За фамилията на детето

  • 13 760
  • 46
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 419
Според законите, това не е възможно, така ли да разбирам последният пост?

А аз да разбирам ли че фамилното ти име съвпада с името на баща ти? newsm78
Детето носи за презиме твоето име, а за фамилия твоята фамилия, а не името на баща ти (дядо си)


       Може да носи за фамилия името на баща му/дядото на детето/, а не фамилията на бащата.
       Интересно къде изчезна поста на Танцуваща с вълци, там беше написано много точно и ясно.

       Долу горе така - бащата се казва Иван Петров Георгиев/например/, детето му може да носи например името Иван/ако така се казва детето/ Иванов Петров или Иван Иванов Георгиев.
Аз го изтрих, защото не бях прочела това:
Цитат
...Искам да носи името на дядо ми (баща на майка ми)...
Моят пример беше с дядото по бащина линия, а човекът пише за дядото по майчина  Rolling Eyes.

# 31
  • Мнения: 3 405
Aха, много от нас не бяха го прочели.
Ама и авторът да вземе да намине, че да обясни какво иска.

# 32
  • Варна
  • Мнения: 18 048
Да, тъкмо да пиша че и аз го бях оплела. То автора хубаво беше обяснил ама....
Май затова избяга. Embarassed Laughing

# 33
  • в пералнята
  • Мнения: 1 043
И аз да се намъкна малко в темата по един подобен въпрос. Мога ли да си сменя и презимето с името на мъжа си, след като се оженим, защото не желая да нося имената на баща ми.

# 34
  • Варна
  • Мнения: 18 048
И аз да се намъкна малко в темата по един подобен въпрос. Мога ли да си сменя и презимето с името на мъжа си, след като се оженим, защото не желая да нося имената на баща ми.

Не можеш. Но май имаше опция да си смениш презимето с личното име на майка си. newsm78

# 35
  • Мнения: 39
Може да приеме фамилията на майката, само ако не е припознато.
В Бг все още не се дава избор на родителите дали фамилията да премине от страна на майката или да бъде в комбинация от бащата и майката.

От личен пример.
Детето ми е припознато от баща му,с който нямам сключен брак.Аз не харесвам фамилията,поради ред причини.Процедурата с която може да се вземе фамилията на майката минава през съд,но по съвет на адвокат детето трябва да е поне в осъзната възраст т.с. аз го направих преди да тръгне на у-ще.Сега си носи мойта фамилия.Живот и здраве и брат му ще мине през смяната на фамилията,колкото и да се сърди таткото Embarassed

# 36
  • Мнения: 4 916
Верчето,
човекът пита за новородено - в закона е описано как става и дали дете с установен баща може да бъде записано с фамилията на майката. След това има цял живот пред него да си сменя името по съдебен ред, като естествено представи и уважителни причини.

# 37
  • София
  • Мнения: 3 056
Автора ни хвърли кокал като на гладни кучета и сега никакъв го няма да каже какво са решили ... ех въй значи ...  Rolling Eyes

# 38
  • Мнения: 5 710
Искам да носи името на дядо ми (баща на майка ми)  Peace
Само че дядото е баща на майка му, а не баща на баща му.

Не може, значи.

Но може би може самият автор да си смени името,  и да  вземе моминската фамилия на майка си ( и един ден да я предаде на детето си)

# 39
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 576
Не четох отговорите, ще кажа от опит.
Навремето като родих, не си бях сменила личните документи и си бях със старата фамилия( тя пък не фамилията на нашите, а по собственото име на дядо). Без проблеми записаха бебето с моята стара фамилия, на дядо ми.
Сега обаче дъщерите ми са с различна фамилия, понеже никъде в имената на двамата с мъжа ми вече не фигурира името, което искаме да носи! Няма ли го сред имената на двамата родители, няма как да запишеш детето си по някакъв различен начин.

# 40
  • софия
  • Мнения: 2 543
Според законите, това не е възможно, така ли да разбирам последният пост?

Toчно това, което питаш е възможно.

Ти се казваш например Ballin Тодоров. Бащата на твоя баща (твоя дядо) е Георги.
Детето ти може да се казва Иван Ballinов Георгиев.

т.е. малкото име на дядо ти става фамилия на детето ти.
Моята дъщеря и ние двамата родители носим като фамилно име едно и също- фамилното на мъжа ми-  т.е на дядото му, а не на баща му.Никой,  когато се записва детето в родилното не пита чие е това име, нито пък гледат. Защо пък да не е фамилното на майката.

Последна редакция: пт, 16 сеп 2011, 18:44 от gabelas17

# 41
  • Мнения: 2
Да се вмъкна и аз в темата. Май фамилията  която бих искала  за детето няма да ми я разрешат.   Исках фамилията да е на един негов прадядо по майчина линия от Русия, която е Бойко. Само да кажа, че  фамилиите които завършват на ко са нещо обикновено в Руссия и Украйна, Науменко , Бойко и др. ). И детето да се казва Борис с фамилия Бойко , като второто име ще е на бащата. Дали ще имам някакъв шанс в ЕСГРАУН?

# 42
  • Мнения: 4 569
Да се вмъкна и аз в темата. Май фамилията  която бих искала  за детето няма да ми я разрешат.   Исках фамилията да е на един негов прадядо по майчина линия от Русия, която е Бойко. Само да кажа, че  фамилиите които завършват на ко са нещо обикновено в Руссия и Украйна, Науменко , Бойко и др. ). И детето да се казва Борис с фамилия Бойко , като второто име ще е на бащата. Дали ще имам някакъв шанс в ЕСГРАУН?
Виж чл.14
Предполагам, че говори за фамилното име и че детето ще бъде припознато.

Раздел II
Имена на българските граждани
Чл. 12. (1) Собственото име на всяко лице се избира от родителите му и се съобщава писмено на длъжностното лице по гражданското състояние при съставяне на акта за раждане.
(2) Ако двамата родители не са постигнали съгласие за името, длъжностното лице вписва в акта за раждане само едно от имената, предложени от родителите.
(3) Ако родителите не посочат име, длъжностното лице определя името, което сметне за най-подходящо в случая.
(4) Ако избраното име на детето е осмиващо, опозоряващо, обществено неприемливо или несъвместимо с националната чест на българския народ, длъжностното лице има право да откаже вписването му в акта за раждане, като приложи разпоредбите на ал. 2 и 3.
Чл. 13. (Изм., ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Бащиното име на всяко лице се образува от собственото име на бащата и се вписва с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен когато собственото име на бащата не позволява поставянето на тези окончания или те противоречат на семейните, етническите или религиозните традиции на родителите.
Чл. 14. (1) (Изм., ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 18 048
Да се вмъкна и аз в темата. Май фамилията  която бих искала  за детето няма да ми я разрешат.   Исках фамилията да е на един негов прадядо по майчина линия от Русия, която е Бойко. Само да кажа, че  фамилиите които завършват на ко са нещо обикновено в Руссия и Украйна, Науменко , Бойко и др. ). И детето да се казва Борис с фамилия Бойко , като второто име ще е на бащата. Дали ще имам някакъв шанс в ЕСГРАУН?

Ако бащата си смени фамилията.

# 44
  • Мнения: X
И аз да използва темата, за да задам въпрос.
Самотна бъдеща майка не иска детето й да носи нейното малко име и фамилия, като негови, а да бъде записано на името на баща й. Ако съм го обяснила объркано давам пример. В случай, че майката е Мария Иванова Петрова, не иска детето да се казва Иван Мариев Петров, а Иван Иванов Петров. Предполагам и в този случай процедурата е осиновяване от страна на дядото, но кога и как се случва това?
Другото, което искам да попитам е, в случай, че дядото осинови бебето, какви са опасностите, ако след време биологичния баща предяви някакви претенции към детето?

Общи условия

Активация на акаунт