Въпроси и отговори относно кърменето на близнаци - 3

  • 159 637
  • 750
  •   1
Отговори
# 105
  • Малта
  • Мнения: 1 126
Хайде и тук да се наредя след теб Кафенце с въпроси  Wink

Айла, казваш ранно стимулиране на гърдите  newsm78 обаче имаш предвид веднага след раждане или може и по-рано? Аз в момента като стискам лико и дразня зърната излизат някакви прозрачни капчици, какво е това???  и най-вече дали да продължавам да го правя или спра да не докарам някаква беля?

странното е че супер бързо става, само с 3~4 въртеливи мачкания около зърното, обаче от едната гърда повече от другата по-малко ....

Кафенце
, не им се шашкай на лекарите, в повечето случаи те не са много за естествените методи, доколкото разбирам важното е да упорстваш с гърдите .... почвай от сега, нали има разни топли компреси, масажи, нагревки и т.н. ако ти е притеснено виж какво може да направиш предварително, а после дай Боже да има кърма и за двамата  Praynig

# 106
  • София
  • Мнения: 12 298
  Медимед, това е коластра и е напълно нормално да има в седмиците в които си вече, дори още от по-рано. Стимулация предварително не е необходима на гърдите и принципно при рискова бременност е разумно да се избягва, тъй като евентуално може да доведе до освобождаване на окситоцин и контракции, макар да е малко вероятно. Тоест не се притеснявай, че може нещо да стане ако стискаш и излизат няколко капки, аз също бях любопитна и го опитвах преди раждането на каките.
  Повече за гърдите и промените по време на бременност и след раждането може да прочетеш тук - http://xedra.wordpress.com/2009/04/10/breast/
  Тук има интересни клипчета, който може да погледнеш - http://nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&am … d=6&Itemid=13
  В частност ето това най-вероятно ще ти е интересно, ако стискаш зърното може да изкараш наистина само капки, докато при цедене на ръка, се притиска малко по-високо горе - тук
   Ранна стимулация имам предвид ако може още първият час след раждането или до шестият час.

   Café con leche не обръщай внимание на лекарите, не всички имат опит с близнаци и наистина преди, а и за съжаление все още смятат, че кърменето на близнаци е почти невъзможно. Най-вероятно и в тази темичка и в близнашкият, самата ти вече си чела за много майки кърмили изключително или смесено близнаци, аз лично познавам много такива и ти гарантирам, че е напълно възможно. Може би сте разглеждали позита за кърмене от моят блог, всички снимки там, са от майки които съм консултирала, като това е само снимки от майките от една година, тъй като после не съм събирала и качвала още снимки.
    Аз също се притеснявах, че с моите гърди и размера им няма да мога да кърмя и едно бебе, та какво остава за две и това беше едно от основните ми притеснения в началото. Постепенно поразпитах, събрах информация и научих, че освен при наистина изцяло недоразвити млечни жлези, малките гърди не са проблем. Когато не кърмя аз лично нося сутиен чашка А, но след раждането определено гърдите станаха много по-големи. Да налагаше ми се да кърмя по-начесто и бебетата получаваха по-малко кърма на едно хранене, но сумарно за денонощие можех да направя и получаваха достатъчно мляко сумарно, просто по -по малко и по-начесто.
   

 

# 107
  • Мнения: 395
Café con leche, да подкрепя и аз Айла, давайки се за пример като една от успешно кърмилите близнаци (изключително до 6 навършени месеца)  Mr. Green
Аз не се бях интересувала особено преди да родя. Затова пък бях видяла снимки и тази темичка. Всички сестри и акушерки (с доктори не съм коментирала), с които се сблъсках бяха категорични, че няма начин да мога да кърмя две бебета (пък направо падаха при идеята да ги кърмя заедно...), но аз бях видяла и прочела, че това е възможно. Така се заинатих и на всяко "не може" си казвах "Щом другите са се справили, ще мога и аз".
Дори не започнах толкова рано стимулация на гърдите - към 20 часа след раждането. Отначало излизаха капка, 2, 5, а после тръгнаха милилитрите и цедях с помпата. Казаха ми да цедя през 3 часа от едната гърда. Аз стисках, а в последствие цедях по-често и от двете - та нали имам две деца, те и двете ще ядат "на 3 часа"...
Така че - не се притеснявай! Имаш верните координати, които да ти осигурят спокойствие, а то е МНОГО важно за успешното кърмене.
И лично мнение - добре си се ориентирала да потърсиш друг педиатър. Много е приятно, когато не те гледат като извънземна, че си кърмиш бебетата, а дори те насочват да продължаваш  Peace

