Къна и билки за хубост - Customized decision

  • 109 763
  • 781
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 704
Кожа тип Б (въздух)
Основните характеристики на кожата с преобладаващ елемент Въздух са деликатност и финес. Основният проблем, който стои пред такава кожа, е сухотата. Тази тенденция се засилва особено през зимния сезон и, леко изненадващо, през лятото. В сравнение с кожата тип А, порите при кожа тип Б са малко по-видими. Този тип кожа проявява чувствителност  към излагане на студ и вятър. При все това е по-устойчива от кожата тип А. Има няколко насоки на хранене и ежедневен режим, които ще помогнат за решаване на проблема със сухотата и чувствителността, както и за запазване на естествения блясък.

Препоръки за хранене:
Най-подходящата диета за хора с кожа тип Б се базира на по-маслени, питателни храни. Сухите храни трябва да се избягват. Не са препоръчителни твърде студените, твърде горещи и твърде подправени храни. Конкретни подправки като черен пипер и куркума се допускат само в малки количества, прекомерната им употреба води до дехидратиране на кожата.
•   Гхии (претопено, избистрено краве масло) или зехтин, добавени към храната, ще подсигурят потребните на кожата липиди;
•   Консумирайте зеленчуци с високо съдържание на вода като краставици, тиквички, домати, както и пълнозърнести храни;
•   Сочни, месести плодове, богати на влакнини,  като праскови, ананас, диня, пъпеш, грозде;
•   Наред с хубава минерална или изворна вода, пиенето на пълномаслено прясно мляко е полезно за кожа тип Б;
Предпазване на кожата:
•   Избягвайте прекомерно излагане на вятър. Поддържайте кожата си хидратирана.
•   Използвайте натурален овлажнител не само за лицето, но и за ръцете;
•   Предпазвайте лицето и ръцете си с шал и ръкавици не само в най-студеното зимно време, а също през есента и пролетта;

Фактори от ежедневието:
•   Не е достатъчно да възприемете определени грижи и предпазване на кожата, ако не ги превърнете в рутина. За да имате здрава кожа, давайте си достатъчна почивка. Лягайте рано и избягвайте работа до късно през нощта, тъй като това ще доведе до нервно напрежение и дисбаланс, рефлектиращи в завишена сухота и опънатост;
•    Редовният масаж с подходящо масло, обогатено с полезни за кожа тип Б билки, отлично смазва и подхранва, като завишава устойчивостта и намалява сухотата;    

# 16
  • Мнения: 704
Кожа тип В (огън)
Хората с огнен тип кожа имат естествен розов тен. Кожата им е топла на допир. Порите са нормални. Макар и дарени с хубава кожа, те също могат да имат проблеми с нея. Огнената кожа реагира остро на емоционални травми – добри определения за нея са раздразнителна, темпераментна, гневна. И понеже носи характеристиките на огнения елемент, тя има много слаба поносимост към слънце и пикантни, лютиви храни.

Препоръки при хранене:
•   Най-подходящите храни за хора с кожа тип В са тези с преобладаващ сладък и нагарчащ вкус, които действат охлаждащо на организма.;
•   Приемайте в достатъчно количество вода;
•   Консумирайте ежедневно сладки плодове- смокини, тиква, пъпеш, грозде, череши, манго, сушени плодове, предимно фурми;
•   Полезните зеленчуци включват зелени листни зеленчуци, зеле, броколи, брюкселско зеле, карфиол, краставици,  зелен фасул, грах;
•   Подходящи зърнени храни са ечемик и ориз, особено бял ориз басмати. Кафявият ориз утежнява огнения елемент;
•   Може да се консумират до 2 чаши пълномаслено прясно мляко на ден, като самостоятелен прием (не в комбинация с други храни) и подсладено с кафява захар;   
Предпазни мерки за кожата:
Избягването на емоционално претоварване е съществено за доброто здраве на кожа тип В. Не по-малко важно е стриктното й предпазване при излагане на слънце, в противен случай има риск от развиване на фоточувствителност. Прилагането на слънцезащитни средства е приоритетно в грижите за огнения тип кожа, както и повишаването на нейната устойчивост с храни, богати на бета-каротин и цинк. Розовата вода е отличен тоник за поддържане на кожата тип В в баланс. Във връзка с прясното мляко и розовата вода да добавя - маска от прах от розови листенца и леко топло прясно мляко (по възможност не от магазина Simple Smile) е отлична успокояваща и освежаваща грижа за огнена кожа Peace.

