, но без селската работа.По скоро идеално ми е както съм сега, хем на село, хем на 10 минути от центъра на голям град.

# 5
  • Мнения: 2 199
На село. Обичам тишината, спокойствието по улиците, даже следващата ни къща искам да е някъде в полето, без съседи ей таи в пустошта. Нооооо обезателно и двамата да разполагаме с коли.

# 6
  • Мнения: 1 296
Я си помисли като дойде есента какви коловози от кал ще се образуват. И като затънеш, кой ще викнеш да те тегли от пустошта Joy?

# 7
  • Мнения: 2 199
Я си помисли като дойде есента какви коловози от кал ще се образуват. И като затънеш, кой ще викнеш да те тегли от пустошта Joy?

Ще си насипя пътчето с чакъл /камъни/ абе няма ви издавам планa си, че да не стане много населено. Mr. Green

# 8
  • Мнения: 4 965
Аз пък съм за големия град. София ми е малка, но навън не бих виряла дълго /чужбината ми е дестинация само за почивка и екскурзия/, че тука сме по-джаста-праста, че и с непознати контактуваме...
Както и да е.
Имаме вила с максимални удобства и аз ходя там веднъж на 4-5 месеца /с отвращение/. Не е моето място, за съжаление на мъжа ми. Спокойна съм, когато чувам шумовете на града, тропането у комшиите, дишам прахта по големите кръстовища и ми иде да се гръмна в тълпата. Но... есените в големите градове са приказка...

# 9
  • Мнения: 2 199
Ами зимата в пустошта са приказка. Навалял сняг, никакви дири по него, милУто рине снегът....ех, идилия.
Пак на вас некои съсед като си спретне  купон с дива чалга ще има да пускате теми оплаквайки се от съседите.
 Mr. Green

# 10
  • Мнения: 1 296
И двете сте прави, но от своята си камбанария Peace
Аз харесва живота и идилията на село. Тишината, чистотата, спокойствието. Но в момента в който ми се разболее детето или спешно посреднощ ми дотрябва денонощна аптека, се заричам, че скоро крака ми там няма да стъпи.
В София ми харесва, но лятно време не може и със синджир да ме вържеш да остана тук. Или пък през първите топли пролетни дни напр.

# 11
  • Мнения: 4 965
Оооо, голяма приказка - нямам думи. Преди няколко години, отивайки на вилата /при това не в пустошта, а само на 25 км. от София в доста цивилизовано място/, попаднахме в пряспа на пътя. Откарахме няколко часа в студ, сняг и нерви, докато случайно не мина комшия с джип и ни издърпа, а после трябваше премръзнали да палим локалното парно и печките и да се чудим на кой свят сме.
Обичам зимата, но тогава ми се насъбра зима за 10 г. напред. В града е мръсно и кално, ама си е друго.
Аааа, живея на място, където купон с дива чалга няма как да се случи. Sunglasses

# 12
  • Мнения: 1 296
Е, такива случки винаги и на всеки може да се случат.
Азаф е права, че чара на зимната магия изчезва на мига, когато се наложи премръзнали да се пали парно или камини. И ние сме го изпитали, та ми е ясно. Или заради зимната буря да ти угасне тока на 31 декември и да ти го пуснат на 02 януари. И това ни се е случвало.
Ние в това отношение от няколко години сме облагодетелствани поради факта, че свекъра живее с нас. Той има грижа за парно, изриване на сняг, поливане лятно време и прочие.
Но на този етап от живота си, все пак бих и предпочитам града.

# 13
  • Мнения: 10 547
И на двете места ми е добре. Живеем 9 месеца в града, останалите на село. Но, има 1001 фактора да се чувствам комфортно в провинцията. Не бих живяла там при битови условия, различни от тези в града, също така и не бих живяла на твърде отдалечено място (провинцията ми е на 20 км. от столицата). Градът обаче ще е основното ми местообитание в близките 12-15 години заради образованието на децата ми. Трудно е да се пътува ежедневно до града с малки деца. Правят го мнозина, но с цената на големи компромиси.

# 14
  • Мнения: X
Не съм сигурна дали предпочитам мегаполис или просто голям град, но в малък град не мога, в село пък съвсем. Виж в някоя вилна зона покрай морския бряг и на 10-15 км от центъра града (Варна) с удоволствие ще се преместя. Даже го планирам вече. Още малко да порасне щерката, че не искам да съм вечният шофьор.

# 15
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Всяко място си има предимства и недостатъци /видяла съм по малко от всичко, та мога да направя разликата/.
Предпочитам да бъда там, където са любимите ми хора и аз самата се чувствам добре, няма значение дали е град, село и т.н.
Както казва Ремарк:" Най-красивият град на света е този, в който сме щастливи."

п.п. Иначе темата ти е с богат "потенциал" за междуфорумски спорове, "мерене на това и онова", разпри, веселби и т.н.  Wink  bouquet

# 16
  • Мнения: 2 199
В града децата няма къде да играят, на село пускаш го и тича на воля,ти си седиш/лежиш в люлката и четеш книжка идилия. Храниш го с био продукти от собственната ви градинка...

# 17
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Определено съм привърженик на големия град.
Даже не си ходя на село - като стоя един ден и на втория полудявам от скука и тишина. Даже не мога да спя както трябва.
Наистина за малки деца е чудесно селото, да тичат и играят. Но като дойде ред да тръгнат на училище и става проблем.

Последна редакция: пт, 26 авг 2011, 23:58 от Stanislava_

# 18
  • Мнения: 4 965
В града децата няма къде да играят, на село пускаш го и тича на воля,ти си седиш/лежиш в люлката и четеш книжка идилия. Храниш го с био продукти от собственната ви градинка...


Мдааа, а къде остава общуването с децата и посещението на курсове, събирания и др.?!
 Удобство е, да. На вилата не ги виждам по цял ден и съм спокойна и си почивам, но детето има нужда и от дрги неща, различни от тичане и беснеене по поляните. Peace
Пък и не пречи да идеш да копаеш 2 пъти в месеца...

Последна редакция: пт, 26 авг 2011, 23:22 от azaf

# 19
  • София
  • Мнения: 12 554
Храниш го с био продукти от собственната ви градинка...


Да бе, ще копая друг път  Mr. Green

Не мога да вирея аз на село. На втория ден вече съм полудяла. Обичам си града, удобствата и Топлофикация. Бойлер и газ у дома си не искам  Grinning

# 20
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Цитат
Както казва Ремарк:" Най-красивият град на света е този, в който сме щастливи."

любимият ми писател Hug Hug

Аз обичам спокойствието.Чувствам се най-добре,когато съм на село.Но разбира се животът там има и своите ,минуси

# 21
  • Мнения: 2 199
Ей, мързелани такива, няма да покопаят малко, после щяхте да се хвалите с био продукти ама не. Mr. Green
Азаф, казах 4e имаме коли, ще караме децата на квото трябва.
За да съм честна, детето ми е голямо, но и наистина харесвам селото, сега също живеем на село, европейско което е доста култивирано. Но пустошта си ме влече.

# 22
  • Мнения: 17 546
Преди 5 години сигурно щях да се фръцна и да кажа, че за нищо не заменям големият град, но явно остарявам... Mr. Green Искам тишина, искам стените на моят дом да не са краят на моето лично пространство, а то да продължава още няколко метра извън тях с простор и зеленина. Искам да си събуя чехлите на терасата и с първата крачка да стъпя боса на тревата. Абе, с други думи, искам да живея на 5 километра от големия град. Дори знам къде точно искам да е това място. Даже си мисля, че така ще стане един светъл ден. Sunglasses Wink

Но няма да копая! Naughty Laughing

# 23
  • Мнения: 1 296
Че аз да не би да копая като имаме къща с 3 дк двор?
За поддръжка на тревни площи и ако имаш градини, си наемаш сезонно някой, който да идва в определени дни да свърши това, което му се възложи.
По селата безработен народ бол.

# 24
  • София
  • Мнения: 30 199
признавам си без бой, че съм градско чедо и то отвсякъде. На село не мога да вирея  Embarassed Ходила съм на гости на мои познати по села, много ми харесва- спокойствие, чист въздух и т.н., но за кратко. После започва да ми липсва динамиката на големия град. Сега вече с детето пък е немислимо да сме в малък град или село- образование, възможности за запълване на свободното време, на по-късен етап културен живот и т.н. Големият град дава и големи възможности, макар че и много взема, но това е положението.

# 25
  • Мнения: 3 371
от дъното на душата си ненавиждам тишина, усамотение и изолирани места за живот. нищо по-тягостно, нещастно и кошмарно за мен няма. единственото, което ме спохожда са суицидни мисли. особено ако е мрачно, тъмно, влажно, сиво и похлупено. чувствам се умряла, с тотална липса на жизнен тонус. живот на забавен каданс.

слънце, цвят, хора, шум, миризма на бензин, суматоха, динамика, движение, глъч - това е моето място.

# 26
  • София
  • Мнения: 30 199
за мен лично интерес би представлявала една анкета. Какъв ли ще е резултатът, ако приемем форума за представителна извадка  newsm78

# 27
  • Мнения: 52
Университетски град, през който минава голяма река (140хил. души, половината студенти). На 6-8 км. от едната страна -море, на 6-8 км. от другата страна -планина.Без промишленост в околностите. Запазени стари сгради, паметници на културата, много зеленина и цветя. Да ухае на разцъфнал жасмин и да мирише на история. С международно летище , украсено с арки зеленина и декори от опера, на разстояние , което би могло да се измине и пеша. Със затворен за автомобили център и безупречен градски транспорт. С малки хлебарници, месарници, плод-зеленчук, кафенета, ресторантчета, бутици и галерии.(големите вериги магазини-извън града или поне в края му.) Не много голямо жилище в центъра с градина с палма, круша, кайсия, лимон, мандарина , маслина, цветя и билки (домати и краставици-не! )И разбира се най-важното-живот, здраве и щастие.

