Букви от кога?

  • 1 864
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 112
Филип познава около 15 букви - буквата на мама, тати....и т.н.Много обича да се занимаваме с книжките с буквички и дори в последно време ми прави впечатление, че дори навън се зглежда по букви по витрините и ми сочи буквичките и казва на кого е буквичката.Най-радостен е, когато види своята и т.к. не може да си каже името се сочи с пръст и подскача от радост.
Аз не съм го учила умишлено, просто едно по-голямо дете ни подари негова стара книжка с буквички и Филип ми ги сочеше, а аз му казвах коя на кого е и неусетно се оказа че ги е запомнил. Не мисля, че е лошо да се учи детето от по-рано, стига то да проявява интерес, а не да  е на сила.

# 16
  • София
  • Мнения: 378
Патрик на две години и половина вече знаеше буквите, тоест да ги свързва с името на предмет-напр. Я-ябълка и така.Сега пише печатно на фамилията буквите на имената-около 10 букви.Цифрите знае до 10 .Всъщност започнах да го занимавам когато беше на около 1,5-1.7 година и започнахме с едно мое старо букварче ,от където му четях стихове.Но смятам ,че за всяко дете възрастта за възприемане на тези неща , са различни.

# 17
Докато бях бременна с първото си дете, прочетох за един (тогава все още съветски) педагог, който въвел т. нар. изпреварващо обучение. В резултат и трите ми деца на 4г четяха и пишеха.
С две думи, в стаята, където децата играят - за мен почти през цялото време това беше единствената стая, непрекъснато слагах картони, с картинки - например пиленце, под което пише ПИЛЕ, котенце, под което пише КОТЕ, две патенца, към които плува трето и под тях 2+1=3. Когато картоните се зацапат, сменях с нови. В началото ги разглеждахме и се учехме как казва котето, как казва пилето. След 2г възраст вече ги правехме заедно. Позволявах им да драскат по тях, да оцветяват картинките. Така без дори да се усетят, тръгваха на училище четящи, пишещи и смятащи. И повярвайте, въобще не им беше скучно.
Най-пресни са ми спомените естествено от най-малкото дете - дъщеря ми. Та на около три годинки, тя вече познаваше повечето букви и с успех четеше табели от сорта на месо, риба, и прочие. И изведнаж прочете дума, в която имаше буквата Я. Не бях и я показвала, но реших, че може да я е научила от батковците и попитах - коя е тази буква - Я. От къде знаеш? За моя изненада тя отговори от телевизора - КАКАФОНИЯ. (имаше такова предаване) Много ми беше забавно. Явно детето вече се ориентираше и без таблата... Пак на нея поръчвам горе долу по същото време - донеси от хладилника 6 яйца. Тя носи две и казва - трябва да се върна още два пъти. Явно това с картинките по стената дава резултат. Пробвайте! Wink

# 18
  • Мнения: 3 146
Теди много обича да играе с букви. На 1. 9 месеца знаеше цялата азбука ( латиницата) . Купила съм и едни играчки, които ги произнасят като натиснеш клавиша и падаше голяма игра. Всъщност така ги научи  - аз не съм се месила особено. За 2 рожд. ден й подариха цифри  - тях също вече ги знае - само се чуди нулата дали е "О" Grinning.  Скоро се светна да казва, че някои неща са по 2 - имаме 2 приятелки, които се казват "Ива" и последния път гордо им вика " две Ива".

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 397
Моята дъщеря на 2,9г. знае азбуката на бългаски и на английски( с много малка помощ).Тъй като първо научи българската азбука ,аз си мислех че за  английската ще се бърка, но не.  За това сама прояви интерс и искаше да и казвам а тя повтаряше. След няколко дни започна сама да я казва. И с цифрите нещата са горе долу така-  брои до 10 на български и английски и разпознава цифрите до 7. Wink

# 20
  • Мнения: 1 232
яДА ВИ ПИТАМ ЗА БУКВЕНКАТА,НА КАКВА ВЪЗРАСТ Я ПОКАЗАХТЕ НА ДЕЦАТА И ДО КАКВА СТЕПЕН МОГАТ ДА Я ИГРАЯТ.Вики се справя с познаването на буквите,там където се сглобяват като пъзели също върви добре,но мисля е твърде малка за "С лупа буквичка сложи и на място я сложи"

Общи условия

Активация на акаунт