Юношески генеколог - от кога, къде

  • 6 988
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 25 633
Ако прегледа е само с ехограф през корема - ок...но според теб аналното туширане не е стрес?!

Абе, кой те излъга, че се прави анално туширане, особено без повод?  Crazy
Колко пъти трябва да ти се обясни, че такова нещо не се прави?

А ако има случаи, в които се налага... Там не знам. Майката да си прецени кое ѝ е по-важно - здравето на детето или "стреса" му.
Защото и операциите (особено животоспасяващите) са стрес, и зъболекарите са стрес, и джипитата са стрес за по-малките деца, ама не съм чула много майки да отказват по тази причина да си лекуват децата.

Всъщност, защо ли се паля? Ваши са си децата, какво ми пука на мен дали ще ги лекувате при лекари, по форуми или при ходжи. Rolling Eyes

Само не забравяйте, че тук четат много момичета, даже и невръстни, и едва ли ви се иска някое от тях да лежи на съвестта ви, че не е потърсило навреме лекарска помощ, защото "ами те майките нали казаха, че е ужасно и страшно да се ходи на гинеколог, че ще ми правят някакви ужасни неща, затова я да си чета аз тийнпроблема, да се предпазвам с аспиринчета, да си пия ескапел като бонбонки, пък ако не помогне - ей го мушкатото на баба, ще абортирам с него..."

# 16
  • Мнения: 54 448
Ако прегледа е само с ехограф през корема - ок...но според теб аналното туширане не е стрес?!

Абе, кой те излъга, че се прави анално туширане, особено без повод?  Crazy
Колко пъти трябва да ти се обясни, че такова нещо не се прави?



Ти изглежда не четеш ?
Прави се , точно по този начин , при девствени момичета .  Peace
Пак ще го напиша , на мен са ми правили такова туширане или палпиране , не споря как точно се нарича .
Имам чувството , че някои май наистина не посещават гинеколог .
Не знам вас как ви преглеждат , но мен освен със спекулум ме преглеждат и вагинално .
Дори и без оплаквания , профилактично .
Аз поне съм много стриктна и редовно ходя на гинеколог .
Ехографа си е съвсем отделен , ако има нужда .

# 17
  • Мнения: 25 633
Май ти не четеш.  Laughing
Фактът, че на теб са ти правили това (не казваш по каква причина, едва ли е било без нищо), не означава, че винаги и на всички го правят. Особено, ако няма оплаквания. А и с оплаквания си има начини да се направят изследвания и без вагинален (или анален) преглед.
Прегледът на жена, която води полов живот, няма нищо общо с прегледа на девствено момиче. А за консултация с лекар изобщо не е нужно дори да се качва на магарето.

# 18
  • Мнения: 6 346
Како Сийке, и си права, и не си. Сега ще ти кажа защо, от моя личен опит и наблюдения. Аз съм с поликистоза, което при мен означаваше много нередовен цикъл (първите 2-3 години добре, почти по часовник, после отиде, та се не видя Rolling Eyes). Майка ми го знаеше това, естествено, но ми повтаряше, че на моята възраст (докато още бях в гимназията), било нормално, случвали се такива неща, а и защо да ме води да ми бърникат (точно така каза). И станах аз на 20, още дествена Embarassed Цикълът ми си стоеше все така нередовен, което мен ме притесняваше сериозно, но майка ми не обръщаше внимание, а аз пък се страхувах, защото нали бях с впечатлението, че гинеколозите са много страшни, затова така си стоях. И в един хубав ден започна обилно течение Shocked Та се наложи тогава да отида на гинеколог, майка ми беше в ужас, точно по тази причина - че за нея било ужасно да я бърникат, ама виждаше, че няма как, а и аз бях много притеснена. Та отидохме заедно. Обясних аз и за течението, и за нередовния цикъл. Гинеколожката беше една млада мацка (която се оказа кофти специалист, ама това не е важно), първо ме гледа на коремен ехограф, видя някакво възпаление на единия яйчник и после дойде ред на самия преглед на магарето. А той беше точно както са ти го описали по-горе - анално туширане, защото бях девствена. (По-нататък, след продължително ходене по мъките, защото тази мацка наистина беше калпав лекар и сума месеци ме тъпка с антибиотици, без да направи микробиология, а аз не знаех да си поискам, се прехвърлих на друга и тя вече ми взе материал за микробиология по описания начин - с нещо като клечка за уши май беше, няма значение).

Та в какво си права и в какво не си? Ами, не си права, че няма анално туширане - за да се опипат яйчниците и матката на девствено момиче, това е единственият начин. Или поне беше в края на миналия век, когато бях на 20 Embarassed Но си права, че майката трябва да разговаря и да подготви нормално дъщеря си за този преглед, когато такъв се налага. Това аз го отчитам като грешка на моята майка - че ми насади страх от гинеколози, а и изобщо от лекари. Освен това за почти нищо, свързано с половия живот и размножаването, не съм говорила с нея, тези теми винаги са й били неприятни, виждам го, така че аз тези неща ги научих от учебниците и от разговори със съученички. Но така не е правилно. Майките трябва да разговарят с дъщерите си за тези неща, и то от достатъчно ранна възраст, и без срам, без да ги карат да се чувстват неудобно (както стана, сигурно не по желание на майка ми, при мен).

Но да, ако няма конкретен проблем, си мисля, че 13 е доста рано за посещение при гинеколог, особено ако девойката не води полов живот. Е, ако й личи, че всеки момент смята да започне, тогава не знам, може би би било разумно Embarassed Но ако все още няма хабер за тези неща, си мисля, че е достатъчен просто разговор, и то дори не веднъж специално да се разговаря, а да се говори много пъти, постепенно да се въвеждат темите, да се обсъждат като нещо естествено, да не се създава впечатление у девойката, че това са тайни работи на възрастните, които не са за нея и така тя да се изкушава да ги изпробва възможно най-скоро. И да, ако има конкретен проблем, както в моя случай имаше, но майка ми явно не беше достатъчно информирана или просто не искаше да ме стресира и затова го пренебрегна - тогава е необходим преглед, за който девойката трябва да бъде адекватно подготвена от майка си, а не да й се внушава колко е ужасно при гинеколога (както стана в моя случай).

(не съм майка, само споделям своя опит)

# 19
  • Мнения: 25 633
Гинеколожката беше една млада мацка (която се оказа кофти специалист, ама това не е важно),

Важно е. Съжалявам, че си преживяла всичко това, но голяма част от неприятностите можеха да ти ги спестят, ако беше попаднала още в началото при другата лекарка.  Confused
Явно съм имала късмет (глупости, какъв късмет, майка ми специално ме заведе при най-добрата гинеколожка в града ни), затова не са ме подлагали на такива методи, просто лекарката ме натисна по корема и ми взе секрет за изследване с описаната "клечка". Бързо, без болка и без никакъв стрес.  Simple Smile
Днес ултразвуковите апарати са толкова усъвършенствани, че едва ли би се наложило палпиране на всяко момиче, което се престраши да отиде на лекар (ако изобщо все още го правят). Затова да не плашим децата с ужасии как "са бърникали" по времето на бабите ни, ами да се погрижим да попаднат при добри специалисти, които знаят какво правят.
Не всички лекари са простаци, не всички са груби и безцеремонни, не всички са некадърници. Има и истински.  Simple Smile

# 20
  • Мнения: 6 346
Да, важно е да отидеш при добър лекар, и това също е работа на майката - да заведе дъщеря си при проверен гинеколог, най-добре при своя.Embarassed С две думи - разговаряйте с дъщерите си, не ги плашете, не създавайте погрешни представи у тях. Това са най-важните неща в живота и подходът е от изключително значение.

# 21
  • Мнения: 41
Колкото до сексуалното образование и култура - ами ако имаше момиче щеше да знаеш, че то започва доста рано - още в момента, в който малките девойки разберат как и какво имат по телата си. И ако майкати им не изпитват псевдосрам и им обяснавот нещата достъпно според възрастта - не виждам защо трябва да се рисуват апокалиптичните картини на ранното забременяване, че и на ракови заболявания!
Не виждам връзка между това да си майка на момиче и способността да се изказваш комепентно по въросите на сексуалното възитание...
Да не говорим, че едно е да просвещаваш 7-8 догишно дете, за това какво има по тялото му, съвсем друго е естеството на сексуалното образование за 13 годишна девойка, може би на прага на първият си сексуален контакт.
Само  не започвайте да ми обяснявате как от майката зависи кога детето и ще започне сексуален живот.
Аз имах майка орлица, но това не ме еспряло да го правя под носа и и сигурно в продължение на години не е разбрала че вече не съм девствена

# 22
  • София
  • Мнения: 6 477
Само  не започвайте да ми обяснявате как от майката зависи кога детето и ще започне сексуален живот.
Аз имах майка орлица, но това не ме еспряло да го правя под носа и и сигурно в продължение на години не е разбрала че вече не съм девствена
А, такива илюзии никога не съм си правила! Когато й дойде времето тогава и ще го направи. Но моята задачка-закачка е да подготвя дъщеря ми за 1. промените в тялото й, които вече са започнали, нищо, че наближава 8 и 2. да има идея от правилната контрацепция и неприятните гадинки, които могат да се причинят от необезопасения секс - това на по-късен етап ще го разказвам, не точно сега.
А кога ще си хване гадже и ще се реши на първи опит - лично нейно желание, влюбване и време. Там нямам думата просто...щото това е положението! (Като всяка майка на момиче!!!!, да, на момиче - тайно се надявам сексуалния опит на дъщеря ми да не е поне преди 14-тата година....)

# 23
  • Мнения: 54 448
Май ти не четеш.  Laughing
Фактът, че на теб са ти правили това (не казваш по каква причина, едва ли е било без нищо), не означава, че винаги и на всички го правят. Особено, ако няма оплаквания. А и с оплаквания си има начини да се направят изследвания и без вагинален (или анален) преглед.
Прегледът на жена, която води полов живот, няма нищо общо с прегледа на девствено момиче. А за консултация с лекар изобщо не е нужно дори да се качва на магарето.

Веднага ти отговарям . Grinning
Имах ускорена сърдечна дейност и се търсеше фокално огнище .
Нямах никакви гинекологични проблеми .

# 24
  • Мнения: 1 849
Реших и аз да споделя моето мнение.  Wink  Според мен разговорите за сексуалното здраве на едно момиче трябва да започнат много рано! Всяко поколение се развива все по-бързо и за мен едно 13-14-годишно момиче е достатъчно зряло, за да
1. прочете книга от сорта на тези "за всяко момиче" - там всичко за прегледа е описано, нарисувани и обяснени са уредите (за мен тази книга на времето беше безценна!), пише за предпазване от забременяване и болести, за секса и т.н.,
2. да може да говори свободно с майка си на всякакви теми от това естество (естествено майката е тази, която трябва да подхване разговора много по-рано от 13-14 г. и да обясни, че е нормално да ти пораснат гърдите, да ти дойде мц-то и т.н.),
3. да се запознае с гинеколога си (, който е изпитан от майката, най-добре е жена, когато е за малки момиченца - мое мнение!), да види кабинета, за да не се притеснява в случай на необходим преглед, а защо не и да му се вземе секрет!?
Така поне протече цялата тази фаза при мен и никога не съм се притеснявала да ходя на гинеколог, имала съм му доверие, казвала съм му, ако ме е страх нещо да не боли, той ме е успокоявал и т.н.  Peace

А това туширане през ануса...Никога не съм го чувала или усещала  Crossing Arms !!! Лежала съм в аг - болница с кръвоизвив, имах и гъбички по-късно, но ми взеха секрет и ме пратиха по живо по здраво. И точно от тогава ходя на профилактични прегледи, макар че бях девствена доста време след това. Това чудо не знам кой и къде го прави, но ми се струва много странно, че не може просто да се направи преглед с коремен уз!  ooooh!

# 25
  • Мнения: 94
Да, наистина в майчин дом, мисля на първия етаж вдясно, има детско-юношески гинеколог, но и аз не мисля, че е необходимо посещение на такава възраст без да има проблем. Колкото до ваксинирането срещу чпв аз вече ваксинирах дъщеря си с Церварикс, която е на 14 години. Приемът е троен и отнема около 7 месеца. Втората доза шест месеца след първата и третата един месец след втората. Сега съм по-спокойна. Детето беше на 13 като й я сложих. След 12 години вече може. Ето малко инфо http://www.vaksini.bg/3/view.html Аз също съм ваксинирана. Майка ми е онкоболна и реших да взема мерки.  Hug

# 26
  • Мнения: 1 849
Искам само да допълня, че и в Шейново има детска и юнушеска гинекология, която според отзиви е по-добра от тази в Майчин Дом. Естествено всеки знае най-добре кое е по-подходящо за детето му!  Peace
Относно ваксината... Хубаво е да се пусне един тест за ЧПВ преди това, защото ако майката е носител, може да е предала на детето си вируса по време на раждането. Случва се рядко, но се случва... Другото задължително условие е момичето да е девствено и да си остане такова до последния прием на ваксината. За това се препоръчва от 12-години.
Аз като потърпевша от този вирус сериозно ще се замисля да ваксинирам децата си, когато имам такива.  Peace

# 27
  • София
  • Мнения: 18 679
Нямам моми4е, уви, но като едно бивше моми4е, да се изкажа и аз Simple Smile
Сексуалното образование и обу4ението как да се грижиш за ли4ната си хигиена, трябва да запо4не доста по-рано от 12-13 години. Било от мама, било от книги, било в у4илище. За да няма проблеми и за да не се налага да ходите по гинеколози толкова рано. Защото на 13 си е рано, още пове4е при липса на полов живот. Дете на профилакти4ен преглед не бих завела, не защото ще го стресирам, не намирам прегледите за стресиращи, а защото просто не виждам смисъл при липса на оплаквания. Първото ми посещение при гинеколог се осъществи 4ак след като запо4нах да водя полов живот и оттогава - редовно.
Ве4е ако има нередовна менструация или други оплаквания - трябва си Confused Но ей така, да свиква, няма смисъл. Има време да свикне, цял живот ще ходи поне веднъж годишно, това си е бая ходене Wink А за останалите неща извън прегледа, вярвам, 4е може и майката да се погрижи. На мене не ми е обяснявал лекар как да се грижа за интимното си здраве, има тонове литература по въпроса.

Общи условия

Активация на акаунт