Впечатления от Германи и Киндероазе?

  • 53 205
  • 137
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 167
Това с плуването звучи много добре. А Киндероазе имат ли вече лиценз от МОН?

# 91
  • Мнения: 6 301
Е, намират се места за паркиране около Киндероазе, има блокове наоколо, все пак градината не е точно до станцията и не е на самия булевард, а във вътрешни улички. За лиценза, твърди се, че ще имат и уж затова била и новата база, за да отговаря на условията, но едно неясно такова се говори по въпроса и всъщност не се знае конкретно дали и кога.

Въздухът в Германи наистина е каймак, гледката към планината оттам също е страхотна, дворът също. Ако сравняваме базите, новата градина на Киндероазе е страхотна, наистина много хубава като база и все пак Германи е по-хубава, особено дворът и съоръженията в него, а и прекрасната гледка и въздуха. И на мен много ми хареса Германи и винаги съм писал, че според мен е една прекрасна градина. Неудобно е само с транспорта, винаги трябва с кола да се ходи. А през зимата качвала ли си стръмния баир от градината до главния път, опасно ли е? /аз не съм ходил през зимата там/.

# 92
  • София
  • Мнения: 162
Това е един от проблемите на Киндероазе, директорката любезно избягва конкретните отговори. В нашия случай това доведе до напускане на градината точно когато детето беше започнало да се адаптира. Слава Богу, Германи се оказа нашето място, а ние дори не я бяхме разглеждали тази градина предварително, заради писаниците тук за СПА-центъра и неработещия басейн. И докато от Киндероазе детето го вземахме вечер изнервено, вкопчваше се в мен и искаше по-бързо да излизаме от градината, в Германи буквално от първия ден не искаше да си тръгва и ме викаше вътре, да ми покаже колко е хубаво. Така, че всяко зло за добро.
Пътят при Германи наистина изглежда стръмничък, но мъжът ми кара детето и не е споделял да има проблем през зимата. Иначе градината има транспорт и планираме да го ползваме след година.

# 93
  • Мнения: 6 301
Това е един от проблемите на Киндероазе, директорката любезно избягва конкретните отговори.

Хм хм, да ти кажа честно, и аз имам такива впечатления....така или иначе, в момента там няма места, всичко е пълно, така че и да умуваме и да не умуваме, все тази. За немския в Киндероазе ти какво знаеш, наистина ли го усвояват като матерен език почти?

А защо е било изнервено детето ти, на какво го отдаваш?

Относно Германи - и аз като видях на място какво представлява, разбрах, че писаниците за СПА-центъра и други подобни, че била мутренска градина, изобщо не са резонни, дори и да е имало нещо такова в началото, то отдавна басейна е само за деца на градината и доколкото разбрирам, май само в събота и неделя може да се ползва и от други деца срещу заплащане, но възрастни не влизат там. А СПА център вече отдавна няма. Там много ми хареса и обстановката, и хората, но толкова ми е неудобно за водене и прибиране на детето, че....

А, транспорт ли има? Това е нещо ново, но то така или иначе таксата си е достатъчно висока, че като се прибави и транспорта, ще легне на 1000+лв на месец, което вече ми се вижда някак си прекалено за детска градина.

# 94
  • София
  • Мнения: 125
Здравейте,

Включвам се набързо да споделя мнение за Киндероазе, тъй като когато аз търсех информация, почти нямаше актуална такава.

С две думи - това се оказа перфектното място за моето дете, за съжаление го открихме чак в предучилищна възраст и скоро ще го напуснем. Основните плюсове са: уважение към детето, изключителен професионализъм и отдаденост на учителката, много и разнообразни занимания, чести организирани мероприятия извън градината (напр. още първата седмица ходиха да пазаруват на пазара), комуникация на чужд език. Базата за мен е маловажен елемент, но е повече от добра.
Лицензът, който коментирате е факт, за съжаление. Казвам за съжаление, тъй като с него идват и редица излишни изискания на МОН, които аз лично считам, че ще попречат на обучението на децата.

В Германи сме ходили само на посещение. Базата е хубава и модерна. Мен не успяха да ме спечелят, защото прекалено наблегнаха на базата си, а не на това какво предлагат като обучение.

# 95
  • Мнения: 784
А на мен ми хареса последния абзац от коментара и съм съгласна. Не специално за Германи /нищо лично/, а като виждане.

# 96
  • София
  • Мнения: 533
А, транспорт ли има? Това е нещо ново, но то така или иначе таксата си е достатъчно висока, че като се прибави и транспорта, ще легне на 1000+лв на месец, което вече ми се вижда някак си прекалено за детска градина.
Транспорт винаги е имало, но бусчето беше само едно и имаше листа на чакащите доколкото знам. На нас ни беше удобно да го водим и не сме го ползвали, но таксата беше по наше време 200лв/месец, което ако плащаш такса 660лв/месец за градина + 200лв за транспорт пак идва колкото е таксата в Киндероазе, не е 1000+лв както сте предположили. Таксата за транспорт преди обаче искаха да се плаща накуп за цяла година не знам сега как е.
Доколкото разбрах след като си тръгнахме ние са въвели нови схеми на плащане:
Ако се плати за една година излиза по 660лв
Ако се плати на 3 вноски, т.е на четиримесечие - 750лв
Ако се плаща месец за месец - 850лв
По наше време опцията месец за месец я нямаше, ние ползвахме втората схема 1 година, после като решихме че ни харесва платихме накуп за следващата година. Единствения проблем е че когато детето много боледува и отсъства ставаш като спонсор на градината, защото връщат само по 6лв/ден за храна и то след 7ден отсъствие. Но предполагам че в повечето частни ДГ е така.
С германката в Германи - Лорейн, продължаваме да поддържаме връзка, ходим отвреме навреме на срещи на немската общност в София, та тя ме информира кое как е. Тя мислеше да напуска(имаха някакви търкания с директорката а и искаше да се записва в университета), но толкова си обича дечицата, че се отказа и остана. Сега се чудя дали да не запиша сина ми на уроци при нея, защото много я харесвам и има подход към децата.
В Германи имаше някои сериозни проблеми март и април, заради което и доста родители напуснаха, но май са ги фикснали както разбирам  Thinking

# 97
  • София
  • Мнения: 162
Дойде време да напиша за обучението в Германи. Много се дразнех да чета пренебрежителните коментари на хора, чийто деца не са били в градината, а само са я разглеждали еднократно. Виждах на камерите как занимават децата сутрин и следобед, четях в ежедневните отчети колко много неща изучават, но не смеех да коментирам, защото никой в къщи не говори немски и всички неща, които започна да бърбори детето и песничките, които припяваше бяха под въпрос. Преди 4 мес. го наблюдавахме как си комуникира на немски (предполагам с прости думички) с едно германче, после с 2 австрийчета, но пак не смеех да изкажа мнение. След 1г. и 7мес. в градината записахме детето на изпитите в Немското училище, да му проверим нивото и да тренира за явяване на изпити в други училища догодина. Бяхме сигурни, че няма да го приемат - от една страна никой не се е занимавал с него по немски, за да се справи с езиковата част, от друга страна е момче и е роден в края на годината и фината му моторика е далеч по-слабо развита от момичетата и от момчетата родени в началото на годината. Пробвахме 2 месеца преди изпита да рисуваме и оцветяваме в къщи, но не можехме да му задържим вниманието за дълго, а 2 седмици преди изпита детето тотално отказа да държи молив.
За наше най-голямо учудване детето издържа изпита (каза, че са говорели с него само на немски) и имаме покана да го запишем. В момента сме в чуденка какво да правим, защото никога не сме имали планове за това училище и ни е жал да отделим детето от градината, в която се чувства щастливо.
Пиша този пост от уважение към "хубавите какички", които възпитават и образоват детето ми. Всички български учители в Германи са завършили педагогика с немски и това, че са млади и красиви не ги прави по-малко грижовни и отговорни към образованието на децата. От германците в градината само единият възпитател не е педагог по образование, всички са много мили към децата и загрижени  за възпитанието и обучението им. Когато за първи път попитахме детето какъв иска да стане като порасне, отговори - Детски учител, за да бъда в градината с моите учителки. За времето, в което сме в градината е напуснало само едно момиче, защото излезе в майчинство, смени се директорката, но това не се отрази по никакъв начин на реда в градината, и преди и сега нямам проблем да се свържа по телефона и молбата или мнението ми да бъдат уважени.
Когато решихме да напуснем Киндероазе (след некоректно поведение на директорката) много хора ни казваха, че допускаме грешка, само там се учел качествено немски, само там гарантирали влизане в Немското училище (което никога не ни е било цел). Сега мога да заявя - в Немското училище може да се влезе и от Германи. Още повече, като разбрах за деца от Киндероазе, които не са били приети, въпреки, че са записани в градината от 1-ва група, ходели са на съботно-неделни курсове и в къщи са ги занимавали на немски целево за изпита в Немското училище.
Нормално е Германи да се хвалят с базата си, доскоро тя беше в пъти по-добра от тази на най-прекия им конкурент, а методиката за обучение по немски си е същата и те явно не намират за нужно да го изтъкват.

Последна редакция: сб, 09 май 2015, 17:31 от Meмчо

# 98
  • на път
  • Мнения: 2 804
Браво на детето  Hug! Германи винаги си е била хубава детска градина на чист въздух при това. И аз познавам деца от Германи, които бяха приети после в ДШ.

# 99
  • София
  • Мнения: 162
Благодаря, Иве! Имам към теб въпроси за ДШ, но за тях на лични.

# 100
  • Мнения: 6 301
Ами глейте сега, щом са ви приели в Дойче шуле, може би си струва да пробвате, докато сте още в градинската възраст, тъй като с градината всякакви експерименти могат да се правят без кой знае какви последици. Сериозната работа е вече като стане ученик, там вече експериментите могат да са фатални, тъй като ако се изостане с училищния материал, вече става страшно. В градините така или иначе не се учи кой знае какво, така че щом са ви приели, предполагам, че във Форшуле Группе, после ще имате и Форшуле Клас - цели две години преди училище, които трябва да са достатъчни да прецените дали да оставите детето там и за ученик.
За съжаление, немски училища няма кой знае колко и всичките не са кой знае какво, Увекинд е много прехвалено във форума, но съм посещавал детската им градина, когато търсихме градина и никак не съм очарован, еми не ми хареса, за Ерих Кестнер също чувам много лоши неща относно обучението, а пък Веда са най-добре като резултати на НВО, но базата е мизерна, отношението също меко казано никак не ми хареса, абе направо не знам, а освен тези трите и Дойче шуле, други немски училища в София не са ми известни. Така че тя градината си е градина, ама после накъде?

И какво некоректно отношение от директорката сте видяли? Извинявайте, ама това не го вярвам. И за базата изобщо не съм съгласен с вас, новата база на Оазе е много по-хубава дори и от тази на Германи, защото в Германи играчките са от 2 кинта парчето и се намира на г..-за на географията, а Киндероазе е на страхотно комуникативно място, на станция на метро и на спирки на множество автобуси, всичко е ново, играчките не са от евтините, нови са и са от тези, които развиват умението и мисленето, детската площадка в двора им е страхотна, пясъчникът се покрива през нощта с найлон, има люлки, въртележка, катерушки и какво ли не. Може би сте виждали базата в Драгалевци, но сега тази в Младост е по-хубава от тази на Германи, и нерде Младост, нерде Бистрица.

# 101
  • София
  • Мнения: 162
Избягвах да коментирам подробно случая с директорката на Киндероазе, за да не използвам по-остра дума. Очаквам от теб, Татко Мецане, да кажеш точната дума, като родител, на който се е налагало да избира градина за детето си и да бъде принуден да я сменя скоро след това.
Киндероазе я избрахме заради суперлативите за нивото на изучаване на немски, преглътнахме грозната къща в Драгалевци, голия плочник - двор, малкото играчки. Записахме се в списък през февруари и чакахме да се освободи място, казаха ни, че в началото на лятото детенце ще напуска страната и ще могат да ни запишат. Изненадващо ни се обадиха последните дни на март и казаха, че детето ни може да тръгне от 1 април.  (После разбрахме, че 3 деца са напуснали, но причината не стана ясна.)
Междувременно точно от предната седмица детето беше тръгнало на полудневна забавачка, от която го отписахме заради възможността да се запишем предсрочно в Киндероазе. Докато четяхме и подписвахме договора, директорката се похвали, че от есента ще се местят в нова, по-хубава сграда с голям двор. Зарадвахме се естествено. Попитахме къде. Отговорът беше - в Младост. Ние помръкнахме, казахме, че за съжаление Младост ни е далеч, освен ако не е до Околовръстното. Отсреща последва въодушевено потвърждение - Съвсем близо до Околовръстното. Попитахме за точния адрес, но госпожата категорично отказа да ни го съобщи, оправдавайки се със суеверие, но ни увери, че е до Околовръстното. Подписахме договора и почнахме да издирваме къде би могла да е градината, подпитвахме секретарките и учителките, но те казваха, че не знаят. Месец и половина след постъпването на детето ни в градината, на родителска среща гордо обявиха, че от есента се местят в нова сграда, трябвало да подпишем нови договори, в които таксата е със 150лева по-висока и изненада - градината се оказа в Младост 1 - съвсем близо до Околовръстното!!!, предвид и ремонта който течеше по бул.Малинов за метрото! Бяхме в шах, детето точно беше почнало да се адаптира. Дадоха ни един месец да решим оставаме ли в градината. Всяка сутрин на вратата секретарките ни посрещаха с въпроса ще подпишем ли новия договор с по-високата такса. Казвахме, че за таксата няма проблем, но мястото е далеч за нас, мъжът ми трябва да губи над 3 часа на ден само за транспортиране на детето, а да не говорим, че синът ни се изнервя от след 15 мин. в колата, особено в задръстване. Ходихме да видим сградата в Младост - беше руина, не ни се вярваше за 2-3 мес. да я направят годна за обитаване. Питахме секретарките - Сигурно ли е, че се местите през септември, там има нужда от огромен ремонт? (Надявахме се, че ако местенето е през пролетта или следващата есен, детето ни ще е по-голямо и може да го запишем за бусчето.) Отговориха ни, че е наета много сериозна израелска строителна фирма и директорката е казала, че от 1 септември са в новата сграда. Един месец мислихме, засичахме разстояния, наглеждахме новата сграда, която никой не започваше да ремонтира. След нови въпроси за срока на местене и потвърждение на датата, казахме, че за съжаление на нас новото място е далеч и няма да останем в градината. Отговориха ни, че имат много желаещи за нашето място, но няма да ни върнат предплатената такса за следващия месец, защото напускаме градината един месец преди срока на договора ни. Ние решихме детето да остане там още месец, за да не губи тренинг да ходи на градина, а ние междувременно да търсим нова градина. С решението си ги изненадахме неприятно, персоналът, който до този момент се държеше мило, изведнъж смени тона. Една от жените си позволи да коментира с гаден тон отписването на детето ни, когато й обясних, как сме били заблудени за мястото на новата сграда, започна да ми се извинява, че не е била запозната с подробностите.
В крайна сметка Киндероазе се преместиха през септември, само че една година по-късно.
Слава Богу, Германи се оказа нашето място и за миг не сме съжалявали, че преместихме детето.

Последна редакция: пн, 11 май 2015, 18:13 от Meмчо

# 102
  • София
  • Мнения: 162
И за базата изобщо не съм съгласен с вас, новата база на Оазе е много по-хубава дори и от тази на Германи, защото в Германи играчките са от 2 кинта парчето и се намира на г..-за на географията, а Киндероазе е на страхотно комуникативно място, на станция на метро и на спирки на множество автобуси, всичко е ново, играчките не са от евтините, нови са и са от тези, които развиват умението и мисленето, детската площадка в двора им е страхотна, пясъчникът се покрива през нощта с найлон, има люлки, въртележка, катерушки и какво ли не. Може би сте виждали базата в Драгалевци, но сега тази в Младост е по-хубава от тази на Германи, и нерде Младост, нерде Бистрица.
Коментарът ми е, че Доскоро базата на Германи беше по-хубава. Играчките в градината не съм заглеждала много, знам, че в Германи ги подменят периодично, а и детето ми има достатъчно развиващи играчки в къщи, записах го на градина, за да комуникира с други деца, да учи език и да е свиква да е самостоятелен. Базата на Германи е вече на 5 години и е нормално вече да не е най-хубавата, но съоръженията са качествени и са в добро състояние. Ако трябва да се надцакваме  Wink в Германи срещу по-ниска цена имаме плуване и чист въздух, а локацията на Киндероазе до метрото въобще не ме блазни - първо ни е далеч и второ не бих водила детето си ежедневно с градски транспорт на градина.  В метрото се качваме само в неделя, когато няма много хора, за забавление, но дори и така си докарахме настинка.

# 103
  • Мнения: 784
Meмчо, чудесно е, когато човек намери най-доброто място за детето си. Чудесно е и когато се пишат положителни коментари. Обичаме само лошите неща, май. Браво на вас. Моето мнение пък е да не си напускате Германи. Щом детето е щастливо и щом така се представя на изпити значи след още 1 година ще знае още повече и ще го пробвате където искате! PeaceТатко Мецан, не разваляй хубавият пост! Имам няколко "несъгласия" с теб- с педагогическо образование ли си? Е, как тогава реши, че "в градините не се учи кой знае какво....". Звучи несериозно! "немски училища няма кой знае колко и всичките не са кой знае какво.."...Както вече някой по-горе писа, няма как от еднократно посещение и 30-минутен разговор да установиш, че съответната ЧДГ не струва! И това е несериозно.И за трите цитирани ЧДГ/ЧУ "цитираш" постове от форума, без лични впечатления. Мисля, че когато човек пише нещо негативно е добре да го е изживял лично, а когато ....."си чул"...вече ми прилича на квартален клюкарник.
Така че нека пожелаем успех на Мемечо и.....да вземе най-правилното решение! Знаеш ли, хубаво е, когато още малкото ти дете те поставя да избираш, защото успява! Само си представи какво ще стане след 12 години! Peace

# 104
  • Мнения: 6 301
И за трите цитирани ЧДГ/ЧУ "цитираш" постове от форума, без лични впечатления.

Щом ти казваш, нема начин, така ще е. И в детските градини учат много сериозно, ка'щяло да е, професури подготвят и докторати пишат.

Общи условия

Активация на акаунт