Къде какъв бакшиш оставяте?

  • 8 597
  • 44
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 710
Освен това даването на бакшиши е важна причина за ниското им заплащане.
Работодателят има и друга полза - обявява по-ниски цени, какво по-хубаво.
Ако калкулираше всички разходи ( вкл. и адекватни заплати на служителите си), цените ще са по-високи, ерго повече зор да се работи, да се подобрява качество и да се задържат клиенти.
Бакшиша повлиява на лошото обслужване и к-во, не го подобрява.

# 31
  • Мнения: 4 555
о на практика сметката покрива само поръчката, а тя не е долетяла сама на масата.

е това проблем на клиента ли е?

Не, но в цената влизат продукти за ястието, заплата за готвача, и т.н. Така че е разбираемо е за доброто обслужване да се даде бакшиш.
Докато фризьорката не покрива нищо с цената на подстрижката, освен самата услуга и е нелепо на какво отгоре иска и бакшиш. Все едно два пъти да платиш за една и съща услуга.

# 32
  • Мнения: 12 674

Не, но в цената влизат продукти за ястието, заплата за готвача, и т.н. Така че е разбираемо е за доброто обслужване да се даде бакшиш.
Докато фризьорката не покрива нищо с цената на подстрижката, освен самата услуга и е нелепо на какво отгоре иска и бакшиш. Все едно два пъти да платиш за една и съща услуга.

Аха, тя не плаща наем, не си купува ножици поне.  И малко да ти е топло в салона през зимата, хладно през лятото.

# 33
  • София
  • Мнения: 614
При доставка на храна в къщи винаги давам 2-3 лева бакшиш. На такситата само закръглям, защото ежедневно ги ползвам за дълги разстояния и така или иначе са на далавера Laughing  Но ако хвана такси за много кратък маршрут, удвоявам сметката. В ресторант гледам да оставя поне 5 лева на сервитьора. Не си спомням скоро да съм била толкова фрустрирана от обслужването, че да си броя стотинките, но и това се е случвало. Ако сме компания, гледаме да оставим 20-тина лева, а ако сметката е по-голяма от обичайното, и повече. Намирам бакшишите за нещо съвсем нормално в сферата на услугите  Peace

# 34
  • Мнения: 5 710
Елора, аз малко се обърках.
Защо не се калкулират всички разходи в цената?

# 35
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Все по-рядко давам бакшиш.
И на мен ми е странно, че за едни професии е прието, а за други не е.
На мен не ми дават, няма и да взема, съответно и аз не давам, е, почти...
А защо да е различно с доставките?
Някой е приготвил храната, друг я донесъл и само последният е възнаграден...

# 36
  • Мнения: 4 555
Аха, тя не плаща наем, не си купува ножици поне.  И малко да ти е топло в салона през зимата, хладно през лятото.
Едва ли за всеки клиент си купува отделна ножица  Laughing
Ако цената на услугата не й покрива рзходите за наем и отопление, да я вдигне. Мисълта ми е, че когато цялата цена е на услуга, някак не е логично да се оставя бакшиш. Самото заплащане също е за обслужването. Не е като в ресторанта да платиш за храната, а за обслужването да оставиш бакшиш. А на фризьорката плащаш за обслужването и после пак за обслужването оставяш и бакшиш  Rolling Eyes
Както и да е, явно това е само моя логика.

# 37
  • Мнения: 5 710
Това ли е причината у нас да има толкова много сервитьорки ( на брой маси и в заведения изобщо?). Защото собственикът не калкулира труда им в цената на продукта!? (от НАП знаят ли? Mr. Green)

# 38
  • Мнения: 1 630
Почти навсякъде- закръглям сумите. Голяма грешка- кой знае колко съм пръснала така.....Но ако е някоя кривотия си искам рестото до последната жълта стотинка, и те почват да ровят едно бавно, бавно, но и аз си трая, те имат други клиенти за обслужване, не аз  Naughty

# 39
  • Бургас
  • Мнения: 372
Имаше няколко такива теми с доста интересни мнения Laughing.В една от тях бях прочела,че ако нямаш възможност да оставиш бакшиш,то тогава по-добре да не ползваш дадената услуга Laughing.Бакшиш оставям,само когато съм доволна.От добро възпитание не оставям,явно ми липсва такова Wink.Няма как да оставя бакшиш на сервитьорка,която се държи ужасно грубо с мен.Не виждам защо.Все пак бакшиш  би трябвало да се остави,когато си доволен от обслужването и е един вид поощрение.Разбира се,че и заплатите на сервитьорите са калкулирани в крайната цена на продукта.Но те са изключително ниски,именно защото се разчита на бакшишите.На козметик,маникюрист,фризьор не оставям бакшиш,всъщност случвало се е ,но са малко случаи. PeaceНа таксиметрови шофьори също оставям много рядко.Общо взето не съм от хората,които за щяло и нещяло оставят бакшиши. Wink

# 40
  • Мнения: 326
 Бакшиш оставям единствено на сервитьори в заведения, закръглям сметката и не взимам центовете. Другаде не оставям бакшиш, и не смятам, че има нужда.

# 41
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 439
когато ми носят нещо у дома - винаги оставям ...дори куриер да е  Peace

не ми е приятно да кършат пръсти, че нямат за ресто, оставям защото искам, а не с "покана"  Peace

# 42
  • в пералнята
  • Мнения: 1 027
Между другото, не знам дали знаете, но в китайските ресторанти бакшишите се делят мажду всички(сервитьори, готвачи, бармани, че дори и хигиенисти).

# 43
  • Мнения: 326
Между другото, не знам дали знаете, но в китайските ресторанти бакшишите се делят мажду всички(сервитьори, готвачи, бармани, че дори и хигиенисти).

 И не само в китайските ресторанти, а и в много други.

# 44
  • Мнения: 1 311
На ресторант- както си казал, оставям около 10% бакшиш.
Храна за вкъщи често поръчвам и сметката обикновено е около 20-22 лв, а оставям 25.
Ако някой е бил особено любезен и симпатичен- може и повече.Simple Smile
Между другото, малко извън темата, напоследък спрях да оставям бакшиш на намусени и троснати сервитьор/ки. Преди го правих, ей, така от възпитание. Но се замислих, че нали бакшиша се оставя като жест на благодарност за доброто обслужване и уважение. Откъде на къде ще оставям на някой, който с намусеното си лице почти ми е вкиснал кафето, а като сменя пепелника, имам чувството, че ще ме набие, че пуша?! Вие оставяте ли бакшиш на такъв персонал?

Ами не. Напоследък и аз (ние) не оставяме на намусени сервитьор(к)и. Сори, но като знае, че част от заплатата и/му се формира от бакшиша, да се държи както се очаква.

Общи условия

Активация на акаунт