Има нещо гнило в ... 65 ОДЗ Слатина,София

  • 6 829
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 11 626
Няма ли как да  занесеш една бележка от лекар, че детето има алергия към хлор и поне във вашата група да мият с други препарати.
А за отписването няма как да стане, ако не е по твое желание..., защото според наредбата за Администриране на местните данъци и такси, в четвърта глава  чЛ.84(2) Казва:
НЕ СЕ СМЯТА ЗА АДМИНИСТРАТИВНО НАРУШЕНИЕ НЕПЛАЩАНЕТО В СРОК НА ТАКСИТЕ ПО ТАЗИ НАРЕДБА.

Неплатените такси се събират по точно установен ред. Има си правила за това как става.

Последна редакция: пт, 04 ное 2011, 11:58 от petiaivanov

# 16
  • Мнения: 47 991
Няма ли как да  занесеш една бележка от лекар, че детето има алергия към хлор и поне във вашата група да мият с други препарати.

Може, да, само ако директорката е съгласна обаче

# 17
  • Мнения: 15 379
Е как да не е съгласна?
Хлорът е страхотен алерген. Освен това е много опасен и за здрави хора, които дори и да нямат непоносимост към хлор, търпят всичките вредни поражения върху тялото си при употребата му.
Има чудесни алтернативи на безхлорни препарати, които в никакъв случай няма да натоварят бюджета на детската градина.

# 18
  • Мнения: 172
Аз си плащам таксата и си нося бележки от личния доктор!Не искам да я местя,защото съм доволна от ДГ.Каката е предучилищна сега там,т.е. последна година и ще ми бъде много трудно после да запиша малката!
А за хлора мисля,че една жалба до директорката ще свърши работа Peace

# 19
  • Мнения: 47 991
От опит казвам че понякога става много трудно
Слава богу има чудесни директорки, които са чудесни хора, и подхождат много разбрано, дори някои сами са инициирали и изпълнили замяната на хлорния препарат
В нашата градина стана много трудно, и както казах- тъй като бяхме решили да се местим заради въпросния препарат, та обиколихме и останалите градини в района...от видяното в 65 ОДЗ като цяло не съм оптимист за смяна на каквото и да е, било препарат, било отношение, ,но човек не знае докато не пробва
То това ОДЗ има явно доста проблеми,но нищо не пречи да се пробва да се реши поне този

# 20
  • Мнения: 887
Синът ми посещаваше яслата, а сега и градината. Въобще не мога да кажа нищо хубаво за тази градина и още повече за яслата. Относно препаратите ми е правило впечатление, че мирише много силно на хлор, който не е усетил е имал късмет, няма никакъв контрол и относно воденето на болни деца - оставят ги по цял ден в градината, а вечерта казват на родителите, че детето им цял ден е кашляло #Cussing out, в нашата група сменяват учителките всяка година Shocked. Мога още неща да кажа и то не никак добри, но това мисля, че е достатъчно. За съжаление от тази безотговорност страдат децата, а ние търпим, защото нямаме друг избор (поне някои).

# 21
  • Мнения: 47 991
Е защо търпите, не мога да разбера, според мен единствено защото не ви се занимава
Форумът е пълен с истории за различни проблеми с детски градини, но в 95 % от случаите ако родителят предприеме някакви действия, проблема се решава
Ето, аз съм споделяла неведнъж за препаратите , че и ХЕИ съм викала защото нямаше задоволителен здравен контрол( идват по сигнал, подаден в нета, на изненадваща проверка до 2-3 дни! евала на хората!) и т.н. и т.н.

# 22
  • Мнения: 784
Препаратите, с които се мие в ДГ не са избор или каприз на директорката. Те са конкретни, описани от РИОКОЗ. Най-често се ползва Санифорт. Да, мирише и за съжаление не рядко дрешки на дечицата са с петна. ОБАЧЕ... Ако се спазва пропорцията, която е в указанието, няма миризма. Освен това, процедурата с миенето сутрин и вечер е при отсътвие на децата, проветрява се и това е. Това което казвате с лелката с кофата и децата около нея е недопустимо. Иначе през деня след като са обядвали пак се мие, но не с този препарат. Виж, в тоалетните е допустимо да има повече и там се мие през целия ден. Но препаратите не са въпрос на желание. Има и друго, когато дойдат "каките" от РИОКОЗ те тръгват с едни капкомери из цялата занималня. И ако капката не даде реакция.....лелката се глобява. И за да се застраховат, те праскат по-висока концентрация. А много често при нормален разтвор реакцията се появява след минути. Това е лошото. #Cussing out

