Couch Surfing

  • 6 944
  • 59
  •   1
Отговори
# 15
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Мерси, Сладка хапка.
За сега е перфектно, момичетата от Берлин са много готини. Проблем имахме само с един контрольор- качихме се в трамвай точно за 2 спирки от Централна гара, като предварително си купиха карти за целия ден. Той обаче се заяде, че имат раници на гърба и ги глоби по 10 лв. Знам, че единствената причина беше, че отдалече им личеше, че са чужденки, с българи не би се пробвал. На което аз страшно се издразних и стана скандал. Заплаши ме с полиция, но като му казах да извика, млъкна. Поисках да се легитимира, но ми отказа. Междувременно понеже момичетата не искаха проблеми, му платиха. Така приключи тази ситуация, но аз мисля да проверя нещата... Ох, още съм афектирана Close Поне ще им остане спомен случката. Както и на мен де.
Иначе дано всички сърфъри са като тези девойки. Много са сладки, всичко им е интересно и ги впечатлява, като малки деца са Simple Smile Говорихме си за Берлин и желязната завеса, за БКП и 9-ти септември, за кауч сърфинга... Утре отиват да разглеждат Пловдив.

# 16
  • Мнения: 6 243
Рени, не се ядосвай, тоя е бил неприятник, но принципно е бил прав. Правилата на софийския градски транспорт са, че се дупчи билет и за бройка обемист багаж. За дамска чанта/малка раничка - не, но за раница с дрехи си трябва. Добре,че момичетата не са се впечатлили особено от инцидента. Спирай да го мислиш и си гледай гостенките  Grinning

# 17
  • Мнения: 60
Рени, не се ядосвай, тоя е бил неприятник, но принципно е бил прав. Правилата на софийския градски транспорт са, че се дупчи билет и за бройка обемист багаж. За дамска чанта/малка раничка - не, но за раница с дрехи си трябва. Добре,че момичетата не са се впечатлили особено от инцидента. Спирай да го мислиш и си гледай гостенките  Grinning

Има размери на багажа, които са позволени да се пренасят без билет. За багаж над тези размери трябва билет. Така е от поне 15 години (когато за първи път искаха да ме глобят за багажа на връщане от морето).

"Чл. 9. (1) Пътник с редовен превозен документ има право да превозва безплатно ръчен багаж с размери в сантиметри до 60/40/40. Установяването се извършва с измервателен уред. Багаж с по-големи размери от посочените се таксува за всеки отделен пакет "

# 18
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Да, веднага проверих какви са допустимите размери на багажа, който не е нужно да се таксува. Единствено височината на раниците излизаше извън посочените параметри (едната беше 70, а другата 80 см.), ширината и дълбочината на раниците бяха по-малки от 40 см. При това положение налага ли се да се перфорира билет?

Мацките си тръгнаха, останаха много доволни. Казаха, че биха дошли пак за повече време, съответно и ние сме поканени. Много ми бяха симпатични, въпреки, че са с по-ексцентрична за моите представи визия- с частично обръснати глави, останалата част от косата им варираше от гарваново черно до платинено русо; също пиърсинг и татуировки... но пък големи сладурани Simple Smile
п.п. Току-що получих смс от следващите- пристигат Grinning
Да знаете, че е много интересно с тоя кауч сърфинг- ако някой се двоуми, да не се чуди, супер забавно е Peace

Последна редакция: сб, 10 сеп 2011, 21:17 от РЕНИ

# 19
  • Мнения: 60
Да, веднага проверих какви са допустимите размери на багажа, който не е нужно да се таксува. Единствено височината на раниците излизаше извън посочените параметри (едната беше 70, а другата 80 см.), ширината и дълбочината на раниците бяха по-малки от 40 см. При това положение налага ли се да се перфорира билет?

Най-вероятно са на принципа на авиокомпаниите и ръчния багаж...трябва по размери и обем да не надвишават, независимо дали е само една страна. Тъкмо ще знаеш за следващите гости, да ги предупредиш от рано.  Simple Smile

# 20
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Излиза, че ако носиш бастун, който не ползваш по предназначение, той автоматично се превръща в ръчен багаж и трябва да дупчиш още един билет, нищо, че практически не заема място.
Момичетата казаха, че много държави са обиколили с тези раници, но никъде не е ставало въпрос за таксуване на багаж. Изглежда в нашата мила родина законите се спазват най-съвестно. Само дето и аз до сега не бях чувала за подобен абсурд, а много обемисти боклуци съм виждала да се товарят в градския транспорт.

# 21
  • Мнения: 119
Много пъти в автобуса от летището съм виждала да глобяват чужденци за подобно нещо.
Контролата дебне с особено настървение такива незнаещи пътници.
Объркването идва от това , че почти навсякъде в Европа имате право на един багаж безплатно и никъде не правят проблем за големи куфари.
Аз дори май само в България съ виждала да искат второ билетче  и чужденците разбира се не очакват да е така...
Много често водачът няма билетчета (според мен са комбина с контролата) , а няма и будка където да се продават наоколо.
Разбира се чужденците наивно се качват и разбира се го отнасят.
Вбесявала съм се и съм защитавала неведнъж такива пътници , но не помага.
Плащат си и така...

# 22
  • Мнения: 60
Много пъти в автобуса от летището съм виждала да глобяват чужденци за подобно нещо.
Контролата дебне с особено настървение такива незнаещи пътници.
Объркването идва от това , че почти навсякъде в Европа имате право на един багаж безплатно и никъде не правят проблем за големи куфари.
Аз дори май само в България съ виждала да искат второ билетче  и чужденците разбира се не очакват да е така...
Много често водачът няма билетчета (според мен са комбина с контролата) , а няма и будка където да се продават наоколо.
Разбира се чужденците наивно се качват и разбира се го отнасят.
Вбесявала съм се и съм защитавала неведнъж такива пътници , но не помага.
Плащат си и така...

Не са само чужденците...мен за първи път се опитаха да ме глобят преди 15 години на Орлов мост като се връщах от морето. Иначе, че не са коректни, не са...в 84 рядко виждам надписа за багажа, а съм го виждала в автобуси, които нямат общо с летището.

А да се заяждат с чужденци съм виждала и в автобусите към бизнеспарка, заради талоните (защото пък на запад повечето карнети могат да се ползват едновременно от двама души, явно милите не знаят, че тук не може).


Но и в Европа има такива случаи. В Милано си има даже билет за багаж (1.50 евро), който може да се замени с билет за градски транспорт. Трябва да се перфорира за багаж над 50 см.

Последна редакция: сб, 10 сеп 2011, 23:39 от gerenceto

# 23
  • Мнения: 119
Мен са ме глобявали като студентка и със сигурност размерите на сака ми бяха точно в границите на допустимото.
Настоявах да го измерим , но те нямаха с какво.
Бързах към Централна Гара за автобус и ме задърпаха да слизам.
Направо ми се доплака от безсилие , но им хвърлих парите за глобата и така...

Правилата в СКГТ нарочно са такива за да объркват пътниците и да печелят от глоби.
Никой кмет не иска да се лиши от тези приходи и затова не променят нещата.
Как може в мегаполиси като Лондон или Истанбул например - градове с ужасен трафик да си купуваш билетче в автобуса ,  а в София да не може да се приложи ?
В провинцията отдавна е така.

Последна редакция: сб, 10 сеп 2011, 23:44 от mallkata

# 24
  • Мнения: 60
На мен тогава ми обясниха, че няма да ме глобят, ако успея да напъхам багажа под/около седалката или в скута ми. Така нямало да пречи на другите и не заемал място за пътник. Та бях много интересна гледка гушнала сака. Сега обаче май си държат на размерите.

# 25
  • Мнения: 11 094
В случая изобщо не става дума за закони и спазването им, а за контрольори-рекетьори (част от тях самозванци), които си действат от години в района на Централна гара. Наистина има такова нещо като таксуване на багаж, но никога не съм видяла да глобят напр. търговци, които се разнасят по други линии на автобуса с онези огромните сезалови торби метър на метър на метър.

Рени, съжалявам, че ви се е случило подобно нещо! Ще чакаме нови впечатления от гостите Simple Smile

# 26
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Благодаря за разясненията.
Посрещнах новите гостенки, те минават по същия маршрут- Будапеща- Белград- София- Истанбул. Всъщност целия влак беше пълен с туристи като тях. 2-ма испанци тръгнаха с нас, търсеха Министерството на земеделието (имало хостел там), а горките дори не можеха да го произнесат и ми го показаха написано Laughing Понеже и ние се качихме на трамвай до там, им казах да тръгват с нас. От трамвая им го показах кое точно е и единия скочи върху аварийния бутон. Трамваят закова и пак настана една разправия ooooh! Около 15 мин. не можа да потегли, а пенсионерите вътре почнаха да викат... един се изцепи "маймуни, къде са тръгнали?", други гракнаха по него, защо обиждал децата... Горкото момче започна да се извинява, добре, че ватманката беше разбрана и обясни на всички, че в Европа така се отварят вратите Crazy
А на девойките казах, че се нуждаят от билети за багажа само в трамвайте от и за гарата.
Нали чужденците трябва да запомнят с нещо посещенията си в България...

# 27
  • Мнения: 119
 "на девойките казах, че се нуждаят от билети за багажа само в трамвайте от и за гарата"

Нуждаят се от билети за багажа във всеки трамвай или автобус не само до гарата Wink
Там е Хостел Мостел - мисля е най-известния в София и наоколо винаги има доста чужденци.

# 28
  • Linz
  • Мнения: 11 619
В случая изобщо не става дума за закони и спазването им, а за контрольори-рекетьори (част от тях самозванци), които си действат от години в района на Централна гара.
Мисля, че точно за това става въпрос и в дейтсвителност въобще нямат нужда от билети за багажа. Още повече, че раниците на тези момичета са даже по-малки от предишните.
А онзи контрольор пък беше длъжен да си покаже картата, а не да ми се прави на интересен. Просто не ми се правеше по-голям цирк пред чужденките, пък и те платиха без много разправии. Но ако бях сама и на мен ми беше направил проблем за раницата, щеше да стане наистина весело. Ама тия просто знаят къде може да им мине номерът.

Да, името на хостела беше това, видях го написано на листа им.

# 29
  • Мнения: 11 094
Между другото, входът за Хостел-мостел е на доста трудно и скрито място (живея до него), ако не го знаеш да ти обясня, за да им даваш по-точни инструкции. Иначе непрекъснато и аз наблюдавам потоци чужденци най-различни, явно отиват там.
Съвсем наблизо до МЗ има и един хостел на Позитано - не помня името му, но също популярен. На партера има китайски ресторант.

Общи условия

Активация на акаунт