обяснение за сексуалност на 4г

  • 2 339
  • 22
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Португалия
  • Мнения: 4 197
още в началото да подчертая,че съм афектирана все още,може би някои моменти не съм ги обмислила добре  Peace
днес,при качването в колата,едната ми дъщеря/почти на 4г./ ми казва,че момчета в градината са я карали да си отваря краката и да си показва гениталиите/момчетата са на 5г и 6г/
аз бях в шок,и все още съм,защото не съм наясно как да постъпя,ама никак!
не искам обяснения,че е нормално,че се изучават като принадлежност към пола...това го знам,не търся нито вина,нито виновни!
търся начин,средство ...почерпени от опита Ви думи,книжки,материали,с които показахте на децата си кое е правилно и кое не,кое е приемливо,и доколко ...
не искам да им създавам срам от това,което са,или от естественото им сексуално съзряване/ много рано ми е да мисля за него,май съм много неподготвена  Embarassed/ ,но искам да поставя ясно правила и норми ...дали е възможно изобщо в тази възраст?!?

# 1
  • Мнения: 4 555
Най-напред трябва да се успокоиш и да се опиташ да не драматизираш, защото така пренасяш тези емоции и върху детето.
Случилото се е наистина нормално. Голотата не е равносилна на сексуалност. Сексуалността, съзряването и т.н. неща са само в твоята глава. Хората не се раждат с дрехи, а децата нямат представа с какво са различни от другия пол и искат да разберат.
Тук проблемът е единствено в драматизирането.

Не съм показвала книжки, филми и т.н. на детето си, за да разбере какво е нормално и какво не. Не мисля, че е нужно. Виждала е братовчед си гол, откакто беше бебе и понеже никой не го е драматизирал или крил, не го е приела като нещо срамно или повод за бурни емоции. Обяснявам, че възпитано е хората да ходят с дрехи, казвам нещо като "Виждаш ли някой да се разхожда гол по улиците?".
Онзи ден беше на гости на свое приятелче, което по едно време отиде до тоалетна и забрави да си обуе панталона и гащите. Разхождаше се така, а тя му каза (точно в стила на обясненията, които аз й давам, направо се изумих):
- Виж аз какво имам на дупето - дънки. А ти нищо нямаш. Да виждаш някой да ходи гол? Я иди да се облечеш.
Не се впечатли изобщо, не се засрами, не отиде да го разглежда и да се навира в него. Според мен ако не се драматизират нещата и не се насажда у детето впечатлението, че става кой знае какво, то ще възприеме всичко по най-нормалния начин.

В конкретната ситуация бих попитала детето си как се е почувствало и бих му обяснила, че не е възпитано да се разхожда и показва гола, точно заради това са измислени дрехите.

# 2
  • Португалия
  • Мнения: 4 197
Благодаря за отговора,Елора  Simple Smile
само да вметна,че моите деца дрехи не харесваха в периода 18-24 м горе-долу/мисля,че е нормално в този етап от развитието/и ходеха почти изцяло голи,удома.Оттогава насам,при случаи да поискат по-малко или никакви дрехи,водим съответните разговори всеки път/за това как е прието и т.н./
като ги взема от градината,ще разпитам още
знам,че не трябва да драматизирам,но за мен важното  е ,дали може да се обясни на тази възраст ,че е посегателство над личното пространство да те карат да си събуваш гащите
или изобщо да не засягам темата newsm78

# 3
  • София
  • Мнения: 7 209
Аз лично много отдавна съм обяснила на дъщеря ми какво е дупе и какво са срамни устнички.
Както и това, че те са си само нейни и никой не може да ги пипа, освен мама когато ги мие или някой, когато ходи до тоалетната (тати, баба, дядо, лелката и госпожите в ДГ).
Освен това съм обяснила, че можем да се разхождаме без дрехи у дома или на плаж.
Изобщо много ми е важно детето да придобие усещане за точно това свое лично пространство.
Може да е много нормално децата да се изучават, обаче категорично съм против това да става по гореописания начин и поне се старая да науча моето да не става част от подобни мероприятия.

