Абсурд!!! За новите тълкувания на стари закони!

  • 8 869
  • 74
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 599
"Чл. 9а. (Нов - ДВ, бр. 60 от 1992 г.) Когато към открито наследство се възстановява собственост върху имоти, одържавени или включени в трудовокооперативни земеделски стопанства или в други образувани въз основа на тях селскостопански организации,
наследниците на последващ съпруг не наследяват, ако той е починал преди възстановяване на собствеността
и
от брака му с наследодателя няма родени или осиновени деца."


Аз пък това го разбирам, че даже и лелята не е имала право на наследство на тези земи, защото те са раздържавени след смъртта му.

# 46
  • Мнения: 811
Аз го тълкувам така:
ако лелята на баща ми е била жива, когато е станало раздържавяването и е станала наследник - тогава и баща ми щеше да има право като наследник върху вече раздържавените земи, след смъртта на леля му.

# 47
  • Варна
  • Мнения: 18 000
Аз го тълкувам така:
ако лелята на баща ми е била жива, когато е станало раздържавяването и е станала наследник - тогава и баща ми щеше да има право като наследник върху вече раздържавените земи, след смъртта на леля му.

Точно така.  Peace

# 48
  • Мнения: 170
Много просто, ако към момента на смъртта на лелята имотите на починалия и съпруг са били възстановени, същите са щели да влязат в патримониума и, а оттам и в наследствената маса, но, ако към момента на смъртта на лелята имотите на починалия и съпруг не са били възстановени, тези имоти не са влезнали в нейния патримониум и съответно не са част от наследствената маса и бащата на авторката няма как да ги получи в наследство. Т.к. бащата на авторката е наследник на леля си, но не и на чичо си(свако си), след смъртта на леля си, той наследява само нея, а след като имотите на починалия и съпруг не са били възстановени преди смъртта и, то е повече от ясно, че и нейните наследници няма да получат това, което не е в масата на наследствеността. Възстановените земи на чичото(свакото) след неговата смърт и след смъртта на съпругата се полагат на наследниците на чичото(свакото), но не и на наследниците на лелята.

Последна редакция: вт, 20 сеп 2011, 14:14 от Tumba_lumba

# 49
  • Мнения: 654
Аз пак не разбрах Embarassed
Искате да кажете,че държавата ще ги вземе и то защото въпросния човек е нямал собствени деца?
Колко пряк трябва да е един наследник,че имотите от фамилията да не отидат на вятъра?

# 50
  • Варна
  • Мнения: 18 000
Аз пак не разбрах Embarassed
Искате да кажете,че държавата ще ги вземе и то защото въпросния човек е нямал собствени деца?
Колко пряк трябва да е един наследник,че имотите от фамилията да не отидат на вятъра?


Цитат
Кръг и ред на наследниците по закон
Кръг на наследниците по закон са физическите лица, които се намират в определена семейноправна връзка с наследодателя.



Обхваща всички роднини по права линия – възходящи (баща, майка; баба, дядо и т.н.) и низходящи (деца, внуци, правнуци и пр.) без ограничение в степените. По съребрена линия – до шеста степен включително. Преживелият съпруг също наследява. Всички тези наследници не наследяват едновременно, а имат четири наследствени реда. Всеки наследник от предходен ред изключва всички наследници от следващите редове.

От първи ред – децата на наследодателя и техните низходящи. Преките наследници са децата, а низходящите наследяват по заместване. Извънбрачно родените деца са с еднакви права. Доведените и заварени деца не наследяват.

От втори ред – родителите или преживелият, както и осиновителите.

От трети ред – две подгрупи, в първата подгрупа са възходящите от втора и по-горна степен, като по-близките по степен изключват по-далечните, независимо от коя линия са. Във втората подгрупа са братята и сестрите, както и техните низходящи по заместване.

От четвърти ред – роднините по съребрена линия от трета до шеста степен включително. Този ред наследници се изключва и от съпруга.

# 51
  • Мнения: 170
Ако няма собствени деца(т.е. низходящи и не е оставил жив съпруг), го наследяват роднините по права възходяща линия от първа степен, а именно майка и баща или единия от тях, който е жив. Ако няма деца и родителите му са починали преди него тогава го наследяват братя и сестри, както и роднините по права възходяща линия от втора и по горна степен, а именно баба и дядо. Ако няма живи братя и сестри по право на заместване се включват техните деца и внуци. Ако обаче няма живи наследници и от трите реда, тогава се преминава към четвърти ред наследници, а именно роднини по съребрена линия до шеста степен включително(чичо, леля, първи и втори братовчеди, като по близкия по степен изключва по далечния такъв).

Преживелият съпруг е наследник по закон, но той не влиза в редовете на роднините, а наследява с тоя ред наследници, който е призован към наследяване. Преживелият съпруг наследява  заедно с роднините от четирите реда наследници, а ако такива няма тогава наследява всичко.

# 52
  • Мнения: 654
Тогава право имат роднините от страна на свакото.
А дела на лелята-бащата на нашето момиче.Или пак греша.
Питам защото и свекърва ми има един такъв случаи.
Нейната леля е нямала деца.Свакото е починал много отдавна,а леля/за мен е баба/почина преди три години.И сега една братовчедка на свекървата рови,та да търсели наследство от свакото.
Много алчни хора има и разсипват всички около себе си.

# 53
  • Варна
  • Мнения: 18 000
Не джоджо, право на дела на свакото имат само децата му, тъй като той е починал преди раздържавяването. А понеже той няма деца, никой няма право да претендира за земите. Rolling Eyes

# 54
  • Мнения: 654
Не джоджо, право на дела на свакото имат само децата му, тъй като той е починал преди раздържавяването. А понеже той няма деца, никой няма право да претендира за земите. Rolling Eyes
Ами  Shocked
Направо не знам какви изводи да си правя.

# 55
  • Мнения: 1 780
Аз го тълкувам така:
ако лелята на баща ми е била жива, когато е станало раздържавяването и е станала наследник - тогава и баща ми щеше да има право като наследник върху вече раздържавените земи, след смъртта на леля му.
Всъщност лелята не може да наследи сама дори и да беше жива.
тя щеше да наследи с реда който е призован към наследяване-в случая вероятно братя или сестри на свакото.
Да не забравяме че питащата не уточни дали земите са възстановени на свакото-което е малко вероятно или на негови родители. Тогава нещата биха били доста различни
Ако земите са възстановени на родител на свакото чл 9 А не намира приложение. затова се допускат сериозни грешки при опит да търсиш истината като не даваш достатъчно информация.
Все още не знаем и какво е написало ОСЗГ така 4е мненията ни са само догадки.
Вероятно питащата ве4е има конкретни отговори на 4аст от въпросите защото тя каза 4е ще им трябва ново дело.

# 56
  • Варна
  • Мнения: 18 000
Аз го тълкувам така:
ако лелята на баща ми е била жива, когато е станало раздържавяването и е станала наследник - тогава и баща ми щеше да има право като наследник върху вече раздържавените земи, след смъртта на леля му.
Всъщност лелята не може да наследи сама дори и да беше жива.
тя щеше да наследи с реда който е призован към наследяване-в случая вероятно братя или сестри на свакото.
Да не забравяме че питащата не уточни дали земите са възстановени на свакото-което е малко вероятно или на негови родители. Тогава нещата биха били доста различни
Ако земите са възстановени на родител на свакото чл 9 А не намира приложение. затова се допускат сериозни грешки при опит да търсиш истината като не даваш достатъчно информация.
Все още не знаем и какво е написало ОСЗГ така 4е мненията ни са само догадки.
Вероятно питащата ве4е има конкретни отговори на 4аст от въпросите защото тя каза 4е ще им трябва ново дело.



Доколкото стана ясно, бащата на авторката е единствен наследник. Свакото е починал много преди 1985 год (когато е починала и лелята) така че не са били възстановени земите.

# 57
  • Мнения: 497
Тук според мен от съществено значение е дали лелята е последващ съпруг съгласно
ТЪЛКУВАТЕЛНО РЕШЕНИЕ № 1 ОТ 04.11.1998 Г. ПО ГР. Д. № 1/1998 Г., ОСГК

Публикувано: Бюлетин съдебна практика на Върховния касационен съд, бр. 5-6 от 1998 г., пор. № 23

КОЙ Е "ПОСЛЕДВАЩ СЪПРУГ" ПО СМИСЪЛА НА ЧЛ. 9а ОТ ЗАКОНА ЗА НАСЛЕДСТВОТО
а именно-ако лелята и чичото на авторката са сключили брак СЛЕД одържавяване на земите му (напр. те са скл. брак през 1957г., а земите са одържавени през 1955г.) и лелята е починала преди да бъде открито наследството (тоест не са възстановени земите), то нейни наследници не наследяват. Точно това казва това тълкувателно решение на ВКС. Ако обаче те са сключили брак преди земите да са одържавени, то наследниците на лелята си наследяват отвсякъде. Логиката е, че тогава съпруга, макар тогава да е имало разделност на имуществото, е взимал евентуално участие в придобиването на тези земи, които по-късно БКП  Joyконфискува.
Това е според мен, но нека и авторката го намери и се консултира още веднъж с адвокат, който е водил дела по този гнусен земеделски Joy закон.

# 58
  • Мнения: 1 780
има практика 4е 4л. 9 А не се прилага ако земите са възстановени на родители на свакото Затова се опитвам да кажа 4е само си гадаем

# 59
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Според мен няма никакво значение как ще се тълкува въпросният спорен член.
Бащата на авторката е собственик на земите по давност. Да отиде при нотариус и да задейства процедура по съставяне на констативен нотариален акт.

Баба ми едно време казваше: "Кьорав карти не играе". След 26г да се опитваш да поправяш някакво чиновническо недоглеждане...

Общи условия

Активация на акаунт