# 28
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Добре се чувствам в малкия град, в който съм сега. Само да беше още малко по-близо до морето.

# 29
  • Мнения: 2 199
А защо  селото го виждате в мрачни тонове, то и на село изгрява слънце.

# 30
  • Мнения: 2 931
Моят отговор го няма в анкетата.
На село от типа - предградие на голям град. Така хем ще бъда близо до възможностите и забавленията, хем ще живея в относително тихо, спокойно и чисто място.

# 31
  • В Космоса
  • Мнения: 9 881
Преди в малкия град ми беше добре. По едно време започна да ми става тясно. Като отидох в големия град бях супер доволна. После и там започна да не ми харесва и взех да си мисля колко хубаво би било да живея в някое селце - спокойствие, красота, уют. Да, ама като се позамисля по-детайлно - едва ли бих изтраяла и там дълго. Така,че и аз си мисля, че идеалния вариант е село, което е супер близо до града.

# 32
  • Мнения: 3 963
В голям град ми е по-добре. Не чак мегаполис като Ню Йорк, но колкото по-голям, по-добре като цяло.

Никога не съм криела, че харесвам София. Тъй като не мога да отида в Лондон, за мен и София би бил добър вариант. Шумът не ми пречи. Тишината ме прихлупва. Пловдив, където живея например, ми е твърде малък и лежерен.

Отбелязвам мимоходом обаче, че това след 20 години със сигурност ще се промени. Остаряването не е само физическа промяна.

# 33
  • Мнения: 1 446
На село, но без селската работа.По скоро идеално ми е както съм сега, хем на село, хем на 10 минути от центъра на голям град.


И аз съм така в момента и ми е супер. Един вид--намерих това което искам. Спокойствие вечер и през уикенда, спокойна улица, къщи около мен, но и София на 15 минути. Като съм цял ден тук през седмицата, се чувствам странно--все едно са ме откъснали от живота, но пък понякога имам нужда да не виждам големите булеварди със задръстванията.

В мегаполис съм живяла година и половина, също много добре се чувствах. Но и там си имат предградията, където, предполагам, си намират златната среда.

# 34
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Мечтая да живея в малък град на остров, на който има големи ферми и градини. Океански остров, умерен климат. Благодаря.
В краен случай и в Бургас мога да живея.  Laughing

П.П. Ако можех, още сега щях да напусна София. Ей в този момент.

# 35
  • Мнения: 1 788
Навсякъде ми е добре.
Няма нищо по-хубаво от градската суета, шум и натовареност, но няма и нищо по-хубаво от природата, тишината и спокойствието.  Mr. Green
Често си сменям мнението - един път искам да е мегаполис, друг път отдалечено, пусто място, с малко хора и повече природа...
Най-добрият вариант е да имаш и двете!  Mr. Green

# 36
  • Под тепетата
  • Мнения: 336
Мегаполис- по възможност Ню Йорк (моята мечта)-"колкото повече-толкова повече".Аз живея в така нареченото предградие на голям град, всъщност си е квартал, но тих и относително спокойно местенце, но ако ще избирам ще е мегаполис.Мен също тишината и спокойствието на село ме подтискат, не мога повече от 2-3 дни да изкарам-там само се "зареждам", това е.

# 37
  • Мнения: 1 224
Тук, къето съм - на час път с всевъзможен транспорт от огромния мегаполис, в малко градче с всички удобства познати на цивилизацията , но с много спокойствие, красота и слески дух (всички се познават, поздравяват, разменяме си курабийки и сладка с комшийките, децата търчат на воля). В същото време на час път от разкошни планини и на два часа от прекрасен плаж с фин бял пясък.

Явно има хора, на които им харесва да живеят в мръсен и прашасал град с лоша инфраструктура и недомислен транспорт, обитаван от изнервени и намусени хора със съмнителна лична хигиена и големи претенции, опасан от разпадащи се панелни предградия с лъскави молове...иначе не мога да си обясня преднината на София в класацията  newsm78 В България може би Бургас би ми харесал, хората споделят все добри впечатления от града, а и морето винаги е предимство  Peace

Навсякъде ми е добре.
Няма нищо по-хубаво от градската суета, шум и натовареност, но няма и нищо по-хубаво от природата, тишината и спокойствието.  Mr. Green
Често си сменям мнението - един път искам да е мегаполис, друг път отдалечено, пусто място, с малко хора и повече природа...
Най-добрият вариант е да имаш и двете!  Mr. Green

Май и аз така...Преди предпочитах големия град с редовни забежки на тихо и спокойно, сега (може би от ЕГНто) предпочитам на тихо и спокойно с редовни гмурвания в градската гмеж.

# 38
  • Мнения: 3 963
П.П. Ако можех, още сега щях да напусна София. Ей в този момент.

А Василиса, много подобни мнения съм чела в случайни теми из тоя форум. Явно мен нещо не ме слуша главата. Защото даже намирам С-я за красива. В центрото. Старите сгради. Казвала съм го много пъти - атмосфера та дрънка. "Обикновено е мръсно, мирише, няма място за паркиране"... Не очаквайте да разбера тоя мотив при условие, че гледам само отстрани с очите на любител.

Дето имаше една приказка (май се твърди, че е от реч на Кърт Вонегът): "Поживейте в Ню Йорк, но го напуснете, преди да ви е направил прекалено твърди. Поживейте в Северна Калифорния, но я напуснете, преди да ви направи твърде меки. Пътувайте."

Просто докато си млад, това е. Има време и за тишина когато акумулираното напрежение от големите градове поиздълбае видими чертици по лицата. Wink Но дотогава...
Ще съзерцавам живота и аз. Но нека да е малко по-нататък.

# 39
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Малко градче, на не повече от час път с кола до голям град. В такова и живея вече втора година и се чувствам точно на място. В сезона е малък ужас, но се търпи два/три месеца, а морето е най-красиво през зимата.  Mr. Green
Всъщност единственото място, на което не бих живяла е там, където я няма "голямата вода".

# 40
  • Мнения: 3 405
Мегаполис за мен.
Обичам да се изгубвам в какво ли не - в тълпата, в пространството, във времето  Simple Smile
И малък град също. И село.
Вирея навсякъде, само храна да има. Възглавницата си я нося с мен.

# 41
  • София
  • Мнения: 3 099
Мегаполис. Мразя клюкарщината на малкия град... Колкото и да си добронамерен, това дразни ужасно и не е за мен!

# 42
  • в Кошера
  • Мнения: 2 225
Мегаполис!
Засега и в София ми е добре...
Малък град или село - за релакс, за седмица.
Динамиката ме храни, всичко бавно и лежерно ми е драго за около 7 дни  Mr. Green

# 43
  • Мнения: X
Аз се чувствам добре, когато сменям обстановката. Въпреки това ми е най-уютно на тихи места близо до природата. София истински ме изтощава например. Не бих могла да живея там, пък камо ли в Ню Йорк...

# 44
  • Мнения: 97
Предпочитам златната среда. Град  като Варна ме устройва напълно.
Живяла съм на място  като село - беше ми приятно няколко дни, после - пълна скука. В голям град (живяла съм в мегаполис) ми беше много, много хубаво. Там винаги нещо се случва, има динамика, по-богат културен живот. На село бих ходила само в почивните си дни, да заредя батериите.
smile3501 txtloves но само аз искам Варна и за това не сме там. Иначе, точно както си го описала. Имам същия "опит" и за мегаполиса и за селото и вижданията ми се припокриват. Варна е златната среда.

# 45
  • Мнения: 1 446
Аз на този етап не бих се отдалечила от София поради куп причини. Няма къде в БГ да работя това, което тук. Смятам Бургас, примерно за 100 пъти покрасив от София. Варна също. Но не бих живяла на нито едно от двете места, освен ако нямам многооооооооооооо пари. Пловдив може би е в топ любими градове, нямам обяснение защо, просто така го чувствам.

Мечтая си след време да имаме някакво апартаментче или малка къщичка някъде по морето.  Heart Eyes Няма значение къде, стига да има голям град наблизо.

# 46
  • Мнения: X
В Бургас съм в момента и мога да потвърдя, че наистина е станал сто пъти по-красив от София. Варна пък ми се струва доста запусната. Иначе и София си обичам( там живея основно), Пловдив-особено много-прелестен град, Велико Търново, Русе, Созопол...Аз съм тип номад-местя се постоянно. Мечтата ми винаги е била- Ню Йорк. Не Париж, не Лондон, не Токио- Ню Йорк! Wink Обожавам този град от дете и знам, че един ден неминуемо ще живея там. Със или без семейството ми.

# 47
  • Мнения: X
В Бургас съм в момента и мога да потвърдя, че наистина е станал сто пъти по-красив от София. Варна пък ми се струва доста запусната.

София си има своя чар и многото предимства пред останалите градове. Но да сравняваш Бургас и Варна ...  Че и запусната била.  #Crazy

# 48
  • Мнения: X
О, то няма база за сравнения. Варна в момента е една голяма боклуджийница. Бургас е в пъти по-красив, оправен и спретнат.

# 49
  • Мнения: X
О, то няма база за сравнения. Варна в момента е една голяма боклуджийница. Бургас е в пъти по-красив, оправен и спретнат.

