Питане относно кумове!

  • 8 754
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 409
Елфичка,  доколкото разбрах, хората са ви кумове само на гражданския брак.


Именно затова и не съм сключила църковен брак,защото няма смисъл да правя циркове.



В този случай няма никакъв проблем вие да кумувате, тъй като след като нямате църковен брак, пред църквата нямате и кумове.

А за в гражданското пък, въобще няма законово значение кой на кого какъв се пада  Grinning

# 16
  • Варна
  • Мнения: 2 768
И ние със съпруга ми нямаме църковен брак.

# 17
  • София
  • Мнения: 3 099
И ние със съпруга ми нямаме църковен брак.


Прелюбодейци!

# 18
  • Мнения: 24
Цитат
Също така той пък не е кръстен и няма кръщелно  Laughing
Но това да кажем може някакси да се прескочи с... "Изгубено е  
Това не е прескачане, а чиста лъжа. Не би трябвало да се прави, дори от невярващи, обида и неуважение е към църквата.
Няма проблем само ти да си кума, не е задължително да има кум.
Също не е вярно, че не се кръщават деца чийто родители нямат църковен или граждански брак.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 2 768
И ние със съпруга ми нямаме църковен брак.


Прелюбодейци!
Аха! Ще горим в ада.

# 20
  • Мнения: 654
Цялата работа за какво е тогава?
Не ви интересува как всичко изглежда пред Бог,тогава какво значение има кой на кого какъв е?
Нищо лично,но защо се излагате с такива теми.
Една иска да сменя кръстник,друг да лъже божи служител,трети да променя каноните щото религията била в услуга на хората.....
А бе хора,като нямате страх от Бога,поне срам имайте...

# 21
  • Мнения: 101
Ние сме кумове на нашите кумове, но само при гражданските бракове. Нито те, нито ние имаме църковен брак.
Първо ние кръстихме тяхното дете, а след 2 години - те кръстиха нашето. Нямаше да позволят те да кръстят нашето дете, ако едните бяха кумували в църква на другите /без значение от посоката/.
Не сме лъгали в църквата - даже питахме предварително. Владиката каза, че може.
Имаме приятели, които са кумове на техните кумове в църковен брак, но мисля, че те са премълчали, че вече са сродени. Не смятам, че е редно - все пак - какъв е смисълът?
Питайте най-добре!  

# 22
  • Мнения: 1 907
А бе хора,като нямате страх от Бога,поне срам имайте...

Кого трябва да го е срам и от какво? Питам, защото аз споменах канона и промяната му, ако имаш мен предвид, да се обоснова.

# 23
  • Мнения: 2 172
Смисълът е джамбуре да има  Mr. Green

Тя  и църквата и поповете яко лъжат....та последното,което ще направя е да се засрамя  ooooh!

Всичко вече е пародия  Tired

# 24
  • Мнения: 24
Цитат
Смисълът е джамбуре да има  Mr. Green

Тя  и църквата и поповете яко лъжат....та последното,което ще направя е да се засрамя


И двойката, която ще се жени ли е с подобни възгледи? Ако за тях църковния брак е нещо повече от джамборе,  най-удачния вариант е да си намерят други кумове.

# 25
  • Мнения: 183
elfi4ka,може да им кумувате. Вашите кумове са ви били свидетели в гражданския брак,но не и в църковния(понеже такъв нямате) и пред църквата вие не сте се сродили,следователно сега няма проблем вие да им кумувате.

# 26
  • София
  • Мнения: 1 595
Смисълът е джамбуре да има  Mr. Green

Тя  и църквата и поповете яко лъжат....та последното,което ще направя е да се засрамя  ooooh!

Всичко вече е пародия  Tired

И на мен никога не би ми хрумнало да се срамувам от... БПЦ, която има толкова общо с Бог, колкото аз с Меджик Джонсън.

Само че не мога да не се запитам, ако такива са възгледите на младоженците, за чий им е църковен брак? То има смисъл да го правиш, ако ще го правиш според каноните, колкото и да са нелепи. Ако не... Отново, за чий?!

# 27
  • София
  • Мнения: 1 573
elfi4ka,може да им кумувате. Вашите кумове са ви били свидетели в гражданския брак,но не и в църковния(понеже такъв нямате) и пред църквата вие не сте се сродили,следователно сега няма проблем вие да им кумувате.


Точно така. Няма проблем да кумувате, но при условие, че мъжът ти се кръсти. Това да излъжете в църквата, че е кръстен за мен е наистина много нередно и то при положение, че не съм особено вярваща. Нашият кум го кръстихме месец преди сватбата ни. Просто не смятам, че е редно да се прави брак започващ с лъжа, пък било то и дребна рабта за вас.

# 28
  • София
  • Мнения: 23 097
Защото аз доколкото знам не може и да си кръстиш детето,ако нямаш  брак с бащата,но масово  се кръщават деца по този начин  Thinking
Факт е, че когато кръщавах детето си никой не ме е питал имаме ли брак с таткото. Дори не попитаха защо мъжът ми не присъстваше на кръщенето.

А какъв е тоя зор да си кумувате едни на други?! Нямате ли си и други семейни приятели... Любов необяснима. Виж сега какви усложнения се получават.

То има смисъл да го правиш, ако ще го правиш според каноните, колкото и да са нелепи. Ако не... Отново, за чий?!
Чули са хората, че така се прави. Тъй де, как едни ще сключват църковен брак, пък те ще останат по-назад! А не защото са толкова вярващи. Ако бяха, нямаше да се резилят по такъв начин.

# 29
  • Мнения: 24
Цитат
То има смисъл да го правиш, ако ще го правиш според каноните
Има смисъл, ако се вярва, че така получават Божията благословия. Каноничните правила също са важни, но трябва да се прави разлика между канони и поместни обичаи, повечето хора ги бъркат и сливат, а те са различни неща.

Общи условия

Активация на акаунт