име на момченце, което да е кръстено на дядо Иван

  • 8 741
  • 60
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 614
Личните предпочитания надали някой ги отрича, обаче да наречеш Йоан вносно, за сметка на Иван е повече от смешно. И двете са еднакво традиционни за нашите ширини.


Елора, Angel_Dust, нямам намерение да изпадам в безконечен спор, защото виждам, че говорим на различни езици и материята ви е позната на ниво обща култура, която не подлагам на съмнение. Но като човек, който се образовал и занимавал професионално с езикознание, макар и да не съм тесен специалист по антропонимия /както някои девойки, пишещи тук, се изживяват/, мога да кажа със сигурност, че Иван не е руско име, а е славянският вариант на Йоан.  Навлязло е по нашите ширини още след покръстването ни през ІХ век, и е приело това звучене сред много славянски народи - сърби, хървати, поляци, чехи, словаци, словенци, руснаци, украинци и т.н. Така че, няма нищо, ама нищо общо със "руската мода" и "всенародната любов към руския народ"  ooooh! /извинявам се, но по-наивно твърдение отдавна не бях чувала/. И понеже все пак сме славяни, логично е Йоан да стои по-"вносно" от Иван, което е в пъти на квадрат по-често използвано от българите, и то от векове.

# 16
  • Мнения: 4 555
Ох, по каква логика "все пак сме славяни"? Rolling Eyes

Иначе аз не съм учила колкото теб и не знам поради каква причина имената на владетелите ни Йоан Асен II и Йоан Шишман са променени на Ивановци в учебниците от 20-ти век.
Може да хвърлиш светлина. Не се заяждам, съвсем искрено питам.

Иван е в пъти на квадрат по-често използвано, но през последния един век и то не много случайно, но да не продължавам с наивните изказвания.
Александър също е в пъти на квадрат по-използвано от Огнян (примерно), само че кое от двете е вносното?
И последно, ако Иван толкова се харесваше и на днешните родители, нямаше да има толкова Йоановци в последните години  Wink

# 17
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Ако трябва да кръщавам на Иван, със сигурност ще е Ивайло, едно от най-любимите ми имена. Само Иво също ми харесва.

# 18
  • Мнения: 399
Шон,Джовани,Иън,Айвън,Йохан,Янис,Йонас и Jens (Swedish),което не съм сигурна как се произнася,но ми харесва като Дженс  Laughing

# 19
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
мимина, да не те разочаровам, но мисля, че е Йенс  Grinning (не съм сигурна).  Grinning

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 14 065
Ами да допълня вариантите с Жуан и Ханс.
Иначе аз на дядо Иван кръстих Иван Simple Smile

# 21
  • Мнения: 399
мимина, да не те разочаровам, но мисля, че е Йенс  Grinning (не съм сигурна).  Grinning
Laughing Не ме разочароваш-помислих си,че може да е така или дори Хенс...както и да е,все ми харесва. Simple Smile

# 22
  • Мнения: 8 892
Калоян харесвам най-много, масово или не напоследък, на мен ми е в личния топ10 за мъжко име.
Йоан
Иван

# 23
# 24
  • Мнения: 135
1. Йоан
2. Иво

# 25
  • Мнения: 3
Иван бих го кръстила аз. Иво също. Йоан също не е лошо.

# 26
  • Мнения: 3
Изчистено и лесно-Иво. Simple Smile

# 27
  • Мнения: 3
Йоан,Жан,Ян, Янис,Калоян,Иво,Ивайло,

# 28
  • Мнения: 4 569
Ивайло много ми харесва, на галено-Иво.

# 29
  • Мнения: 378
Моето синче е кръстено на дядо Иван, исках Иван или Ивайло, но таткото се залепи за Ивелин. Сега си ми харесва, казвам му Ивко Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт