Може ли да бъде изключено дете от детска градина?

  • 12 374
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 465
Да си пратя каката (7-ми клас) да прибира дребното тогава.

Моя позната прави така.
Дъщеря й е 7-ми клас към днешна дата. Взема брат си от градина, който е на 4 години, от миналата година. Майката няма друг начин, защото няма как да стигне от работата си до градината до 19.00 часа.


Имам познати в такава ситуация и наемат жена да прибира детето. Нито от ДГ имат право да предадат малкото на голямото дете, нито майката има право да оставя две деца без надзор. Но никой не сигнализира за подобни случаи, няма санкции за никого и явно се практикуват успешно от някои родители.

# 16
  • Мнения: 15 379
Ели, да така е.
От детската градина искаха някаква нотариално заверена декларация, защото каката е малолетна, а взема брат си.
Сега се сещам, че дете от групата на синът ми често бива взето от сестра си, която е на 13. Вярно е, че живеят на 200 метра от градината, но не съм чула и видяла някой от персонала на градината да направи проблем. Има още едно дете, което отново често бива вземано от 14-годишният си брат.
Явно е честа и необезпокоявана практика.

# 17
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
И аз навремето когато бях в основното училище се натисках да вземам братовчедите си от детската градина. И ми позволяваха понякога, особено лятото. А от градината никога не са създавали проблем да не ми ги дадат, но ме познаваха.

# 18
  • Мнения: 13 284
Е как ще сигнализират че са дали детето на каката, нали ако не се появи до края на работното време майката , учителката ще остане извънработно време и не се знае знае ли са.
Може би нещата са оставени просто на самотек, има варианти може би да се работи с детето допълнително, ако трябва и психолог да се включи, нещо да направи институцята да се помогне на това дете, видно е че от родителите съдействие не може да се очаква, но това дете може би вече е отписано в графата аутсайдери, да не е около нас, а някъде другаде където да създава проблем.

# 19
  • Мнения: 43
Аз пък бих имала по-голямо доверие на 14 годишната си дъщеря/ син отколкото на непозната детегледачка или на някоя 80 г баба. Все пак на 14 г. не е чак толкова малка, щом може да се движи сама из града, вече им се гласува голямо доверие, какво и пречи да притича на 200 м и да вземе дете от детската градина. Да не говорим, че на 14 повечето изглеждат на 18 - 20 г. Даже познавам 12 годишни каки, които прибират братя и сестри от детската градина и не виждам нищо лошо в това.

# 20
  • Мнения: 4 465
Аз пък бих имала по-голямо доверие на 14 годишната си дъщеря/ син отколкото на непозната детегледачка или на някоя 80 г баба. Все пак на 14 г. не е чак толкова малка, щом може да се движи сама из града, вече им се гласува голямо доверие, какво и пречи да притича на 200 м и да вземе дете от детската градина. Да не говорим, че на 14 повечето изглеждат на 18 - 20 г. Даже познавам 12 годишни каки, които прибират братя и сестри от детската градина и не виждам нищо лошо в това.

Няма лошо ако родителите са навити, но не би следвало от ДГ също да се навият на подобна схема. То и ромите не считат за ненормално да "женят" 13-14 годишни момичета, но това не означава че това би следвало да се случва. Това че за тях си е ОК и че въпросните момичета - също, не означава че е редно и законно.

Между другото - всеки родител, който комуникира адекватно с детето си, ще е съвсем наясно че физиката и психиката са две различни неща. Особено важи за 13-14 годишна възраст. Имам отговорно 13 годишно дете, но не бих му възложила задачата да отговаря за по-малката си сестра.

# 21
  • Мнения: 21 451
    Така или иначе е незаконно, така че ако директорката желае, би могла да вземе мерки по този параграф, а не да дават вечер детето на който дойде, и после да свиват рамене - ама ние нищо не можем да направим.

   

# 22
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
...
Между другото - всеки родител, който комуникира адекватно с детето си, ще е съвсем наясно че физиката и психиката са две различни неща. Особено важи за 13-14 годишна възраст. Имам отговорно 13 годишно дете, но не бих му възложила задачата да отговаря за по-малката си сестра.

ЕлиHug Разсъждавам по същия начин за моята 7-мокласничка Simple Smile Много е отговорна, но си е дечко Simple Smile Отговаря за сестра си, за да отида за 5 мин. до магазина например, като по-често ходи тя  Joy Да си играе с нея в стаята докато готвя в кухнята на включен бебефон Simple Smile, но ... виждам я, че си е дете и тя и не смятам, че трябва да й прехвърлям много отговорности. Е, все пак мога да кажа, че страшно много ми помага и не знам как бих се справила без нея Simple Smile
Иначе, по темата, нужно е да се задействат доста институции и хора ,за да се помогне на семейството и на конкретното дете ... Знаем, обаче че задействането е само на хартия като описване на доклади за ситуацията ... А трябва да бъде физическа подкрепата и помощта ..., но при нас това не се случва ...

# 23
  • ГО
  • Мнения: 3 955
Темата е стара, но и мен ме вълнува този проблем.

Не знам към кого да се обърна.

В групата на детето ми, на детската градина, има дете, което не е добре, но родителите отказват категорично да го заведат на лекар, да мине през ТЕЛК и т.н. Детето не се развива с връстниците си, не говори, не разбира. На 6г. е. Проблемът е, че това дете постоянно скубе, хапе, удря другите деца и им пречи да си изпълняват заниманията. Когато то заспи, будят другите деца, за да може на спокойствие да учат и пишат.
Пред държавата и пред директорката, то е здраво, защото няма медицински документ, че не е. Родителите категорично отказват да го заведат на лекар и всички са с вързани ръце. За да има ресурсен учител, трябва да има медицинско становище, че му е необходим, а както казах, то по документи е здраво.
Да, ама ми писна детето ми да се прибира насинено от ухапванията му, онзи ден й е откъснал кичур от косата.

Утре имаме родителска среща, ще повдигна отново въпроса. На всяка родителска го говорим това, ама развитие няма.

# 24
  • Мнения: 11
kama4e  и аз като теб - темата е стара, но проблемът е много актуален при мен.
В групата имаме момче, което е агресивно и често наранява и унижава др. деца, не спи  и пречи на останалите деца да спят, като вдига шум или целенасочено ги събужда.
Оказа се, че това се знае още от първата година (сега сме трета група вече). Миналата година подочухме от учителките, но не сме получавали оплаквания от децата (и двете ми деца са в групата). От началото на тази година обаче зачестиха случаите на оплакване от страна на дъщеря ми. Първо се прибра с голяма синина на крака и каза, че въпросното дете я е ритнало много силно. Не се задълбочих много, все пак са деца играят, карат се  и т.н. Не след дълго се прибра с охлузвания по гърба - бутнал я и тя паднала върху столчетата. Една вечер докато чакахме децата да се облекат , една от лелките се спря при нас и ни разказа за случай, в който въпросното момче се засилило и ударило шамар на дъщеря ми докато тя си искала вода от същата леличка в др. край на стаята. Разказа ни и за доста други случаи, които не са стигали до нас. Това ни шокира ужасно, тъй като със съпруга ми търсим обратна връзка относно поведението на децата още от първия ден. Разбрахме, че въпросното момче системно тероризира и другото ни дете (момченце, с което имаме проблем с говора, поради което провеждаме терапии, лечение, посещаваме психолог и логопед и още .....).
Лятото говорихме с директорката, след което е имало извънредна родителска среща с родителите на детето. Директорката  е препоръчала детето да посещава психолог, но майката е отказала категорично. Според нея детето й се държало така, защото го били дразнели, а като не искало да спи нямали право да го карат на сила!
В петък след като прибрах децата дъщеря ми се оплака, че докато чакали да им сервират обяд, момчето се изплюло в лицето й.

Решили сме да пишем жалба до директорката и сега като прочетох темата малко се отчаях. 
Извинете ме за дългия пост, но съм афектирана и много разтревожена.
Дано някой се включи с актуална информация

# 25
  • ГО
  • Мнения: 3 955
За съжаление, нищо не можем да направим. Говорихме много с директорката, говорих и с близка, която е в РИО и тя също ми каза, че нищо не можем да направим. Не можем да го изключим.
Проблемът е, че службите (обобщено) не си върша съвестно работата и всички инспектори, които са ходили на място в градината, социалните и т.н. казват, че той е добре и до там.

# 26
  • София
  • Мнения: 1 423
Не ви ли е срам да имате претенции към дете,което не говори на 6г. и да се чудите как да го отстраните от идеалния свят на идеалните ви деца. Поставете се за минута на мястото на родители с такова дете. Длъжни ли са да ви се отчитат кой има телк. Ти представяш ли си живота,в който детето ти не говори. Да го затворят в клетка освен. Как въобще ви хрумва,че ви е работа да имате претенции кой ще ходи на детска градина. Ако не ви харесва,местите се. Става дума за деца с проблем,ако става дума за лигави побойници,те да се стягат от родители и учители.

# 27
  • ГО
  • Мнения: 3 955
Ама разбира се, че ме е срам. Нали не твоето дете се прибира нахапано, оскубано, със синини.... Разбира се, 20 и кусур деца ще ги преместим, за да може то да посещава ДГ необезпокоявано. Нищо, че има специализирани детски заведения в града ни, точно за деца, като него. Ние ще си местим децата, ще разделяме колектива им, приятелствата им, заради него - ми що не. Щото на майката й бащата главите им са заровени в пясъка, не им се занимава с него, нямат доблестта да заведат детето си на лекар, дори.
Нямам против децата, като него. Имам проблем с агресивността. Това е.
Ако твоето дете е агресивно, независимо дали е здраво или болно - ще накараш целия клас/група да се премести, но ти няма да направиш нищо, така ли?

# 28
  • София
  • Мнения: 1 423
Не са длъжни да ти се отчитат дали го водят на лекар, може никой да не може да му помогне. Какво послание даваш на детето си,че различните ги махат в оная специалната градина. И че детето ти е по важен човек, от дете с проблем. Има закон и той пази децата от безсърдечни ,претенциозни майчици като теб. Трябва да те е срам от мисълта, че имаш против дете нещо. Научете си претенциозните хлапета да приемат различните. Ядат бой,защото детето усеща,че не е прието. Обяснете им,че то има проблем,трябва да му си играят заедно. Това,че децата трябвало да се съобразяват с той да заспи,за да учат ,са учителска простотия.

# 29
  • ГО
  • Мнения: 3 955
Ти добре ли си?
 ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт