На излизане от училище - Франция 29

  • 46 056
  • 758
  •   1
Отговори
# 60
  • Rennes, France
  • Мнения: 478
Ехо момичета Hug

Разговорили сте се на тема дето хич не ми е понятна...та въпроса с легалното: аз работя /верно при мъжа ми/ но без карт сежур...значи ли че не съм легално newsm78 хм.....не мисля....

Аз да ви кажа моята опашка ще я снимам, че болииииииииии #Crazy не минава Sad да видим какво ще кажат... А на Луи му избиват горни зъби и кефффффффф Shocked - ама днес пристига дядото /деме баща ми/  на гости...кацнал е, намерили са се с мъжа ми /че той покрай Париж беше/ та сега ги чакаме Party

Не стана нищо с нунуто, нито с гардерито - места няма. Намерих една плейгрупа за Луи та ще ходим другата седмица и си мисля да взема да се запиша за гардерито за Януари, че тогава може пак да нямат масте Crossing Arms

# 61
  • Мнения: 3 241
cutty, ти нямаш ли френски паспорт?
Ако не - като работиш декларирана ли си? Имаш ли фиш де пей?
Ако не - тогава няма драма, не съществуваш изобщо Simple Smile

# 62
  • Rennes, France
  • Мнения: 478
Да, Иве...декларирана съм, плащам си осигуровките, имам си фиш де пей...ама никой не ми е искал карт сежур, защото счетоводителката намери в закона че може от Б-я и Румъния без карт сежур ако имат диплома магистър...ама никой пък не ми е искал приравняване или нещо такова...иначе така съм от Май 2010... Thinking

# 63
  • Мнения: 3 241
Не исках да те засегна преди малко, пошегувах се  Hug
Ако си завършила тук е точно така. Тогава нямаш нужа, за каквато и да е работа.
Значи си си съвсем изрядна  bowuu

# 64
  • Rennes, France
  • Мнения: 478
А Ивенце ама аз не съм се засегнала Wink Hug
Обаче - не не съм завършила тук а в БГ. Но никой до момента не ми е поискал диплома - легализирана или пък приравнена на тукашните стандарти newsm78 та затова се чудех. Но пък си мисля че това е важно за работодателя /дипломата/ та може би затова...
Ама въобще не съм се засегнала да знаеш Crazy
Ти намери плейгрупа? Heart Eyes

# 65
  • Мнения: 1 194
Момичета, аз днес съм много нещастна....След дълго дърпане и затваряне на очите пред истината, днес се реших да си сменя.....размера на дрехите, който нося hahaha Предишния път беше малко преди 30-тия ми РД, надявам се този път да издържа поне 10 години Sunglasses Истина е , че откакто свек си тръгна сме доста на френски тип ядене-месо и гарнитура, + вино на вечеря и резултата е трайно надебеляване. Май е време да мина в подфорума за диетите Joy

# 66
  • Мнения: 111
Здравейте  Simple Smile
Не съм писала тук от много време, но преди една година разпитвах точно за разрешителните за работа.

Малък отчет:
Договорът ми беше за една година и започваше октомври. Към края на ноември работодателят ми (университетът) се усети, че ми трябва разрешително за работа (понеже магистратурата ми не е френска) и набързо подаде документите.
Разрешителното ми е издадено началото на април и бях викната на медицински преглед средата на май. Понеже не бях в Марсилия (действието се развива в Марсилия), не можах да отида и ми насочиха нова дата за средата на юни. След това вече можех да си подам документите за carte de séjour, но не знаех, че ми трябва акт за раждане издаден най-много преди 3 месеца. И докато и той дойде стана почти края на юли.
Подадох документите и сега чакам да ме викнат да си взема скъпоценната карта, а междувременно съм в Тулуза и съм с нов договор за работа  Grinning. Но досега никой не се е интересувал дали имам carte de séjour.

Иначе не знам как стоят нещата, ако има брак с французин - дали тогава трябва carte de séjour за да се работи?

# 67
  • Мнения: 26
Мария , най-искрени съчувствия  Hug
Аз преди време така се бях отчаяла, че чак отидох на нутрисионист. И тя ми каза, че след 35г. ако не намаляш по малко количествата храна значи приемаш да качваш килограмите  Tired Съвсем да ти срине морала ! Това много ме огорчи, защотото яденето е между любимите ми удоволствия  Embarassed 
Е, в крайна сметка се примирих с 2кг в повече... Ужасното е че сега съм между два размера и постояно трябва да се нагаждам според марката и модела  ooooh!


досега никой не се е интересувал дали имам carte de sйjour.
Частните работодатели могат да имат проблеми в случай да проверка. Така че cutty ако фирмата е на мъжът ти, по-добре си оправи документите  Peace
А и предполагам, че ще има спънки за получаването на постоянната карта, ако престоя не е бил съвсем по правилата (поне ако се базирате на фиш де пей !)

Последна редакция: пт, 23 сеп 2011, 21:51 от Julia B.

# 68
  • Мнения: 111
Цитат
Частните работодатели могат да имат проблеми в случай да проверка.
cutty ако фирмата е на мъжът ти, по-добре си оправи документите  Peace
А и предполагам, че ще има спънки за получаването на постоянната карта, ако престоя не е бил съвсем по правилата (поне ако се базирате на фиш де пей !)

Julia, мерси за уточнението. Въобще не исках да да казвам, че не трябва carte de sejour!

Напълно съм съгласна, че трябва човек да е според законите, за да няма проблеми. И фактът, че никой не се е интересувал до сега дали имам разрешително за престой, не значи че няма да го направи в бъдеще дори за минало време. Затова и се мъчих/мъча с цялата бюрокрация.

И наистина, за да се работи трябва винаги carte de sejour:
http://vosdroits.service-public.fr/F21849.xhtml (при брак с французин)
http://vosdroits.service-public.fr/F13526.xhtml (общо положение)

# 69
  • Rennes, France
  • Мнения: 478
А, вие ме шашнахте момичета...Счетоводителката провери това в началото като ми правеше договора - попита ме дали дипломата ми е магистър /в БГ ми е дипломата/ и аз отговорих да. Тогава каза тя намам нужда от карт сежур. Защото още при декларирането в Урсаф предполагам се изисква да се впише този факт... Не искам никакви неприятности нито за мен, нито за мъжа ми, но така провери счетоводителката...та сега ще се чудя какво да направя. Защото както казвате ако сега поискам за минало вече време, не знам какво ще стане, дали няма да навредя повече newsm78

# 70
  • Мнения: 111
Cutty, не се притеснявай. Не исках да те шашкам. Според мен няма да ти правят проблем. А и се надявам от януари да сме като останалите от ЕС.

(Мое непрофесионално мнение: Ако не трябва разрешително за работа, не е толкова голям проблем да нямаш carte de sejour. Няма риск за работодателя и рискът за тебе е сигурно неголяма глоба.)

Просто като имаш възможност се опитай да си подадеш документите за carte de sejour. Мисля, че е добре, човек да има такава.

При мене случаят беше сходен: Имам немска диплома и в началото от университета бяха питали в префектурата и бяха отговорили, че нямам нужда от разрешително за работа и carte de sejour, ако имам магистратура, но не бяха споменали, че трябва магистратурата да е френска. И по мое настояване администрацията в университета пита отново и тогава отговорът беше, че ми трябват разрешително за работа и carte de sejour, понеже дипломата не е френска.



Последна редакция: пт, 23 сеп 2011, 23:03 от авил

# 71
  • Мнения: 1 194
Юлия, наистина при мен 35 год. се оказаха фатални за формата. Преди никога не съм била някоя слаботелесна, но с години си бях на същите кг, ядях без много-много да внимавам, родих две деца, което НЕ се отрази на теглото....докато минах 35 и започнах бавно да качвам....Не толкова , че пълнея , около празници и ваканции трупвам, но после абсурд да сваля и грам Cry За последните четири години съм с +5кг някъде и разлката си личи...
Аз съвсем сериозно си мисля да ида на нутриционист.
Но може най-напред да опитам да намаля количествата храна. За състава отдавна съм отказала десертите, тлъстите меса, не ям пържено, никога пържени картофи в къщи няма, не хапвам нищо следобяд.....и си стоя дебела Laughing Има ли справедливост в този живот!
Така, че млади момичета яжте си наволя докато можете Joy

# 72
  • Rennes, France
  • Мнения: 478
Просто като имаш възможност се опитай да си подадеш документите за carte de sejour. Мисля, че е добре, човек да има такава.

а, ако подам документите няма ли да предизвикам автоматично проблеми? Те не искат ли договор за работа...моя е от Май2010 Rolling Eyes

а дали Януари ще се разрешат проблемите на българи и румънци Thinking -то виж какво стана сега...егати работата ooooh!

Мария, аз само мога едно да кажа - диети не вършат работа, но има няколко неща които според мен са полезни: много вода - поне 1,5л...сутрин на гладно топла вода една чаша с малко лимон....и не по-късно от 19ч вечеря - сигурна съм ги знаеш, ама аз да си кажа Mr. Green Аз съм периода 30-35 та ще давам инфо...ама за сега не се оплаквам. Влязох си в дънките от преди бременността Crazy

Роци, мисля си тези дни за теб: някаква идея за раклет с картофи и праз... newsm78

# 73
  • Мнения: 111
Cutty, моят договор беше от октомври 2010, а си подадох документите юли 2011 и не са ми правили проблеми.

При мен catre de sejour е свързана само с работата тук. Докато при теб (доколкото разбирам) причините са семейни и не би трябвало договорът за работа да играе някаква роля.

Уф, и на мен ми трябват нови дънки, трябва да ходя на пазар...

Весел уикенд на всички  Simple Smile

# 74
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 717
Мария, съчувствия и от мен  Hug (като човек, започнал първата си диета на 16 години и оттогава насам постоянно губещ битката с килограмите  Grinning).
Много сте прави, след 35 килцата не само, че бързо се лепят, но и се свалят все по-трудно, пущините! Да ви кажа, аз преди 5-6 години ходих на нутрисионист. След като спазвах съвестно разработения режим в продължние на 2 седмици... качих близо 2 кила  Laughing Сега се лашкам между Диетичния и Готварския и от около 3 месеца насам се опитвам да спазвам един режим и да ви се похваля, вече смъкнах почти 9 кг (остават още 2 пъти по толкова  Laughing).

Роци, мисля си тези дни за теб: някаква идея за раклет с картофи и праз... newsm78
Cutty, що ще разваляш раклета с праз?  Laughing Wink. Я си му сложи една мръвка като хората  Laughing. Освен ако не сте вегетарианци - тогава пробвай освен картофи да предложиш гъби, карфиол, чушка... Но ако държиш на комбинацията картофи-разтопено сирене и праз, може да спретнеш една тартифлет и да замениш лука с праз.

Аз да ви се оплача, че тия дни нещо почнах да изпушвам на работа. По принцип съм доста търпелив човек, но в момента доста народ много успешно почва да ми лази по нервите, та напоследък достигам червената зона. Като почнеш с новия колега в стаята, който държи да ме запознае с гледната си точка по всички въпроси за живота, вселената и всичко останало и прекарва повече време залепен за айфона си, вместо да върши работа и свършиш с една мадама, която трябва да координира различните дейности по един от проектите, по които работя, но която трябва да уча на Ексел всеки път щом си отвори един файл. Оф, оплаках се!  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт