Ню Йорк или Горно Нанадолнище?

  • 8 360
  • 153
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 5 710
Ако ще живея в провинция, поне да съм близо до голям град и да има хубави връзки, пътища и т.н. В България има чудесни условия за това, защото е една чов. длан, но икономиката е малко латино-, и за съжаление този рай няма да се случи масово хората да живеят на зелено , чисто и спокойно, и да пътуват за работа. Не, те държат да се пренесат с цялата челяд в големия град, да се тикат по панелки под наем и да пътуват час-два до работа.

# 136
# 137
  • Мнения: X



Това е вярно за Варна.  Дори моите приятели и познати работят за под 500 лв. При това, усилена работа нон-стоп по 9 - 10 часа на ден. Обяви има само за търговски представители, готвачи, сервитьори, за елтехници на хотел - дават 300лв. заплата. Техниците в ЕОН, телекомуникациите, кабелни телевизии и др. получават по 500лв. А работят в дъжд, сняг, в жегата навън, по покриви, стълби.  



Мислех да не отговарям, защото не е пряко по темата, но вече няколко мнения в тази посока има, та да отговоря.

Явно всеки има впечатления от средата в която е.  Една добра фризьорка (без да й трябват университет и езици) си докарва много повече от това, за което говорите. На моя фризьор пък могат да му завидят и хора с доста по-елитни професии. Точно сега пак е на почивка в Испания.
Аз получавам (нето) точно 1980 лв. Тук-таме и бонуси, напоследък рядко. Вярно е че от края на 2009 заплатите ни са "замразени". Имам колеги, които получават повече от мен. Синът ми е студент и работи като администратор в хотел. 700 лв заплата и все се оплаква че е малко и не я увеличават. Приятелите му масово мрънкат и заявяват че за 4-500 въобще няма да почнат работа (което  вече ми е малко странно).
Във Варна идват много пари отвън. Което може да се види с просто око. Тези вили, луксозни автомобили и пълни заведения не се поддържат с 500 лв заплати. Мъжът ми е корабен ел. механик и е един от многото морски офицери в града. Заплащането им варира доста и е трудно да се каже колко е средното (за различни позиции и различни фирми), но да кажем е минимум 6000 евро. Имаме приятели които са на 14 000. Е, това са пари които получават през да кажем половината време, защото през останалото почиват. Синът ми е в Морското и от него знам, че най-добрите студенти от завършващите подписват договори с хубавите фирми още преди да се дипломират.  
Много млади хора също ходят по корабите за по няколко рейса като бармани, камериери и прочие, и спестяват хубави пари. Е, никой не казва че морето е за всеки или че е лесно, но и това е вариант.
Има и много хора с успешен частен бизнес. Доколкото се сещам по данни на НАП една четвърт от милионерите в България живеят във Варна. И това на база платени данъци. Става дума за доходи като физически лица, не за фирми.
По време на бума в строителството (което си продължава макар и в намален обем) във Варна дойдоха и много чужди инвеститори. Покрай тях доста добри доходи имат архитекти, стр. инженери, счетоводители, юристи, преводачи и т.н. Сега на компютъра си имам една таблица за заплатите на служителите в офис на скандинавска фирма. Продаваха я и в договора имаше клауза за запазване на работните места. Та секретарката взема 1200, счетоводителката 3100, останалите служители 2-2500, а мениджъра (датчанин) 21 000.  Shocked Не знам как се качва текстов файл, иначе бих я качила със заличени имена. Датчанина и да не го броим, останалите са добре, нали?
Съгласна съм че на места като ЕОН, НАП и т.н. вземат ниски заплати. Имам приятелка която е шефка на голям отдел на НАП - Варна. Взема 1000 лв плюс  тримесечни доплащания в подобен размер. За същата позиция в София заплащането е много по-голямо. Само че това явно се дължи на държавна политика.
Преди година реших да кандидатствам за една хубава позиция в ЕОН. Видя ми се като предизвикателство. Тестове, интервюта и т.н. и накрая интервю с шефката на отдела. Последният й въпрос беше: "Каква е минималната заплата на която бихте приели работата?" Дълго се дърпах да отговоря, но накрая тя ми каза: "Ако кажете 700, на мига ви вземаме". Отказах и се разделихме по живо, по здраво. По-късно разбрах, че те масово дават такива заплати с малко увеличение в последствие.

Та в общи линии не вярвам че добре образовани, кадърни и предприемчиви хора, не могат да си докарат прилични доходи във Варна. Защото сума ти народ си мисли че е в тази категория, но като правим интервюта за работа в чудо се виждаме.  Всъщност такива кадри са много рядко.

П.п. София винаги е бил град с най-много професионални възможности в България и никой не я сравнява с Варна. Стига да си софиянец наистина и да не плащаш наеми, които са много по-високи от тези във Варна.

# 138
  • Мнения: X
Еха! Мъжът ми е електронен инженер и досега винаги съм си мислила, че има добра професия и заплата! Но сега като виждам колко взимат ел. механиците във Варна на мига ще го помоля да се преквалифицира и да заминем за Варна! Респект!  Peace bowuu

Мъжът ми е корабен ел. механик и е един от многото морски офицери в града. Заплащането им варира доста и е трудно да се каже колко е средното (за различни позиции и различни фирми), но да кажем е минимум 6000 евро. Имаме приятели които са на 14 000. Е, това са пари които получават през да кажем половината време, защото през останалото почиват.

О, дори и ще почива половин година!  Shocked  Пайсеееее, Варна, идем!

# 139
  • Мнения: 234
На село....дори ако може реката да минава през двора ми, още по добре!!!! Laughing

Това не е много добра идея.
При нас минава Русенски Лом и къщите близо до реката няколко пъти бяха наводнявани.

Живея на село и ми харесва. Имам си всички удобства и нищо не ми липсва
Не ме страх нито от преспи нито от коловози кал.
Има си техника и никой до сега не е оставян в нищото.

# 140
  • Мнения: X
Еха! Мъжът ми е електронен инженер и досега винаги съм си мислила, че има добра професия и заплата! Но сега като виждам колко взимат ел. механиците във Варна на мига ще го помоля да се преквалифицира и да заминем за Варна! Респект!  Peace bowuu

Ако изкара една магистратура в морското или корабния факултет на техническия, може. От няколко години има недостиг на морски офицери в цял свят, а нашите се котират добре. Менинговите фирми (които качват екипажи) са повече от 80 и с много от тях се работи добре. След време няма нужда и от тях - директно се контактува с фирмата корабособственик, откъдето идват и големите пари.  Simple Smile

# 141
  • Мнения: X


О, дори и ще почива половин година!  Shocked  Пайсеееее, Варна, идем!

Ще почива ако иска. Те не са на трудови договори и никой не ги вика насила. Освен ако не го качиш на мноооого дълъг рейс за общото благо.  Laughing

п.п. В БМФ само не са на този принцип. Качват се когато им кажат и не могат да откажат. Имат регламентирана отпуска на база дните прекарани в морето. Парите им са доста по-малки (валутата), но вземат и целогодишно българска заплата защото са на трудов договор, която е 7-800 за моряците и повече за офицерите. Която българска заплата по старо правило се получава от съпругата.  След приватизацията на фирмата обаче са започнали масови съкращения, а който е бил дълго време на държавно, много го е страх от частното.  Grinning 

Последна редакция: пн, 29 авг 2011, 10:11 от Анонимен

# 142
  • София
  • Мнения: 23 124
Свикнала съм със София. Но искам да си имам и едно местенце, което да посещавам, когато ме е хванала яко нервата. Някъде наблизо до града и все пак достатъчно тихо, китно и спокойно, където да се отдавам на релакс  Grinning

# 143
  • Мнения: 21 648
Свикнала съм със София. Но искам да си имам и едно местенце, което да посещавам, когато ме е хванала яко нервата. Някъде наблизо до града и все пак достатъчно тихо, китно и спокойно, където да се отдавам на релакс  Grinning

   Взе ми думите от устата. Плюс, че и имам такова местенце, за по един два-месеца лятото. Иначе трайно не бих се изселила от големия град, въпреки, че някой път се заканвам.
 

# 144
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
В краен случай и в Бургас мога да живея.  Laughing
Crossing Arms Crossing Arms Crossing Arms
В Бургас е чудесно. Пък. Ако искаш да знаеш.
А, не го казвам с ирония. Аз обичам Бургас. Ако не мога да живея на описания вече от мен остров, ще отида в Бургас (за това ми е "краен случай").
Въобще, от родните градове Бургас ми е на първо място. Второ и трето място не класирам.  Laughing
Не съм била в родно населено място, на което наистина да се чувствам добре. Но и аз много-много не пътувам из страната, та кой знае.  Thinking

# 145
  • Някъде в облаците
  • Мнения: 431
 Hug Мечта от ................ 10-ина години. Да живея в едноетажна къща с голям двор и голяма веранда, на тихо и спокойно място - до 50 км. извън София.  Laughing В София - да идвам само на работа. Същото е и ако имам възможността да работя в Европа или Канада (не съм почитател на САЩ).
 HugАко имам финансова възможност - да не работя постоянна работа (или съпругът ми спечели най-накрая 6-ца от тото  Joy- но да е приличен джапотът)  - а да работя за удоволствие - т.е. - да имам магазини - единия за цветя, другия - за детски играчки).  Heart Eyes

# 146
  • Мнения: 1 167
аз пък преди месеци бях изумена от шофьорите във В.Търново. За тях мигачът е просто екстра, която не е необходима. Както си карат направо и свиват в първата пряка без мигач или директно паркират Confused Този отзад да му мисли  Simple Smile Ама то май вече навсякъде  е така  Rolling Eyes

Да, но в Търново винаги спират на пешеходната пътека, а тук във Варна ще минат отгоре ти, ако имаше едно лесно. Случвало се е да минавам по пешеходната и шофьора, да натиска газта  Shocked Тук са отвратителни в това отношение  ooooh!

Последна редакция: пн, 29 авг 2011, 11:55 от Gia Marie Carangi

# 147
  • София
  • Мнения: 30 209
аз пък преди месеци бях изумена от шофьорите във В.Търново. За тях мигачът е просто екстра, която не е необходима. Както си карат направо и свиват в първата пряка без мигач или директно паркират Confused Този отзад да му мисли  Simple Smile Ама то май вече навсякъде  е така  Rolling Eyes

Да, но в Търново винаги спират на пешеходната пътека, а тук във Варна ще минат отгоре ти, ако имаше едно лесно. Случвало се е да минавам по пешеходната и шофьора, да натиска газта  Shocked Тук са отвратителни в това отношение  ooooh!

ооо, във Варна всеки път става все по-зле трафика. Пълен хаос  Rolling Eyes

# 148
  • Мнения: 4 916
...Във Варна идват много пари отвън. Което може да се види с просто око. Тези вили, луксозни автомобили и пълни заведения не се поддържат с 500 лв заплати. ...

Да, отвън  Grinning
Навремето бяха от размирните екс-съвестски републики, сега от други.
От Варна съм, имам доста добър поглед върху парите, които се насочват натам. Те нямат нищо общо с варненци.
Големите пари са от другаде, парите на тези по корабите са стотинки.

# 149
  • София
  • Мнения: 30 209
...Във Варна идват много пари отвън. Което може да се види с просто око. Тези вили, луксозни автомобили и пълни заведения не се поддържат с 500 лв заплати. ...

Да, отвън  Grinning
Навремето бяха от размирните екс-съвестски републики, сега от други.
От Варна съм, имам доста добър поглед върху парите, които се насочват натам. Те нямат нищо общо с варненци.
Големите пари са от другаде, парите на тези по корабите са стотинки.

именно, че идват отвън т.е. за работещите на територията на града заплати над 1000лв (ако сложим примерно някаква такава минимална сума, за да съществуваш) са мираж (не говоря за бизнесмени).

Общи условия

Активация на акаунт