Въпроси и отговори относно кърменето на близнаци - 3

  • 159 146
  • 750
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: X
Когато близнаците ми станаха на около 30-40 дена, понеже кърмех на около 2 часа денонощно и много безсъние ми се беше насъбрало, започнах да цедя по малко след всяко хранене и така в течение на деня събирах кърма за едно хапване на двамата, което някой им даваше с шише. Така кърмех в 23, лягах да спя, някой (най-често татко, но и баба се е включвала) ги хранеше с шише в 1 и след това ги кърмех отново в 3. Това продължи около месец, когато вече престанаха да се будят именно за храненето в 1 (нищо чудно и точно фактът, че не си сучат от мама да ги е отказал постепенно). При спазване на съветите от Айла за хранене с шише, това едно на денонощие хранене от шише не повлия по никакъв начин на кърменето. След като премахнаха храненето в 1 и съответно престанаха да виждат шишето, а аз престанах да цедя, си продължихме само на кърма от гърда до 6-7 месец, след което се захранихме и кърмихме до годинка и два месеца.

# 91
  • Мнения: 4 589
Аз пък да ви кажа, че откакто съседох АМ заедно с кърмата, пеобвах и смесено и по отделно, вече не искат да пият толкова много замразената кърма. А ми останаха около 20 пакета, все ми се иска да им я дам. Марти вече пие само по 50-70мл преди лягане, поне Йо пие повечко.
Ей, това АМ е голяма дрога за децата.....
Ако имах сили, щях още да си ги кърмя.

# 92
  • Мнения: 17
Здравейте момичета. Ние вчера ходихме на пробно кърмене и се оказа, е единия близнак сучи 45 грама, а другия 50 за около 10 минути, а трябва да изяждат приблизително 120 грама. Ние до сега се дохранвахме със замразена кърма, но тя свърши и запонахме с АМ, но педиатарката ми предложи да на хранене едното бебе да го кърмя а другото да е на АМ, аз и изчеждам по малко кърма и я събирам за да се получи 120 грама, дане е все АМ.  Толкова много искам да ги кърмя тия маничета, но май нещо не се получава, че и на всичкото отгоре се запекаха от това АМ.

# 93
  • София
  • Мнения: 12 270
van4eto_02  количествата които хапват бебенца само на кърма, не са толкова големи на едно хранене. Средно след първият месец за денонощие бебчетата имат нужда от около 750 мл мляко. В зависимост от броя хранения това е средно по 90-100 мл, при осемкратно хранене и около 70-80 мл при десетркатно кърмене.
50 мл за десет минути си е много добро к оличество изсукано, особено при положение на стрес и по-различна обстановка в лекарският кабинет. Когато майката е притеснена и рефлекса на потичане е по-труден. Нормално е бебчетата да сучат по-дълго поне половин час и предвид изсуканото от тях за десет минутки смятам че спокойно ако ги оставиш по-дълго ще изсукват по 70 мл поне, което реално при десеткратно кърмене ще им е достатъчно или най-много да се налага да дохранваш с по 30 мл.
Защо не опиташ следното за няколко дни. Стреми се да ги кърмиш по-често, доколкото разбирам вече сте големи и сучат ефективно, така че особено ако кърмиш едновременно по-честото кърмене е по-лесно от изцеждането. Стреми се да имаш 8-10 кърмения за денонощие и дохранвай с по 30 мл макс. След което отидете отново при педиатъра, не на пробно кърмене, а за да видите какво е наддаването за тези няколко дни?
Не си написала след прегледа какво е било наддаването за дните от както не сте били на преглед и как протичаха храненията дотогава? Пробното кърмене в никакъв случай отново споделям не е определящо и увеличаването на добавката не е от полза за никога, напротив стремежа особено предвид колко добре сте се справили трябва да е по-често кърмене и отпадане на добавката, като веднъж на пет дни или седмица следите наддаването.

