Професия "учител"

  • 474 954
  • 4 520
  •   1
Отговори
# 2 355
  • Пловдив
  • Мнения: 3 358
В сайта на РИО-Пловдив в момента има 16 страници с обяви за града и региона. Има и по общообразователни предмети, но повечето са за начален курс. Очаквам тази и другата седмица да се появят още обяви, а също и в началото на септември. Може и да съм споменавала, но моят шеф предпочита да назначава от 01,09 и затова пуска обява в края на август, ако има свободно място. Не съм се заглеждала тази година, но предишните години голяма част от обявите от юли и началото на август все бяха с доста дълъг срок за подаване на документи.

# 2 356
  • София
  • Мнения: 751
Погледнах обявите в сайта на РИО-София.  Веднага ми се наби в очите уж елитно училище, в което са обявени 17 места, някои от които за преподаватели с доста рядко срещана специалност. Тези хора как планират да си организират учебната година?  newsm78  Как приемаш деца в тясно специализирани паралелки, без да си сигурен, че имаш кадри, които да ги обезпечат?

Касита, и аз се изумявам от колегите, които сменят работното място седмица преди началото на учебната година.
Миналата година имахме един колега, който както беше сключил договор и се беше появил на родителска среща преди началото на учебната година, за да се представи, така като си видя програмата на 14ти септември, прецени че не му харесва и напусна от раз.

# 2 357
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 754
Следя сайта на  РИО В.Търново и РИО Плевен и има доста обяви, не само за начални учители, но за съжаление не ми пасват на специалността, а за някои от тях се пътува много.
А относно напускането преди началото на учебната година или в самото и начало, при нас няма как да стане, всеки си пази мястото, защото е трудно да си намериш работа(не само като учител а по принцип).

# 2 358
  • Мнения: 2 172
Здравейте! Аз влизам с малко комерсиален въпрос и Ви моля да ме извините!

Нередовните възпитатели в начален етап /тези, които не са завършили все още и работят на 80% от заплатата / получават ли пари за дрехи в началото на учебната година?

# 2 359
  • в моя гьол
  • Мнения: 370
Щом си на трудов договор към училището и заемаш педагогическа длъжност, имаш право на представително облекло за съответната календарна година.
Не зная как е при вас, но по мои наблюдения няма фиксиран месец за изплащане на сумите за облекло. При нас е април месец. Имам наблюдения и над други училища и всички ги раздават по различно време.

# 2 360
  • Мнения: 2 172
Щом си на трудов договор към училището и заемаш педагогическа длъжност, имаш право на представително облекло за съответната календарна година.
Не зная как е при вас, но по мои наблюдения няма фиксиран месец за изплащане на сумите за облекло. При нас е април месец. Имам наблюдения и над други училища и всички ги раздават по различно време.

Благодаря за отговора! Миналата учебна година работех като лектор на трудов договор, но никой не ми е давал подобна сума.Аз и не съм се интересувала, защото предполагах, че за лекторите не е предвидено подобно нещо.Все пак идваме рядко и за кратко  Laughing
Тази година има вероятност да бъда назначена и като възпитател.И се запитах днес, дали пък и аз няма да получа сума за представително облекло  Crazy

# 2 361
  • Пловдив
  • Мнения: 3 358
Елфичка, ако си член на синдикат, питай синдикалния шеф в ДГ или в училището. Когато аз започнах работа 2005 година, бях с 408 часа норматив, при 648 часа по предмета ми, бях обаче на трудов договор и си ползвах всички привилегии като останалите колеги - награди, отпуска. Естествено, заплатата ми само беше по-малка в случая. Парите за дрехи се дават всъщност за календарна година - така ни обясниха на нас преди 2 години. Така и за 2013 и 2014 ги получихме през януари.

# 2 362
  • Мнения: 2 172
tonitabrandtner  не съм член на синдикат.Аз дори незнам има ли синдикат в нашето училище /в село е/.Не съм се интересувала.Много са ми мътни тези неща и е крайно време да "вляза в час" с всички подобни въпроси.Преподавам едва от миналата година и то като лектор /с много малко часове/.Доколкото прочетох тази сума е пропорционална на заетостта/ часовете/.А моят общ стаж за учебната година се равнява на един реален месец  Laughing

Аз питах по-скоро за предстоящата, защото се очертава да съм възпитател/ нередовен/, но с пълен норматив плюс лекторските  по моя предмет  Crazy Винаги мога да отправя запитване, но просто днес ми хрумна и реших да попитам тук  Peace А и все още никой не ме е назначил, та да започна да разпитвам за подобни неща  Crazy

# 2 363
  • в моя гьол
  • Мнения: 370
Като лектор, да - не се полага облекло. Ако си на щат, дори с по-нисък норматив, имаш право на представително облекло. И, ако средствата се дават след началото на учебната година и те назначат, дори като нередовна, имаш право да получиш пропорционално за отработените до края на годината месеци. Например - назначават те на 1 септември, до края на годината има 4 месеца, съответно трябва да получиш 116,67 лв.

# 2 364
  • Мнения: 2 172
Благодаря, Нали! Това е важна информация. Аз дори нямаше и да се сетя за тези пари, но помня, че съм го чела някъде и реших да се информирам.

Благодаря на всички!   bouquet

# 2 365
  • Пловдив
  • Мнения: 3 358
По принцип би трябвало да има синдикат - освен нещо в самото училище не са решили друго. Мисля, че някой беше коментирал в темата как при тях няма. Когато съм имала някакви такива неясни въпроси, съм питала моя синдикален и досега ми е отговарял адекватно. Но пък нашите синдикати - имаме четири - винаги гледат да са наясно с нещата и доста често комуникират с шефа.

# 2 366
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
При нас няма синдикати и не чувствам липсата им. Не е малка гимназията ни. За мен са абсолютни паразити, нищо не вършат, а на последната стачка доказаха и че са срещу нас, не защитиха интересите ни.

# 2 367
  • Мнения: 657
Колеги, някой да е минавал през курсовете на ФКНФ към СУ за придобиване на професионална квалификация "Учител по чужд език" - интересува ме входният изпит по английски - сложност, задължително ли е да се ходи на техните езикови курсове и после самото обучение как протича. Знам, че е отпускарски сезон, но ако някой се включи ще съм благодарна. Може да споделите опит и за други ВУЗ-ове с подобни курсове.
Темата се раздвижи, та си подновявам питането...

# 2 368
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 754
elf4ka, полагат ти се пари за дрехи, макар и да си нередовен учител. И аз бях така през учебнатз 2010/2011, преподавах английски език и бях назначена от 15.09. до 30.06. През октомври 2010г колежките получиха по 240лв, а аз 70лв, училището също беше селско, но това не е от значение.

# 2 369
  • Мнения: 4 708
Колеги, имаме следният казус - директорката ни иска паралелки по 24 човека да карат часовете по информатика и ИТ целите класове, без делене на групи. Но в кабинетите имаме по 8 максимум 9 компютъра и едва се събират със зор 15 човека. Къде мога да прочета изискването за това делене на групи в часовете по информатика и ИТ.

Общи условия

Активация на акаунт