# 23
  • Мнения: 47 991
отровка, много те моля да не пишеш никога повече тази глупост и лъжа, силно се надявам да си заблудена по някаква причина и затова да го пишеш, а не с друга цел!
Имам черно на бяло написано писмо от РИОКОЗ София, че детската градина сама си избира типа препарат за дезинфекция и почистване измежду разрешените в България
Да не говорим че това е записано и в НАРЕДБА № 3. от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини-  http://kg.sofia.bg/?page=nrdb_3-07_zdrawe а именно :
"Чл. 27. (1) Разпространението на заразни заболявания в детската градина се предотвратява чрез:
1. минимум двукратно дневно проветряване на помещенията, в отсъствие на децата;
2. изтупване и изнасяне на слънце: ежедневно на спалното бельо; ежеседмично на завивките и килимите; ежемесечно на дюшеците (матраците);
3. термодезинфекция на спалното бельо при всяко изпиране и последващо изглаждане с гореща ютия;
4. ежедневно извършване на дезинфекция на подовете, измиване с вода и сапун на играчките, масите, столовете, леглата, стените и др.;
5. неколкократно ежедневно измиване и дезинфекция на тоалетните; при извършване на дезинфекция на гърнетата на децата от яслените групи се използва специална престилка с отличителен знак, като след обслужване на всяко дете помощник-възпитателите задължително измиват и дезинфекцират ръцете си;
6. създаване на условия за измиване на ръцете преди хранене и след използване на тоалетната;
7. дезинфекция на приборите и съдовете за хранене след всяка употреба в сушилни шкафове;
8. набавяне на индивидуални кърпи за ръце и чаши за вода за всяко дете;
9. ежедневно наблюдение на здравословното състояние на децата.
(2) Дезинфекцията се извършва с препарати с разрешените от Министерството на здравеопазването за пускане на пазара на биоцидни препарати съгласно Наредба № 44 от 2004 г. за условията и реда за пускане на пазара на биоцидни препарати (ДВ, бр. 113 от 2004 г.). "
В посочената наредба се съдържат много типове препарати, не само хлорни (всеки може да я потърси и прочете) и много детски градини от години не работят с хлорни препарати. При проверка от РИОКОЗ сестрата на детската градина декларира с какъв тип препарат почистват и дезинфекцират, и само ако е от хлорен тип използват метода с накапването, в противен случай има други методи за контрол и НИКОЙ НЕ глобява детската градина.
Отделно имам писмо от МЗ , в което отново черно на бяло пише, че при използване на хлорни препарати в детското заведение такива трябва да се ползват винаги в отсъствие на децата и да се изплакват от повърхностите- дори и това да се спазва, е напредък. Защото ако се спазва, миризма няма да има, както си написала, и вредата е по-малка. Но не е нужно изобщо да се рискува с тези препарати повече- никой не задължава никого да го ползва- абсолютно категорично!
Но бях свидетел на изключително манипулиране с цел да се продължи да се ползва Санифорт в нашата градина и съм с много смесени чувства. Иначе от РИОКОЗ също така казват- устно, че са наясно с минусите при хлорните препарати, но както не могат за задължат някого да ги ползва, така нямат право и да предложат друг, който и да е, нито като тип препарат, нито като конкретен продукт. Тоест изцяло от директора и мед. лице в градината зависи какво ще се ползва.
СНБМ също се е занимавал аактивно с проблема и го е представяла на различни нива- но тъй като реално директора има пълно право и възможност да решава с какви препарати да се почиства и дезинфекцира, проблема се решава на място в детската градина.

# 24
  • Мнения: 784
˙·٠•●♥ LOST ♥●•٠·˙ , идеята ми не е, че РИОКОЗ са предложили 2 препарата, а че има определен набор препарати, от които може да се избира. Но ако решат да мият с Медикс /примерно/ и този препарат не отговаря на стандартите, ще си получат глоба. Освен това, далеч съм от мисълта да защитавам това безобразие и........моля те да не се обръщаш към мен с този обиден, назидателен тон. Тук не сме се събрали за това, нали!

# 25
  • Мнения: 47 991
 Разрешени са ВСИЧКИ препарати, включени в наредбата, които са изобщо всички биоцидни препарати, разрешени в България
Съжалявам за тона, ако те е обидил


# 26
  • Мнения: 468
И аз съм със същия проблем. Детето посещава ОДЗ, в което буквално цялото се просмуква на белина, от дрехите до косата. Много е неприятно. В същото време пантофките му са все мръсни отдолу, не знам дали е така в другите градини. За съжаление смяната на препратите зависи много от самата директорка на градината, ако тя няма амбиция да отговори на съвременните изисквания или дори тя да ги предлага, е кауза пердута. Особено ако едно такова лице има солиден гръб и дори след писани жалби  по други поводи си стои и скапва живота на родителите. Tired Лошото е, че системата трудно допуска правото на избор, а трябва да се действа може би на принципа на конкуренцията - добрите градини имат деца, лошите - не. Но това е само мечта.  newsm78

# 27
  • Мнения: 47 991
amal, трудно е, но не невъзможно
Защо не поговориш със сестрата на градината, кажи й че си говорила с ХЕИ/РИОКОЗ и те нямат нищо против смяната на препарата и че другите препарати не са скъпи...

# 28
  • Мнения: 468
Lost, ще се пробвам, да видим. Благодаря за съвета.  Hug Ако ли не стане ще го предложа на родителската, така ще е по-трудно да откажат. Mr. Green

# 29
  • Мнения: 15 379
Амал, ако се стигне до родителска среща, то наблегни много на това, че хлорните препарати са изключително отровни и вредни за децата ни. Освен това са абсолютно противопоказни за деца с алергии.
Подметни, че в много градини вече не се използва хлор.
Дано да сменят препаратите при вас!

Идея си нямам защо изобщо още се ползват белини в ДЗ.

Общи условия

Активация на акаунт