За "киселата история с мляко"

  • 3 451
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 25 620
А, този филм сме го гледали вече - историята с киселото мляко на Тонус.
Кучетата си лаят, КЗК уж глобява, но никой у нас в крайна сметка не може да защити марката и правото си на производител.
За наказани продажни чиновници даже не смея и да мечтая...

# 16
  • Мнения: X
Абе,нито Данон е кисело мляко,нито Белла става за ядене.....та какво значение има кой и с каква марка продава?
Все са боклуци.... 

# 17
  • Мнения: 25 620
Някои не са и затова ги крадат.  Simple Smile

# 18
  • София
  • Мнения: 15 466
   На мен нищо не ми се отваря, трябвало да се регистрирам.

# 19
  • Мнения: 1 404
Преди време четохме статията с мъжа ми. Много харесваме "Боженци" и почти само него купувахме. Но вече не мога да намеря "оригиналното", в магазините около нас има само това, което е произведено от "Герма".

Наистина кофти, за производителите, които искат да предлагат качествен продукт, но се намира един такъв тарикат и всичко отива по дяволите.....

# 20
  • Мнения: 2 161
Добре, де, какво точно са му откраднали? Рецептата? Рецептите са винаги едни и същи. Името? Да го е патентовал. Аз не разбирам, какъв е проблемът. Който не харесва това второто, да си яде от първото. Всеки чете етикетите, нали така?

# 21
  • Мнения: 1 404
Chanel, проблемът е, че когато производителят е поискал дистрибутора да се издължи (доколкото разбрах от статията му е дължал доста пари), онзи вместо това, е решил да си вземе марката и така Simple Smile

"В дъното стоят проблеми с регистрацията на марката и опит на дистрибутора да се възползва от ситуацията. Има и нередовни плащания от негова страна към производителя."

# 22
  • Мнения: 25 620
Ако беше прочела статията, Chanel , нямаше да питаш. Там всичко е обяснено, даже има и подробности в сивото каре под нея - кой на кого не разрешил и кой на кого подписал тихомълком...  Simple Smile

# 23
  • Мнения: 2 161
Не съм чела статията, защото трябва да се регистрирам. За едно мляко!

# 24
  • Мнения: 103
мн. жалко наистина, защото има разлика във вкуса и качеството; и типично по български се случва всичко или да се развали и да изчезне от пазара; в случая друго.
пък днес за едно мляко, утре за друго ..., то затова цялата ни държава и всичко е калпаво

# 25
  • Мнения: 25 620
Хм, на мен не ми иска регистрация.  Thinking
Нищо, ще ти копирам, специално за теб.  Laughing

Едното мляко е на габровската "Елви", която го произвежда от 2005 г., и на капачката му е изписано името на фирмата. Второто е на пазара от около два месеца и се произвежда по поръчка на доскорошния дистрибутор на "Боженци" - софийската "Герма 95". Точно тук е и първата разлика - в ситен шрифт на капачката пише: "Произведено за "Герма 95" ЕООД", без да е посочено от кого...

До тази ситуация се стига след няколкогодишно сътрудничество между "Елви" и "Герма 95", завършило с раздяла. Дистрибуторът поема разпространението за София през 2009 г. Междувременно в годините текат процедури за регистрация на марката "Боженци", за която и производителят, и дистрибуторът са подали заявка (виж другия текст). Преди два месеца обаче "Елви" се отказва да работи с "Герма 95" заради нередовни плащания. В резултат Николай Петков изпраща писма до търговските вериги, в които се продава габровското "Боженци", с предупреждение, че когато спечели правата над марката, ще си търси от тях щетите за пропуснати ползи. Правата си, и то по няколко линии, смята да търси естествено и "Елви"...

Петков твърди, че "няма договор" с производителя на новото "Боженци" - фирма "Чех 99", и че отношенията му се крепят на "мъжка приказка". На въпрос дали съзнателно е търсено сходство във визията между двете млека с цел да се ползват дивиденти от позната марка Петков отговаря: "Не, просто една сутрин се събудих и този надпис ми се появи пред очите" и твърди, че еднаквият външен вид на двете млека е "просто съвпадение"...

Ето какво обясниха експерти от дирекция "Нелоялна конкуренция" в комисията: ако един продукт е наложен на пазара и има доказателства за това, независимо дали притежава регистрирана марка, не може да бъде копиран. "Преценява се сходството между двата продукта. Не е в правомощията на КЗК да се произнася по спорове, свързани с интелектуална собственост. За разлика от Патентното ведомство, което контролира дали някой използва неправомерно вече регистрирана от друг марка, КЗК следи дали има наложен на пазара продукт и дали друг го копира, независимо дали той е регистриран като марка или не", обясниха още от дирекция "Нелоялна конкуренция"...

Другата жалба е за това, че на пазара се предлага два вида кисело мляко с еднакво име и опаковка (кофичка), което води до заблуда и за да направи желания избор, човек трябва да обърне специално внимание на производството. В жалбите се посочва, че двете кисели млека са с различен вкус", каза Бъчваров...

И от сивото каре:

Историята с марката "Боженци" започва още през 2005 г., когато габровският производител подава заявка за регистрацията й. Две години по-късно получава отказ от Патентното ведомство, защото това е име на архитектурно-исторически резерват и за използването му трябва разрешение на "съответния компетентен орган". Фирмата обжалва и започва да чака решението на Софийския градски съд.

Междувременно през 2009 г. "Елви" започва да работи със софийската млечна борса "Герма 95", която става дистрибутор на "Боженци" за столицата и Варна. Няколко месеца по-късно – на 26 август 2009, собственикът на "Герма 95" Николай Петков също подава заявка за регистрация на идентична марка със същото име – "Боженци".

Едва тази година, на 19 юли, Софийският градски съд се произнася в полза на заявката на габровската фирма и връща преписката на Патентното ведомство. Съдът препоръчва на "Елви" да иска съгласие от съответния компетентен орган, като посочва изрично, че това е Министерството на културата.

Дистрибуторът Николай Петков обаче вече има документ от Министерството на културата – поискал го е още на 28 юни 2011 г. и го е получил за месец, когато министър Вежди Рашидов е подписал, че дава съгласието си наименованието "Боженци" да бъде регистрирано като марка от "Герма 95". Сега Петков също чака решението на Патентното ведомство. Но още преди да е ясен изходът от битката за марката, дистрибуторът започва да произвежда мляко "Боженци" с опаковката и визията на познатото вече "Боженци" на габровската фирма (както и други млечни продукти като сирене и масло със същата марка).

ПП Тези откъси от статията, според мен, достатъчно ясно показват за какво става въпрос.  Peace
"Боженци" вкъщи не купуваме, но харесваме и купуваме "Конуш", които бяха принудени да си сменят името поради подобни дистрибуторски практити.

Последна редакция: вт, 15 ное 2011, 11:32 от Как` Сийка

# 26
  • Мнения: 1 404
Как` Сийка ме изпревари!   bouquet

Почти навсякъде има само това на "Герма". На опаковката пише - произведено за "Герма".
Видях и маслото, което какво общо има с  Боженци, не знам, след като се прави във Варна, пак за "Герма".  newsm78

marianair,  Peace

Последна редакция: вт, 15 ное 2011, 11:39 от Анн–

# 27
  • Мнения: 2 161
Как` Сийка, много ти благодаря.

# 28
  • Мнения: 25 620
Чакай да пусна и изображението на двете млека, за да стане още по-ясно как се заблуждават потребителите:

Общи условия

Активация на акаунт