Последна редакция: чт, 13 окт 2011, 11:41 от dragon8

# 17
  • Мнения: 704
Кожа тип Г (вода)
Както се очаква от името на преобладаващия елемент, кожата тип Г е хидратирана и гъвкава, надарена със свежест и еластичност. Някои основни характеристики на тази кожа са хладна на допир, бледа и плътна.
Поради високото й естесвено ниво на влажност тя проявява склонност към загуба на блясък и тонус. Порите й са леко разширени и лесно се запушват. Поради тази причина токсините лесно се натрупват в тази кожа, което поражда риск от развиване на кожни проблеми като екзема и акнеични обриви. За разлика от огнената кожа, водният тип кожа има по-голяма поносимост към слънцето и други негативни фактори от околната среда. При все, че кожата тип Г не е толкова деликатна и чувствителна като предходните, следва да се спазват някои правила за поддържането й в добро здраве.
Препоръки при хранене:
Най-добрият хранителен режим за кожа с преобладаващ елемент Вода е Капха-успокояващият. Това значи отдаване на предпочитание към леки, топли и сухи храни с горчив, стипчив и пикантен/лютив вкус. Наред с това трябва да се консумират храни, балансиращи Вата енергията. Тук има лека закачка, защото това, което балансира Капха, завишава Вата и обратното. Общ балансиращ и двете енергии момент е не определен вкус, а температурата на храната – тя трябва да е топла. Добре е да се поддържа умерен прием на сладки, кисели и солени храни. Прекаляването с тях води до проблеми с кожата тип Г.
•   Полезни подправки са черен пипер и люти чушки;
•   Пийте вода в умерени количества;
•   Пълнозърнест ечемик, овес, ръж и ориз са полезни за вас;
•   Гответе с малко мазнина, избягвайте пърженето;
•   Трипхала е отлична хранителна добавка за подсилване на бавното и мудно храносмилане, характерно за хората с преобладаващ елемент вода;
•   Сухите и леки листни зелечнуци, както и пикантните такива като репички, ряпа, лук, чесън, праз, бобовите храни са особено полезни;
Предпазване на кожата:
Едно от най-големите предизвикателства при водния тип кожа е предотвратяване на акумулирането на токсини. Следователно детоксикацията на кожата е приоритет в грижите за нея.
Билковата парна баня е отличен метод за премахване на излишни отпадни вещества, запушващи порите. Добавката на определени етерични масла завишава общата полза. Масленият масаж, последван от напарване, познат като oil cleansing method, е също много полезен. Вероятно вече го познавате, има и тема за него, но е толкова хубаво нещо, че мисля да го споменем и тук, но като го обогатим с инфо за подходящите масла за различните типове кожа. Ще пусна и инфо за етерични масла според типа кожа.

# 18
  • Мнения: 4 593
запис , аз май нещо не я определих добре иначе се паднах б, но е смесена , не суха

# 19
  • Мнения: 418
Масленият масаж, последван от напарване, познат като oil cleansing method, е също много полезен. Вероятно вече го познавате /аз-бегло/, има и тема за него/пропуснала съм я Thinking/, но е толкова хубаво нещо, че мисля да го споменем и тук, но като го обогатим с инфо за подходящите масла за различните типове кожа. / Hug/Ще пусна и инфо за етерични масла според типа кожа.

очертава се една много интересна тема. стискам палци да запазиш ентусиазъм и да имаш възможност да отделиш време, за да ни поднесеш толкова много полезна инф.

# 20
  • Мнения: 704
Кожа тип Д (земя)
Когато преобладава елементът Земя, кожата се характеризира с плътност и устойчивост. Този тип кожа е мазна с разширени пори. Тя изглежда „мътна” ако не се поддържа педантично чиста и не се ексфолиира редовно. Но ако бъде правилно поддържана, земният тип кожа дава най-малки признаци на стареене в сравнение с всички останали и е най-слабо предразположена към бръчки. Кожата тип Д най-лесно акумулира токсини в сравнение с всички останали типове. Ако не се прилагат подходящи грижи, кожата развива сериозни проблеми поради свръхомазняване.
Препоръки при хранене:
Капха-балансиращият режим и тук е основната насока. Леки, топли храни, приготвени с мининум мазнини, максимално ограничаване на сладки храни, десерти, млечни продукти. Наблягане на храни с горчив, пикантен и стипчив вкус. Методи като приготвяне на пара, запичане на скара, са за предпочитане пред варене и пържене.
•   Пиене на малки глътки на гореща вода между храненията спомага за затопляне на системата, ускоряване на метаболизна и елиминиране на токсините;
•   Подходящите зърнени храни са ечемик, елда, царевица, просо и ръж;
•   Леките, сухи плодове като ябълки и круши, нар, боровинки и кайсии са полезни, както и сушени плодове в умерени количества;
•   Почти всички зеленчуци балансират земния тип кожа – зеле, броколи, карфиол, моркови, репички, целина, патладжани, марули, спанак;
•   Единственият препоръчителен подсладител е медът;
•   Бобовите храни са особено полезни;
Фактори от ежедневието:
И тук почистването е ключов момент – наред с ежедневното почистване, детоксикацията в дълбочина два пъти седмично с парна баня, последвана от маска с хума и билки, е особено полезна. Правилната ексфолиация е важна за преодоляване забавеното отделяне на мъртвите кожни клетки и запушването на порите. Подходящ начин е масажирането на лицето с брашно от нахут, прах от портокалова кора, куркума и малко топла вода. Брашното от нахут излющва нежно и щадящо, абсорбирайки излишния себум, куркумата действа антибактериално, портокаловата кора също обезмазнява, тонизира и стяга тъканите. Масленият масаж е много ползотворен за кожа тип Д, ако се използва комбинация от рициново масло и леко масло като това от гроздови семена в еднакво съотношение. Напарването след него може да бъде с отвара от нийм или други адстрингентни, детоксикиращи билки.

# 21
  • Мнения: 492
Имате ли представа дали в Пловдив,в маг.Зелен има продукти от сайта Giza?

# 22
  • Мнения: 704
pergola, ето линк към темата за масления масаж за почистване:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=221749.msg9784471
12ти пост на страницата, автор Not here anymore. Не мисля, че е коректно да поствам директно тук нейния материал, само ще дам варианта, в който аз го прилагам, и обобщение на ползите за мен.

# 23
  • Мнения: 418
Имате ли представа дали в Пловдив,в маг.Зелен има продукти от сайта Giza?
малко вероятно, но мога да мина утре да попитам - току виж поръчали това-онова.

pergola, ето линк към темата за масления масаж за почистване:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=221749.msg9784471

а, това съм го чела /няколко пъти Mr. Green/... ама малко дълго ми се видя.
последното, с което си почистих лицето след баня - 1к.л. прах портокалови кори+маалко повече прах розови листа+малко по-малко глина, размесени с гореща вода, с добавена в последствие 1/2лъжичка мед - кожата ми светна.

# 24
  • Мнения: 704
Енергиите на маслата в Аюрведа (според книгата Тайните на аюрведическия масаж от Атрея)
Бадемово масло
Тежко, стоплящо, действа благоприятно на бъбреците и белите дробове, подхранва кожата и мускулните тъкани, облекчава мускулни болки и напрежение. Успокоява кожни раздразнения, действа отхрачващо, тонизира. Подходящо за подхранване и смазване на кожи тип А и Б.
Рициново масло
Люто, сладко, стипчиво, тежко, стоплящо, стимулира храносмилането, намалява мускулната скованост, понижава нивото на токсини в организма. Успокоява дразнения, действа болкоуспокояващо, инервиращо, антиспазматично, дава хубава кожа и свеж тен, лекува възпаления. Компреси със затоплено рициново масло намаляват отоци, болки и крампи. Подходящо за детоксикация при масления масаж, комбинирано с други масла за съответния тип кожа. Самостоятелно най-добро за кожи тип А и Б.
Кокосово масло
Сладко, тежко, охлаждащо, подхранва белите дробове и кожата. Омекотява, тонизира, намалява кожните възпаления, псориазиса, екземите, лекува изгаряния. Най-полезно за кожа тип В, подходящо и за тип А и Б.
Синапено масло
Люто, леко, затоплящо, стимулант, освобождаващ задръстванията и тежестта в тялото. Действа отхрачващо, газогонно, антигъбично и антипаразитно. Подходящо за всички типове кожи с изключение на огнения тип В. Препоръчително е да не се нанася самостоятелно, а в комбинация с друго подходящо масло.

Последна редакция: чт, 13 окт 2011, 20:35 от dragon8

# 25
  • Мнения: 704
Зехтин
Сладък, лек, неутрален, подхранва кожата и косата, прочиства и укрепва черния дроб и жлъчката, действа слабително. Полезен за кожи тип А, Б и В.
Сусамово масло
Сладко, тежко, затоплящо, подхранва ушите (укрепва слуха, накапано леко затоплено в ушите), мозъка, косата, очите, зъбите, костите и женската полова система, стимулира храносмилането, тонизира. Действа подмладяващо. Най-подходящо за кожи тип А и Б, може да провокира влошаване на В през лятото.
Слънчогледово олио (нерафинирано)
Сладко, тежко, охлаждащо, укрепва белите дробове и лимфната система. Успокоява дразненията, лекува изгаряния, кожни обриви и възпаления. Най-подходящо за кожа тип В, умерено полезно за кожи тип А и Б, ако се смеси със затоплящо масло.
Масла за кожа тип А и Б - сусамово, бадемово, рициново, синапово, кайсиево, морковено, орехово, авокадово, макадамия, шипково, нигела (черен кимион, черен сусам);
Масла за кожа тип В - зехтин, кокосово, слънчогледово, лешниково, ленено, морковено, ниймово, жожоба;
Масла за кожи тип Г и Д - синапово, царевично, сусамово, нигела - всички в умерени количества и прилагани не повече от веднъж седмично;
Прави впечатление, че най-много са подходящите масла за А и Б, а най-малко за Г и Д. Самата потребност от смазване е намаляваща в посока от А към Д.

# 26
  • Мнения: 704
Аз се определям като огнено-воден тип кожа. Масленият масаж ми действа страхотно, но през хладното и студено време, през лятото определено не е за мен. Какво правя - слагам в малка тенджерка вода да заври. Междувременно намазвам лицето си със смес от рициново+ленено масло или рициново+зехтин, с добавени етерични масла като кедър, хвойна, смрадлика, лавандула. Масажирам внимателно и постепенно усещам как някои запушвания се освобождават, буквално се отделят малки комедони покрай носа например и това без никакво травмиране на порите. Когато водата е готова, добавям щипка морска сол, вземам хавлиена кърпа, която нагъвам по дължина и, държейки за двата края, топвам средата й във водата. Отцеждам с усукване и после покривам внимателно лицето. Проверявам да не пари, но да е поносимо гореща. Задържам докато се охлади, после повтарям още 4-5 пъти. Накрая обтривам лицето с кърпата и наплисквам със студена вода. Кожата светва и добива разкошен мек блясък. Като бонус тази процедура е страхотно ефективна при грип и простуда или възпаляване на синусите. Отлично прочиства затлачване и хрема, облекчава главоболието и напрежението, особено ако се добавят масла като евкалипт, чаено дърво, лавандула, хвойна. Направена вечер преди лягане, гарантира отпушване на носа и облекчение на възпалено гърло Peace. Може да бъде и ефикасна профилактика през зимата Simple Smile.

# 27
  • The point of no return
  • Мнения: 822
dragon8   bouquet 

Да ни е честита новата темичка!

Аз съм между Б и В  Grinning тип кожа

Да споделя, че си чакам поръчката от аргановото масло  и ще докладвам скоро  Peace

# 28
  • Мнения: 3 675
И аз като Lady Brinne не си боядисвам косата с къна, но с удоволствие чета темата.  Grinning
Искам да благодаря на dragon8 за трудът, който си е направила да публикува всичката тази информация за различните типове кожа и за подходящите храни и масла при всеки един от тях   bouquet
Искам да попитам и за морковеното масло......няма ли опасност да оцвети кожата? Може би въпросът ми е малко глупав, но ми се иска да се информирам преди да тръгна да го търся и купувам.  Blush

# 29
  • Мнения: 704
Искам да попитам и за морковеното масло......няма ли опасност да оцвети кожата? Може би въпросът ми е малко глупав, но ми се иска да се информирам преди да тръгна да го търся и купувам.  Blush
B & C, въпросът е съвсем на място. Маслото от моркови дава съвсем лек оттенък на кожата веднага след нанасяне, едва доловим. Много малко количество е достатъчно, тъй като се разнася лесно. Няма трайно оцветяване при мен Simple Smile, но за всеки случай се мажа вечер преди лягане и то не ежедневно. Оцветява се възглавницата, но се изпира без проблем Simple Smile.

Общи условия

Активация на акаунт