изследвания на щитовидна жлеза

  • 6 979
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Понеже тези дни съм настинала, пък и ми е доста студено, отложих срещата с личната лекарка, и още не съм разбрала дали ще ми даде талон. Лаборантката, която ми прави кръвна картина( от задължителния профилактичен преглед) ми каза, че те имали ценови пакети за отделни групи хормони. Написа ми на листче, пакета, който според нея бил достатъчен, за да се разбере има ли ми нещо- fT3, fT4, TSH. Дали е достатъчно?

# 16
  • София
  • Мнения: 8 131
На мен лекарката ми пусна TSH, TAT, MAT, ft 4 - всички са в норма. Не се сетих защо не ми е пуснала и Ft 3, или те са свързани?  Rolling Eyes При това положение - два възела по около 6-7 мм. и хормони в норма, как се процедира? Ще ходя пак при лекарката, но чак след две седмици и да съм подготвена...

# 17
  • София
  • Мнения: 8 131
Група Показател   Биологичен материал       Резултат   Измерителна единица   Референтна област   Метод
Хормони
TSH                   S         1.38        µIU/ml     0.27 - 4.2     ECLIA
Свободен Т4   S         11.86        ng/l     9.30 - 17     ECLIA
ТАТ (Tg Ат)   S         13.05        IU/ml     0 - 115     ECLIA
МАТ (TPO Ат)   S         13.44        IU/ml     0 - 34     ECLIA

Това са резултатите ми. Моля за тълкувание. Много ме притесниха тези възли. Най-много от нерви да си докарам по-сериозни проблеми.  Confused

# 18
  • Мнения: X
Весе, ако това вдясно са границите, в които трябва да бъдат хормоните смятам, че нямаш някакъв проблем....Що се отнася до мен, днес ми излязоха резултатите от хоромоналните изследвания, абсолютно в нормата са. Ендокриноложката ми каза, че всичко е наред, и нямало нужда от ехография. Опипа ми гърлото, нямало нищо. Аз обаче все още съм притеснена, тъй като хормоните, които ми изследваха са само ft 4, tsh. Не са ли много малко? Може дазвучи нелепо, но аз даже предпочитах теи хормони да не са в нормата, че най-после да ми се предпише някакво лечение и да се оправя. А сега съм пак до никъде-имам косопад, страдам от безсъние, пулсът ми е над 100, имам аритмия, наддала съв няколко кг. при положение, че почти нищо не ям, трудно се съсредоточавам и се чувствам много изнервена. Въпреки това и кръвната ми картина и хормоналните ми изследвания са много добри. Всеки лекар кава-нищо ти няма. Е, как да ми няма нищо, като се чувствам толкова зле?

# 19
  • Мнения: 11 845
aniese това, че хормоните са в норма нищо не значи. Съвсем пресен случай на моя приятелка - хормоните в норма, опипват я по врата нищо не напипват, правят видеозон - възел с размери 2см Shocked. Сега я гласят за операция, защото възелът не подлежал на лечение newsm78. Така, че според мен си изискай поне един видеозон Peace, и дано нищо да ти няма, ще продължиш да търсиш причината на друго място Simple Smile.

# 20
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
aniese, mibobo е права- направи ехография. Така ще знаеш със сигурност дали проблема е в щитовидната.

# 21
  • Мнения: X
Момичета, нямате представа колко съм ви благодарна за съвета, непременно да отида на ехограф, въпреки добрите хормонални изследвания.  bouquet...Записах си час за второ мнение плюс ехография, днес сутринта ходих и разказах на лекарката всичко, както и й показах резултата от изследванията. Тя само ме пипна с един пръст и  отсече : " Възел!". Веднага бях готова да почна да споря, и като аргумент да използвам написаното от първата ендокриноложка, но тя ми каза да  лягам за ехография. Оказа се, че възелите са не един, а два! Единият е 11 мм, другият 9. Според нея нямало нужда от операция, а от наблюдения през шест месеца. Сега ме праща на МАТ и ТАТ, плюс полови хормони, понеже ми е доста нередовен цикълът. Още ме погледна и ми каза, че имам суха кожа, и ръцете ми са много студени, което си било явен признак за проблем. Повече от половин час ми обяснява, възхитена съм от професионализма и човечността на тази жена. Първата ендокриноложка се държа безобразно, не ме прегледа, нито откри възела с опипването, а ми е писала в листа, че нямам отоци в крайниците, нямам сухота на кожата и още сто неща, които интересно как е открила като не стана от стола?!...Искам само да ви попитам, ако антителата са в норма, знаете ли дали ще ми предпише лечение за възлите или само ще ги наблюдава? Защото, майка ми също има възел, но само я наблюдават, а ако и на мен не дадат лекарства, не знам как ще се справя с безсънието, разсеяността, отпадналостта, косопада...Още веднъж ви благодаря безкрайно, ако не бяхте вие, щях да се успокоя, че ми няма нищо...

# 22
  • Мнения: 1
Ходих на изследвания  на TSH , FT3,FT4
TSH )    0.053  mIU/l    в граници  0.27 - 4.20
FT3       5.75      pmol/l в граници   3.10 - 6.80
FT4       12.46    pmol/l    в граници   12.00 - 22.00

Някой може ли да каже има нещо претиснително в тях  още не съм ходил на доктор да ми ги разчете
но докато отида исках да пише тук . 

# 23
  • Мнения: 2 732
Mari555 , TSH ти е ниско не е в нормите .Но лекар е ти каже най -добре какво и как.

# 24
  • Мнения: 1
Ходих на доктор ендокринолог и каза че TSH  ми е ниско а другите две са добре и ми каза че имам болестта скрит  Хипертиреоидизъм  и ми написа да пия по схема метизол

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 260
Ще използвам темата и аз да попитам - понякога получавам притискане на гърлото , все едно нещо ме натиска , ( други оплаквания нямам )....дали се касае за проблем с щитовидната жлеза и кои хормони да изследвам за да се установи , ако има нещо  Cry

Общи условия

Активация на акаунт