# 94
  • Мнения: 3 638
van4eto_02, потвърждавам и аз, че пробното кърмене не е гаранция за достоверен резултат за изсуканата от бебетата кърма.  Peace Освен това кърмените бебета не изяждат точно определени еднакви количества на всяко хранене, а е по-добре да се следи по-скоро цялостния прием на мляко за деня.
А идеята на педиатърката ви за редуване на хранене с кърма и АМ за съжаление не ми се струва много удачна. Реално ще се намали стимулацията на гърдите - ще суче редовно само едно бебе.  Naughty По добре е двете бебета да сучат всеки път, защото при едновременното сучене стимулира още повече производството на кърма. И евентуално да се дохранва всяко бебе, за да може на всяко хранене да приемат и кърма, която пък ще спомага и за по-доброто усвояване на АМ  Simple Smile Така ще бъде много по-лесно и евентуалното премахване на добавката, защото тя ще е в минимални количества.
По-скоро опитай, както е посочила Айла, няколко дни с по-често кърмене.  Peace

# 95
  • Мнения: 3 638
Да се похваля малко  Blush

Бях споменала, че в ноемврийския брой на сп. "Майчинство" ще има моя статия за кърменето на близнаци. Ето я вече в блога ми, дано ви хареса  Simple Smile

http://zabliznacite.wordpress.com/2011/11/15/karmene-na-bliznaci-2/


Сега като погледнах, какво съвпадение, че я публикувам една година след нашето отбиване  Heart Eyes

# 96
  • Малта
  • Мнения: 1 126
Момичета има ли някакви месечни срещи на кърмещите мами с близнаци??? Публикуват ли се някъде.

Искам преди раждането да посетя една - две сбирка и да се запозная нагледно с техниките на кърмене  Wink

# 97
  • София
  • Мнения: 12 270
ед   medimed много е хубаво, че от рано се интересуваш и искаш да видиш и кърмачка наживо  Simple Smile Аз бяг същата и именно за да видя кърмено бебе наживо, дотогава не бях и изобщо не се бях интересувала, отидох на една среща. И на наши лекции на НАПК и на ЛЛЛ може де видиш кърмеща майка, за близнашка честно казано ще е трудно да се намери. Не че няма кърмещи близнашки майки, просто повечето ако така или иначе се справят, нямат много време и възможност да посещават такива срещи.
  Ако искаш може да се разберем след НГ, да дойдеш на някоя от нашите срещи и да опитам и аз да дойда тогава за да може да си поговорим просто и да обсъдим кърменето и кърменето на близнаци в частност Simple Smile

# 98
  • Мнения: 2 483
Секциото ми вече е на 99% сигурно, колкото и да не ми се иска  Rolling Eyes
По този повод, да влизам ли в болницата направо с помпата?
На ръка не мисля, че ще се справя - първо ми изглежда доста неприятно и второ - понеже имам фиброаденозна мастопатия с разни образувания тук-там из гърдите ми, като се стисна за ръчно изцеждане попадам все на твърди участъци и това ме притеснява. Не знам дали и за помпата, и за бебетата тези участъци няма да представляват проблем  newsm78

Също така като стисна за ръчно изцеждане, едното ми зърно хлътва навътре, а това вероятно не е нормално  newsm78

Благодаря за съветите!   bouquet

# 99
  • София
  • Мнения: 12 270
 Café con leche ако се налага секциото изобщо не го мисли. То не е проблем за кърменето в никакъв случай, особено ако има ранна и редовна стимулация на гърдите, тъй като разликата и проблемите основно при раждане секцио идват от по-късната стимулация. При мен също и двата пъти се наложи секцио, което не е попречило по някакъв начин на кърменето  Hug
 Определено е разумно да си вземеш помпата с теб, но все пак първият един ден наистина ще ти е по-удобно на ръка. В реанимацията например първите няколко часа все още си безчувствена от кръста надолу и не можеш и дори да поседнеш, съответно почти невъзможно е да цедиш  и с помпата, докато на ръка няма проблем. Тези първи часове става въпрос просто да стиснеш няколко пъти всяка гърда и да излязат няколко капки, тоест да има масажиране и дразнене на зърната на всеки 2-3 часа и изцеждане на буквално по няколко капчици. С помпа дори няма как да видиш нещо защото няма как да се събере, а на ръка ще видиш само няколко капки. Вече при слизането на кърмата и увеличаване на количествата, когато и ти ще си раздвижена, а и бебетата най-вероятно вече ще са при теб, няма проблем да ползваш помпата. Но още първите часове, и денонощие е важно да има стимулация на гърдите, а това ще стане най-лесно на ръка тогава. Капчиците просто ги попивай със салфетка.
Фиброаденозната мастопатия не е проблем за кърменето и кърменето като цяло е профилактика на проблеми с гърдите. Предвид че знаеш от какво са тези уплътнения, няма защо да се притесняваш при напипването им докато цедиш на ръка или с помпа. При слизане на кърмата ще усещаш цялата гърда на отделни бучки, като гроздове когато е пълна, но след изцеждане те изчезват или омекват.
Може да поговорим малко повече за зърното което хлътва, винаги ли е било по-този начин или е отскоро? Има ли момент в който ако улучиш правилното място ще изпъкне, а няма да хлътне навътре?
Ако искате може да измислим нещо и да направим едан бърза близнашка кърмаческа среща за бременни мами, където са нашите лекции и да поговорим по-спокойно и да обсъдим нещата.

