Колко деца сте в група?

  • 25 254
  • 157
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 13
И аз нямам нищо против да е пенсионерка учителката. При нас са една госпожа на 56г. и една на около 23-24г. Както се сещате, при по-възрастната госпожа е тишина, ред и спокойствие, всяко дете си икрае спокойно, спят следобяд. При младата е пълен хаос, все още не може да ги организира.

# 76
  • Мнения: 784
Да, възрастта не винаги е критерии. Опита е от значение, както и усета.....обичаш ли децата и да нямаш опит всичко ще е добре. А за броя в групите....нямам думи! Ето това е една причина да не се сърдите на учителките.Те нямат нищо опщо, просто те го отнасят. Директорката е тази, която носи отговорност.И да отидете при експертите...те са на една маса с директорките/и те са на "групички/, а г-жа Минчева пък съвсем никаква работа няма да ви свърши. Това не значи да се отказвате. Родителите имат право да имат претенции-това са децата им и те искат най-доброто.Но цялата ни система е ужасна и страдат най-много децата. Е, как искате после грамотни деца, защото пък и на "еврото" е по-изгодно да има евтина работна ръка, а не умни, коткуренти!

# 77
  • Мнения: 13
Поредната смешка от нашата ДГ: Директорката е наредила да не се изнася списъкът на таблото - ако искаш да видиш колко дължиш, питаш госпожата Simple Smile. Напълно я разбирам, все пак използвах снимка с телефона като "доказателствен" материал за записаните 39 деца Simple Smile. Днес звънях на експерта, отговарящ за нашия район, но никоя не отговори. Утре имат премни часове в дирекция "Образование" и мисля да отида при тях.

# 78
  • София
  • Мнения: 3 294
Точно сега изнасят списъци с децата и какво са си поръчали за Дядо Коледа. Удобен случай да се види бройката на децата. В нашата градина в сегашната 1ва група видях 31 деца, а приемат само по 25.

# 79
  • Мнения: 13
и така...отговорът на експерта:25 записани през системата,+3-4 допълнителна записани, което било в правомощията на директорите+3 СОП + 3 от агенцията за защита на децата. Прегрешението на директорката е само, че е записала 2 деца дпоълнително, като те имат брат/сестра в същата градина. Всичко е пълна смешка и разбира се става със знанието на дирекцията - нали им превеждат субсидията * брой деца. За родителите остава да се надяваме, че няма да идват повечето деца и че градината ще получи още легла, за да не спят децата по 2 на легло. В крайна сметка това е политиката на кмета още от предкметския й период-максимално деца в градините. Дано и госпожите поне получат по един бонус за Коледа, че успяват да се справят с толкова маймунки..........

# 80
  • Мнения: 1 624
Munuchki, хич не ме учудва отговора който са ти дали  Sad. Лошото е, че децата са потърпевши от цялата тази лудница. А да на говорим, че при вас има и деца със СОП, които имат нужда от специални грижи.
Не знам дали ако пуснем жалба в министерство на образованието, дали няма да предприемат нещо  newsm78. Аз имам един файл от тях, в който имам общия брой деца в яслена, първа и втора група за всяко ОДЗ/ЦДГ. Ако искаш може да направим справка за всяка една група, за това колко е броят на децата над допустимата бройка според наредбите (за яслените групи броят трябва да е 18, а за по-големите 24).
Аз лично съм против да има повече от 30 деца в група. В много градини заради това, че децата са много, персоналът отказва да ги извежда навън, което е абсолютно безумие. А да не говорим, че доста често не се назначава допълнително персонал...

# 81
  • Мнения: 35
Нашата група е 24 деца!
Много сме доволни от госпожите и отношението им!

# 82
  • Мнения: 4 465
и така...отговорът на експерта:25 записани през системата,+3-4 допълнителна записани, което било в правомощията на директорите+3 СОП + 3 от агенцията за защита на децата.

Няма право на "3-4 допълнително записани". Децата със СОП не са отразени в ИСОДЗ, а и няма право да запише три, защото лимитът е 2 на група. Децата от АСП или ОЗД също няма право да ги запише самосиндикално, защото те трябва да минат през работна група.

Т.е. в най-добрия случай от 14 деца е записала две със СОП по правилата.

# 83
  • Мнения: 13
2 със СОП + 5 от агенцията за защита на децата + 3 (10-те % , които директорите могат да запишат над бройката) ....
Каквато и да е сметката, изводът е, че дирекция Образование НИЩО няма да направи, за да нормализира живота в тази градина! Няма да назначат допълнително персонал, няма да разделят групата.Чисто и просто си признават, че това е официалната им политика. И вече си мисля, че и М-ство на образованието нищо няма да направи, а също и БТВ/Нова.Телевизиите няма да посмеят да засегнат тема с негативно отношение върху кмета... #Cussing out 
А всички ние си мислим, че има система, чрез която прозрачно се контролира записването на децата...

# 84
  • Мнения: 15 379
А всички ние си мислим, че има система, чрез която прозрачно се контролира записването на децата...

О, не. Никой не си мисли подобно нещо.
На всеки е ясно, че нещата се случват или с див късмет да ти приемат детето, особено ако не е ходило на ясла, или с дебели връзки и много пари.
Знам за директорка на софийска градина, която прибираше през миналата година 4500 лева за прием на дете. Може тази година да е качила мизата.

# 85
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
[Не знам дали ако пуснем жалба в министерство на образованието, дали няма да предприемат нещо  newsm78.

И какво според теб могат да предприемат? Да изключат вече приети деца? И по какъв критерий? А ако твоето дете е сред изключените?
И аз бих се радвала, ако групата ни е 20 деца. Но като знам колко са местата в Сф и колко са децата....  ooooh! Нали разбирате в днешно време как се храни семейство с деца от един работещ? И какъв кошмар е да не ти приемат детето в градина? Недейте да гледате нещата само от собствената си камбанария. Всички искаме малки групи, но начинът е строеж на нови градини, а не борба със съществуващите. За това трябва да се настоява и да се изисква.

# 86
  • Мнения: 7 128
Савина, не си права. Има си норматив за брой възрастни, които да отговарят за зачислените в групата деца. Когато тези двама възрастни имат с 10 или 15 деца отгоре какво се случва?
За отглеждане на добитък има норматив за глава на кв.м, а за децата какво се очаква?

# 87
  • Мнения: 13
Моята мисъл никога не е била да изгоним децата, които са приети,а да се подобрят битовите им условия - да има повече легла, за да не спят по 2 на легло, да има повече от сегашните 3 тоалетни, да се изгради още едно помещение (за което има място и което др.градини правят), да се назначи още 1 преподавател.

# 88
  • Мнения: 382
Има си норматив за брой възрастни, които да отговарят за зачислените в групата деца. Когато тези двама възрастни имат с 10 или 15 деца отгоре какво се случва?
За отглеждане на добитък има норматив за глава на кв.м, а за децата какво се очаква?

  Къде е този норматив за "брой възрастни"?На "възрастния" заплатата му е според образованието и стажа, не според броя деца.Което означава , че и той не е заинтересован броя на децата да е такъв.
Тук се казва това:

НАРЕДБА № 1 ОТ 4 ЯНУАРИ 2010 Г. ЗА РАБОТНИТЕ ЗАПЛАТИ НА ПЕРСОНАЛА В ЗВЕНАТА ОТ СИСТЕМАТА НА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА
"Чл. 7. (1) При определяне на основните работни заплати на директорите на звената от системата на народната просвета задължително се отчитат броят на децата и учениците в детската градина, училището или обслужващото звено и видът на училището или обслужващото звено."

# 89
  • Мнения: 7 128
Има си норматив за брой възрастни, които да отговарят за зачислените в групата деца. Когато тези двама възрастни имат с 10 или 15 деца отгоре какво се случва?
За отглеждане на добитък има норматив за глава на кв.м, а за децата какво се очаква?

  Къде е този норматив за "брой възрастни"?На "възрастния" заплатата му е според образованието и стажа, не според броя деца.Което означава , че и той не е заинтересован броя на децата да е такъв.
Тук се казва това:
 

НАРЕДБА № 1 ОТ 4 ЯНУАРИ 2010 Г. ЗА РАБОТНИТЕ ЗАПЛАТИ НА ПЕРСОНАЛА В ЗВЕНАТА ОТ СИСТЕМАТА НА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА
"Чл. 7. (1) При определяне на основните работни заплати на директорите на звената от системата на народната просвета задължително се отчитат броят на децата и учениците в детската градина, училището или обслужващото звено и видът на училището или обслужващото звено."
Говоря от гледна точка на моите наблюденията ми в търсене на частна ясла за малката. На тези, на които се бях спряла на 5-6 деца имаше по 1 възрастен. ПЛюс медицинското лице, което отговаря за всички групи. Натрупването на подобна лична статистика съм възприела като норматив.  Peace (ще потърся, защото е нъвъзможно да няма)
А това, че заплащането се определя според записаните деца с какво може да подобри качеството? Как в чаша от 200 мл може да се налеят 500?

Общи условия

Активация на акаунт