Къде какъв бакшиш оставяте?

  • 8 596
  • 44
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 0
Здравейте!

Конкретната ми чуденка е за бакшиш при доставка на пица. 

В ресторант винаги закръглям нагоре сумата с 10тина процента.  Ясно е че голяма част от дохода на сервитьорите е от бакшишите, и считам че който е заделил пари за ресторант, трябва да си е сметнал и 10те% отгоре.

Нямам представа как е с доставчиците на пица, как им се плаща - на заплата, на доставка или и те разчитат на бакшиш?  Освен това, какво правя когато поръчката ми е съвсем малка, под 10 лева?  10%те процента са много дребна сума, а доставката си е доставка..

Ако сте разнасяли пици или имате познати които работят това, моля споделете!

# 1
  • София
  • Мнения: 337
При доставка вкъщи давам около 2лв - закръглям стотинките до пълен лев и добавям още 1 лев.
Все пак плащам за транспорт обикновено 3-6лв според доставчика и с бакшиша, сумата става значителна.

# 2
  • Мнения: 1 844
На ресторант- както си казал, оставям около 10% бакшиш.
Храна за вкъщи често поръчвам и сметката обикновено е около 20-22 лв, а оставям 25.
Ако някой е бил особено любезен и симпатичен- може и повече.Simple Smile
Между другото, малко извън темата, напоследък спрях да оставям бакшиш на намусени и троснати сервитьор/ки. Преди го правих, ей, така от възпитание. Но се замислих, че нали бакшиша се оставя като жест на благодарност за доброто обслужване и уважение. Откъде на къде ще оставям на някой, който с намусеното си лице почти ми е вкиснал кафето, а като сменя пепелника, имам чувството, че ще ме набие, че пуша?! Вие оставяте ли бакшиш на такъв персонал?

# 3
  • Мнения: 230
Оставям бакшиш,според момента и отсреШ Crazyната страна...ако съм била обслужена подобаващо-да.

# 4
  • Мнения: 89
Много зависи от обслужването. Напоследък сервитьорите по кафетата много троснати и сърдите ми изглеждат.
В салоните, оставям, само ако сумата е 18,  28,48 и закръглям. Ако е кръгла сумата не давам +2 , а оставям за следващият път.

# 5
  • София
  • Мнения: 8 939
За мен доставката по домовете е съвсем различно от сервирането в заведение. Така че, за бакшиш не съм се замисляла. Само закръглявам. Все пак обикновено доставката е платена и това е сумата, която получава доставчика. Колкото до бакшиш в заведение, това е тема, нищена доста пъти във форума, така че няма да се повтарям.

# 6
  • Мнения: 198
За доставка вкъщи - около 10% върху стойността на поръчката, ако няма включена цена доставка. Най-често поръчвам от Виктория, а те нямат цена за доставка и задължително давам бакшиш.
Ако има цена на доставката само закръглям сумата и ако самата доставка е по-ниска добавям максимум един лев.
На такси вече само закръглям, преди бях по-щедра, вече не, а и ползвам такси нон-стоп и не ми е такова събитие. На фризьорката си оставям също, всеки път - ходя много често. На козметичка и маникюристка ходя по-рядко и оставям също, но по-малко.
В ресторант задължително. Ако е обяд с колеги обикновено хапваме нещо бързо с обедно меню и там всеки оставя по около левче, събират се. Ако съм излязла вечерно си давам поне 10-15% от сметката. Доста зависи от обслужването, ако е много кофти никакви бакшиши, след това - според зависи.

# 7
  • Мнения: 5 710
Не оставям бакшиши, изобщо тази традиция у нас  ме дразни много-  всеки закръглява, прибира, все някой няма дребни да ти върне.. Предпочитам да ми кажат с 2 лева повече, но този навик е ужасно муфтаджийски, защото отдавна е излязъл от поощрителния си първообраз  и именно това ме дразни.
А и дава илюзорна представа за цената на едно и ли друго нещо. Едно кафе, ако струва 1,50 и келнерката си прибира 50 ст. ресто, защото така е прието това кафе вече ми струва 2 лева. Прибирам и си чакам и червените стотинки, и изобщо не ме интересува кой какво мисли, нито е моя  вината или отговорността, че е бил заплатен еди как си. Те от своя страна предполагам, че също не се интересуват как аз изкарвам парите си.

# 8
  • Мнения: 10 547
Много рядко оставям бакшиши, да не кажа почти никога. Закръглям стотинките и това е. Ако няма какво да се закръгля, оставям точно, най-много с лев отгоре.
Ужасно много мразя цени от 1,98 лв, например, и правещи се на ударени продавачи. Преди оставях де що имам ресто до 10 стотинки. Преди две години започнах да си вземам и червените стотинки /по 10 c's/. За една година събрах над 30 лв.
Да, стисната съм. И откакто станах такава, портмонето ми не е оставало празно.

# 9
  • Мнения: X
Там, където имам усещане, че и без това ме центрят, не оставям. Иначе - около 10% от сметката.

# 10
  • в пералнята
  • Мнения: 1 027
И аз оставям, където ме обслужат качествено. За доставките вкъщи, обикновено плащам, така че не оставям.

# 11
  • Мнения: 43
В заведенията и магазините обикновено изчаквам да ми върнат рестото и също така обикновено го оставям като бакшиш. Страшно се дразня, когато сервитьори започнат да се моткат и се правят на ударени, за да не върнат ресто. Правилно е да го върнат, а аз ако реша - да им го оставя.
Има страни, където към сметката се калкулира определен % за обслужване. В България и в Германия не е така, затова не се чувствам задължена да оставям бакшиш.
Сега се сещам, че веднъж в един супермаркет в Германия не взех центовете (нарочно) и продавачката няколко пъти настойчиво ме помоли да ги взема. Чак се притесних, че мога да и навлека неприятности... и си ги взех.

На таксиметровите шофьори също редовно оставям рестото като бакшиш.

# 12
  • Мнения: X
Оставянето на бакшиш зависи изцяло от отношението на персонала към мен. Онзи ден ме обслужи такова приятно, усмихнато и лъчезарно момиче, че с кеф оставих сума, реално два пъти колкото кафето, което изпих. Друг случай, намусена, крива сервитьорка, блъска чашите на масата, мънка нещо под носа си...Сметката беше 12, 80. Разрових се в портмонето си й намерих точно 80 ст. Каквото иска да си мисли, отношение за отношение...

# 13
  • в пералнята
  • Мнения: 1 027
Аз на таксиметровите шофьори много се ядосвам, защото все нямат да ми върнат или си взимат рестото, или си закръглят както си решат. Вече в такси не се качвам без дребни пари. Един път като се връщах от летището този реши да си удържи 5 лв. бакшиш, защото съм била имала тежък куфар. Shocked Не е като да го е носил или вдигал... Супер много се ядосах, защото брояча показваше 5.50, а той ми иска 10 с оправданието " Много багаж имате, госпожа..."

# 14
  • София
  • Мнения: 23 109
Почти винаги оставям бакшиши - на сервитьори, на таксиджии, на фризьорката ми...
Единствено на нагли и арогантни таксиджии нарочно понякога не давам нищо отгоре, същото важи и за сервитьорите, но е рядкост.
Адски лошо впечатление ми прави, когато някой си чака до стотинка да му се върне рестото в заведение.

# 15
  • Мнения: X
Оставям, където заслужават. При това не оставям големи бакшиши, а закръглям. И в магазините си взимам жълтите стотинки, както и обратно, винаги имам достатъчно за цени от типа "и 99ст." Mr. Green Да ви кажа, това с жълтите стотинки е доста изгодно, човек губи една прилична сума годишно, ако не си ги "търси" и ползва.
Не считам, че е нужно да оставям бакшиш - ами на отсрещната страна това и е работата, за това ис е плаща. На мен нито ми се носят подаръци за добре свършена работа, нито ми се оставят бакшиши. Мдаам... Crossing Arms

# 16
  • Мнения: 198
Не знам, ама тия жълти стотинки не мога да ги понасям и си ги оставям най-редовно. Вкъщи ги трупаме и когато реша да ги уедря става много сложно - преди магазинчетата искаха, но вече не. Налага се да ходя специално в банка, за да си взема 5-10 лева. Така като ги гледам са ми загубени пари, поне да ги зарязвам в магазина Simple Smile

# 17
  • Мнения: 10 547
Събирай ги за година, misheva. Писах, моите бяха 30 лв. Сега се включи в буркан-банка и майка ми и онзи ден ги роих с децата, от януари до сега са вече около 50.

# 18
  • Мнения: X
На мен най-редовно ми се случва таксиметров шофьор да закръгли сумата в моя полза. Примерно, ако броячът е отчел 3, 20 лв, той ми иска само 3 лв.

# 19
  • в рока
  • Мнения: 1 119
В магазин никога не оставям жълтите стотинки.Прибирам ги си, вършат си ми работа.В заведение оставям в зависимост от обслужването.В моя град имаше още преди 10 и повече години кафене ,където беше калкулирано обслужването.

Цитат
На мен най-редовно ми се случва таксиметров шофьор да закръгли сумата в моя полза. Примерно, ако броячът е отчел 3, 20 лв, той ми иска само 3 лв.

И на мен Peace

# 20
  • Мнения: X
Не знам, ама тия жълти стотинки не мога да ги понасям и си ги оставям най-редовно. Вкъщи ги трупаме и когато реша да ги уедря става много сложно - преди магазинчетата искаха, но вече не. Налага се да ходя специално в банка, за да си взема 5-10 лева. Така като ги гледам са ми загубени пари, поне да ги зарязвам в магазина Simple Smile

Как не ги искат? Ама сигурно ги връщат, не закръгляват рестото, нали.....тарикати. Ха не са ми ги взели, ха съм събрала шефовете им, КЗП и де що има още.

# 21
  • Мнения: 201
Не оставям големи бакшиши и не смятам проценти, закръглям просто сумите. Според случая, или аз казвам на сервитьора до колко да си закръгли, или чакам да ми върне точно рестото и евентуално оставям от него.  Така процедирам и с таксиметровите шофьори. Ако не съм доволна от обслужването, не оставям дори и жълта стотинка в повече, твърд принцип. В сладкарница Неделя веднъж броих точните 35 стотинки, но и персонала предполагам не се надяваше на благодарност от моя страна. Случвало ми се е също в такси да ми окръглят надолу, тогава със сигурност пък оставям отгоре. И още ме гризе съвестта за един невероятно свестен и внимателен такисметър, закара ме от летището до автогарата, брояча показваше 10лв точно и аз точно толкова му дадох, а той не само че ми донесе багажа до автобуса, а дори ми даде една бутилка минерална вода за изпът!

# 22
  • Мнения: 2 478
На бакшишите не оставям никакъв бакшиш Laughing Много са нагли, рядко има изключения от правилото. В ресторант оставям в зависимост от обслужването. В салона за красота - винаги. В кафетата - все по-рядко. При доставка до вкъщи, максимум 2лв.

# 23
  • Мнения: 581
  Оставям там, където ме обслужват качествено, с изключение на магазините. Самата аз като клиент се държа учтиво и се усмихвам на хората, които ме обслужват. Ако обаче ми се падне сърдит и арогантен служител, ставам зла и заядлива.
  Специално за такситата винаги съм подготвена с дребни пари и ако шофьорът е гад, му плащам до стотинка, като задължително давам и жълти монети.
  На доставчици на храна по домовете винаги оставям около 2 лв., защото досега винаги са били бързи и усмихнати.

# 24
  • Мнения: 116
На мен пък ми е съвестно,че последния път оставих на гинекологът ми 2 лева.Питах колко дължа не за друго,а защото се притеснявах да не е повече,а аз да дам по-малко.И той каза два лева и аз толкова оставих.Имах 2 банкноти по 2-не вървеше да оставя 4 лева.Не че не ги заслужава-той е невероятен.Обаче 4 лева не ми седяха добре,при положение че той каза 2...

# 25
  • Мнения: 4 555
Има професии, като сервитьор, където си струва да се остави бакшиш, защото на практика сметката покрива само поръчката, а тя не е долетяла сама на масата.
Но изцяло обслужващи професии като фризьор, козметик, аниматор и т.н, където цялата цена се отнася до услугата, не виждам никакъв смисъл да се оставя бакшиш. Ако цената, на която работят, им се струва ниска, да я вдигнат. Но не виждам защо трябва да им се оставя бакшиш. Дразня се, че го очакват от мен като клиент и им става неприятно, ако не оставя, а на практика аз съм си платила и услугата и любезното й изпълнение с цената.

# 26
  • Мнения: 22 473
Понякога оставям бакшиш, по-често не.
В кафенето, което почти всеки ден посещаваме с дъщеря ми, тъй като има детски кът така и не си намериха 1свястна сервитьорка.
Вечно намръщени, намусени, чакаш ги по 100часа да ти вземат поръчката и после да ти донесат сметката. Няколко пъти едната се опита да си прибере 20ст. само не видях на какво основание отгоре.
Ако поне малко се усмихваха, както съм редовен клиент щяха да получават доста повече от 20ст.

# 27
  • Мнения: 5 710
о на практика сметката покрива само поръчката, а тя не е долетяла сама на масата.

е това проблем на клиента ли е?

# 28
  • Мнения: 12 674
По принцип оставям, но откакто олекнах с 8 лв., защото нямал да върне, гледам да имам дребни. По чужбина навсякъде плащат с карти. Дано скоро стане и у нас.

# 29
  • Мнения: 10 547
Има професии, като сервитьор, където си струва да се остави бакшиш, защото на практика сметката покрива само поръчката, а тя не е долетяла сама на масата.

А заплатата на персонала не е калкулирана в цената, тя е като дар от собственика на заведението?

Една от сферите с най-лошо обслужване у нас е ресторантьорската. 98% от работещите в нея са с пълна липса на квалификация. Останалите 2% в голямата си част работят в гурме ресторантите, които пък от своя страна са посещавани от 2% от целокупното българско население. В нормален, средно скъп, семеен ресторант, прилично обслужване рядко се уцелва.

# 30
  • Мнения: 5 710
Освен това даването на бакшиши е важна причина за ниското им заплащане.
Работодателят има и друга полза - обявява по-ниски цени, какво по-хубаво.
Ако калкулираше всички разходи ( вкл. и адекватни заплати на служителите си), цените ще са по-високи, ерго повече зор да се работи, да се подобрява качество и да се задържат клиенти.
Бакшиша повлиява на лошото обслужване и к-во, не го подобрява.

# 31
  • Мнения: 4 555
о на практика сметката покрива само поръчката, а тя не е долетяла сама на масата.

е това проблем на клиента ли е?

Не, но в цената влизат продукти за ястието, заплата за готвача, и т.н. Така че е разбираемо е за доброто обслужване да се даде бакшиш.
Докато фризьорката не покрива нищо с цената на подстрижката, освен самата услуга и е нелепо на какво отгоре иска и бакшиш. Все едно два пъти да платиш за една и съща услуга.

# 32
  • Мнения: 12 674

Не, но в цената влизат продукти за ястието, заплата за готвача, и т.н. Така че е разбираемо е за доброто обслужване да се даде бакшиш.
Докато фризьорката не покрива нищо с цената на подстрижката, освен самата услуга и е нелепо на какво отгоре иска и бакшиш. Все едно два пъти да платиш за една и съща услуга.

Аха, тя не плаща наем, не си купува ножици поне.  И малко да ти е топло в салона през зимата, хладно през лятото.

# 33
  • София
  • Мнения: 614
При доставка на храна в къщи винаги давам 2-3 лева бакшиш. На такситата само закръглям, защото ежедневно ги ползвам за дълги разстояния и така или иначе са на далавера Laughing  Но ако хвана такси за много кратък маршрут, удвоявам сметката. В ресторант гледам да оставя поне 5 лева на сервитьора. Не си спомням скоро да съм била толкова фрустрирана от обслужването, че да си броя стотинките, но и това се е случвало. Ако сме компания, гледаме да оставим 20-тина лева, а ако сметката е по-голяма от обичайното, и повече. Намирам бакшишите за нещо съвсем нормално в сферата на услугите  Peace

# 34
  • Мнения: 5 710
Елора, аз малко се обърках.
Защо не се калкулират всички разходи в цената?

# 35
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Все по-рядко давам бакшиш.
И на мен ми е странно, че за едни професии е прието, а за други не е.
На мен не ми дават, няма и да взема, съответно и аз не давам, е, почти...
А защо да е различно с доставките?
Някой е приготвил храната, друг я донесъл и само последният е възнаграден...

# 36
  • Мнения: 4 555
Аха, тя не плаща наем, не си купува ножици поне.  И малко да ти е топло в салона през зимата, хладно през лятото.
Едва ли за всеки клиент си купува отделна ножица  Laughing
Ако цената на услугата не й покрива рзходите за наем и отопление, да я вдигне. Мисълта ми е, че когато цялата цена е на услуга, някак не е логично да се оставя бакшиш. Самото заплащане също е за обслужването. Не е като в ресторанта да платиш за храната, а за обслужването да оставиш бакшиш. А на фризьорката плащаш за обслужването и после пак за обслужването оставяш и бакшиш  Rolling Eyes
Както и да е, явно това е само моя логика.

# 37
  • Мнения: 5 710
Това ли е причината у нас да има толкова много сервитьорки ( на брой маси и в заведения изобщо?). Защото собственикът не калкулира труда им в цената на продукта!? (от НАП знаят ли? Mr. Green)

# 38
  • Мнения: 1 630
Почти навсякъде- закръглям сумите. Голяма грешка- кой знае колко съм пръснала така.....Но ако е някоя кривотия си искам рестото до последната жълта стотинка, и те почват да ровят едно бавно, бавно, но и аз си трая, те имат други клиенти за обслужване, не аз  Naughty

# 39
  • Бургас
  • Мнения: 372
Имаше няколко такива теми с доста интересни мнения Laughing.В една от тях бях прочела,че ако нямаш възможност да оставиш бакшиш,то тогава по-добре да не ползваш дадената услуга Laughing.Бакшиш оставям,само когато съм доволна.От добро възпитание не оставям,явно ми липсва такова Wink.Няма как да оставя бакшиш на сервитьорка,която се държи ужасно грубо с мен.Не виждам защо.Все пак бакшиш  би трябвало да се остави,когато си доволен от обслужването и е един вид поощрение.Разбира се,че и заплатите на сервитьорите са калкулирани в крайната цена на продукта.Но те са изключително ниски,именно защото се разчита на бакшишите.На козметик,маникюрист,фризьор не оставям бакшиш,всъщност случвало се е ,но са малко случаи. PeaceНа таксиметрови шофьори също оставям много рядко.Общо взето не съм от хората,които за щяло и нещяло оставят бакшиши. Wink

# 40
  • Мнения: 326
 Бакшиш оставям единствено на сервитьори в заведения, закръглям сметката и не взимам центовете. Другаде не оставям бакшиш, и не смятам, че има нужда.

# 41
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 439
когато ми носят нещо у дома - винаги оставям ...дори куриер да е  Peace

не ми е приятно да кършат пръсти, че нямат за ресто, оставям защото искам, а не с "покана"  Peace

# 42
  • в пералнята
  • Мнения: 1 027
Между другото, не знам дали знаете, но в китайските ресторанти бакшишите се делят мажду всички(сервитьори, готвачи, бармани, че дори и хигиенисти).

# 43
  • Мнения: 326
Между другото, не знам дали знаете, но в китайските ресторанти бакшишите се делят мажду всички(сервитьори, готвачи, бармани, че дори и хигиенисти).

 И не само в китайските ресторанти, а и в много други.

# 44
  • Мнения: 1 311
На ресторант- както си казал, оставям около 10% бакшиш.
Храна за вкъщи често поръчвам и сметката обикновено е около 20-22 лв, а оставям 25.
Ако някой е бил особено любезен и симпатичен- може и повече.Simple Smile
Между другото, малко извън темата, напоследък спрях да оставям бакшиш на намусени и троснати сервитьор/ки. Преди го правих, ей, така от възпитание. Но се замислих, че нали бакшиша се оставя като жест на благодарност за доброто обслужване и уважение. Откъде на къде ще оставям на някой, който с намусеното си лице почти ми е вкиснал кафето, а като сменя пепелника, имам чувството, че ще ме набие, че пуша?! Вие оставяте ли бакшиш на такъв персонал?

Ами не. Напоследък и аз (ние) не оставяме на намусени сервитьор(к)и. Сори, но като знае, че част от заплатата и/му се формира от бакшиша, да се държи както се очаква.

Общи условия

Активация на акаунт