Фамилията на двамата родители?

  • 4 645
  • 66
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 1 977
Глупости....
Името не е задължително да се приема. На жената се дава право на избор след брака дали да приеме фамилията на мъжа си.

Първото име на бебето се избира от майката. Презимето и фамилията са на бащата по закон. Ако държите да е с майчините имена, пишете баща неизвестен и си му слагате имената.

Ме ама не бих си обичала партньора ако ще се налага.

Значи си ок с това да зарежеш мъжа си и/или да оставиш детето си без баща, но пък да е твоето, така ли?  Твоето не е налагане, когато изискваш да се кръсти еди как си, обаче неговото е....?!?!
Името на детето се избира от двамата, а не с тропане по масата ще е Георги на тате. Не казвам, че ще се наложа за друго име, а че очаквам като кажа не ми харесва дай да изберем име, което да харесва и на двама ни той да каже ок и да се спрем на име, което и на двама ни харесва.
За първи път тук чувам, че жената избира първото име на детето, дори и да е така не се спазва по закон.

# 61
  • Мнения: 29 516
В болницата питат майката изрично. Ако тя каже Пенчо, ще бъде Пенчо, дори и бащата да каже Иванчо.

Ти и други потребителки развивате теории за презимето и фамилията да не са на бащата, щото той .... не знам какво си. И питам - Повече ли ще си обичаш детето, ако не е Иванов Петров /на баща си Иван и на дядо си Петър/, ами Анев Киров /на майка си Ана и дядо си Киро.....примерно/.? И как точно ще се почувства бащата в тази ситуация?

# 62
  • София
  • Мнения: 1 977
В болницата питат майката изрично. Ако тя каже Пенчо, ще бъде Пенчо, дори и бащата да каже Иванчо.

Ти и други потребителки развивате теории за презимето и фамилията да не са на бащата, щото той .... не знам какво си. И питам - Повече ли ще си обичаш детето, ако не е Иванов Петров /на баща си Иван и на дядо си Петър/, ами Анев Киров /на майка си Ана и дядо си Киро.....примерно/.? И как точно ще се почувства бащата в тази ситуация?
А как се чуства майката в ситуацията само с неговите имена? Тя уж майката казва първото ма вие сериозно ли, вижте, че масово мъжете налагат и него.
Иначе ММ дори предложи ако държа да не припознава беба, че да е с моята фамилия, ей така се чуства, че е над нещата и иска просто да си имаме дете без значение чии имена ще са написани, както казах беше изненадан, че не може да сложим и мое име. Но ММ е над нещата и патриархалните глупотевини са му чужди. Естествено, че не ми е чак драма с каква фамилия ще е детето ми и любовта ми към него не зависи от това.
Говорим принципно, че законът в бг е остарял и дискриминативен.

# 63
  • Мнения: 29 516
Ами, ето, че има начин - прилагайте го. Щом мъжете ви са над тези неща. Аз пък държа детето ми да е с имената на баща си. Не, че ми пречи, ако другите деца са с имената на майките си, де, все ми е тая..... Грозно е обаче да обяснявате как мъжете се налагали с имена, но вие да искате същото.

# 64
  • София
  • Мнения: 1 977
Ами, ето, че има начин - прилагайте го. Щом мъжете ви са над тези неща. Аз пък държа детето ми да е с имената на баща си. Не, че ми пречи, ако другите деца са с имената на майките си, де, все ми е тая..... Грозно е обаче да обяснявате как мъжете се налагали с имена, но вие да искате същото.
Изобщо не четете какво пиша. Казвам, че е редно да има избор. Сама казвате, че вас не ви дрвме моето дете с каква фамклия ще е, тогава защо да няма избор? Вие и вашия партньор ще изберете едно, аз и моя друго. Къде съм казвала, че налагам на партньора си име? Повторих няколко пъти, че е редно името да го изберат двамата заедно и да се харесва от двамата. Никой не говори за налагане, а за право на избор и за това, че в България такъв липсва и патриархатът още е много силен.
И не това не е вариант за мен детето ми да е с баща неизвестен. Това не е избор едва ли ще има човек който да го направи.

# 65
  • Мнения: 5 425
Законът в България (както и навсякъде) следва традициите в обществото. Както за кой избира името, така и за определяне на бащиното и фамилните имена. Ако вашият партньор много иска и вашата фамилия да присъства, решението е лесно. Сменя фамилията си на неговата-черта-вашата. И детето получава и двете с черта. Първото име избирате Вие - ами кръстете го на себе си? Второто е на бащата, ако благоволите да го обявите за такъв и воала - патриархатът е победен! А може и въобще да не намесвате бащата, като разбира се тогава могат да се появят леки проблеми с издръжката и наследяването, но в борбата с патриархата никоя жертва не е твърде голяма. Grinning
Той човекът Ви го е предложил даже като вариант? Joy

# 66
  • Пловдив
  • Мнения: 14 530
Айде сега, само в смотаната, тежко патриархална България децата носят по закон имената на бащите си.

Общи условия

Активация на акаунт