# 100
  • Мнения: 2 483
Aila, благодаря ти за отговорите!

Четох, мислих и се чудих защо няма да мога с помпата в реанимацията, а с ръка ще мога и дали съм се сетила правилно - няма да мога да седя, както пишеш ти, а това значи, че няма да мога и да цедя с помпа, защото с нея се цеди само седнал, така ли?  Blush (дано не пиша някоя велика глупост  Laughing)

Иначе щом става въпрос за изцеждане само на няколко, мисля, че ще се справя. Тези няколко капки ли ще са количеството на коластрата? Дали ще могат и моите бебета да опитат това течно злато?  Blush

На зърното като че ли не съм обръщала внимание досега и не знам дали така е било винаги. Просто ми се струва, че като стисна и влиза навътре в пръстена от монтгомъровите пъпчици, но все пак си има стърчаща част и излиза и течност (в момента). Струва ми се, че не хлътва толкова много, ако го подхвана само до края на ареолата, т.е. без части от кожата около ареолата, както съм гледала, че е правилно.

На мен лично среща ще ми е от огромна полза преди Коледните празници, но гледам, че в програмата на НАПК е планирана само една среща в София за този период - 15.12. - и темата е за захранването. По време на тази среща ли става въпрос да се организираме и ние?

# 101
  • София
  • Мнения: 12 270
Café con leche  може ли да ми пратиш линк за това, кога и къде точно е срещата, защото за мой срам в сайта ни не успях да открия информацията?
Ако е след работно време, може да се опитам и тогава да дойда, ако вие двете ще присъствате. Предполагам, че може просто да се отделим и да поговорим за къремнето в първите дни, независимо от темата. В кой квартал си? Ако сте някъде по наблизо с другата майка, може да измислим и някакъв друг вариант за среща.
По въпроса за помпата, представи си ако си с упойка от къста на долу, как няколко часа след раждането когаот те премесят в реанимацията, първо си леко изтощена и напълно безчувствена от кръста надолу. Опитваш се да си мръднеш пръстите на краката, но нищо не става, а ти лежиш по гръб през това време, може все още да ти вливат някоя банка през системата и няма как да се добереш до чантата си или нещо друго, освен ако не помолиш и някой не ти го подаде. Принципно би могло ако имаш приготвена сглобена помпа в чантата и някой ти я подаде, да опиташ легнала по гръб да цедиш, но аз не съм пробвала и ми беше по удобно, тъй като ръцете си ги чувствах просто да изцедя няколко капки коластра. Коластрата е първите няколко дни, така че ако сте разделени само 24 часа да кажем, те ще получат от тази толкова ценна течност. В действителност коластрата един вид не изчезва, тя просто се разтваря в повече по-обем течност при преходното и после зрялото мляко. С ранното и редовно изцеждане гарантираш слизането навреме на кърмата, по-големи количества 2-3 ден наравно с нарастналите потребрости на бебетата на тази възраст, както и задаване на едни добри количестав от самото начало, за две бебета и кърмене колкото дълго желаете. Забавянето от друга страна, за да се запази коластрата, може да доведе до съответното забавяне и по-късно слизане на кърмата, съответно необходимост да се дохранват бебетат в тези дни по-дълго време и по-ниски количества и по-трудно увеличаване на производството в последствие. Запазването на тези няколко капки първите дни, могат да доведат до по-голям риск и необходимост от дохранване с адаптирано мляко в последствие и по-малък период на кърмене.
Принципно дори и тези изцедени капки коластра може да се дават на бебчетата, но те трябва буквално с пипетка да се събират и да има кой да ги даде на бебетата, което в Бг болниците рядко е възможно да не кажа невъзможно. По вероятно е ако си в някоя частна болница, където може да се уговорите дори и след раждането бебчетата да са си при теб, ако имаш и помощник който да ти ги подава, най-добре е просто директно дори и след секцио да си ги кърмиш още от самото начало. В повечето вече при слизането на по-големи количества мляко и изцеждането им може да се носи кърма на бебенцата, ако все още сте разделени.
Повече за организирането и изцеждането когато сте разделени с бебчетата в началото или поради някаква друга причина може да прочетеш тук - http://xedra.wordpress.com/2009/11/14/premie/
Ако може започни още след като те преместят в реанимацията до шестият час да изцеждаш на всеки 2-3 часа включително и нощем и двете гърди, първо на ръка после с помпа. При слизането на кърмата 2-3 ден е много важно особено при близнаци да не оставяш гърдите да стават на камък и да стоят така дълго време и да се опитваш постепенно да изцеждаш все по-големи количества и след изцеждането гърдите хубаво да омекват, макар че ако всичко върви наред съвсем бързо ще се пълнят след това. Първоначално изцеждането може да отнеме повече време докато свикнеш и потече млякото по 20-30 минути от гърда, постепенно става по-лесно. Задаването на едни добри количества и хубавата стимулация след това, гарантира добро производство и липса на проблеми по-нататък. Първият месец средно ще имаш нужда след около първата седмица, ако са родени с добри кг средно 500-600 мл за бебе или около литър, а след първият месец средно по 750 мл на бебе или около 1,5 литра кърма, така че при близнашките майки е хубаво да се стимулира максимално рано максимално добро производство на мляко.
Съвета ми е ако можеш дори и бебчетата да са веднага след излизането от реанимация при теб и да сучат активно и да им е достатъчно да изцеждаш след кърмене първите няколко дни или 1-2 седмици, тъй като новородените имат нужда от съвсем малки количества, което се променя много бързо първите дни и количестовто се увеличава , а в нашият случай по две, понякога може да се получи проблем ако при слизането на кърмата бебчетата са изсуквали по 20 мл от гърда и те са оставали пълни и производстовто е намаляло. А около 7 ден, всяко бебе вече ще има нужда от около 60-70 мл на хранене или около 130 мл.
Разбира се това и по-горе съм споделяла, момента с доизцеждането след кърмене го споделям с идеята за презастраховане основно. Доносени бебчета и нормално развитие на кърменето и ефективно сукане в общият случай са единственото което е необходимо. Доизцеждането след кърмене за кратко време за да сме сигурни, че гърдите получават добра стимулация са само една застраховка и ако е необходимо само са за кратък период.

# 102
  • Мнения: 2 483
Aila, ами тя първата от двете декемврийски срещи на НАПК се оказа утре (тотално съм изгубила представа за датата  Blush) Другата е на 29.12. И двете са в офиса на "Естествено", и двете от 11 ч.
Откривам ги в календара като посоча с курсора върху оцветените дати за декември.
http://www.podkrepazakarmene.com/


За любезно предложения от теб вариант да се уговорим за вижданка дори и извън датите на НАПК, сега ще се свържа на ЛС с другата бъдеща мама  Simple Smile

За написаното от теб - чета го неколкократно много внимателно и вниквам в него  Grinning Благодаря!   bouquet


Ако бебетата ми са доносени, всичко им е наред и сме разделени само 24 ч., това значи ли, че в тези часове те биват нахранени с АМ?

# 103
  • София
  • Мнения: 12 270
Ако бебетата ми са доносени, всичко им е наред и сме разделени само 24 ч., това значи ли, че в тези часове те биват нахранени с АМ?
  За съжаление в почти всички случай след секцио, на бебетата се дава АМ поне няколко пъти макар и минимални количества. Разбира се това не е идеалният вариант. Има разбира се възможност да се уговориш зависи къде ще раждаш и както писах по-горе да не сте разделени и след секцио, или престоя в реанимацията да е по-кратък. Елена я родих в 7 вечерта, на следващият ден на обяд вече бяхме заедно в стаята. За съжаление с каките стана чак на втори ден някъде.Във всеки един случай е хубаво да се раздвижиш колкото са може по-рано след секцио.
  Причината да нахранят бебетата докато сте разделени е рискат от хипогликемия при бебенцата, ако не се хранят толкова дълго време, нещо което те не могат да си го позволят. Като опция евентуално може да говориш да им дават глюкоза вместо АМ и да ви преместят заедно максимално скоро след раждането, но не съм сигурна отново дали някой ще се съгласи.

# 104
  • Мнения: 2 483
Вчера говорих с педиатъра, който избирах за бебетата. Като стигнахме до разговора за това какво е виждането й относно кърменето, тя ме запита дали мога да си намеря донорка на кърма, или да ползвам банка за кърма, защото кърмата нямало да ми стига за двете  Crazy ooooh!
Побърза да ми каже какво АМ изписвала за дохранване.

Не знам дали беше "впечатлена" от скромния размер на гърдите ми, но това изказване просто ме скандализира и изобщо няма и да има шанс да стане наш педиатър  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт