Фамилията на двамата родители?

  • 4 624
  • 66
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 876
В Англия това не само е възможно, но е предпочитан вариант за двойки, които не са и нямат намерение да сключат брак.
Така изглежда най-честно и  при пътувате само на единият от родителите с детето се вижда и фамилията на майката в паспортчето му.
Чувала съм, че е така в други държави, но не ми е ясно какво се получава на практика. Кое от двете имена всъщност е фамилията и кое от двете един ден детето ще даде на своето дете? Щото не може да даде и двете и в крайна сметка едното е водещо.
Може би е прието да вземе имената на бащата, защото за майката в повечето случаи е ясно коя е.

В Испания има първа и втора фамилия, като първата е водеща. Детето винаги взима първата и от бащата, и от майката.
В Англия можеш да кръщаваш както искаш.  Имаш име, средно име и фамилия. Ако впишеш двете фамилии в графата за фамилия, то и двете ще бъдат с еднаква тежест. Също и двете ще се прехвърлят на детето, ако разбира се не избереш да му сложиш други имена.

# 16
  • Мнения: 2 147
След Манчестър Юнайтед (кой баща е Юнайтед по фамилия?) няма невъзможни неща.
Поправете ме, ако бъркам, но господин Юнайтед не си ли остана в крайна сметка Манчестър Юнайтед Здравков? Т.е. съдът отказа да му смени фамилията, но прие Манчестър Юнайтед да бъде личното му име? Извинете, че не съм по темата, но ми беше много интересен този казус преди години и го следих до едно време. Simple Smile

П.П. Много харесвам испанския вариант с двете фамилии и се надявам тайничко да го позволят и тук един ден. Simple Smile

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Хм, да - бяха писали, че Юнайтед му е станало фамилно име, но в избирателния списък на Свищов за 4 април тази година (по-новия не можах да го намеря, но и този е нов) пише: "МАНЧЕСТЕР ЗДРАВКОВ ЛЕВИДЖОВ".

https://www.svishtov.bg/images/izbori/docs_351306752.txt


По тоя повод се подсетих, та отворих и списъка на Неделино - оня индивид, известен в медиите като Винету Келешев (може би това му е родовото фамилно име) в списъка е Винету Митев, доста по-прозаично.

# 18
  • Мнения: 2 039
Ако родите и ще живеете в България,не обърквайте бъдещето на детето и спазвайте закона.Закона дава право на жената да не приема фамилното име на мъжа при брак, и на мъжа да приеме името на жена си .Или двойни имена с тирета.

# 19
  • Мнения: 3 089
   Ma.Raya, вече са Ви отговорили подробно. Няма такава възможност в България. Единственият вариант е да сключите брак преди раждането на детето и партньорът Ви да приеме фамилното Ви име с тире. Детето пак неговата фамилия ще носи, но тя ще съдържа и Вашата.
   Когато бях бременна с първото ни дете бях шокирана, че в края на 20-ти век, в европейска, нешериатска държава, е възможно все още да има такива закони.
   Междувременно се смени века, смени се хилядолетието, аз още едно дете родих (за второто вече бях подготвена). Но законодателството не се е променило. Моите деца не носят имената ми. Родител е само бащата, а аз съм била само инкубатор. Бащиното име е от бащата. Фамилията е на бащата.
   При сключването на брак законът е съвършено справедлив -  и двамата партньори могат да запазят фамилиите си, могат да приемат тази на съпруга/та с тире или да заменят своята с тази на жена си/мъжа си.
   Защо все още не е така при децата - не знам. Не е работа на законодателя да се меси в личните отношения. Хората това могат да решат сами, според разбиранията си.

# 20
  • Мнения: 29 321
Е, айде сега, инкубатор.....
Повече ли щяхте да си обичате децата,  ако бяха с двойна фамилия?

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Ужас, ужас - законът в България не брои жените за родители, само за инкубатори. Grinning

# 22
  • Мнения: 5 425
Обичаят в България детето да носи фамилията на бащата, идва не от схващането, че жената е само инкубатор, а за да покаже, че е известно кой е бащата (майката е лесно установима). Показва също, че бащата приема детето, съгласявайки се то да носи неговата фамилия.
Ако смятате, че това ви пренебрегва, спомнете си, че името се определя от майката.

# 23
  • Мнения: 3 089
   Ами така се чувствам, да... Българските граждани имаме по три имена. Фактът, че в актовете за раждане на децата две от трите са задължително от бащата, а от майката - нула, за мен красноречиво показва, че закона не отчита майката като някакъв фактор и пълноправен родител. Бащата така си приемал децата, съгласявайки се да носят неговата фамилия... И аз искам да си ги приема, но не можело. Собственото име си е собствено и не го определя майката, а родителите го избират съвместно.
   Към традициите и обичаите претенции нямам никакви. Имам към законите. Наясно съм, че повечето хора си тачат традициите и се чувстват комфортно с тях. Показателно, че много жени приемат фамилиите на съпрузите си, а обратното се случва рядко. И няма нищо лошо в това, щом така го чувстват. Но правата им тук са еднакви и това е личен избор. Що се отнася до децата - избор няма.

# 24
  • Мнения: 5 425
  Ами така се чувствам, да... Българските граждани имаме по три имена. Фактът, че в актовете за раждане на децата две от трите са задължително от бащата, а от майката - нула, за мен красноречиво показва, че закона не отчита майката като някакъв фактор и пълноправен родител. Бащата така си приемал децата, съгласявайки се да носят неговата фамилия... И аз искам да си ги приема, но не можело. Собственото име си е собствено и не го определя майката, а родителите го избират съвместно.
   Към традициите и обичаите претенции нямам никакви. Имам към законите. Наясно съм, че повечето хора си тачат традициите и се чувстват комфортно с тях. Показателно, че много жени приемат фамилиите на съпрузите си, а обратното се случва рядко. И няма нищо лошо в това, щом така го чувстват. Но правата им тук са еднакви и това е личен избор. Що се отнася до децата - избор няма.

Според законите и правилниците в България, изборът на име на детето е даден на майката. Ако майката много държи на своето име за второ и фамилия за трето, просто не сключва брак и не посочва баща за детето или като го сключва и двамата приемат фамилия с черта.

Да допълня, че бащата не е избирал името си, нито фамилията. Жени са ги избирали. Хайде да не търсим за какво да се чувстваме обидени.

ПС И да добавя - българските обичаи за имената са се ръководели главно от идеята за приемственост на рода (и връзката на последния със земята, която го храни и която го приютява).

Последна редакция: вт, 06 юли 2021, 18:25 от Ezhko

# 25
  • Мнения: 4 007
Като гледам колко жени реват в подфорум имена и семейни отношения за това как са ги накарали да кръстят детето на свекър-свекърва, защото ще ги изгонят от жилище, или ще им стъжнят живота или не знам още какво - в ужасно много случаи майката въобще няма думата за нито едно от имената на децата. Имам пред мен такава позната - жилището им е документално писано на името на свекъра - ама ако детето не е с неговото име, могат да си търсят още веднага апартамент с бебе на ръце.
Аз живях с ММ в апартамен на майка му, получи факс жената от кораба майка и ни изгони от там, още преди деца. Взехме друг и се махнахме, ами ако нямахме парите да се преместим и това е единственото решение? Седиш и се съгласяваш да нямаш глас в името на детето си...
И мен ме изнервя това, че законите са от време оно, когато така се показвало на кого е детето, защото иначе как да се покажеш в селото, че си мъж...

# 26
  • Мнения: 5 425
Като гледам колко жени реват в подфорум имена и семейни отношения за това как са ги накарали да кръстят детето на свекър-свекърва, защото ще ги изгонят от жилище, или ще им стъжнят живота или не знам още какво - в ужасно много случаи майката въобще няма думата за нито едно от имената на децата. Имам пред мен такава позната - жилището им е документално писано на името на свекъра - ама ако детето не е с неговото име, могат да си търсят още веднага апартамент с бебе на ръце.
Има думата, но не и отърва. Съжалявам, но да са си седнали на подгърбието и да са станали независими от желанията на свекър, свекърва и филанкишиеви. Има и квартири. И не е ли малко нагло да не искат да зачетат името на хората, на чийто гръб охолстват? Друг е въпросът, че и свекърът със свекървата не са си на мястото и не са изритали младото семейство да се издържа само, вместо да лежи на техен гръб.

# 27
  • Мнения: 4 007
Аууу, че сте в миналия век. Няма да коментирам повече, че то против човек с такова закостеняло мислене не се излиза на глава.

# 28
  • Мнения: 5 425
Искате да кажете, че съм от тази планета, а не от страната на приказните феи? Grinning

# 29
  • Мнения: 2 147
Абе затова испаноговорящите добре са го измислили, пак да ги споменем. Simple Smile Собствено/и име/на → Фамилията на бащата → Фамилията на майката. По този начин фамилията на майката присъства в имената на собствените ѝ деца, а тази на бащата ще присъства и в имената на внуците му и ще се предава през поколенията при мъжки наследници. Вярно, че майчината фамилия се губи в поколението на внуците, но поне е нещо да си я има в имената на децата ѝ. Simple Smile

На мен този вариант ми харесва по принцип. На практика в България ако се бракуват двама Иванови и си кръстят момчето Иван, ще стане доста еднообразно име обаче. Както и ще има доста хора с еднакви имена или с много подобни имена с разместени фамилии. Или пък ще се загуби интересна фамилия, ако няма мъжки наследници... Та би било добре просто законът да дава повече варианти, не се сещам как би навредило това на държавното устройство по някакъв начин.

Общи условия

Активация на акаунт