Черпиха ли мъжете ви,когато бебчето се роди?

  • 7 772
  • 124
  •   1
Отговори
  • гр.София кв.Драгалевци
  • Мнения: 215
Здравейте момичета,задавам този въпрос,защото днес с мъжът ми се заговорихме и той каза,че всички черпели,като им се роди дете.А пък аз не мисля,че точно всички черпят,защото ако семейството няма пари(излишни) няма как да черпи.Зная,че е хубаво и,че сигурно много хора го правят,но според мен в предположение,че тези пари може да се дадат за бебето,някак си аз не бих черпила или бих ама само роднини и то много скромно.Е споделете при вас как беше Simple Smile

# 1
  • Мнения: 68
Мъжът ми беше болен точно когато родих, но това не му попречи да почерпи Simple Smile Аз настоявах да почерпи и колегите ми. А съм за това да се почерпи- може да е нещо съвсем скромно. Simple Smile

# 2
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 142
Почерпи,разбира се.Не смятам,че под почерпка трябва да се разбира скъпо уиски и ядене на корем.За по-близките ни роднини имаше такава почерпка,а за приятелите и колегите му,имаше бонбони. Peace И това си е почерпка.Една-две кутии бонбони едва ли биха натоварили бюджета чак толкова.И ние не сме от заможните,но считам,че е редно,най-малкото за здраве.    bouquet

# 3
  • София
  • Мнения: 5 658
Да, разбира се, съпругът ми почерпи в деня на раждането на двете ни деца - в службата колегите си, а вечерта вкъщи покани близки негови приятели и аз смятам това за нормално. Не съм го разглеждала като разхищение на средства от бюджета за бебето, а като нормално нещо, като празнуване на рождения ден на детето - първият, основният, най-важният. Всеки си прави сметката докъде може да се разпростре като бюджет, но смятам, че по един бонбон и глътка питие послучай рождението на детето си общо взето човек може да си позволи.

# 4
  • Мнения: 3 241
Не е черпил, беше при мен в болницата през по-голямата част от времето Simple Smile
Почерпи колегите си като се върна на работа.

# 5
  • Ямбол
  • Мнения: 1 670
Да, черпил е - първо роднините, после колегите, моите и неговите. Не е бил разточителен, кутия бонбони и нещо за пиене. Не смятам, че е кой знае колко голям рязход, но всеки сам си прави сметката.

# 6
  • Мнения: 9 400
Гласувах с Да. Но държа да подчертая, че като родих мъжът ми много скромно почерпи само неговите колеги - със сок и шоколадови бонбони и моите колеги, като носи болничния пак със сок и кутия шоколадови бонбони. При изписването дойдоха моите и неговите родители  вкъщи (живеем в едни град) и там си направихме почерпка. После постепенно всички приятели ни дойдоха на гости на питката или по отделно, или пък сме се виждали навън.

# 7
  • Мнения: 343
Аз пък родих в Македония. Традицията тук е таткото да черпи с мекици. Понеже родих в 4 сутринта, още същия ден е събрал роднините и ги е черпил, а на следващия ден е черпил и приятелите. Покрай мекиците обаче втората вечер си е станал хубав купон Simple Smile)

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Нормално е да се почерпи, човек ако за това не почерпи за какво?
Според възможностите ви и когото искате.

# 9
  • Мнения: 150
Понеже голяма част от приятелите на мъжа ми не бяха в София, вечерта след раждането почерпи няколко други негови близки приятели, апосле когато се върнаха  и тях. Аз съм за, все пак това е най-хубавия момент  в живота а и колко пъти ти се ражда дете?  smile3521

# 10
  • Мнения: 2 658
Че как иначе? То си трябва, не че е нужно да се оливат и напиват хора - кой както и колкото може и иска, но идеята е да се почерпи за здравето на новороденото. Намирам го чудесно  Peace

# 11
  • софия
  • Мнения: 2 140
И двата пъти е черпил.Черпи се за здравето на детенцето,както е казала Сова.Но всеки сам си преценява,разбира се.

# 12
  • Мнения: 27 524
Не, но понеже раждах в Белгия, а тук няма такава практика. Ако си бяхме в БГ сигурно щеше да почерпи  Crazy

# 13
  • София
  • Мнения: 2 217
Почерпката не е нужно да абсорбира пари като за една сватба. По-скромно и толкоз, щом паричките не стигат.

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Почерпката не е нужно да абсорбира пари като за една сватба. По-скромно и толкоз, щом паричките не стигат.
Ама разбира се, важна е идеята и жеста. За здраве просто.
И наистина близки хора само, а не такива, с които се виждате само по поводи.

# 15
  • Мнения: 4 965
Не разбирам само дали изобщо не искаш да черпите за бебето или какво?
Моят мъж купони не е правил - аз приемам за неуместно аз да съм в болницата с децата, а той да гуляе, пък и вкъщи събиране не върви, когато след дни бебето се прибира у дома и трябва да му е чисто и подредено, а не домът да е във вид след пиянска оргия.
моят мъж още същия ден беше взел 2 кутии бонбони и занесе по 1 в офисите ни, а после беше минал да почерпи бабите.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 193
Моят мъж пък и купон прави и колеги черпи и после роднини....поне 10-тина дни след изписването продължи черпалото ,но като говорим за почерпка ,то е в кръга на бонбони и уиски  Peace .

# 17
  • гр.София кв.Драгалевци
  • Мнения: 215
Искам да почерпи,но не по начин,който той иска.И аз мислих нещо подобно,даже айде не бонбони уиски само примерно,но мислех да събере най-близките си приятели,които са 3-ма и да излезнат на заведение,ама примерно да изхарцхи 100лв. и на другият ден родата ни и майка му и баща му ама в нас примерно и така да му отидат 100тина 200лв макс,а не 600-700лв,както той иска и мисли да изхарчи и то за сульо и пульо.И всичко това без родителите ни,те отделно.Порсто според мен това е супер излишно...Ама каквото иска да прави.Той,защото когато на кумовете ни им се роди детето,кумът ни дигна ама наистина голямо празненство и изхарчи солидна сума пари и щяли да ни разнясат как не сме почерпили,като хората за детето.Мене не ми пуак особенно мнгоо какво говорят,ама той...

# 18
  • София
  • Мнения: 3 713
Мъжа ми събра голямата ни компания в едно близко заведение+ бабите и  единия дядо/баща ми както винаги беше на път Tired/ и са си за формили един голям понеделнишки купон до ранните часове на нощта
Не го смятам за нещо прекалено- ние така си правим,близки сме и ражданията на децата на приятелите ни са повод за радост на всички ни.
Признавам си че ми се обади да ми каже че ще ги събира еди къде си и аз сама му казах да покани и определени мои приятелки
Не виждам нищо лошо в това- не сме се охарчили прекалено,защото аз като един ярък прием на ТелеЦ и счетоводител си бях определила една сума от фонда точно за това и ...не я беше надвишил много  Hug

# 19
  • София
  • Мнения: 39 831
Да, черпил е в службата. Роднините са далече, тъй че не са били почерпени Simple Smile

# 20
  • Габрово
  • Мнения: 23
Купон и  за двете  направи. Бонбони само във фирмата.Още се говори как си е поливал децата.

# 21
  • Мнения: 15 379
Да, разбира се.
Почерпил се е с приятели и с колегите в офиса.

# 22
  • Мнения: 4 965
За мен е важно да се почерпят хората за здравето на бебето и родилката.
Останалото ми е прекалено.
Както казва една приятелка "На мен тъкмо ми се е сцепил з---ка, а той ще ми се напива и после ще идва де ме посреща махмурлия - няма как да стане. Детето е ангажимент и за двамата, а не само за майката."
След раждането бащата трябва да е подкрепа на майката, а не да храни и пои тоя и оня.
Това си е личното ми мнение.
И не във връзка с парите и разходите за подобна почерпка, а точно във връзка с отношенията. По-добре цяла нощ таткото да си говори с майката по телефона и да я успокоява /при нужда/ или да си чертаят розовото детско бъдеще, вместо да пие и драйфа, че и приятелите му с него. Peace

# 23
  • Мнения: 309
Аз пък родих в Македония. Традицията тук е таткото да черпи с мекици. Понеже родих в 4 сутринта, още същия ден е събрал роднините и ги е черпил, а на следващия ден е черпил и приятелите.
Интересна традиция .
Моят мъж черпи , да .Но не разточително - събрал е в нас най-близките ни приятели , брат ми , сестра му , бабите .На работа е черпил - кола и бонбони , на моята - същото е занесъл.
С второ пак така ще е .
Наистина не е нужно да правиш почерпка като за сватба - важен е жеста .

# 24
  • Мнения: 776
   Според мене са излишни тези 600-700лв. Почерпи на работата си с уиски, бонбони и ядки доколкото си спомням. Същото занесе и на мойте колеги.

# 25
  • Мнения: 79
Хората черпят като си купят кола ,какво остава при такова събитие! Събирал е в нас роднини на солидна почерпка, неговите и моите колеги също не са били пренебрегнати . И това  при раждането и на двете ни деца .Всичко се прави за здраве на бебчето .

# 26
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 799
Да, разбира се - най-близки приятели и роднини.

# 27
  • Мнения: 111
Според мен е хубаво да се почерпи,пък било то и кутия бонбони...Не е задължително да се 600-700 лева.Особено,ако нямате възможност!
Ще видя сега ноември - декември моя мъж как ще почерпи и ще ви пиша след това...Но мисля,че поне близките ще почерпи!

# 28
  • Мнения: 472
Излишно или не и при нас голямо черпене падна. В моя офис е занесъл питка, торта и уиски. Черпил е и в неговия офис. С най-близките приятели са се събрали в едно заведение-такава е традицията в нашата компания. И отделно с бабите и дядовците.

# 29
  • Мнения: 133
Черпи и то здраво. Почнало се е от сутринта с кафета и се е завършило на кръчма вечерта, че родих в събота. На работа /работехме на едно място/ е занесъл бонбони, уиски, кола, торта и мезе. В болницата на изписването донесе пак кола, уиски, торта, пита и бонбони за лекарите и акушерките /дано са ги пили след раб. време/. Доста пари пръсна, но това беше за мое и на бебка здравето. Сега пак има големи планове с почерпките, но се надявам да е по-скромно от предния път.

# 30
  • Мнения: 2 658
Ами... аз пък да ви кажа честно, изобщо даже не ми пречи, че таткото направил голям купон, пък и пийнал, докато аз съм била в болницата... Ми да направи, то си е събитие, няма да виси три дни пред болницата, та да ми е псевдосъпричастен...
И ако не е тогава, то кога? Да чака да минат 10-20 дни.. ми то си губи чара така.
И хич не разсъждавам така "аз съм се мъчила, а той се веселил, видите ли"  Rolling Eyes Ми да се весели та, след като не е привилегирован той да изпита това чудо да роди дете, естествено няма и как да е в болницата, нормално е аз да съм там. И не страдам за което. Ако той беше вътре, а аз вън, аз щях да черпя, какво толкова..? А пък и... как да го кажа, като не съм се мъчила, или поне не се чувствам мъченица...
После има достатъчно време да си поеме задълженията и да се грижи, не е зор да стои на stand by и докато не сме се прибрали още...

За раждането на големия, то беше в БГ.. беше събрал неописуем брой хора у нас. Било е явно незабравимо, като слушах разказите после. Но и бяха изчистили, та чак до стерилност в следващите дни, не съм се прибрала с бебето в кочината.
Малката се роди обаче не в БГ.. е тука чак такива неща не е имало, просто нямаме толкова приятели и близки. А и тук нямаше да има кой да му помага в чистенето, така че по-добре че не е правил така  Mr. Green

Ама пък разбира се, че на който му се вижда чак нередно.. ми няма да го прави, то не е задължително, всеки си знае себе си  Peace

Последна редакция: пн, 17 окт 2011, 09:17 от Сова

# 31
  • София
  • Мнения: 1 185
Почерпи, приятели навън, роднини като ни изписаха! Дори и да няма много пари човек за кутия шоколадови бонбони и питие ще се намерят  Simple Smile!