Ха-ха, приказвай си. Вечният спор Варна/Бургас, който го водят само бургазлии.  Mr. Green

# 50
  • Мнения: 4 965
А защо  селото го виждате в мрачни тонове, то и на село изгрява слънце.


Да, де. За тези, на които им харесва.
За мен е скучно и непонятно да живея на село - без кино, без заведения /има, ама не може да се сравняват, пък и на село обикновено ресторантите работят в петък вечер и в почивните дни, докато по друго време трябва да идеш до града или до гарата в нашия случай Stop/, без хранителните стоки под блока, без книжарниците и изложбите, без опера и театър...
Пак казвам, че почти всеки уикенд сме на вилата - съчетава тишината и красотата на природата + близостта до големия град и удобното пътуване. Мъжът ми го обожава. Но аз там нямам какво друго да правя, освен да мързелувам /пък и над 30 дка земя имаме, но аз не се занимавам със селскостопанска работа/ и понякога да си подреждам дворчето. Имаме всички удобства, а и бързо и лесно можем да се предвижим до града, но... не мога /както у дома/ да изляза и след точно 2 мин. да съм в някое заведение, след 3 мин. на кино, а след 5 мин. /това всичко е на пешеходно разстояние/ в мола. А децата могат да отидат пеша до училище или на всякакви курсове след училище, или да потичат в парка със съученици. Пък като тръгна за по-далечно място, мога да стигна с директен автобус до летището и оттам светът е мой след има-няма 30 мин.
И ние имаме няколко коли, не е проблем да отидем до всяка точка, но не искам винаги да съм зависима от кола - обожавам да вървя пеша и да отида през 3 квартала на гости на приятелка пеша. А пеша 5 км. през гората, за да стигна до центъра на съседното наистина голямо село, където има всичко, е мисия невъзможно /страшно е за сама жена/.
И обожавам шума, мръсотията, бензиновите изпарения и т.н.
А наесен в дъжда и опадалите листа обичам да се разхождам не в гората, а в някой от старите квартали на София.
Въпрос на предпочитания.  Peace

# 51
  • Мнения: 17 546
София е много по-красива нощем през лятото. Разхождали ли сте се в топла софийска нощ по улиците в центъра след 23 часа? Тогава е хубаво наистина и тогава обичам родния си град Heart Eyes Но през деня... Close
Преди две вечери бяхме на кино в Дома на киното от 22 часа и отидохме по-рано. Изчакахме да стане време за филма в градинката при Централна баня. Там не бих припарила денем, но късно вечерта беше чудно! Фонтан, от който повяваше хлад. Осветената стара сграда на банята, както и околните сгради, спретнатите пейки и площадчето с красива мозаечна настилка около фонтана... идилия!
Изобщо всичко изглежда някак по-красиво и по-романтично нощем.

# 52
  • Мнения: X
Глупости. Никога не съм водила този спор. Напротив, до преди няколко години винаги съм признавала, че родният ми град е сив и изоставен. Така си беше, и в този период действително Варна беше по-хубава. Последните години нещата се промениха. Бургас дръпна много напред. Новият кмет направи изключително много промени към по-добро. Кирил Йорданов съсипа Варна. Изобщо не го казвам, затова че съм бургазлийка. Напротив, преценката ми винаги е била обективна. Обичам Варна, почти всичките ми роднини живея там, затова и въобще не споделям мнението си със злорадство. Напротив мъчно ми е, че един красив град може да бъде докаран до такова състояние. И ние имахме един кмет-дебил Йоан Костадинов, който се опита по всякакъм начин да съсипе Бургас, Слава Богу-махнахме го. Затова вместо варналии да се опирате само и единствено на шовинизма си, вземете се в ръце и помогнете на града си да тръгне напред при следващите избори.

# 53
  • Мнения: X
Глупости от край до край, но няма значение. Кирил Йорданов бил съсипал Варна. Като че ли Христо Кирчев я възроди.  Rolling Eyes Който посещава често двата града ясно може да види разликата. Все едно да сравняваш лебед и кокошка. Ако беше  както казваш, нямаше сума ти чужденци да идват да живеят трайно във Варна, а в Бургас. Само че те на Бургас му посещават главно летището (на път за Варна).
Бургас е единственото грозно нещо по цялото Черноморие. Архитектура, облик, всичко. В него няма нищо освен остатъци от комунизма. А да, има Била, Карфур, мол и алейката наречена "Морска градина". А какви плажове има само ...  Mr. Green
За спретнатост хич не говори, защото зимата пред сградата на Кадастъра (където ежедневно ходят стотици хора) газихме в такава кал, която помня само от славното минало в новопостроените квартали. Която кал продължаваше да се стеле навсякъде по околните улици.

Да пусна малко снимки да видиш какво е спретнатост? Или комплексът тип "рустика" оказва отражение и на зрението?  newsm78

# 54
  • Мнения: 150
И аз не смятам Варна за "запусната". Всяка година я посещавам, по причина, че е любим мой град. Космополитен, красив и приветлив, там винаги се чувствам уютно и на място. Харесвам и прилежащите курорти. Бургас не ми е сред предпочитаните за посещение дестинации, не го харесвам и не съм го посещавала скоро, но от написаното тук разбирам, че вероятно е добил по - красив облик и е доста облагороден.

# 55
  • Мнения: 17 546
Дали не е добре да не започвате междуградски борби в тази тема, а? Thinking

# 56
  • Мнения: X
Както казах, шовинизмът не е добър съветник. Laughing

# 57
  • Мнения: 3 963
София е много по-красива нощем през лятото. Разхождали ли сте се в топла софийска нощ по улиците в центъра след 23 часа?

И зимъска е красива...  Grinning Иначе нощем всеки град изглежда добре. Мракът скрива несъвършенствата.

Последна редакция: сб, 27 авг 2011, 13:17 от St.

# 58
  • София
  • Мнения: 30 199
Цитат
Явно има хора, на които им харесва да живеят в мръсен и прашасал град с лоша инфраструктура и недомислен транспорт, обитаван от изнервени и намусени хора със съмнителна лична хигиена и големи претенции, опасан от разпадащи се панелни предградия с лъскави молове...иначе не мога да си обясня преднината на София в класацията  


Самурайка, обяснява се с икономическите условия- за съжаление това е единственият град в БГ, в който висококвалифицирани кадри (пък и не само) имат шанс за кариера, висока заплата и оттам за стандарт на живот. Затова и СФ е пренаселена, не защото е прекрасна, а защото е единственото място, където повече от половин БГ работи. Там са големите фирми, там са институциите, там е всичко. Тук държа да подчертая, че не говоря за крупен частен бизнес, от който можеш и на село да си живееш като цар. Говоря за масата хора  Peace

# 59
  • Мнения: 1 788
Всъщност София беше красива, както всеки един друг по-голям град в България. Родителите ми и до ден днешен очакват като отидат в София пролетно време да мирише на липа.
Но планирането и устройването на самият град и по-скоро липсата на всякакво планиране, доведоха големите градове до това положение. А именно - застрояване не там, където би трябвало, а просто уплътняване на града... По този начин изчезнаха и градинките, и дърветата, а на тяхно място се появи мръсотията.
Относно Варна и Бургас - и в двата съм живяла достатъчно дълго. Бургас преди години беше занемарен, сив и грозен. Варна беше като райска градина. В момента, бих казала, че Бургас е много по-чист и поддържан. Миналото лято отидох до Варна - нищо от онова очарование, само от преди няколко години, не беше останало...

# 60
  • София
  • Мнения: 7 208
Идеалното място за мен би било Барселона.
Хем голям град, ама хем не като Ню Йорк или Лондон; няма големи лудници (освен по Рамблата, но лесно може да се избегне); няма задръствания; има море; климатът - чудничък.
Абе приказка.
Обичам го това място. Simple Smile

ПП: В София ми е ужасно некрасиво.

# 61
  • София
  • Мнения: 30 199
Цитат
Всъщност София беше красива, както всеки един друг по-голям град в България. Родителите ми и до ден днешен очакват като отидат в София пролетно време да мирише на липа.


да, със сигурност е било така, но няма как да очакваме град, който е проектиран за 800хил (макс. 1млн.) души, да издържи при 2млн. близо живущи. Това е истината. От години наред целта е всичко да се концентрира и централизира в Сф, което доведе масово до нашествие на хора от провинцията към столицата, които са изправени пред избора или да са безработни или да се блъскат в Сф. От друга страна пък е нормално софиянци да се противят на това, защото си загубиха спокойствието отвсякъде.
Затова в другите държави има поне 2-3 центъра на икономиката, за да няма струпване на големи маси хора на едно място, при което на всички им става трудно да живеят нормално.

# 62
  • Мнения: 1 788
Няма как да побере 2 млн., точно заради куцото проектиране.
Т.е. ако градът се разширяваше на територия (софийското поле е достатъчно голямо), а не се уплътняваше със строителство между вече построени сгради, щеше да си расте нормално и да побира дори и 3 млн.
Само че пътищата, проектирането, всичко това струва пари и е къде-къде по-лесно и носещо по-бърза печалба да застроиш и уплътниш всеки метър...
Та така...

