Какво има след смъртта извън християнския догматизъм

  • 41 745
  • 684
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 2 616
Хиченс не умря ли? Говоря за обикновени хора, не за някакви знаменитости. Докинс лично ли идва да ти се навира, Сирена, или ти ходиш да се навираш при него?

Пак не разбирам както не ви е ясно - критикуват това, което познават и в каквато среда живеят. Обръщат се към хора, които също живеят в християнска култура, с образи, които са им познати - на тях и на слушателите им. Каква логика има да говорят за четирите глави на чудовището Хук-Хук, нали идеята е да бъдат разбрани? Сигурна съм, че и ислямът попада под критиките им, просто на вас ви прави впечатление основно критиката на християнството.

Хичинс се спомина не толкова отдавна. Има една много добра книжка за майка Тереза и цялата спекулация с нейното "милосърдие".
Докинс говори и за исляма

Richard Dawkins "Islam Is One Of The Great Evils In The World"  Simple Smile

Why Judaism is Bad - Richard Dawkins vs. a Rabbi  Simple Smile
Реално според мен последната е най-психопатичната религия, а ислямът я следва плътно.  Simple Smile

# 631
  • София
  • Мнения: 62 595
Само да добавя - "и съм много позитивна".

# 632
  • Мнения: X
Умря, а Докинс получи инсулт.

И да, навират ми ги познати под формата на престижни умно-красиви меме-та в социалните мрежи.

Проблемът е в тона, с който критикуват християнството. Тон от типа "бог няма, но съм му много ядосан".

Ами подбирай си познатите. Горе на атеистичните мемета слагаш един цък "искам да виждам по-малко такива постове".

Аз съм атеист и не ходя да пускам постове, мемета и да досаждам. Докинс и сие - на тях това им е работата, имиджът, мисията в живота, да са публични атеисти. Броят се на пръстите на ръката, чак пък такива дразнители да са. Вече им мина модата дори.

Иначе вече те разбрах къде е проблемът - тези мемета намекват или направо казват, че щом си вярваща, значи не си умна, а за теб интелектът е основата на самочувствието и това те удря по болното място.

# 633
  • Мнения: 30 802
Въобще не е свързано с интелект и обида. Да не говорим, че откъде мислиш, че знам за Докинс и компания, и че не съм се занимавала подробно с "интелигентен атеизъм", ама като бях на 22. И ми е смешно как и интересно защо те чак сега стигат до тия идеи. А проблемът, който не е проблем де, е отварянето на непреодолима пропаст с тия хора.

# 634
  • Мнения: X
Да, знам, че си се подвизавала във форумите на Ранди.
Всеки узрява за различните идеи по различно време.
Каква пропаст пък сега.

# 635
  • Мнения: 9 152
Съвсем чистосърдечно ще напиша, че имената, за които коментирате - Докинс и останалите от групата: не ги знам, не съм ги чела и не съм се запознавала с творчеството им. Blush

# 636
  • Русе
  • Мнения: 11 925
 Темата се измести, както често става като се зачекнат някои въпроси. Та не напразно се казва извън определени  догми и схващание да се дискутира. Ама не, дай сега да мерим накъде върви светът и кой повече е чел и учил и по-по-по -,само и само да изкаже по туй, дето е предложено да не се дискутера в темата.

# 637
  • Мнения: X
Добре, какви са вариантите "какво има след смъртта извън християнския догматизъм"?

1. прераждане
2. ъплоуд/даунлоуд на души в някакви матрици/вселенски компютри
3. нищо
4. ...?

Добавяйте. Peace

# 638
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
На мен това "нищо", признавам си, че ми носи някакво леко недоумение. Как нищо? Има ли място, където няма "нищо"? В познатата ни вселена имам предвид.

# 639
  • Мнения: 30 802
Аз пък друго се чудя, защо някои хора се напъват и искат да имат съзнание след смъртта. Че те и приживе не могат да търпят да са в пълно съзнание, винаги с нещо си го притъпяват - та как смятат да изкарат цяла вечност в съзнание и без тяло дори...дето се вика- не може и цигара да си запалиш.

# 640
  • Мнения: X
Под нищо тук се разбира, че когато човек умре, съзнанието, душата, психиката спират да функционират заедно с мозъка и няма пренос на това съзнание в друга нова форма. Ясно е, че физическото тяло не изчезва, а бива разградено с времето от природните сили. Човекът Х обаче го няма под никаква форма и никъде никога повече.

Това, че смъртта е абсолютен край на индивида, е и моята представа за "какво има отвъд". Нищо, защото индивидът го няма.

Да, мечтите за вечност винаги са ме озадачавали - точно пък у това нетърпеливо животно, човекът, който мрази да чака и 5 минути.Simple Smile

# 641
  • Мнения: 10
Нека просто бъда позитивна. Няма ли да е по-интересно да разберем сами истината един ден. Simple Smile Всеки ще го преживее по различен начин и за всеки ще е различно препдполагам, както и живота за всеки е различен.

# 642
  • Мнения: 15 291
На мен това "нищо", признавам си, че ми носи някакво леко недоумение. Как нищо? Има ли място, където няма "нищо"? В познатата ни вселена имам предвид.
Професор Стивън Хокинг твърди, че преди Големия взрив е нямало нищо.
http://it.dir.bg/news.php?id=26940858

По тази логика, защо да няма място във вселената, в което няма нищо! Съответно, когато нещо даде своя дял - положителен или отрицателен, в тази същата вселена, то се връща/изчезва в нищото.

Каквито и варианти да има за "какво има след смъртта", то те са насочени към живота, как да живееш, как да преодолееш едно или друго. Същото е и с вярата, просто е нужна на хората.

# 643
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Проф. Хокинг е от отсамната страна нали, май не е умирал още. А и явно все пак "нещо" е имало, но не е било според нашите представи:
Преди това явление нищо не е било в съответствие с нашите представи за съществуване. Имало е някакво "въображаемо време", което няма нищо общо с това, на което сме били свидетели след Големия взрив.

# 644
  • Мнения: X
Нека просто бъда позитивна. Няма ли да е по-интересно да разберем сами истината един ден. Simple Smile Всеки ще го преживее по различен начин и за всеки ще е различно препдполагам, както и живота за всеки е различен.

Това е като на Пратчет идеята, че след смъртта всеки отива в своята си представа за задгробен живот.

Ако беше така, избирам Нангилима по Астрид Линдгрен.

Още една идея, доста употребявана в научната фантастика - съзнанието може да се пренася в нови тела (изкуствени или естествени), или пък след смъртта да се ъплоудва във виртуални светове. При виртуалните светове може би приживе ще си плащаш за качеството програма, в която да те качат. На някой ябълките му ще са пикселизирани поради малко средства... Ех, капитализъм 23 век.

Общи условия

Активация на акаунт