# 4
  • София
  • Мнения: 20 180
Благодаря за отговора,Елора  Simple Smile
само да вметна,че моите деца дрехи не харесваха в периода 18-24 м горе-долу/мисля,че е нормално в този етап от развитието/и ходеха почти изцяло голи,удома.Оттогава насам,при случаи да поискат по-малко или никакви дрехи,водим съответните разговори всеки път/за това как е прието и т.н./
като ги взема от градината,ще разпитам още
знам,че не трябва да драматизирам,но за мен важното  е ,дали може да се обясни на тази възраст ,че е посегателство над личното пространство да те карат да си събуваш гащите
или изобщо да не засягам темата newsm78

Според мен по-добре не засягай темата за посегателството, още са много малки, едва ли ще те разберат. Поднеси им информацията, съобразена с възрастта им - по начина, по който си им обяснила защо не е прието хората да ходят голи.
Можеш да им кажеш, че няма лошо в това хората да се интересуват от различията в телата си, но просто това не е приемлив начин - има книги, картинки и т.н. Посъветвай я да не се показва повече, а ако има някакви въпроси, да се обръща към теб. В никакъв случай не я карай да се чувства неудобно от това, което е направила, или пък виновна. Но ти това си го знаеш.
Аз съм обяснила, че човешкото тяло е страшно красиво и всеки трябва да обича и се грижи за тялото си, че голотата не е нещо, от което да се срамува, но просто не е прието човек да се показва гол. И колкото по-голям става, толкова по-неприемливо е това за хората.

Последна редакция: чт, 29 сеп 2011, 17:57 от Reiny

# 5
  • Мнения: 3 211
Не са толкова малки, просто им обясни, че момчетата/мъжете нямат право да ги гледат.
Моята дъщеря на тази възраст започна вече да се срамува от баща си.
Обърни също внимание и на госпожите в градината да ги наблюдават повече, явно това е станало, когато са се приготвяли за сън.
Не е толкова страшно, но сега е момента да им обясниш за различните полове и приетите норми.

# 6
  • Мнения: 1 769
Ходих преди 3 години на едно обучение за доброволци в една фондация "Семейства в риск". Сигурна съм, че имаше изработени книжки за малки деца точно по повод докосването  и интереса от чужди хора, кое е правилно и как да се държат и да поставят дистанция. За съжаление почти нищо не с спомням, защото работя с друга възрастова група и децата ми са големи./ е това не оправдава късата ми памет/
Наскоро имаше тема за детската сексуалност тук във форума и бяха споделени чудесни книжки. Потърси я.
Намерих темата. http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=594975.0
Виж това http://www.kragozor.com/?viewID=1&bd_id=224

Последна редакция: чт, 29 сеп 2011, 20:38 от Morphea

# 7
  • Мнения: 3 138
В конкретната ситуация бих попитала детето си как се е почувствало и бих му обяснила, че не е възпитано да се разхожда и показва гола, точно заради това са измислени дрехите.

Точно! Също бих говорила с учителките в градината  за случката и да наблюдават точно тези момчета, да не позволяват да се повтори. А те къде са бляли?

# 8
  • Мнения: 3 419
Оф,това е ужасно и е един от страховете ми Confused Вчера тъкмо гледх на площадката едно момченце как легна върху дъщеря ми. Наясно съм,че не знаят какво правят и все пак това ме тревожи,ще следя темата.

# 9
  • последна надежда
  • Мнения: 243
Препоръчвам това клипче, направено е от фондация ПУЛС



Много ми допадат и тези книжки http://www.helikon.bg/books/268/126280_kakvo-stava-s-men%3F-knig … iako-momiche.html и http://www.book.store.bg/p15636/kakvo-stava-s-men-kniga-za-vsiako-momche.html

Последна редакция: чт, 29 сеп 2011, 23:17 от iveeeta

# 10
  • Португалия
  • Мнения: 4 197
много благодаря на всички за отговорите   bouquet първата ми мисъл беше да говоря с учителката,но се отказах ,защото после разбрах,че е станало в общите помещения,когато са с аниматорите/учителките са до 15ч/,а там е малка анархия-уж всеки аниматор си има зачислени деца,но са всички на едно в двора,в залата за хранене-тичат,играят....,ако искат участват в заниманията с аниматорите,ако не искат-занимават се самостоятелно
после поразмислих и все пак ще говоря с учителката,но какво да искам  newsm78 не мога да настоявам за нищо,защото тя със сигурност не е присъствала/а и е невъзможно да стане в нейно присъствие,в стаята за учене/,/тук не спят в градината/
единствено мога да поискам съдействие за евентуален открит урок  по въпроса -това ми е сега в главата,не знам дали ще е възможно да се осъществи,т.е дали ще ми се навие на акъла  Thinking

# 11
  • Мнения: 293
Не драматизирай  Peace

Обясни на детето си да не позволява повече така, но това с най-прости думички. Рано е още за сериозни обяснения за сексуалност. Но в никакъв случай не създавай срам.

# 12
  • Мнения: 21 586
   Имахме сходен проблем, даже май и тема пусках, но не беше много сполучлива. Доколкото си спомням в нашия случай момиченца и момченца си бяха разглеждали детайлно гениталиите. Не става въпрос за елементарен интерес към разликите в мъжкото и женско тяло - едва ли има дете в детската градина на четири, дето да не ги е вече отразило, а вероятно зараждащ се сексуален интерес - за какво точно служи това, аджеба, между мъж и жена.
  Учителките в детската градина, се оказа, го смятат за съвсем нормално. Достатъчно било да и се обясни просто - а и те го правят също - че никой няма право да пипа друг там, нито пък е прилично и общоприето да се показваш. Задоволихме се с това. Засега няма продължение...

    Обаче към първи клас вече си говорят за цомби, п.чки, други подобни работи, та не знам.

# 13
  • Португалия
  • Мнения: 4 197
о,той драматизма не ми е чужд  Laughing ,но съм се успокоила вече  Mr. Green
днес си насрочих среща с учителката за вторник-да видим дали ще ми се върже да направим открит урок  newsm78

дано е подействал подробният разговор-инструкция снощи  Praynig

# 14
  • Мнения: 4 555
А откритият урок на каква тема ще бъде? Сексуално-ограмотителна или инструкции да не се показват голи пред други хора?

# 15
  • загубено
  • Мнения: 6 549
Как нормално бе хора??
Детето няма 4 години.Аз не виждам нищо нормално в това.
Пък учителка да ми каже че е нормално,айде моля.
При директора отивам,ако и за него/нея е нормално по нагоре стигам.
Това е дете на няма и 4 години.
Учителката вместо да блее,или аниматор (там които наглежда децата) да си върши по-съвестно
работата.

Едно дете на 4 може да не разбере кога го манипулират.
Учителите са тези на които им се плаща за това.

Съжалявам че на авторката и се налага да мине през тези притеснения.

# 16
  • Мнения: 21 586
  Там е работата, че директорката няма какво повече да направи, освен да каже на учителката да ги следи по-стриктно какво вършат - по същия начин както би трябвало да внимава да не си бръкнат в окото, нали така?
   И за какви манипулации може да говорим - става въпрос за малки деца, сега нали няма да изкарваме момченцата сексманиаци...
  Въпросът е, че всяко детенце трябва да бъде научено, че половите му органи не се показват и не са позволени за пипане. Щото ако не е научено, то няма как да го знае - за него те не са по-различни от другите неща по тялото му.
   Поне аз на моята дъщеря така и обясних, колко ме разбра, не знам.

# 17
  • Мнения: 3 211
  Въпросът е, че всяко детенце трябва да бъде научено, че половите му органи не се показват и не са позволени за пипане. Щото ако не е научено, то няма как да го знае - за него те не са по-различни от другите неща по тялото му.
 
Точно.
Разбират, те, разбират.

Интересно ми е след разговора с учителката в Португалия да кажеш какво мислят по въпроса. То, ясно че аниматорките не могат да следят всички какво правят, ама как пак няма да видят нещо такова, то не е било за 1-2 мин. Rolling Eyes

# 18
  • Португалия
  • Мнения: 4 197
ще разкажа  Peace
само да спомена,че в яда си,първо си помислих да не ги пускам с рокли и поли на детска  Crazy тъпа идея  ooooh!,после размислих разбира се-защо да фрустрирам децата,заради обстоятелствата Rolling Eyes

# 19
  • Мнения: 293
Как нормално бе хора??
Детето няма 4 години.Аз не виждам нищо нормално в това.
Пък учителка да ми каже че е нормално,айде моля.
При директора отивам,ако и за него/нея е нормално по нагоре стигам.
Това е дете на няма и 4 години.
Учителката вместо да блее,или аниматор (там които наглежда децата) да си върши по-съвестно
работата.

Едно дете на 4 може да не разбере кога го манипулират.
Учителите са тези на които им се плаща за това.

Съжалявам че на авторката и се налага да мине през тези притеснения.

Им се плаща?  Ти, ако гледаш на учителките като на хора, на които им се плаща  ... много си далеч от нещата. Разбира се, че е нормално. Децата не са обременени със сексуалност  Peace

# 20
  • Мнения: 21 586
ще разкажа  Peace
само да спомена,че в яда си,първо си помислих да не ги пускам с рокли и поли на детска  Crazy тъпа идея  ooooh!,после размислих разбира се-защо да фрустрирам децата,заради обстоятелствата Rolling Eyes

  Помните ли, че едно време момчетата ни вдигаха поличките в малките класове?

# 21
  • Португалия
  • Мнения: 4 197
ще разкажа  Peace
само да спомена,че в яда си,първо си помислих да не ги пускам с рокли и поли на детска  Crazy тъпа идея  ooooh!,после размислих разбира се-защо да фрустрирам децата,заради обстоятелствата Rolling Eyes

  Помните ли, че едно време момчетата ни вдигаха поличките в малките класове?
помня и други работи  Embarassed ,но явно не съм дорасла като човек...и като майка,за да приема ставащото  Tired

# 22
  • загубено
  • Мнения: 6 549
Na моят син съм му обяснила(надявам се да е разбрал),повторила н-брой пъти
че гащите и блузата ги съблича единствено и само пред мама и татко.
Ако иде на лекар това става с един от нас.
Така,че само пред нас.
И повтарям,повтарям докато видя че е запомнил.
След време пак.

Сексуалността му я обясних на около 6.Тогава прояви интерес.


Им се плаща?  Ти, ако гледаш на учителките като на хора, на които им се плаща  ... много си далеч от нещата. Разбира се, че е нормално. Децата не са обременени със сексуалност  Peace

Плаща им се да.Аз не познавам учител които да работи без пари от любов
към професията.На учителите има се плаща съсщо така както на лекари,
продавачи и т.н.Така,че ако не им се работи,ако са разсеяни си има санкций за което.
Аз съм лекар,ако утре реша да поблея докато правя байпас ,какви ли ще са последствията?

От "нещата ще бъда далече",ако си затварям очите пред точно такива неща.
Премълчаването няма да реши проблемът.

Интересно ми е в частна или държавна дет. градина е детето?

помня и други работи  Embarassed ,но явно не съм дорасла като човек...и като майка,за да приема ставащото  Tired
И аз не бих го приела.
За толкова малко дете.

Общи условия

Активация на акаунт