Има ли право пресата да публикува постове от форума?

  • 6 576
  • 121
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 116
Между другото да кажа за Телеграф-аз преди около година съм си купувала и пак имаше цитати от форума.Може би си е нещо редовно?

# 16
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Между другото да кажа за Телеграф-аз преди около година съм си купувала и пак имаше цитати от форума.Може би си е нещо редовно?

А, те всякакви медии си се позовават на форуми и публикуват постове, един вид, да се види какво казва общественото мнение  Simple Smile Даже не помня в кой нашенски вестник имаше и постоянна рубрика "От форумите".

# 17
  • Мнения: 10 547
Именно в "Телеграф".

# 18
  • Мнения: 1 765
Не знам, аз въобще не се замислям за пари, а по-скоро за даване на широка гласност на лични проблеми. Някак не е много приятно да видиш личната си история на страниците на вестник, без никой да те е питал. От друга страна и тук влизат и четат много хора. Мисля, че въпросът ми по-скоро засяга морални измерения.
Нека го формулирам така - накърнени ли са нечии права с публикуването на извадки от теми? За себе си нямам отговор на този въпрос. Rolling Eyes

# 19
  • Мнения: 10 547
Понеже аз споменах за възнаграждение, да уточня, пошегувах се.  Simple Smile

# 20
  • Мнения: 15 619
С какво написаното слово е по-различно, по-специално от изговореното? Ако някой ви чуе и препредаде нейде историята, накърнява ли се авторското ви право?  Изговорени, изписани в пространството слова са за обща употреба.
П.П. Ако някой държи да не му четат и преписват мислите и историите, със сигурност не би ги оповестявал във форум.

# 21
  • Мнения: 116
И аз гледам от емоционалната страна на въпроса,не от материалната.Това,че някой си споделя проблема (или си споделя кулинарни,литературни,или други творения) тук,не значи,че иска да го види изтипосан в някой вестник.Макар,че съществена разлика няма-и двете са еднакво публични и достъпни.Въпросът е по-скоро принципен.Мен лично мисълта за възможността да попаднат постовете ми в кой да е вестник,без да са защитени от собствениците на сайта,ме ужасява.

# 22
  • Мнения: 15 619
Тук също може да чете всеки...

# 23
  • Мнения: 442
    luna мен лично ме притеснява не това, че биха ме цитирали (т.е. copy-paste), а това, че вадейки от контекста, могат да преобърнат на 180 градуса смисъла на коментара ми, например.

Замислих се върху това, когато пред няколко дни в Блиц бяха написали цяла статия с цитати от постовете на Ирина Сарачинова от този форум. Бяха извадени от контекста и звучаха грозно.

 Подобно на  този случай, например. Просто зависи за какви цели ще използват написаното и дали поне ще те цитират както си трябва, а не както им харесва. Иначе то е ясно, че всеки, който пише във форум, знае каква ''гласност'' има...

# 24
  • Варна
  • Мнения: 1 744
И понеже сме в Клюкарника, коя беше темата и кои бяха цитираните автори от форума?

# 25
  • Мнения: 1 765
Така е, в клюкарника сме. Но аз не съм клюкарка. Wink Не искам да огорчавам авторката на темата. Размислите ми бяха по принцип, а не конкретно по съдържанието на нейната тема.

# 26
  • Варна
  • Мнения: 1 744
По принцип съм съгласна с Касита, на практика обаче става така, както каза Сауле.

# 27
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
По принцип съм съгласна с Касита, на практика обаче става така, както каза Сауле.


Ами, законодателството изостава, затова. Освен, ако междувременно няма някакви нови развития, ама не съм чувала.
Тя, Касита, се шегува  Laughing, но представете си наистина за публикуване на постове да се плащаха авторски отчисления... Щяхме да имаме поне няколко милионери тук  Joy

# 28
  • Мнения: 121
Защо си мислите, че читателите на Телеграф са повече от тези във форума.Ако има нещо, което не искате да става достояние на масата, по-скоро не го споделяйте тук.И обратно, тук споделяме проблеми, които трябва да намерят своето решение.Клкото по-голяма гласност, толкова по-добре.

# 29
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Да попитам Морфеа: поне бяха ли цитирали никове, изказали мнения?
Защото иначе е наистина некоректно - да представиш чуждо мнение, позиция и отношение като свое.

Общи условия

Активация на акаунт