За фамилията на детето

  • 13 726
  • 46
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 3 016
на мен най-разумно ми идва това с брака, ако не припознае детето все едно не е негово, което е тъпо и не мисля, че приятелката ще се съгласи  Peace

# 16
  • Мнения: 3 405
Най-добре да иде в ЕСГРАОН и да му обяснят какво може.

# 17
  • Мнения: 9
За Име или Фамилия на детето става въпрос?

# 18
  • Мнения: 3 405
заглавието е "За фамилията на детето"

# 19
  • Мнения: 2
Искам да носи името на дядо ми (баща на майка ми)  Peace
Само че дядото е баща на майка му, а не баща на баща му.

# 20
  • Мнения: 3
Имаш четири разрешени варианта:
1. Фамилията на детето е малкото име на дядо му, т.е. твоя баща. Това не го желаеш, доколкото разбрах. Къде в закона го има този вариант? Аз не виждам такова нещо. Освен в случаите на еднакви първо име и фамилия, например Георги Едикойси Георгиев
2. Фамилията на детето е твоята фамилия. Реши дали искаш да е така.
3. Сключвате брак с приятелката ти и приемаш нейната фамилия. Тогава детето е с фамилията, която в момента носи твоята приятелка, а след брака - и ти.
4. Не се жените и ти не припознаваш детето. Тогава то носи за бащино име малкото име на приятелката ти, а за фамилно - нейното бащино или нейното фамилно, което си изберете.
Накратко, Балин, по-горе ти цитираха закона, там е истината. Ако толкова уважаваш дядо си, винаги можеше да кръстиш детето на него. Имам предвид първото име - ако дядо ти се е казвал Кънчо, и детето да е Кънчо. Ако обаче фамилията на дядо ти по майчина линия е била, например, Коперников, не може детето ти да носи неговата фамилия, колкото и да искаш. Но никой не те спира да кръстиш детето Коперник, пак ще е на дядо ти. 

# 21
  • Мнения: 43
И на мен ми се струва най-лесно просто да се оженят. Така и тримата могат да носят фамилията на съпругата.
Ако той не припознае детето, тогава детето ще получи за бащино име първото име на майка си с наставка -ов/а -ев/а и съответно нейната фамилия. (например ако детето се казва Иван, а майката Жозефина Г. Петрова, детето ще трябва да се казва Иван Жозефинов Петров). После Балин може да осинови детето си, но това определено е по-сложния вариант.

# 22
  • Мнения: 1
Майка ми носи фамилията на дядо си и презимето на баща си,свекърва ми също-не носят бащините си фамилии,така че защо да не може... newsm78

# 23
  • Мнения: 3 405
Но на дядо си по бащина линия, а той иска по майчина.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 17 962
Може бащата да смени фамилията си с тази на дядо си (под някакъв претекст) и така детето да получи сменената фамилия.

# 25
  • София
  • Мнения: 3 016
Може бащата да смени фамилията си с тази на дядо си (под някакъв претекст) и така детето да получи сменената фамилия.

Но на дядо си по бащина линия, а той иска по майчина.

# 26
  • Варна
  • Мнения: 17 962
Може бащата да смени фамилията си с тази на дядо си (под някакъв претекст) и така детето да получи сменената фамилия.

Но на дядо си по бащина линия, а той иска по майчина.

Всяка фамилия може да бъде сменена, трябва само да бъдат изтъкнати достатъчно убедителни доводи за това. Или познат на съответното място. Laughing

# 27
  • Мнения: 3 405
На Манчестър Юнайтед не му разрешиха да си смени фамилията май Laughing

# 28
  • Варна
  • Мнения: 17 962
На Манчестър Юнайтед не му разрешиха да си смени фамилията май Laughing

Може би не е искал..

Цитат
53-годишен мъж от Неделино толкова се увлякъл по индианството, че решил да си смени името с Винету. И наистина преди 7-8 години, вживелия се в подвизите на вожда на коренното население в САЩ направо се преименувал и станал Винету. Обличал се с индиански дрехи и наперено се разхождал из града, за да свикнат всички с мъжествената му осанка. Напоследък обаче това му се видяло недостатъчно и поискал да си смени и фамилията. Келешев, което произлиза от традиционно българското прозвище келеш и има не много положителна слава, въобще не подхождало на мъжага като неделинеца. Затова човекът напористо зачестил в ГРАО-то на града, за да си смени и фамилията. С по-истинска според него, и по-хващаща окото - Вождов. Единствено тя щяла да му пасне на манталитета.

Още през 1990 г. модата за промяна на имената го сварва с любовното име Севдалин, което идва от севда/любов/. Неделинецът обаче се поддал на тенденцията за връщане на турско-арабските имена и станал Юсеин. След няколко години пък реши да се казва Митко, сочат впечатлени от преобразованията на мъжа чиновнички в общината. Преди 7 години си хареса Винету и му издадохме нов акт за раждане, обяснява Елена Докторова от ГРАО-то в града. Така стана Винету Келешев. Само, че сега пък фамилията му не подхождала на войнственото име и иска нова смяна с по-командаджийска. А и стряскаща, всички които са чели в тийнейджърската си възраст за подвизите на жълтия вожд. Този път от общинската служба му отказали 4-та поредна промяна. Ако толкова държи да се нарича Вождов да иде с молба до съда, отпратили го чиновничките. Там да преценели дали да му променят името, само че пред Темида това удоволствие щяло да му коства известна сума и няма да е безплатно като в общината.

От началото на годината досега в Смолянско 312 са си сменили имената.

# 29
  • Мнения: 3 405
не съм 100% сигурна, може да са градски легенди, но е искал да се казва Манчестър Юнайтед Пърпъл  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт