(Био) зеленчукова градина 12

  • 69 054
  • 741
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 3
Аз си сложих във вода едно клонче и то вече има коренчета.

Последна редакция: сб, 24 дек 2011, 00:35 от Boten Mary

# 706
  • на брега на Дунава
  • Мнения: 117
Какви охлюви -тази сутрин на балкана беше такъв студ.Всичко беше побеляло от сланата.Поне минус 6 градуса.На обяд стана плюс десет.
Салатките ми са се прихванали чудесно.
Пръсках дърветата с карбамид и ги варосах ,поне това това ,което остана от тях след като почистихме  счупените клони.Не знам дали е био ,но четох ,че предпазва от измръзване , струпясване и леко подхранва .Реших да опитам.
Изрязах малините до дъно /бяха изпочупени от снега през октомври/ , но тъй като са ремонтантни ще родят през август от новите стебла ,които ще се появят напролет.
Май това са последните работи в градината за тази година.
Експериментирах като посях грах сега с надеждата ,че ще поникне по-рано напролет.
Сложих клончета от чимшир да се вкоренят направо в земята и резници от червено френско грозде.
Това е .Чакам сняг и правя планове за пролетта.
Куркума Харесва ми предложението ти за новата тема с по -широк обхват.Няма лошо и без това си пишем за много повече неща отколкото обхваща темата.

Последна редакция: нд, 20 ное 2011, 22:54 от МХ

# 707
  • Мнения: 9
Здравейте : ) !
Аз си бях 4 дни на село ,толкова ми беше хубаво .
Ама голям студ . И една борба с печката,първите две вечери така и не се стопли,сутринта последната глътка чай ми замръзнала в чашата .
Показвам се навън чак след 9 и дори тогава всичко е бяло .
Разсадих последните марули,всичките са ми под найлон .
Говорите си за компост,да ви разкажа и за моя .
Оказа се,че несъзнателно няколко години подред си правя такъв.
Много си се изкефих,като ме светна баща ми .
В единия край на двора имаше голяяяма дупка,неосъществена яма . Помня,че много отдавна карах баба и дядо да слагат найлони и да я пълнят с вода . В един момент даже си отглеждах охлюви там.
Когато започнах по-често да си ходя на село ми се стори крайно неестетично .
Пък и да си призная честно като трябваше да хвърлям кухненски отпадъци,метено, и пр.,беше по-близо от контейнера чааак на пътя.
Превъртаме три години по-късно,баща ми ме пита кога ще си пресявам компоста .
И аз изненадана "Къде го виждаш тоя компост?!"
Не съм поливала и обръщала,но понеже е било гласяно за яма,дъждовната вода+тази от дворните чешми отиват право в дупката .
Доволна съм,вече имам 2 педи готова пръст . Те мойте педи са малки,но все пак : ) .

Съгласна съм за ново заглавие на темата : ) .

Лека вечер !

# 708
  • Мнения: 26
С промяната и разширяването на името дали няма да се размие темата  Thinking?!

# 709
  • Мнения: 86
Аз също съм за промяна на името на темата-досегът ни със земята променя светогледа ни,усещането ни за нещата.Това е много по-ценно от производството и консумацията на няколко Еко  или Био салатки или кило грах.Чувствата,усещането,споделянето-те са сърцето на темата.
Голите охлюви имат една особеност,която им помага да оцеляват през зимата.Те изхвърлят водата от тялото си,дехедратират се и това им помага да не замръзват.Вчера почти под всяко пънче,тухличка или саксия намирах по няколко-вцепени,но живи.
Ние най-после сме готови за зимата-градината е изорана,дърветата -напръскани с бордолезов,розите-изрязани,смокините-завити,сплитовете лук и чесън-на топло в мазата,торта за разсадите-пресята и готова за пълнене.Зелето е обрано и е на път към качето.Ягодите-почистени и разсадени още малко.Салатките са прихванати и се чувстват добре,чесъна е поникнал.Овцете дават признаци,че ще имат агнета,пилетата растат и вече трудно се отличават от кокошките.Само дето са красиви-ребати,а кокошките са едноцветни.
Виното от тази година е приказно-има си и букет и плътност,а най-важното-пивко е  Laughing.Ракийката стана с цвят на уиски-има достатъчно трушийки за нея,а ряпата,морковите и червеното цвекло са подредени в трап.
Остава да се метнат да се сушат месните мезета и сме в очакване на празниците.

# 710
  • Мнения: 84
Ееее Вили да ти завиди човек ,браво! Радвай се на плодовете на труда си.  Hug

# 711
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Вили ти не развиваш ли и селски туризъм? Така ... малко гости от града не приемаш ли... да видят и усетят що е то близост до земята и балкански уют, а? Срещу заплащане, разбира се!

 travel cheers running  animal085 newsm57 kyllmg photo

Последна редакция: пн, 21 ное 2011, 13:24 от amica1

# 712
  • на брега на Дунава
  • Мнения: 117
Вили, наистина звучи прекрасно !Ако имах време и сили ,а и средства щях да се занимавам със селски туризъм.Ти явно имаш базата за това , но и усет към истинското.
За тази година вече приключих с Балкана .Последно поставих декоративните тиквички на прозореца  и сега си мисля само с носталгия ... и чакам хубавото време
http://prikachi.com/images/462/4063462j.jpg
Опитвам се да накарам мъжката страна в къщи да ми направи малка оранжерия в двора . Струва ми се възможно да бъде с дървена конструкция и найлон и все си мисля за употребата на използваните пластмасови опаковки .

# 713
  • Мнения: 86
Звучи супер този селски туризъм.Но само звучи-за да се развива трябва наоколо да има и къде да се отиде и да се поспортува .Трябва и добра реклама.И най-вече платежоспособни клиенти.
Ето какво правят едни мои клиенти http://www.jmb-active.com/.Вложили са огромна за нашите представи сума.Съпругът е белгиец и двамата са се занимавали  с IT.Изглежда простичко,а всъщност не е.

# 714
  • Мнения: 84
Гледай сега какви идеи ми идват -
"Уикенд -култучене на домати"
"Уикенд -пикиране на разсад",варене на лютеница,бране на царевица,косене на люцрна и....т.н.възможностите са неизчерпаеми. Това лято ще подходя така тематично към децата които не мога да завлека на село  Laughing
Извън шегата -браво на хората за идеята,измислили са нещо ново и интересно дано привлечат повече клиенти!

# 715
  • Мнения: 86
bariksto,това вършеше работа при нас да преди 2-3 години.С мотото"хайде да се научим как се прави".И съответните награди от рода-до обяд сеем пипер,а след обяд сме на плаж.Или-в събота плевим и поливаме,а в неделя отиваме на поход до Видимското пръскало.
Сега-със син на 16 и дъщеря на 18 подхода е-колкото по-бързо свършим работата,толкова по-рано ще излезете с приятели.Това лято имаше моменти,в които градината ми се напълваше с дошли да помагат тийнове  Joy.Но бързо установих,че вредите са повече от помощта Laughing
Аз съм горда с децата си-нищо градинарско не им е чуждо,отраснаха на полето с ягоди.Дъщеря ми беше в първи клас,когато надзираваше берачите-и една сутрин прекъсна инструктажа ми обърната към една от берачките-"Слушай какво ти говори мама,а не се подхилквай,защото после не признавам,че не се разбрала".Детето приемаше обраните редове,пълните щайги...А бе готови са ми децата за студентски бригади в Англия  Sad

# 716
  • Мнения: 84
Лошото при мене е че се занимавам с градинарство едва от тази година . Наследихме една къща на село и....така .Но не сме и имали желание за това ,а сега дойде изведнъж,майка ми казва че не може да ме познае  Simple Smile и аз не мога да се позная... До миналата година все и се карах ,че се изморява ,че все в градината стои ,а здравето и не е вече както преди,колко домати и чушки и трябват та  да и купя .Сега....сега нямам търпение да си отида на село ,да видя какво е поникнало,какво е узряло . Случвало се е след нощна смяна ,не лягам ,паля колата и отивам да видя първо градината ,после ще спя  Simple Smile голям мерак.
Майка ми казва "Всяко нещо с времето си" та затова и не се сърдя на децата си,на сила не става ,ако поискат някога сами-тогава .Голямата е на 19 студентка първа година ,малката е на 16 -вълнуват ги други неща  Simple Smile дааа всяко нещо с времето си Simple Smile

# 717
  • Мнения: 86
Аз винаги съм помагала на село.Но мразех,дори казвах,че съм алергична/имам алергия към слънцето/към кърската работа  Laughing.Но когато намерих мотивация изведнъж установих,че ми е приятно.Сега 15 години по-късно намирам все нови и нови мотивиращи причини.Не насилвам децата си,но докато бюджета ни е един трябва да го подпомагат.Така сме ги възпитавали.Живот и здраве да стигнем до студентстване,да си намерят и работа няма да ги закачам изобщо.
Сега ми е много мило като седнем на софрата сина ми да изрежда колко от вложените продукти са собствено производство.И колко са вкусни  Mr. Green

# 718
  • на брега на Дунава
  • Мнения: 117
Аз дори не издържам на слънце -става ми лошо ,получавам топлинен удар,а и имам проблем с коленете.Въпреки това ми е безкрайно интересно и по същия начин тичам да видя всяко растение и после се гордея с " отгледаната " репичка или домат.Наистина голям мерак ми е всичко ,което расте в градината .Цяла зима правя планове,записвам си какво и къде ще сложа ,не че после не си става нещо съвсем друго , но е приятно . Децата ми / на 25 и 23 години / засега не се интересуват особено , но добре ,че уважават всичко живо и имат отговорно отношение към природата.И това си е достатъчно ,че правят разлика между доматите от градината и тези в супермаркета ,и че не хвърлят нищо по земята , да не говорим- през прозореца на колата.
Къщата на Балкана вече 13 години се опитваме да ремонтираме сами и все нещо правим със собствените си ръце.Иначе сме градски деца , родени в центъра на Русе , и от както се помним живеем в блок -на 8мия етаж.

# 719
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Вили,
Радвам се на пълната ти къща.Това навява на далечен спомен за нашата къща.
Сега едвам се справям.
Дала си най важното на децата си.Вкусът на истинската храна.
Никога не свикнах да се храня с купени колбаси.Никога не забравих пиперосания бут, наденичките в бурканите , засипани със сняг, пиперосаната рибица, сланина,  бабето,   на дядо , кървавицата на баща ми.
За темата -
Не зная как е организацията на сайта .Не може ли темата да се раздели на няколко подтеми?
Зеленчукопроизводство, овощарство, лозарство, ....

Общи условия

Активация на акаунт