Безработни НЕ взимат по 20 000 ...В статията е спестено как но в темата НЕ.

  • 40 251
  • 320
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 22 539
Be Light, в окончателните насоки няма подобно нещо, или забрана бизнеса да е франчайз.
Няма и основание да го е имало в предварителните, нито съм го срещала и там.

# 271
  • Мнения: 1 754
Be Light, в окончателните насоки няма подобно нещо, или забрана бизнеса да е франчайз.
Няма и основание да го е имало в предварителните, нито съм го срещала и там.


В указанията го пишеше, не го считам за предмет на спор, затова и няма да си вадя от ръкава доказателства. Въпросът е сега как стои, понеже явно нещата непрекъснато се променят. След като казваш, че е така, благодаря, ще го проверим. 

# 272
  • Мнения: 56
Като чух по новините си казах супер ето имам си идеята тъкмо сме тръгнали да я реализираме. Ноо...... все още съм в майчинство макар и на привършване, а да стана безработна не можем да си го позволим..... да седя в бюрото по труда и тепърва да уча най - вероятно пълни безсмислици и само да си губя времето...... Изтеглихме си кредитчето макар и с доста трудности въпреки че ни трябваха само 2 хиляди лв...... договорих си условията и живот и здраве до дни стартирам... ЗАщо аз не мога да се възползвам от европроекта  #2gunfire е тези пари определено не са за млади, предприемчиви, знаещи как и без пари...........

# 273
  • Мнения: X
Като чух по новините си казах супер ето имам си идеята тъкмо сме тръгнали да я реализираме. Ноо......

Това какво ли подсказва?

"27 000 фирми у нас хлопнали кепенците за 3 месеца"
".... за последните 3 месеца у нас са закрити 56 хиляди работни места и 27 хиляди малки и средни предприятия.  Това каза изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев на среща на Управителния съвет на камарата с икономическия министър Делян Добрев."
http://www.dnes.bg/business/2012/05/28/27-000-firmi-u-nas-hlopna … a-3-meseca.159811

По тази програма НЕ могат и 1/10 да се "възстановят"!

# 274
  • Пловдив
  • Мнения: 734
Като чух по новините си казах супер ето имам си идеята тъкмо сме тръгнали да я реализираме. Ноо...... все още съм в майчинство макар и на привършване, а да стана безработна не можем да си го позволим..... да седя в бюрото по труда и тепърва да уча най - вероятно пълни безсмислици и само да си губя времето...... Изтеглихме си кредитчето макар и с доста трудности въпреки че ни трябваха само 2 хиляди лв...... договорих си условията и живот и здраве до дни стартирам... ЗАщо аз не мога да се възползвам от европроекта  #2gunfire е тези пари определено не са за млади, предприемчиви, знаещи как и без пари...........
pls1, УСПЕХ в начинанието ти !!! И да, тази програма определено НЕ Е за безработни без пари, въпреки гръмките заглавия , с които я представиха.

# 275
  • Мнения: 0
Здравейте,

Завършвам курса по Компонент 1 в края на месеца, и четейки Насоките за кандидатстване, и останалите документи по Програмата, възникнаха у мен следните най-важни въпроси:

1. Задължително ли е ползването на консултации преди подаването на документите? Съображението ми е следното: Пише, че върнати и коригирани предложения могат да се подават наново за следващата сесия на Комисията, т.е. предпочитам да подам "на своя глава" документите на първа сесия още, рискувайки да ми ги върнат, отколкото да чакам сигурни три месеца още докато дойде реда ми за консултация и следваща сесия.
2. Разглеждаме следната ситуация: Харесал съм си помещение за наемане, и си правя всички сметки за разходите ми спрямо него - наеми, ремонт, обзавеждане и т.н. Одобряват ме след няколко седмици/месеца, но помещението вече е отдадено на друг, много вероятно. Ок, намирам си друго, но там разходите са различни. Има обяснения, че до определен процент могат да бъдат прехвърляни разходи между отделните пера, но само на мен ли ми се струва, че този момент е недомислен/недообяснен?
3. От Наръчника за кандидатстване разбрах, че всяко от исканията за междинно плащане трябва да бъде придружено от отчет за извършените разходи. От друга страна, срокът за разглеждане и одобрение на отчета е 40 работни дни?! Това означава ли, че фирмата ще бъде принудена да прави "технологични" паузи от 2 месеца, чакайки финансиране?