# 108
  • Мнения: 2 483
Благодаря за отговорите на всички!   bouquet

Предполагам, че това ще е и моята схема, обусловена от размера на гърдите - по- по малко и по-начесто  Peace А между по-начестото остава ли време за придремване на мама?  Blush

Аilа, попрегледах за N-ти път блога ти и ми възникна следният въпрос относно 3-те основни пози - сменят се за удобство, за разнообразие или си има друга причина?
И по време на едно кърмене ли се сменят или в отделни кърмения?
Сменят ли се бебетата на различните гърди по време на кърмене, или пък в следващото?

На лекции за кърмене съм слушала съвети да се сменят позите за кърмене по време на самото кърмене, за да можело бебето да изсуква млякото от различните квадранти на гърдата. (в случай, че съм запомнила правилно  Laughing)

# 109
  • София
  • Мнения: 1 047
Здрасти, Кафе кон лече,

По въпроса с придремването то първите 1-2 месеца само за кърмене и дремване има време. Домакинската работа остава на далеечен заден план.

Добре е да се сменят бебета на различните гърди на всяко кърмене. Ако бебе А суче в 12 часа от лявата гърда, а бебе Б от дясната, на следващото кърмене (например в 14 часа) слагаш бебе А на дясната, а бебе Б на лявата. Причината за това е, че всяко бебе стимулира по различен начин гърдата.

За позите мисля, че се сменят основно за удобство. Според някои автори наистина бебето изсуква най-ефективно тази част от гърдата, където сочи брадичката му. Затова и препоръчват да се сменят позите. Аз лично не съм забелязала нужда да сменям пози - бебето успява съвсем успешно да изсуче всичко и от една поза. Важно е обаче да си намериш поза, която ти е удобна.

Поздрави и весело посрещане на Новата година!

# 110
  • Мнения: 3 638
Кафенце,какви страхотни седмици достигна само, много се радвам  Heart Eyes

Още един глас в подкрепа на това, че кърменето на близнаци е съвсем възможно и то с години  Wink За съжаление преобладаващото мнение дори и в медицинските среди е, че това е нещо едва ли не невъзможно. А всъщност има невероятно много майки, които са кърмили успешно близнаци, че дори и тризнаци! Бъди уверена в себе си, не се поддавай на ненужни внушения и притеснения за малък бюст или недостатъчна кърма за две бебета. И най-важното, при най-малкото съмнение или трудност се обърни веднага към консултант или лидер за кърмене, от тях ще получиш адекватен съвет и най-вече подкрепа за намерението ти да кърмиш. Peace И тук във форума винаги ще намериш помощ и подкрепа от майки на близнаци, минали по този път.  Simple Smile

Що се отнася до позите обикновено има една, която се утвърждава като най-удобна за майката и за бебетата, просто трябва да откриеш "вашата". Без да генерализирам, може да се каже, че футболната поза е по-лесна при по-голям бюст, а т.нар. "двойна люлка" при по-малък. Що се отнася до смяната на гърдите е добре бебетата да сменят гърдата - това може да става на всяко хранене или всеки ден, например. По този начин се стимулират еднакво гърдите и освен това бебенцата не гледат винаги под един и същи ъгъл по време на кърменето. Simple Smile
Относно подремването, разбира се, че ще подремваш и ти! Както правилно те е упътила esma домакинската работа не е най-важното и е редно да мине на заден план след появата на бебетата Grinning Улеснение за майката е и да се синхронизират доколкото е възможно храненията (когато огладнее едното бебе да предлагаш гърдата и на другото) и едновременното поставяне на гърдата. Разбира се, това не трябва да стане веднага, но не се страхувай да опиташ, двойните пози не са толкова сложни на практика. Виждам, че си много решена и информирана, а това си е огромна предпоставка за един успешен старт!  Hug

Весело посрещане на Новата година!  People Santa

# 111
  • София
  • Мнения: 12 298
  Аз общо взето няма какво да добавя, останалите всички с опит с кърменето на близначета са ти отговорили напълно.
  Няма някакви твърди правила, еспериментира се докато се открие най-подходящото за дадената тройка майка и бебенца. Аз лично просто оптвах варианти и начини да сложа двете бебета едновременно на гърда още в болницата, много по-късно открих че хората отдавна са дали и име на тази поза и е известна. По въпроса за спането по същият начин. Определено ми липсваше достатъчно време за сън, така че първо опитвах вариант да кърмя по едно бебе легнаа настрани, така че буквално да мога да придремвам докато кърмя, но това не решеваше въпроса, когато огладнеят едновременно. Накрая с помоща на няколко възглавници и различни опити, открих вариант аз да си лежа и спя, а малките да хапват. Дори всичко да потръгне добре и да сучат бързо, ефективно и да имат около 10-тина кърмения едновременно и моят съвет е да оставиш домакинските дейности на заден план, да се занимаваш с бебчетата, а чистенето и готвенето ако е възможно временно да се поеме от таткото или някои друг.
   За гърдите, да стандартната препоръка е да се редуват или на всяко хранене или поне през ден, макар че имам няколко майки, които си бяха определили по гърда на бебче, мисля че бръмбарче и елрой ако не се бъркам за втората. Риска е както е писала по-горе Фата , от проблем при отказ едното бебче да суче например, другото може да не пожелае да суче и различата стимулация и поглед към заобикалящият ги свят, ако сучат само на една страна. Все пак както по-горе писах, няма нищо задължително, но ако не се налага, по-добре е да ги въртиш и редуваш.
   Относно позите, обикновенно наистина майките си избират и харесват една, две пози за кърмене седнала или легнала и не ги сменят или въртят, като изключим, че като пораснат бебетата вече те сами си избират и заемат най-разнообразни пози, които на тях са им удобни. Може да си сменят и разменят гърдите и по време на самото хранене, бебчетата и тн, забавно е определено.
   Пиши ми ако може на скайп Aila_24 да видим, дали ще успеем една срещичка да си направим преди датата за секциото на бебчетата. Това, че ще са напълно доносени и големи бебенца, ще е от огромна полза   Hug

# 112
  • Мнения: 395
По повод сменянето на позите - аз пробвах насам, натам и накрая си намерих удобна за нас, а когато пораснаха, трябваше да добавя още възглавници или да я сменя. Просто експериментирай  Peace
А за размяната на бебетата на гърдите - на мен ми се стори сложно да помня кой къде е сукал предния път, затова си ги нарекох на четна дата са родени и Светли беше отдясно, а Боби отлява, на нечетните дати обратно. Така хем не изпусках връзката с календара, хем не се обърквах кой кога и къде. Но на теб може друго да ти по-удобно. А при мен се е случвало, когато единият не иска да сучи да ги въртя и през самия ден, за да може брат му да компенсира. Така, че нищо не е фиксирано, дори и да си избереш веднъж - водят те желанията на бебчетата и комфорта на трима ви.
А за спането - освен заедно с бебчетата, често можеш да си подремваш и докато те си похапват  Mr. Green
Весело посрещане на Новата година! Tada  cheers

# 113
  • Мнения: 41
Ох, сигурно ще попитам нещо наскоро дискутирано но още съм в болницата и през телефона не ми е лесно да чета и пиша много. Бебчетата са вече на шест дни но в 33та родени 1850g и 1480g скоро няма да ги изпишат и съответно аз да ги кърмя. Много искам обаче и сега се цедя. Знам че ще е трудно да поддържам кърмата и ми трябват вашите напътствия. Сега го правя през 4-5 часа пак поради неудобството в болницата. Изцеждам по 20g общо , но чак днес ми дойде коластра след мъките да изкарам капка по капка предните дни. Имам намерение да се цедя през 3 часа в къщи, но искам да знам по колко мг. на цедене трябва да се стремя сега, по каква схема да се увеличават, и от двете на всяко цедене ли да цедя и всичко което още се сетите

# 114
  • София
  • Мнения: 12 298
NovDen, първо и най-важното честити бебчета  Hug
Да са ви живи и здрави и много много да ви радват Peace
Седмиците и кг с които са родени, не са толкова рано и най-вероятно просто бебчетата ще трябва да постоят известно време в болницата докато наддадат и ги изпишат. В коя болница сте?
Колежката ми ще се включи по-подробно след малко, за момента искам да наблегна само на няколко неща. Първо , нормално е при по-ранно раждане и стрес, кърмата да слезе по-трудно и по-късно. При капки вчера, 20 мл днес вече е много добро постижение, поздравления за успеха и напредъка  Hug Ако всичко се развива добре, следващите няколко дни може много бързо количеството да се увеличи.
За целта обаче е много важно да изцеждаш всеки път и двете гърди и да се опиташ да имаш колкото се може повече изцеждания за денонощие, без голяма пауза включително и нощем. В идеалният случай е хубаво да имаш изцеждане на всеки 2-3 часа или поне осем изцеждания за денонощие.
Споделяш за недостатъчно добри условия в болницата, дори да няма възможност да стерилизираш или съхраняваш кърмата, в момента е по-важно да имаш достатъчно изцеждания, дори да се налага да я хвърляш. Стреми се всеки следващ ден да изцеждаш дори и с малко повече, като всеки път цедиш докрай. От голяма полза е да си записваш всеки ден колко си изцедила, за да може по-лесно да следим как се развиват нещата.

# 115
  • Мнения: 41
Мерси са бързия отговор! В МД съм и всъщност условията са идеални! Неудобството е че бях с ХЕЛП синдром и непрекъснато на системи, а сега още на венозен антибиотик. Забравих да питам дали трябва да изцеждам първо едната и после другата? В момента непрекъснато ги меня, защото докато цедя едната другата пак почва да пуска и т.н.

# 116
  • София
  • Мнения: 1 047
Здравей и честити бебенца! Да са растат здрави и само радости да ви носят!

Радвам се, че и ти вече си добре. ХЕЛП синдром е сериозно препятствие. Относно антибиотика, в болницата ще кажат дали е съвместим с кърменето и от кога могат да дават изцедената кърма на бебетата. Ако имаш нужда от съдействие в това отношение - Айла може да помогне.

Абсолютно правилно си се ориентирала, че трябва да цедиш често, на 2-3 часа и двете гърди. При цеденето изпразваш първо едната до край (принципът е да цедиш докато спре да пуска и още 2-3 минути след това) и след това минаваш на другата гърда. При мен в началото изцеждането на 1 гърда отнемаше около 40 мин., но при теб може да е различно времето. Нормално е докато цедиш едната, другата също да тече. Може след като изцедиш втората гърда, да се върнеш отново на първата за малко. Така ще стимулираш допълнително производството на мляко, което както знаеш е на принципа на търсенето и предлагането - т.е. колкото повече стимулация, толкова повече мляко.

Добре е да имаш поне едно изцеждане през нощта - в интервала 12-6 часа. Това стимулира отделянето на пролактин, който пък осигурява повече кърма. Не е нужно да си навиваш часовник, може да използваш някое събуждане по друг повод и да изцедиш колко можеш.

Как цедиш - на ръка, с помпа?

Тази статия дава много изчерпателна информация за изцеждане и поддържане на лактацията, когато бебето не е при майката по някаква причина: http://xedra.wordpress.com/2009/11/14/premie/

Пиши как се развиват нещата при вас.

Успех и бързо прибиране вкъщи и на трима ви!

Последна редакция: чт, 05 яну 2012, 23:41 от esma

# 117
  • Мнения: 3 638
Честити бебенца и от мен, NovDen!   bouquet Да наддават бързо и леко възстановяване от раждането и на теб!  Hug

Чудесно е, че цедиш и имаш желание да осигуряваш кърма за бебенцата, тя е наистина безценна за тях. Както сама си забелязала е важно стимулацията на гърдите да започне рано и да е редовна и начесто, за да се следва ритъма, който биха имали новородените - хранения през 2-3 часа, най-малко 8 в денонощието. Именно добрата стимулация в първите дни и седмици поставя основите и за изобилна кърма в бъдеще, така че определено си струва усилията.  Peace
Освен всички много полезни съвети, които са ти дали момичетата досега, бих допълнила ако имаш възможност да цедиш и двете гърди едновременно. Не знам дали в момента цедиш с помпа или на ръка, но след слизането на кърмата може би ще ти е по-удобно да ползваш помпа. Във вашия случай, при който ще се налага стимулация най-вече с цедене в началото, е добре да обмислиш и ползването на електрическа помпа. Двойните електрически помпи са оптимален вариант при близнаци, малък недостатък е, че цената им е доста висока.  Confused Дори хубава единична ел. помпа обаче ще улесни цеденето, макар и не едновременно. Друг вариант е да ползваш две ръчни помпи и да цедиш едновременно, така гърдите наистина получават много добра стимулация и се имитира максимално кърменето на две бебета. Както и сама си забелязала докато цедиш от едната гърда, тече и от другата.  
Много симпатична и улесняваща идея за едновременно цедене с две помпи е тази:



Може да се осъществи и с изрязано ластично бюстие или сутиен  Peace

Систематизирана информация за началото на кърменето на близнаци може да намериш и в тази статия, която бях писала за сп. "Майчниство":

http://zabliznacite.wordpress.com/2011/11/15/karmene-na-bliznaci-2/
 
Успех!  Hug

# 118
  • София
  • Мнения: 12 298
NovDen  знаеш ли на какъв АБ си и докога ще си на него. Говорили ли сте да дават от изцедената кърма на бебечетата? Какво е тяхното състояние, знаеш ли кога ще те изпишат теб евентуално?
Ако твоето състояние и лекарствата, които приемаш позволяват да се дава кърмата на бебенцата, настоявай да им дават максимално скоро след като твоето състояние и лечение позволява това. Често отклоняват тези желания, с обяснението бебето да не е на сонда или да е достигнало определена гс, което определено не е необходимо. Ако не успееш да убедиш лекарите, ми пиши за да говоря с нашата ръководителка д-р Анета Попиванова и да уредим носенето и храненето на бебенцата с изцедена кърма. Ако искаш винаги може и да ми се обадиш - 0897446226
Днес изписват едно бебче, което за съжаление се наложи дълго да остане в МД заради проблеми с белите дробчета. Родено е 27 гс и от около 29 гс, все още със сонда е изцяло и само на кърма. Кърмата за бебчетата, особено по-рано родени е от огромно значение и полза за тях, а когато виждаш, че ги хранят с изцеденото мляко, стимула и производството на мляко се повлияват също така много положително  Simple Smile

# 119
  • Мнения: 17
Здравейте, отново мили кърмещи мами на близнаци, искам да споделя моята мъка, несгоди и мисия невъзможна с кърменето на двете ми момчета, който са вече на 3 месеца и 18 дена.
Незнам от къде да започна, пробвах различни пози за кърмене, кърмих ги двамата заедно и поотделно, кърмих ги и през два чаша и през три след всяко кърмене се цедях, но тази кърма пай и не се увеличи, купих си различни видове чайове и но ефект няма, запознахме да се дохранваме, отначало Борис започна да се дърпа от гърдата, но аз упорито го слагах, дори на няколко пъти го оставях да се нареве и пак го поставях на гърдата, но не човека неще и неще от гърдата. В последствие започна да сучи пак, но се получи същото и Михаил и така до момента, в който и двамата спяха да сучат  от гърдата, а аз да се цедя и да и давам от шише. Цедя и събирам кърмата за да може да я дам на цяло шише. Пиша ви това защото толкова ми е мъчно, че не успях да ги кърмя, но не се отказвам, ще се цедя докато има кърма. Но това мъжете са тежък случай нестига, е и от гърдата не иска, ами и на шишето се мотка, понякога го изцокват на бързо, а понякога като решат да се гевезят на това шише, ядът млякото половин час, нервички не ми останаха вече, а сме само в началото. Незнам със кака им всичко, бе толкова по лесно.

Общи условия

Активация на акаунт