Фамилията на двамата родители?

  • 4 625
  • 66
  •   1
Отговори
  • Мнения: 34
Здравейте,  искам да ви попитам възможно ли е детето ми освен фамилията на баща си да вземе и моята? Нямаме брак, той ще го припознае, но искам да вземе и моята фамилия. Има ли някакъв вариант това да се случи?

# 1
  • Мнения: 3 922
Не. Прочети закона за гражданската регистрация.
Фамилно име на детето може да бъде само фамилното или бащиното име на бащата.
Ако детето не е припознато, тогава  бащиното, се образува от собственото име на майката или неговия корен, а за фамилно име се взема фамилното име на майката или името на нейния баща.

# 2
  • Мнения: 12 015
Ако детето не е припознато,за презиме може да се вземе и името на дядото по бащина линия. Ако е жив се изисква изричното му съгласие, ако е починал преди раждането - според тълкуванието / решението на съдията.
В испаноговорящите държави детето получава и двете фамилии - първо бащината, а като втора(последна) - тази на майката.
В днешно време правилата у нас не се спазват толкова стриктно, може да опитате да запишете детето с двойна фамилия. Ако служителите в общината откажат, можете да се обърнете към съда и ако имате късмет съдията да разреши. След Манчестър Юнайтед (кой баща е Юнайтед по фамилия?) няма невъзможни неща.

# 3
  • Мнения: 29 341
Вариантът е да сключите брак, като мъжът вземе твоята фамилия с тире (стига да се съгласи) и тогава детето ще вземе също двойната фамилия.

# 4
  • Мнения: 774
Е от какъв зор фамилията на двамата родители?Има си законови положения.

# 5
  • Мнения: 4 009
То може да си има, ама и аз се изнервям на тях - от къв зор всичко идва само от бащата? Ние, дето сме го носили и раждали, не сме хора ли?

И аз се чудя на същото - искам да го кръстя с моята фамилия, и след това бащата да го припознае - в такъв случай променят ли се имената на неговите, или си остават вече дадените?

# 6
  • Мнения: 12 015
То може да си има, ама и аз се изнервям на тях - от къв зор всичко идва само от бащата? Ние, дето сме го носили и раждали, не сме хора ли?

И аз се чудя на същото - искам да го кръстя с моята фамилия, и след това бащата да го припознае - в такъв случай променят ли се имената на неговите, или си остават вече дадените?
По принцип да, след припознаването се издава ново удостоверение за раждане с презиме и фамилия от бащата.

# 7
  • Мнения: 3 922
Приема фамилията на бащата. Законът си е закон. Като навърши пълнолетие, може самото то да си заведе дело за смяна на името.

# 8
  • Мнения: 29 341
А само от любопитство, защо му е на детето двойна фамилия?

# 9
  • Мнения: 12 770
То може да си има, ама и аз се изнервям на тях - от къв зор всичко идва само от бащата? Ние, дето сме го носили и раждали, не сме хора ли?

И аз се чудя на същото - искам да го кръстя с моята фамилия, и след това бащата да го припознае - в такъв случай променят ли се имената на неговите, или си остават вече дадените?
Доколкото се информирах, променят се. Припознаващият заявява какви иска да са имената на детето след припознаването, а майката попълва декларация, че потвърждава, че той е бащата и че е съгласна с тази промяна на имената.
Не знам какво става, ако тя не е съгласна.

# 10
  • Мнения: 4 009
Е значи ако бащата е съгласен с имената на майката в декларацията, си остават те, няма нужда да се сменят?

# 11
  • Мнения: 900
В Англия това не само е възможно, но е предпочитан вариант за двойки, които не са и нямат намерение да сключат брак.
Така изглежда най-честно и  при пътувате само на единият от родителите с детето се вижда и фамилията на майката в паспортчето му.

# 12
  • Мнения: 876
Може, ако родите в Испания. Тук имате право да спазите закона (фамилия и от майката и бащата) или да кръстите бебето по ваше усмотрение (това важи само за чужденци). След това в България са длъжни да се съобразят с испанският акт за раждане.
Само не знам, ако не сте резидент - дали закона важи за вас и изобщо издава ли се испански акт за раждане. Защото моята дъщеря родена тук (Испания) има право като навърши годинка да подаде документи за испански гражданство.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 14 405
Не се иска съгласието на майката за имената - сменят се задължително след припознаването. Поне по закон е така, иначе виждания за закона всякакви.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 25 241
В Англия това не само е възможно, но е предпочитан вариант за двойки, които не са и нямат намерение да сключат брак.
Така изглежда най-честно и  при пътувате само на единият от родителите с детето се вижда и фамилията на майката в паспортчето му.
Чувала съм, че е така в други държави, но не ми е ясно какво се получава на практика. Кое от двете имена всъщност е фамилията и кое от двете един ден детето ще даде на своето дете? Щото не може да даде и двете и в крайна сметка едното е водещо.
Може би е прието да вземе имената на бащата, защото за майката в повечето случаи е ясно коя е.

Общи условия

Активация на акаунт