# 276
  • Мнения: 22 539
Terrion, отговарям ти на въпросите.
1. Записан ли си на курс, по принцип трябва да изкараш и консултирането. Ако не го направиш, следват санкции от БТ и прекратяване на регистрацията.
2. Просто си завиши леко разходите за наем. Може да се прехвърлят разходи м-у перата но това става бавно и не винаги го одобряват. А и винаги може да извадиш 20-30лв от себе си и да доплатиш наема, едва ли е такъв проблем чак.
Ако ще правиш ремонт в помещението, то се изисква сключването на 5г. договор за наем.
3. Няма да правиш технологични паузи. За да ти възстановят пари, ти първо трябва да си ги похарчил. Тоест да имаш твои, за да ги вложиш в бизнеса. А след това правиш искане за възстановяване на всеки 3месеца. Докато чакаш да ти дойдат на проверка си продължаваш дейността, както и разходите. Просто ги включваш в следващият отчетен период.

# 277
  • Мнения: 46
Не съм съгласна с отговора на въпрос 1 - щом е минал курс на обучение по Компонент 1 не е нужно да минава и консултации - това е само по желание, ясно и категорично го казаха на инфо деня 3 пъти!

# 278
  • Мнения: 22 539
Не съм съгласна с отговора на въпрос 1 - щом е минал курс на обучение по Компонент 1 не е нужно да минава и консултации - това е само по желание, ясно и категорично го казаха на инфо деня 3 пъти!

Да се разберат с БТ тогава.
От там налагат санкции ако не се явиш на консултации.

# 279
  • София
  • Мнения: 39 135
Ей това ме мъчи мен- че първо безработният човек трябва да има свои пари, които да вложи, а после му се възстановяват. Че какъв ще е тоя безработен, дето има пари да почне бизнес?
А и 20 000 са ужасно малко пари, особено при условията в договора.

# 280
  • Мнения: 22 539
Ей това ме мъчи мен- че първо безработният човек трябва да има свои пари, които да вложи, а после му се възстановяват. Че какъв ще е тоя безработен, дето има пари да почне бизнес?
А и 20 000 са ужасно малко пари, особено при условията в договора.

Малко са, но нали не очаквате някой да седне и да раздава пари ей така, без никакви условия? При това и да не му се връщат. )))

# 281
  • Мнения: 0

Малко са, но нали не очаквате някой да седне и да раздава пари ей така, без никакви условия? При това и да не му се връщат. )))


Разбира се, че не.
Очаквам парите да бъдат предоставяни следвайки някакъв одобрен логичен финансов план, отговарящ на конкретната идея. Нали целта на програмата е - да подпомогне СТАРТИРАНЕТО на нови предприятия от безработни (които в общия случай нямат необходимите собствени финанси, и което е също важно - не са и надеждни получатели на кредит за съфинансиране). А когато стартираш нещо, парите ти трябват в началото му.
Та, накратко:
До 4000 лв. авансово плащане, което трябва да стигне за обучение, наем и заплати за три месеца, и ако по някакво чудо успееш да убедиш доставчиците си на оборудване и първоначално зареждане с материали да работите на разсрочено плащане (в най-добрия случай с 50% аванс)... И после започват изчисленията какъв приход си реализирал, и приспадане от първоначално договорената сума... Ако успееш да ползваш 8-9 хил, ми се струва добре.
И излиза, че вместо да мисли човека как да развива нещо, трябва да мисли как да изшмекерува държавата.
Като резултат - уредени наши хора (за чието шмекеруване сме си затворили очите), и неусвоени фондове.

# 282
  • Мнения: 22 539
Terrion, мога да кажа, че контрольорите които проверяват документите при отчетите не си затварят очите за нищо.
Няма как да ги излъжеш, освен ако не си корифей във финансите, отчитането и усвояването на пари и документалното им отчитане.

# 283
  • Мнения: 0
Terrion, мога да кажа, че контрольорите които проверяват документите при отчетите не си затварят очите за нищо.
Няма как да ги излъжеш, освен ако не си корифей във финансите, отчитането и усвояването на пари и документалното им отчитане.


Mirama, не се засягай - не съм искал да прозвучи като обвинение, особено пък предварително. Но всички сме хора, и такива неща... абе случват се.

А аз не искам да лъжа никого, напротив - искам да "играя" честно. Просто си разсъждавам тези условия защо са такива, и дали работят, и кому са изгодни...

# 284
  • София
  • Мнения: 39 135
4000 за 3 месеца са по 1330 лв на месец.
С тия стотинки наем ли да плащаш, заплати ли, осигуровки ли, обучение ли, оборудване ли,какво ли? ooooh!
То и 20 00 за 12 месеца за по 1660лв - същата мизерия.
А ако успееш да излезеш на печалба за 1 година, то ти си просто гений.

Общи условия

Активация на акаунт