ДОМАШНИ МЕЗЕТА :Суджуци,пъстърми и сланини

  • 173 621
  • 674
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 945
Редовно хвърлям по едно око в Готварския, но и аз съм пропуснала тази хубава тема Mr. Green
Пъстърма правя често, но за суджуците трябва повече оборудване. Рецептата беше на някоя от майсторките от Готварския, но съм забравила на кого Embarassed Ще я напиша след някой и друг ден, който си я познае да свирка Grinning

# 16
  • Мнения: 45
…..но за суджуците трябва повече оборудване…..
Мнението ми е че оборудването се е изплатило най-късно на края на първата зима, при 4 или 5 серии суджуци / от по 5 кг мИсо/, чрез разликата в цената от магазина
 
…Рецептата беше на някоя от …
Тук ще помоля да се споделя личен опит или да се задават питанки.

# 17
  • Мнения: 945
Еее, сега пък личен опит Crazy, накара ме да ровя в темата където бях писала рецептата Crossing Arms Копирам я от там, че ме мързи да я пиша Grinning

Аз редовно си правя пастърма, винаги имам в хладилника по едно парче Mr. Green
Правя я по следната рецепта:
- купувам една рибица(май така се казваше това дългото, чисто месо), слагам я в една кутия отвсякъде затрупана с морска сол - отдолу, отстрани, да няма въздух. Стои така 15 дни. Аз я държа в хладилника.
- вадя от солта, измивам хубаво с течаща вода и я връщам обратно в кутията, която е пълна с вода. Стои така един ден да се поизкисне малко от солта. Сменям веднъж водата.
- в една купичка си забърквам чубрица, червен пипер, малко чесън на прах, малко кимион, или каквото предпочитате, но без сол. Всичко това обърквам с малко червено вино, да стане на кашичка, че по лесно се маже на месото, иначе подправките падат.
- слагам в една-две книжни кесии, завивам добре и обратно в хладилника, но без найлонова кесия, за да може да изсъхне докато стои в хладилника. Държа така 10 дни.
- и вече е готово за хапване, става страхотно Peace Ако е по-голямо парчето, след последните десет дена(когато вече е изсъхнало) е добре да го сложите в найлонова кесия да не съхне повече, че ще стане много кораво и няма да се яде.

Процесът е много лесен, не изисква кой знае какъв труд, то само си става, а резултата е отличен!
Същото правя и с по- шарено месо, да има и сланинка, пак става много вкусно.

# 18
  • Мнения: 45
- купувам една рибица(май така се казваше това дългото, чисто месо), слагам я в една кутия отвсякъде затрупана с морска сол - отдолу, отстрани, да няма въздух. Стои така 15 дни. Аз я държа в хладилника.
- вадя от солта, измивам хубаво с течаща вода и я връщам обратно в кутията, която е пълна с вода. Стои така един ден да се поизкисне малко от солта. Сменям веднъж водата.
Ще Ви предложа следващия път да си направите следния експеримент: от рибицата ще отделите едно парче. Ще го поставите върху и засипете с морска сол и така го държите само 24 часа. И после продължавате по вашата технология.Ако не Ви хареса-то за това парчето е малко-изхвърляте го.
По-горе посочих къде бях писал за моето „лесно мезе”
Държа го само 24 часа в разтвор от сол+захар+ракия/спирт + вода и го „мятам” да се суши
Снимката е от началото но тази година

# 19
  • Мнения: 2 018
Бяло не съм правил.Мисля тази година да експериментирам

Майсторлъка си проличавал в бялото!   Simple Smile
Някоя вечер може и аз да споделя нашия опит с правенето на червено вино.

С интерес ще следя темата ти!  Peace

# 20
  • France
  • Мнения: 726
И аз така правя пастърмата, но държа в морска сол 20 дена, като веднъж сменям солта, защото месото е пуснало соковете си. Става от телешко и пилешки гърди, но птичето месо се държи около седмица. Мисля да експериментирам с филе оттолстолоб  или амур, но се чудя с какви подправки да го овалям.

# 21
  • Мнения: 5 001
Валенторчо мерси за инфото.......За сега без успех съм търсила фуниевидната приставака точно по такива магазнини дето продават ръчните машинки за месо....Абе ще се похваля щом успея да намеря...

Мисля да експериментирам с филе оттолстолоб  или амур, но се чудя с какви подправки да го овалям.
Бих предложила да го кайзероваш с чимен,черен и червен пипер(по желание може и малко сух чесън да се прибави)....

# 22
  • София
  • Мнения: 256
Първата пъстърмичка за този сезон вече е заредена да съхне в хладилника  Grinning. Даже тези дни смятам да я тествам   Wine Glass

# 23
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
valentor
дай сега малко пояснения отностно "лесно мезе"...аз например съм съвсем начинаеща за мезелъци и се нуждая от повече обяснения  Tired
първият ми въпрос е какво е месото което си използвал за снимката,технологията бутилка в бутилка да ми  яобясниш по подробно...всъщност като за начало нека почнем от избора на месо...аз най много уважавам трапезица...та,тя...от какво месо се прави?
сигурно звуча доста комично,но се надявам да ме изтърпите ...  bouquet

# 24
  • Мнения: 45
първият ми въпрос е какво е месото което си използвал за снимката,
Свинско, някакви филенца бяха, към 30-40 сантиметра дълги и около 3-4 сантиметра в най дебелата част.
Но и със свинско филе/рибица съм го правил и пак става

технологията бутилка в бутилка да ми  яобясниш по подробно...
една бутилка пластмасова от 1,5 литра се срязва в горната част, където започва стеснението към отворът и
в тази срязана бутилка  слагаш месцето
заливаш с захарно-солено-ракиен/спиртен разтвор
една бутилка пластмасова от 0,5 = половин литър пълна със 100 грама вода слагаш върху месото в голямата бутилка

# 25
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
valentor  Благодаря  bouquet
от бон филето според мен и за моите вкусове ще стане доста сухо /филе Елена/..не го тача...
от шарено месо ще стане ,нали? Питам в смисъл сланинката по месенцето да не граняса нещо...това ме притеснява..така...ще пробвам с малко парче шарено месо и по метода бутилка в бутилка...да видим Wink

# 26
  • Мнения: 2 774
Аз да питам преди да съм купила месото  Mr. Green
Терасата ми е остъклена, да се хващам ли да правя мезета разни или не, ще успеят ли да ми изсъхнат месищата  Thinking

# 27
  • София
  • Мнения: 256
Аз ги суша в хладилника (правим само пъстърма ). Ще станат, няма къде да ходят.  Grinning

# 28
  • Мнения: 5 001
Аз да питам преди да съм купила месото  Mr. Green
Терасата ми е остъклена, да се хващам ли да правя мезета разни или не, ще успеят ли да ми изсъхнат месищата  Thinking
И моята тераса е остъклена и всичко суша там....Но още е топло...Изчаквам малко да се застуди(щото в хладилника ми няма място за такива нещица....

[bв смисъл сланинката по месенцето да не граняса нещо...това ме притеснява..така...ще пробвам с малко парче шарено месо и по метода бутилка в бутилка...да видим Wink[/color][/color][/b]
На мен винаги ми гранясва...Така,че правя или от бон филе или контра филе.....

# 29
  • Мнения: 45
….ще стане доста сухо /филе Елена/..не го тача...
Чакай малко .
Ти бай си Валентор чак за толкова твърдояд ли го мислиш, че да яде сухи мезета ,дето зъбките му може да претърпят поражение, а ?
Къде е казано до каква сухота се суши , а и някой попита ли ?
Сушиш докато отвън усещаш твърдост , а вътре е еластично
Днес ако го сложа вероятно до неделя /09.10/ да е изсъхнало много, а преди това ще съм го изял-нали съм вълк .
Но и Мастерче Ви подсеща : раничко е още. Предполагам че след 10 -12 дена ще започнат практическите занятия от „суджушкия университет”

Общи условия

Активация на акаунт