# 63
  • София
  • Мнения: 30 199
Fukuko, факт, но все пак това е въпрос на много пари, а специално БГ не е държава, която може да си позволи подобно нещо, тъй като ако застроиш полето, трябва да изградиш и инфраструктура за милиони. Те едвам съществуващата поддържат, а какво остава да строят наново. Аз лично като човек от провинцията не упреквам софиянци за настройките им, не съдя обаче и пришълците, защото и те нямат избор. Ако бяха обособили няколко икон. центъри в БГ (напр. Сф, Варна, Пловдив, Бургас, В.Търново), хората щяха да се разпределят що-годе равномерно, а не да се блъскат, НО пък това е омагьосан кръг. Всички се изселиха в Сф, фирмите не смеят да рискуват с бизнес в друг град, защото трудно се намират кадри и затова залагат на сигурното и колелото се завърта отново.

# 64
  • Мнения: 1 224
Всъщност София беше красива...
Беше...и аз така я помня. И не само красива, но и спокойна, удобна, уредена, дори и панелните квартали бяха нови, подредени, с хубави детски площадки и функционална инфраструктура. А центърът беше потънал в зеленината на кестени и люляци, широки булеварди със сгради с интересна архитектура и малки квартални улички с кооперации с дворчета.
Но люляците са отдавна изкоренене, мутробарок е превзел китните дворчета и партерните етажи на булевардните сгради. Комплексите тънат в разруха, тук таме разнообразявана от архитектурни и инфраструктурни недоразумения. Дори на възстановените сгради в центъра не можеш да се порадваш, защото трябва да си гледаш в краката, иначе рискуваш фрактура. Нощем и аз установих че е красиво, особенно по Коледа - празничната украса привлича погледа, а тъмнината прикрива недъзите...

Темата не е ли пожелателно-мечтателна, а не къде ни се налага да живеем?

# 65
  • София
  • Мнения: 30 199
Цитат
Темата не е ли пожелателно-мечтателна, а не къде ни се налага да живеем?

ооо, ако е така, аз искам да живея в градчета тип Корнуел  Peace

# 66
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Цитат
Темата не е ли пожелателно-мечтателна, а не къде ни се налага да живеем?

 PeaceДа ,главния въпрос е къде се чувствате най-добре,кой тип населено място отговаря най-добра на вашата натура.Няма смисъл да се спори кой град е по-хубав,чист,икономически развит и т.н. Peace

# 67
  • Мнения: 1 167
Не съм сигурна дали предпочитам мегаполис или просто голям град, но в малък град не мога, в село пък съвсем. Виж в някоя вилна зона покрай морския бряг и на 10-15 км от центъра града (Варна) с удоволствие ще се преместя. Даже го планирам вече. Още малко да порасне щерката, че не искам да съм вечният шофьор.

Живея във вилна зона, която се намира на 20-30 минути пеш от центъра, но нямам автомобил и пак си е мъка...мястото е прекрасно, но удобства няма.

Не знам какво предпочитам...може би защото не съм живяла в град, като Ню Йорк, а бих искала да разбера, какво е да живееш там.

И тъй като съм спокойна личност, обичаща уюта и тишината и едновременно с това и разнообразието, смятам че съм улучила мястото...за сега.  Simple Smile

# 68
  • Мнения: X
На едно от тия места бих се преместила веднага...





А такава гледка искам от прозореца си...



Не понасям големите градове,пълни с всякакви луди,клошари,мръсотия,изпарения,прах и смрад, където се блъскат в теб и те настъпват на всяка крачка.
Мечтая за зеленина,,сянката на вековни дървета,мириса на току-що окосена трева,шума на вълните в брега,крясъка на чайките.....

# 69
  • В Космоса
  • Мнения: 9 881
Глупости от край до край, но няма значение. Кирил Йорданов бил съсипал Варна. Като че ли Христо Кирчев я възроди.  Rolling Eyes Който посещава често двата града ясно може да види разликата. Все едно да сравняваш лебед и кокошка. Ако беше  както казваш, нямаше сума ти чужденци да идват да живеят трайно във Варна, а в Бургас. Само че те на Бургас му посещават главно летището (на път за Варна).
Бургас е единственото грозно нещо по цялото Черноморие. Архитектура, облик, всичко. В него няма нищо освен остатъци от комунизма. А да, има Била, Карфур, мол и алейката наречена "Морска градина". А какви плажове има само ...  Mr. Green
За спретнатост хич не говори, защото зимата пред сградата на Кадастъра (където ежедневно ходят стотици хора) газихме в такава кал, която помня само от славното минало в новопостроените квартали. Която кал продължаваше да се стеле навсякъде по околните улици.

Да пусна малко снимки да видиш какво е спретнатост? Или комплексът тип "рустика" оказва отражение и на зрението?  newsm78



А спора го водили само бургазлии. Confused Прочитайки поста на Аниесе и после твоя, човек остава с друго впечатление.
Бургас е станал наистина красив, във Варна не съм ходила скоро. Истината е, че във Варна има много повече възможности.

# 70
  • Мнения: 3 371
краси, да те поканя у дома Mr. Green. мъжът ми окоси тревата и мирише на треволяк, но фермерите са хвърляли свинска тор и навън уханията са така смесени, че е отврат Mr. Green
точно такава гледка виждам когато стигна края на улицата ни, но за мен е като края на света- няма хора и е кошмарно самотно и далечно всичко. всичко равно, гладко, безкрайно...тъжно. сиво небе, дъжд, бррр, гадост всемирна.

софия ми е супер Grinning. пък , ако някой богат нюйоркчанин ме вземе за жена, няма да се дърпам Flutter

# 71
  • Мнения: 2
от дъното на душата си ненавиждам тишина, усамотение и изолирани места за живот. нищо по-тягостно, нещастно и кошмарно за мен няма. единственото, което ме спохожда са суицидни мисли. особено ако е мрачно, тъмно, влажно, сиво и похлупено. чувствам се умряла, с тотална липса на жизнен тонус. живот на забавен каданс.

слънце, цвят, хора, шум, миризма на бензин, суматоха, динамика, движение, глъч - това е моето място.

 Hug Peace

# 72
  • София
  • Мнения: 30 199
слънчева*, в БГ ли живееш?

# 73
  • Мнения: 3 371
не, но на мига паля подметките към софия Grinning

# 74
  • София
  • Мнения: 30 199
не, но на мига паля подметките към софия Grinning

 Wink

# 75
  • Мнения: 4 916
Идеалното място за мен би било Барселона.
...

Уж голям град, но толкова много българи  Crazy
Аз се бях ориантирала на север - в съседство. Села, ама културни.

# 76
  • Варна
  • Мнения: 957
Някой го спомена по горе в темата: искам на 5 километра от големия град, и аз знам къде точно, даже бих покопавала лекинко, за кеф! Но когато децата минат 16, колкото и да не ми се чака. Дотогава - в града.
Мечтателно: пак на около пет километра от голям град, но някъде в дълбокия, чужбински, планински Север. Не знам съвсем точно къде, още проучавам, за всеки случай. Simple Smile

Варна беше по-добре преди 3-4 години.

# 77
  • София
  • Мнения: 30 199
Варна беше по-добре преди 3-4 години.

да, сега е доста занемарена и с очудващо малко възможности за работа  Rolling Eyes

# 78
  • Мнения: 6 998
Голям град и Мегаполис.
Пловдив и София са ми ок (разликата е огромна, всъщност, поради различни причини са ми ок), но виж Ню Йорк наистина си е Ню Йорк. Не съм стъпвала там, но имам чувството, че е един вид Мой град и ще ми е добре там. Няма и да стъпя, де, ако се местя някъде, ще е в някой от европейските големи градове. Щото условието ми е да не е на повече от 3 часа полет от София/Пловдив  Joy

# 79
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
П.П. Ако можех, още сега щях да напусна София. Ей в този момент.

А Василиса, много подобни мнения съм чела в случайни теми из тоя форум. Явно мен нещо не ме слуша главата. Защото даже намирам С-я за красива. В центрото. Старите сгради. Казвала съм го много пъти - атмосфера та дрънка. "Обикновено е мръсно, мирише, няма място за паркиране"... Не очаквайте да разбера тоя мотив при условие, че гледам само отстрани с очите на любител.
Аз живея точно там, в центрото, с атмосферата, в хубава, старинна кооперация, на зелена уличка, близо до Попа. Но това не е моето място и мечтая да се местя.  Laughing

# 80
  • Мнения: 2 478
Някой го спомена по горе в темата: искам на 5 километра от големия град, и аз знам къде точно, даже бих покопавала лекинко, за кеф! Но когато децата минат 16, колкото и да не ми се чака. Дотогава - в града.


Същото важи и за мен, само че мястото ми е на 15км от града, 10минути магистрален път. Като се има предвид, че едното ми дете е пеленаче, доста ще почакам Laughing

# 81
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Всичко бих дал да се заселя завинаги в мечтания Цюрих!     Мечтиииии  Sad
  Аман от това тъпо село на комплексари Варна.   31 години тук в пълната мизерия,  където и да е идеш, заради дивите селянчета от Силистра, Рязград и ТХ - окръг, не искат да ти предложат повече от 480 лв.  на месец.   На всеки ъгъл, където и да се обърнеш, препълнено с курволяк вълнуващ се на първо място от пари,  второ място -  коли, трето - пари,., Close Close Close Close Close Close Close и то не какви пари, a 1500 лева на седмица - поне.



# 82
  • Мнения: 2 885
Живея на село - столица. Всички удобства, пък си сред къщи, тишина, спокойствие, чистота, красота.
Не го сменям скоро.

За протокола - варненка съм. Бургас обаче е номер 1 за живеене сега в БГ. Бях лятото там за седмица. Възхитена съм. Доста фотографски материал събрах Wink Варна диша прахта в момента на Бургас....

# 83
  • София
  • Мнения: 30 199
Аз също съм от Варна. Много си харесвам родния град, но в момента е ужас за работа. Бях изумена, когато разбрах, че масово хората вземат 500-600лв  Shocked

# 84
  • София
  • Мнения: 35 200
Живея в София, винаги тук съм живяла.Искам на село Mr. Green Ама, на село до София/ 10 мин макс/ Писна ми градската идилия, искам селска такава..... Laughing Ако имам късмет, скоро ще се преместя....Искам да ми е близо до всичко, искам да ми е тихо.
Хем сърби, хем боли....ай, кажи сега... Joy
Момичета и момчета, какво за Варна?!? Аз, си примирам за нея.Е, не повече от 5 дни съм била там- не знам как е за живот Rolling Eyes

# 85
  • София
  • Мнения: 30 199
Момичета и момчета, какво за Варна?!? Аз, си примирам за нея.Е, не повече от 5 дни съм била там- не знам как е за живот Rolling Eyes

аааа, ти си примирай. Много е хубаво, но да си вземеш заплатата от Сф  Wink

# 86
  • Мнения: 405
Искам L.A. но някъде на плажа. Santa Monica  е перфектно, много съм нахална, нали?  Mr. Green
Мечта ми е, дано по-скоро вече да ми се сбъдва, че София много ми теснее социално/морално и културно.  

Бургас много ми харесва, страхотна атмосфера, но имам приятели от там, които казват, че нямало работа в момента и ставало все по зле. Дано това да не е така.

# 87
  • София
  • Мнения: 35 200
Момичета и момчета, какво за Варна?!? Аз, си примирам за нея.Е, не повече от 5 дни съм била там- не знам как е за живот Rolling Eyes

аааа, ти си примирай. Много е хубаво, но да си вземеш заплатата от Сф  Wink
Хахаха, аз на чужда такава живея.... Joy
Дам, доволна ще съм- аз с чавлесите във Варна, съпружието в София Mr. Green

# 88
  • София
  • Мнения: 30 199
Момичета и момчета, какво за Варна?!? Аз, си примирам за нея.Е, не повече от 5 дни съм била там- не знам как е за живот Rolling Eyes

аааа, ти си примирай. Много е хубаво, но да си вземеш заплатата от Сф  Wink
Хахаха, аз на чужда такава живея.... Joy
Дам, доволна ще съм- аз с чавлесите във Варна, съпружието в София Mr. Green

така вече може, ако е успешна схемата, моля да споделиш после Wink

# 89
  • Варна
  • Мнения: 1 423
Аз съм варненка, но на моменти страшно я мразя, особено лятото. Това лято поекспериментирах и избягах в много дивата провинция, от което се чувствам прекрасно.
Истината е, че мога да живея навсякъде според моментната ми потребност. Не смятам за константа положението си на "градско чедо" и видиш ли ти, да ми е кеф да дишам бензинов въздух или да слушам безкрайната какафония от градски звуци докато умра.
Бързо се адаптирам там, където ми е хубаво.

# 90
  • Мнения: 2 674
Живях в Кутловица, сега живея в Ню Йорк. Щастлива съм. Laughing

# 91
  • Мнения: 7 837
На кой му трябва Ню Йорк? Заметресение, сега ураган. Да не забравяме и крокодилите в каналите.

# 92
  • Мнения: 2 674
Докато не ни е връхлетял ураганът да напиша, че то чарът на Ню Йорк е в крокодилите. Стават страхотни портомонета и чанти от тях. Притежателка съм на гущерско портмоне за протокола.

Земестресението не ни го натрисайте, там други са  виновни. Да направят самопризнания, ако им стиска.

# 93
  • Мнения: 1 224
Е, ама само Ню Йорк ли е мегаполис? Има къде-къде по-интересни (и безопасни) мегаполиси за живеене. Сидни  Heart Eyes , в предградията, откъм Манли например...Колкото и банално да звучи - Париж (и Рим), но туристите развалят всичко. Пекин и Хонг Конг са също прекрасни и вълнуващи. Токио и (ама никога не съм вярвала че ще го кажа) Осака  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

Ето гледката от прозореца :



Ето го и мегаполиса в далечината :


От мараня и кабеляк нищо се не види, ама е там.

# 94
  • Мнения: 6 998
Аз съм ц за Париж, нещо не ме изкефи. Сигурно съм единственият човек с френска филология, който не иска да живее в Париж  Laughing

# 95
  • Мнения: X
Аз съм ц за Париж, нещо не ме изкефи. Сигурно съм единственият човек с френска филология, който не иска да живее в Париж  Laughing
Аз не съм с френска филология, ама съм си франкофон. И споделям мнението. Мен дори Париж ме уплаши - потоци туристи покрай Сена, психопати в мръсното огромно метро, безкрайни улици със съмнителни физиономии на всяка крачка!  Grinning  Макар и столичанка в Париж се почувствах като провинциалист!  Wink  Преставям си ако ида в Ню Йорк или в Токио.... ooooh!
Уплаши ме, може би, защото го посетих след като прекарах известно време в пищна Бургундия и романтичен Бретан. Френската провинция /ако е възможно някъде до морето/ - това е моята мечта!  Hug

Бързо се адаптирам там, където ми е хубаво.
Peace

Последна редакция: нд, 28 авг 2011, 10:01 от Анонимен

# 96
  • Мнения: 6 998
Бретан и на мен ми е мечта, да  Grinning

# 97
  • Мнения: 483
Колебая се между малък или голям град Simple Smile Живяла съм в един от трите световни мегаполиса и в началото много ми харесваше. Пъстра палитра от хора, всеки ден се случва нещо и винаги има къде да отидеш, динамика...Но с течение на времето привикваш към всичко това и дори започва да те дразни. Когато навлезеш в рутината, едно по едно изскачат недостатъците на мегаполиса, като невъзможността да се придвижваш с кола; маса хора от други култури, които живеят в обособени общности и не желаят да се впишат в средата, живеят на социални, обикновено сред тях е престъпният контингент и т.н. Това са недостатъци, които като турист или новопристигнал въобще не забелязваш, дори не подозираш, че ги има...
Всъщност и аз бих предпочела да живея във вилна зона до някой голям град, както много преди мен казаха, по възможност Южна Франция  Mr. Green

# 98
  • Мнения: X
Голям град и Мегаполис.
Пловдив и София са ми ок (разликата е огромна, всъщност, поради различни причини са ми ок), но виж Ню Йорк наистина си е Ню Йорк. Не съм стъпвала там, но имам чувството, че е един вид Мой град и ще ми е добре там. Няма и да стъпя, де, ако се местя някъде, ще е в някой от европейските големи градове. Щото условието ми е да не е на повече от 3 часа полет от София/Пловдив  Joy


Еовин, разбрах, че си пловдивчанка, но живееш в София. Може ли да споделиш каква е разликата през твоя поглед, и в крайна сметка положителното или отрицателното надделява при тази промяна. Питам, защото се преместихме от Бургас в София, но винаги съм се разкъсвала между Пловдив и София, даже още си мисля по въпроса...дали не сгреших...

# 99
  • Мнения: 6 998
Пловдив за мен е прекрасен, но все пак съм там за почивка...
Много по-лежерен, много по-спокоен, много по-сигурен като обстановка.
Не ми харесва, че е много залят с чалга  Cry.
Не ми харесва, че приятелите ми там не могат да си намерят работа/работят за малко пари.
Обичам изгарящото му южно слънце, древните руини, по които ходя боса нощем и куп такива неща, които ме свързват емоционално.
Не знам дали мога да се върна да живея там, поради причината с работата. Ако имам мъж, който да изкарва 3 бона месечно минимум и аз само да си гледам детето, много ще ми е добре  Mr. Green

София е много динамична, много луда, тук изживявам младостта си.
Тук мога да си сменя работата за месец, ако поискам, на по-добри пари.
Тук се чувствам сякаш мога да подхвана всичко и да успея, едва ли не и да полетя Simple Smile
Тук обаче има и много кучета, като цяло ми се струва доста по-мръсно, по-опасно.
По-студено е, но пък то и аз съм зиморничава.
По-некрасива е. (Съжалявам Blush) Поне беше, когато дойдох преди 8 години. Сега не знам дали свикнах или малко по-малко се променя обликът на града, но е по-приятен на външен вид.

Абе нищо не казах и аз. По рачешки емоционално описвам, без никакъв смисъл.  Joy

# 100
  • Мнения: 3 405
Обичам Пловдив!

# 101
  • Мнения: 5 710
Самурайка, много са ви примитивни кабелите!

Така, моето мнение се базира на опит и при едната и при другата хипотеза.
Аз предпочитам да живея в голям град, мегаполис - Лондон, Ню Йорк, но имам претенции и за квартала  Twisted Evil , така че не на всяка цена. Смятам, че душата ми се храни много по-обилно в големия град, откъм динамика, възможности за работа,  културен и социален живот.
В момента съм в предградие на 100 хил. град. Да си призная много се научих и тук ми е също много хубаво. Имам си къща, двор, градина, работата ми е на 200 метра, колата ме води навсякъде, а ме изолира когато пожелая и така нататък. Но, животът страда откъм културен и социален живот.
Понякога ми е скучно, чувствам се неразбрана, чувствам че живота тече бавно, понякога имам усещане за загубено време. Но пък виждам много по-цветно, от преди.

# 102
  • Мнения: X
Много ти благодаря, Еовин!  bouquet . И аз си мислех горе-долу същите неща, когато бяхме пред дилема. Пловдив е невероятно красив, магнетичен и артистичен град, но за съжаление само с красота не се живее. И за съм чувала от пловдивчани, че се работи за малко пари, като навсякъде извън София. Затова рационалното надделя над емоциите. Не че, не харесвам София, напротив, но понякога нервите ми не издържат на тичането и напрежението. Натъжава ме това за чалгата и Пловдив, винаги съм свързвала този град с богата културна програма, фестивали, многобройни творци от всякаква област родени и живели там...Много е тъжно това, че красивите български градове, а и села затъват икономически и хорта търсят препитание другаде. Имам чувството, че скоро в София съвсем няма да се живее, все пак този град не е проектиран да побере толкова много хора...

# 103
  • Мнения: 6 998
To може и аз да гледам през крив макарон за чалгата, де. Просто моите приятелки там, ако не съм аз да се прибера, за да идем на рок/ретро, основно се влачат по чалга заведения. И ми се струва, че се откриват доста такива. Тук просто съм в друга компания и даже и да има много чалга, не я забелязвам толкова.
И сега има доста фестивали и големи продукции. Примерно сега Таря ще има концерт с филхармонията и много ме е яд, че няма да ида, но съм на кандидатмагистърски изпит  Crazy А това ще е голям концерт  Peace

# 104
  • Мнения: 4 300
Не мога да отговоря еднозначно, зависи от всички останали фактори в моя живот. Досегашният ми опит обаче ме е довел до извода, че животът на място с много възможности има смисъл тогава, когато можеш да се възползваш пълноценно от тях.
С две думи, мерси за крокодилите в Ню Йорк ако трябва с моите две ръце да ги хвана и одера за да имам портфейл. Не мога ли да си го купя не отивам там  Crossing Arms

# 105
  • Мнения: X

Момичета и момчета, какво за Варна?!? Аз, си примирам за нея.Е, не повече от 5 дни съм била там- не знам как е за живот Rolling Eyes

Явно всеки живее в различна Варна.  Laughing Варна е скъп град и с 500 лв хич не знам как става, не че вярвам това да е масовата заплата. Все пак и аз сред хора живея и работя. Може да е масова за продавачките в моловете и подобни.

# 106
  • София
  • Мнения: 30 199

Момичета и момчета, какво за Варна?!? Аз, си примирам за нея.Е, не повече от 5 дни съм била там- не знам как е за живот Rolling Eyes

Явно всеки живее в различна Варна.  Laughing Варна е скъп град и с 500 лв хич не знам как става, не че вярвам това да е масовата заплата. Все пак и аз сред хора живея и работя. Може да е масова за продавачките в моловете и подобни.

напротив- такива са заплатите масово за хора с езици, професии и т.н. Моя съученичка работи в немска фирма (с 2 езика е) и взема 650лв. Приятелката ми е в UKB с 730лв заплата, другата ми приятелка е в ЕОН с 700лв заплата. Добри заплати се вземат на Летището, РВД, Пристанище (което сега ще дават на концесия) и преди години в адм. на БМФ. Частните фирми масово са "закотвили" заплатите на 700- макс. 800лв. и не мърдат. За заплати от сорта на 1300-1500-2000лв не са и чували (говоря за средно управленско ниво).
Само ще ти дам за пример: фирма с м/ународна дейност в клона си във Варна дава 550лв заплата, за същата работа в Сф вземат 1340лв. Дали няма разлика  Thinking

# 107
  • Мнения: 5 710
А Варна с какво население е след преброяването?

# 108
  • София
  • Мнения: 30 199
А Варна с какво население е след преброяването?

334 870 души е населението на Варна след преброяването  Peace
Населението във варненска област продължава да застарява

Проблемът не е толкова в населението, колкото в липса на инвестиции (разбирай големи фирми, които да плащат добри заплати за качествен персонал).

Последна редакция: нд, 28 авг 2011, 14:39 от missence

# 109
  • Мнения: X

Проблемът не е толкова в населението, колкото в липса на инвестиции (разбирай големи фирми, които да плащат добри заплати за качествен персонал).
Да, това е интересно. Мъжът ми работи в голяма фирма, която обаче тъпо и упорито отказва да отвори офис във Варна. И всяка седмица поне по двама човека от София бият път до Варна и обратно по една или друга работа. Изчислили са, че така им излиза по-евтино ли, не знам... newsm78

# 110
  • Мнения: 5 710
А Варна с какво население е след преброяването?

334 870 души е населението на Варна след преброяването  Peace
Населението във варненска област продължава да застарява

Проблемът не е толкова в населението, колкото в липса на инвестиции (разбирай големи фирми, които да плащат добри заплати за качествен персонал).

брех, аз мислих, че са към милион вече.... т.е малък град е Варна:-)

# 111
  • София
  • Мнения: 30 199
10 c's, по едно време някъде бяха писали, че е около 500хил, ама в последните години маса млад народ замина  Rolling Eyes
Прекрасен град с лоша управа, но...  Rolling Eyes
Жаве , така е с повечето големи фирми за съжаление и с държавните институции стана така- закриха масово териториални подразделения и в момента командироват хора от Сф за определен период и ги въртят  Rolling Eyes

# 112
  • UK
  • Мнения: 88
За мен лично най-перфектно би било среден по големина град в относителна близост до голям такъв - примерно до 50км...най-много 100км.
Мечта ми е китно френско/италианско градче, в което да си отворя бистро/кафене  Heart Eyes
Но с удоволствие бих живяла - и съм, в голям град.  Peace

# 113
  • Мнения: 627
В краен случай и в Бургас мога да живея.  Laughing
Crossing Arms Crossing Arms Crossing Arms
В Бургас е чудесно. Пък. Ако искаш да знаеш.

Само дето смърди от Кроношпан свирепо. И канализацията от крайбрежните обекти се излива в морето. Иначе обичам този град. Влюбих се в него от пръв поглед. Heart Eyes

Мястото, в което мисля, че не бих оцеляла е София. Много народ, много коли, много трамваи, къде и кога се пресича е въпрос с повишена трудност. Всячески избягвам да го посещавам. А когато няма как, отивам, свършвам работата си и веднага се мятам на автобуса за Бургас.

Мечтата ми е да се видя с толкова пари, че да направя къщата ни на село луксозен дом, със соларна система и всички удобства. Ей там мога да живея с кеф! Или поне да прекарвам всеки уикенд. Е, помечтах си...

# 114
  • София
  • Мнения: 30 199
Цитат
Мечтата ми е да се видя с толкова пари, че да направя къщата ни на село луксозен дом, със соларна система и всички удобства. Ей там мога да живея с кеф! Или поне да прекарвам всеки уикенд. Е, помечтах си...


е, то това е проблемът. Ако навсякъде възможността за нормална до висока заплата я имаше, щяхме да си седим с спокойните градчета и селца и да живеем с кеф, ама....няма  Rolling Eyes

# 115
  • Мнения: 3 405
Аз и Варна обичам. Душата ми е в планината, а сърцето край морето Simple Smile
А за Варна ми е тъжно като гледам града мръсен, надупчен и занемарен.
Като се връщам тук и го видя преди Аспаруховия мост или след Девня е така красив, особено нощем.
Но аз навсякъде вирея, както писах вече. Може би в това е разковничето, човек да може да се натамъни към средата, която му се налага да обитава.

# 116
  • В Космоса
  • Мнения: 9 881
Много народ, много коли, много трамваи, къде и кога се пресича е въпрос с повишена трудност. Всячески избягвам да го посещавам. А когато няма как, отивам, свършвам работата си и веднага се мятам на автобуса за Бургас.

Кога и къде се пресича се знае много добре в София и всеки спазва това. Докато в Бургас всеки пресича където му е кеф, направо се изумих. Ужасно е. Много са зле и пешеходците и шофьорите. В София са много толерантни шофьорите. В Бургас някой да ти даде предимство - забрави.

# 117
  • Мнения: 17 546
В София са много толерантни шофьорите.
Ти май само от време на време минаваш от тук.

# 118
  • София
  • Мнения: 30 199
В София са много толерантни шофьорите.
Ти май само от време на време минаваш от тук.

 Laughing

# 119
  • В Космоса
  • Мнения: 9 881
В София са много толерантни шофьорите.
Ти май само от време на време минаваш от тук.
Казвам го в сравнение с бургаските. Трябваше да напиша "много-по..., отколкото". А и предполагам в сравнение с всеки друг град.

# 120
  • Мнения: 17 546
Всъщност, като пътувам в дълбоко провинциални дестинации, ми прави впечатление, че тамошните шофьори са такива безподобни джигити, че не се учудвам как се трепят с 80 с ладите си на третокласни пътища в първото дърво. Такива фрапиращи задминавания и неспазване на правила видях в Гоце Делчевско преди няколко месеца, че ми настръхнаха косите... Може и да си права в този смисъл.

# 121
  • София
  • Мнения: 30 199
аз пък преди месеци бях изумена от шофьорите във В.Търново. За тях мигачът е просто екстра, която не е необходима. Както си карат направо и свиват в първата пряка без мигач или директно паркират Confused Този отзад да му мисли  Simple Smile Ама то май вече навсякъде  е така  Rolling Eyes

# 122
  • Мнения: 9
София, Варна, Бургас, Пловдив...темата е в тези очертания. Някъде за фон се появява и нещо свежо, но толкова, нищо важно.
    Това е съвременният Българин. Wink

    И винаги, но абсолютно винаги по-големи аристрократи от родените в Голеееемите Градове няма, и по-големи селяндури от "дълбоките" провинциалисти няма.../от където искате започнете/. Simple Smile

# 123
  • Мнения: 17 546
Няма такова нещо, inna-bubulina  Naughty никой тук не прави такива генерални обобщения като твоите! Влязох в Lidl в Гоце Делчев, хората любезни! По-любезни и усмихнати от софийския, дори човека в магазинчето в с.Огняново беше мил и любезен, усмихнат, нищо че си купих само минерална вода и вестник. И аз бях такава. В момента обаче говорим за шофьорите! По тамошните шосета ние се пазим от тях! И всички, ходили там преди нас, ни предупреждават точно за това "Пази се, че тукашните шофьори са опасни! Не спазват никакви правила, карат като луди, никакви мигачи, никакви знаци, предимство, нищо не се спазва!". Така че, ако обичаш, без сарказъм и обобщения, към които съм забелязала и друг път, че си склонна.

# 124
  • Мнения: 9
Извинявам се.

# 125
  • София
  • Мнения: 30 199
София, Варна, Бургас, Пловдив...темата е в тези очертания. Някъде за фон се появява и нещо свежо, но толкова, нищо важно.
    Това е съвременният Българин. Wink

    И винаги, но абсолютно винаги по-големи аристрократи от родените в Голеееемите Градове няма, и по-големи селяндури от "дълбоките" провинциалисти няма.../от където искате започнете/. Simple Smile


защо така мислиш, аз пък съм на друго мнение  Thinking Всичко зависи от човека. За мен лично селянията не е местоживеене, а начин на живот. В този ред на мисли какво ми пречи да съм такава в Сф, Ню Йорк и Горно Нанадолнище?  Thinking
И е факт, че в малките нас.места хората са по-топли, по-отзивчиви, по-човечни. В големия град всеки тича по задачи и дори не забелязва хората около себе си  Rolling Eyes

# 126
  • В Космоса
  • Мнения: 9 881
София, Варна, Бургас, Пловдив...темата е в тези очертания. Някъде за фон се появява и нещо свежо, но толкова, нищо важно.
    Това е съвременният Българин. Wink

    И винаги, но абсолютно винаги по-големи аристрократи от родените в Голеееемите Градове няма, и по-големи селяндури от "дълбоките" провинциалисти няма.../от където искате започнете/. Simple Smile

Май единстввено ти повеждаш темата в такава посока. До сега не видях някой друг да има нещо подобно предвид.

# 127
  • Мнения: 9
Извинявам се. Не искам да подвеждам темата.
За трети път - Извинявам се.

# 128
  • София
  • Мнения: 30 199
м/у другото аз съм привърженик на т.нар. "селски туризъм" и завиждам на спокойствието на хората там (поне където съм ходила).

# 129
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Не мога да живея в голям град - мъчи ме липсата на пространство и излишъкът от хора.
Много обичам Пловдив, но само денем, когато съм на работа. Спокойните вечери, тихите нощи и прохладните утрини си ги искам на километри от него - на моята си тераса, на язовира до нас или в някое от кафенетата около парковете Heart Eyes

# 130
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 557
Абсолютно съм -ЗА големият град. Не обичам селото.

# 131
  • Мнения: 24 467
Не голям град /той ми е на втора позиция/, мегаполис- абсурд /последна/, село- на предпоследно място, предпочитам по- малък град, с по- малко навалица, повече въздух, спокойствие и гледка от балкона. Не ща да имам блок на метри от моето жилище. Не ща натоварен трафик. Искам децата ми да карат спокойно колелета и да ритат мач.
Стига да работим спокойно.
Училищата у нас се убедих, че са едни и същи и децата учат основно това, което им преподаваме у нас. Средните такива- с превоз, не е нужно да учат в 2-3 града, за да получат добро образование.  Медицинска помощ- ползваме където щем, бездруго България е миниатюрна държавица.

# 132
  • Мнения: 2 042
Явно всеки живее в различна Варна.  Laughing Варна е скъп град и с 500 лв хич не знам как става, не че вярвам това да е масовата заплата. Все пак и аз сред хора живея и работя. Може да е масова за продавачките в моловете и подобни.

напротив- такива са заплатите масово за хора с езици, професии и т.н. Моя съученичка работи в немска фирма (с 2 езика е) и взема 650лв. Приятелката ми е в UKB с 730лв заплата, другата ми приятелка е в ЕОН с 700лв заплата. Добри заплати се вземат на Летището, РВД, Пристанище (което сега ще дават на концесия) и преди години в адм. на БМФ. Частните фирми масово са "закотвили" заплатите на 700- макс. 800лв. и не мърдат. За заплати от сорта на 1300-1500-2000лв не са и чували (говоря за средно управленско ниво).
Само ще ти дам за пример: фирма с м/ународна дейност в клона си във Варна дава 550лв заплата, за същата работа в Сф вземат 1340лв. Дали няма разлика  Thinking

Това е вярно за Варна.  Дори моите приятели и познати работят за под 500 лв. При това, усилена работа нон-стоп по 9 - 10 часа на ден. Обяви има само за търговски представители, готвачи, сервитьори, за елтехници на хотел - дават 300лв. заплата. Техниците в ЕОН, телекомуникациите, кабелни телевизии и др. получават по 500лв. А работят в дъжд, сняг, в жегата навън, по покриви, стълби. 
Сега по темата - предпочитам удобствата на големия град и 2 пъти годишно почивка в тихо зелено градче като Копривщица или с.Момчиловци.


# 133
  • Мнения: 2 510
В планинско село, но с удобства и близост до голям град.

# 134
  • Мнения: 135
На село....дори ако може реката да минава през двора ми, още по добре!!!! Laughing

# 135
  • Мнения: 5 710
Ако ще живея в провинция, поне да съм близо до голям град и да има хубави връзки, пътища и т.н. В България има чудесни условия за това, защото е една чов. длан, но икономиката е малко латино-, и за съжаление този рай няма да се случи масово хората да живеят на зелено , чисто и спокойно, и да пътуват за работа. Не, те държат да се пренесат с цялата челяд в големия град, да се тикат по панелки под наем и да пътуват час-два до работа.

# 136
# 137
  • Мнения: X



Това е вярно за Варна.  Дори моите приятели и познати работят за под 500 лв. При това, усилена работа нон-стоп по 9 - 10 часа на ден. Обяви има само за търговски представители, готвачи, сервитьори, за елтехници на хотел - дават 300лв. заплата. Техниците в ЕОН, телекомуникациите, кабелни телевизии и др. получават по 500лв. А работят в дъжд, сняг, в жегата навън, по покриви, стълби.  



Мислех да не отговарям, защото не е пряко по темата, но вече няколко мнения в тази посока има, та да отговоря.

Явно всеки има впечатления от средата в която е.  Една добра фризьорка (без да й трябват университет и езици) си докарва много повече от това, за което говорите. На моя фризьор пък могат да му завидят и хора с доста по-елитни професии. Точно сега пак е на почивка в Испания.
Аз получавам (нето) точно 1980 лв. Тук-таме и бонуси, напоследък рядко. Вярно е че от края на 2009 заплатите ни са "замразени". Имам колеги, които получават повече от мен. Синът ми е студент и работи като администратор в хотел. 700 лв заплата и все се оплаква че е малко и не я увеличават. Приятелите му масово мрънкат и заявяват че за 4-500 въобще няма да почнат работа (което  вече ми е малко странно).
Във Варна идват много пари отвън. Което може да се види с просто око. Тези вили, луксозни автомобили и пълни заведения не се поддържат с 500 лв заплати. Мъжът ми е корабен ел. механик и е един от многото морски офицери в града. Заплащането им варира доста и е трудно да се каже колко е средното (за различни позиции и различни фирми), но да кажем е минимум 6000 евро. Имаме приятели които са на 14 000. Е, това са пари които получават през да кажем половината време, защото през останалото почиват. Синът ми е в Морското и от него знам, че най-добрите студенти от завършващите подписват договори с хубавите фирми още преди да се дипломират.  
Много млади хора също ходят по корабите за по няколко рейса като бармани, камериери и прочие, и спестяват хубави пари. Е, никой не казва че морето е за всеки или че е лесно, но и това е вариант.
Има и много хора с успешен частен бизнес. Доколкото се сещам по данни на НАП една четвърт от милионерите в България живеят във Варна. И това на база платени данъци. Става дума за доходи като физически лица, не за фирми.
По време на бума в строителството (което си продължава макар и в намален обем) във Варна дойдоха и много чужди инвеститори. Покрай тях доста добри доходи имат архитекти, стр. инженери, счетоводители, юристи, преводачи и т.н. Сега на компютъра си имам една таблица за заплатите на служителите в офис на скандинавска фирма. Продаваха я и в договора имаше клауза за запазване на работните места. Та секретарката взема 1200, счетоводителката 3100, останалите служители 2-2500, а мениджъра (датчанин) 21 000.  Shocked Не знам как се качва текстов файл, иначе бих я качила със заличени имена. Датчанина и да не го броим, останалите са добре, нали?
Съгласна съм че на места като ЕОН, НАП и т.н. вземат ниски заплати. Имам приятелка която е шефка на голям отдел на НАП - Варна. Взема 1000 лв плюс  тримесечни доплащания в подобен размер. За същата позиция в София заплащането е много по-голямо. Само че това явно се дължи на държавна политика.
Преди година реших да кандидатствам за една хубава позиция в ЕОН. Видя ми се като предизвикателство. Тестове, интервюта и т.н. и накрая интервю с шефката на отдела. Последният й въпрос беше: "Каква е минималната заплата на която бихте приели работата?" Дълго се дърпах да отговоря, но накрая тя ми каза: "Ако кажете 700, на мига ви вземаме". Отказах и се разделихме по живо, по здраво. По-късно разбрах, че те масово дават такива заплати с малко увеличение в последствие.

Та в общи линии не вярвам че добре образовани, кадърни и предприемчиви хора, не могат да си докарат прилични доходи във Варна. Защото сума ти народ си мисли че е в тази категория, но като правим интервюта за работа в чудо се виждаме.  Всъщност такива кадри са много рядко.

П.п. София винаги е бил град с най-много професионални възможности в България и никой не я сравнява с Варна. Стига да си софиянец наистина и да не плащаш наеми, които са много по-високи от тези във Варна.

# 138
  • Мнения: X
Еха! Мъжът ми е електронен инженер и досега винаги съм си мислила, че има добра професия и заплата! Но сега като виждам колко взимат ел. механиците във Варна на мига ще го помоля да се преквалифицира и да заминем за Варна! Респект!  Peace bowuu

Мъжът ми е корабен ел. механик и е един от многото морски офицери в града. Заплащането им варира доста и е трудно да се каже колко е средното (за различни позиции и различни фирми), но да кажем е минимум 6000 евро. Имаме приятели които са на 14 000. Е, това са пари които получават през да кажем половината време, защото през останалото почиват.

О, дори и ще почива половин година!  Shocked  Пайсеееее, Варна, идем!

# 139
  • Мнения: 234
На село....дори ако може реката да минава през двора ми, още по добре!!!! Laughing

Това не е много добра идея.
При нас минава Русенски Лом и къщите близо до реката няколко пъти бяха наводнявани.

Живея на село и ми харесва. Имам си всички удобства и нищо не ми липсва
Не ме страх нито от преспи нито от коловози кал.
Има си техника и никой до сега не е оставян в нищото.

# 140
  • Мнения: X
Еха! Мъжът ми е електронен инженер и досега винаги съм си мислила, че има добра професия и заплата! Но сега като виждам колко взимат ел. механиците във Варна на мига ще го помоля да се преквалифицира и да заминем за Варна! Респект!  Peace bowuu

Ако изкара една магистратура в морското или корабния факултет на техническия, може. От няколко години има недостиг на морски офицери в цял свят, а нашите се котират добре. Менинговите фирми (които качват екипажи) са повече от 80 и с много от тях се работи добре. След време няма нужда и от тях - директно се контактува с фирмата корабособственик, откъдето идват и големите пари.  Simple Smile

# 141
  • Мнения: X


О, дори и ще почива половин година!  Shocked  Пайсеееее, Варна, идем!

Ще почива ако иска. Те не са на трудови договори и никой не ги вика насила. Освен ако не го качиш на мноооого дълъг рейс за общото благо.  Laughing

п.п. В БМФ само не са на този принцип. Качват се когато им кажат и не могат да откажат. Имат регламентирана отпуска на база дните прекарани в морето. Парите им са доста по-малки (валутата), но вземат и целогодишно българска заплата защото са на трудов договор, която е 7-800 за моряците и повече за офицерите. Която българска заплата по старо правило се получава от съпругата.  След приватизацията на фирмата обаче са започнали масови съкращения, а който е бил дълго време на държавно, много го е страх от частното.  Grinning 

Последна редакция: пн, 29 авг 2011, 10:11 от Анонимен

# 142
  • София
  • Мнения: 23 107
Свикнала съм със София. Но искам да си имам и едно местенце, което да посещавам, когато ме е хванала яко нервата. Някъде наблизо до града и все пак достатъчно тихо, китно и спокойно, където да се отдавам на релакс  Grinning

# 143
  • Мнения: 21 572
Свикнала съм със София. Но искам да си имам и едно местенце, което да посещавам, когато ме е хванала яко нервата. Някъде наблизо до града и все пак достатъчно тихо, китно и спокойно, където да се отдавам на релакс  Grinning

   Взе ми думите от устата. Плюс, че и имам такова местенце, за по един два-месеца лятото. Иначе трайно не бих се изселила от големия град, въпреки, че някой път се заканвам.
 

# 144
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
В краен случай и в Бургас мога да живея.  Laughing
Crossing Arms Crossing Arms Crossing Arms
В Бургас е чудесно. Пък. Ако искаш да знаеш.
А, не го казвам с ирония. Аз обичам Бургас. Ако не мога да живея на описания вече от мен остров, ще отида в Бургас (за това ми е "краен случай").
Въобще, от родните градове Бургас ми е на първо място. Второ и трето място не класирам.  Laughing
Не съм била в родно населено място, на което наистина да се чувствам добре. Но и аз много-много не пътувам из страната, та кой знае.  Thinking

# 145
  • Някъде в облаците
  • Мнения: 431
 Hug Мечта от ................ 10-ина години. Да живея в едноетажна къща с голям двор и голяма веранда, на тихо и спокойно място - до 50 км. извън София.  Laughing В София - да идвам само на работа. Същото е и ако имам възможността да работя в Европа или Канада (не съм почитател на САЩ).
 HugАко имам финансова възможност - да не работя постоянна работа (или съпругът ми спечели най-накрая 6-ца от тото  Joy- но да е приличен джапотът)  - а да работя за удоволствие - т.е. - да имам магазини - единия за цветя, другия - за детски играчки).  Heart Eyes

# 146
  • Мнения: 1 167
аз пък преди месеци бях изумена от шофьорите във В.Търново. За тях мигачът е просто екстра, която не е необходима. Както си карат направо и свиват в първата пряка без мигач или директно паркират Confused Този отзад да му мисли  Simple Smile Ама то май вече навсякъде  е така  Rolling Eyes

Да, но в Търново винаги спират на пешеходната пътека, а тук във Варна ще минат отгоре ти, ако имаше едно лесно. Случвало се е да минавам по пешеходната и шофьора, да натиска газта  Shocked Тук са отвратителни в това отношение  ooooh!

Последна редакция: пн, 29 авг 2011, 11:55 от Gia Marie Carangi

# 147
  • София
  • Мнения: 30 199
аз пък преди месеци бях изумена от шофьорите във В.Търново. За тях мигачът е просто екстра, която не е необходима. Както си карат направо и свиват в първата пряка без мигач или директно паркират Confused Този отзад да му мисли  Simple Smile Ама то май вече навсякъде  е така  Rolling Eyes

Да, но в Търново винаги спират на пешеходната пътека, а тук във Варна ще минат отгоре ти, ако имаше едно лесно. Случвало се е да минавам по пешеходната и шофьора, да натиска газта  Shocked Тук са отвратителни в това отношение  ooooh!

ооо, във Варна всеки път става все по-зле трафика. Пълен хаос  Rolling Eyes

# 148
  • Мнения: 4 916
...Във Варна идват много пари отвън. Което може да се види с просто око. Тези вили, луксозни автомобили и пълни заведения не се поддържат с 500 лв заплати. ...

Да, отвън  Grinning
Навремето бяха от размирните екс-съвестски републики, сега от други.
От Варна съм, имам доста добър поглед върху парите, които се насочват натам. Те нямат нищо общо с варненци.
Големите пари са от другаде, парите на тези по корабите са стотинки.

# 149
  • София
  • Мнения: 30 199
...Във Варна идват много пари отвън. Което може да се види с просто око. Тези вили, луксозни автомобили и пълни заведения не се поддържат с 500 лв заплати. ...

Да, отвън  Grinning
Навремето бяха от размирните екс-съвестски републики, сега от други.
От Варна съм, имам доста добър поглед върху парите, които се насочват натам. Те нямат нищо общо с варненци.
Големите пари са от другаде, парите на тези по корабите са стотинки.

именно, че идват отвън т.е. за работещите на територията на града заплати над 1000лв (ако сложим примерно някаква такава минимална сума, за да съществуваш) са мираж (не говоря за бизнесмени).

# 150
  • Мнения: 4 916
 Peace
Така е.
Мой близък е на корабите и получава добри пари. Десет-двадетест други мои близки получават не толкова добри пари, пак по корабите. Не е като да не знам каква е работата.
Парите са (от) другаде.

# 151
  • София
  • Мнения: 30 199
Peace
Така е.
Мой близък е на корабите и получава добри пари. Десет-двадетест други мои близки получават не толкова добри пари, пак по корабите. Не е като да не знам каква е работата.
Парите са (от) другаде.
това е най-лошото  Rolling Eyes

# 152
  • Мнения: 5 710
Е колко големи пари идват във Варна? за 2010 какви са инвестициите, външни, вътрешни? Кой налива милиарди, в какво?
Защото за мен идването на големи пари ако не се отразява на инфраструктура, качество на живот, това, особено не ме вълнува в чий джоб колко пари има.

# 153
  • София
  • Мнения: 30 199
Е колко големи пари идват във Варна? за 2010 какви са инвестициите, външни, вътрешни? Кой налива милиарди, в какво?
Защото за мен идването на големи пари ако не се отразява на инфраструктура, качество на живот, това, особено не ме вълнува в чий джоб колко пари има.

много точно, а аз нямам идея какви млрд. са наливани, ама по нищо не си личи- нито инфраструктура, нито нови инвестиции, нито някаква кой знае каква грандиозна промяна. Работещите във Варна си кретат с ниските заплати и високите цени, и само се ослушват тук-там за някоя по-добре заплатена работа  Rolling Eyes Тъжна история.
Варна е невероятен град, обичам го, НО от икон. гледна точна е супер зле Sad

Общи условия

Активация на акаунт