# 32
  • Мнения: 808
Да, почерпи - роднини и приятели.

# 33
  • София
  • Мнения: 2 483
Да, у дома е имало купон- пиене и мезета, добре са го поляли. Харесва ми тази традиция, аз съм била на подобни купони у приятели.

# 34
  • Мнения: 79
Сова,много точно казано ! Напълно подкрепям твоето мнение !

# 35
  • Мнения: 3 932
В къщи при раждането на сина mи, се е вихрил як купон, нищо против няmаm и досега се сmееm на някои парти изпълнения. Сега щерката mалко ''по-безотговорно'' я поляхmе - с приятели след изписването.

# 36
  • Мнения: 8 919
Черпил е, да. В къщи в деня на раждането приятели, в неговата служба и в моята преди още да ни изпишат, съседите в блока скромно с бонбони... За здравето на детето го е правил. Но в деня на изписването не исках хора у нас. Дойдоха родата да ни вземат от болницата и после са се веселили у свекървата.

# 37
  • София
  • Мнения: 1 250
По принцип съм за черпенето,но не и да се надхвърлят възможностите на семейството. НАши приятели черпиха на заведение,където се похарчиха 400-500 лв. , а след това нямаха пари за количка Rolling Eyes. Купиха най-евтината. Честно казано това не го разбирам,предпочитам да се простирам според чергата си. Уиски и бонбони са в реда на нещата.
И да не ме разберете погрешно,нямам против черпенето на заведение, даже е по-удобно-къщата ще остане чиста примерно. Но да похарчиш половината си заплата за целта и после да няма пари за бебето...не съм съгласна Naughty

# 38
  • Мнения: 9
Да мъжа ми почерпи приятелите си, а по-късно като се върнахме събрахме
роднините/ баби ,дядовци , братя и сестри/ на един обяд в къщи с бебка Two Hearts newsm76

# 39
  • Бургас
  • Мнения: 10 828
Да,разбира се.На работа и приятели.

# 40
  • В сърцето на един мъж и половина, и една госпожица
  • Мнения: 1 834
Почерпил е и приятелите, и колегите...че и всичките продавачи в магазина до нас, както и комшиите/които е срещал по пътя си, отивайки и връщайки се от магазина/   Flutter

# 41
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 096
Естествено! Друго не би било нормално за мен. Беше събрал приятелите си в една кръчма, за ядене не знам, но пиене на корем Mr. Green На другия ден занесе да почерпи и колегите си. Роднините събрахме, когато ни изписаха. Тогава имахме възможност, да, но и с бонбони да е, не бих му простила да се "скатае".
Аз съм свикнала да черпя за всичко хубаво. Наскоро черпих близките за повишаване на заплатата. А раждането на дете не е просто нещо хубаво, това е най-най-най голямата радост в живота.

# 42
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Ами... аз пък да ви кажа честно, изобщо даже не ми пречи, че таткото направил голям купон, пък и пийнал, докато аз съм била в болницата... Ми да направи, то си е събитие, няма да виси три дни пред болницата, та да ми е псевдосъпричастен...
И ако не е тогава, то кога?

Ама пък разбира се, че на който му се вижда чак нередно.. ми няма да го прави, то не е задължително, всеки си знае себе си  Peace

Напълно съм съгласна с теб  Peace
Пък и то като се е събрал с близки приятели да се почерпят, далеч не означава, че апартаментът ще е като след пиянска оргия след това. Може и по-културно да го направят, както и е достатъчно голям да си почисти добре после.
Има и заведения разбира се за тези, на които домашните събирания не са им по вкуса.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 389
Черпеше всичко, де що види:) Дори почерпи и полицаите, които го спряха в същия ден за привишена скорост:)

# 44
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 096
...където се похарчиха 400-500 лв. , а след това нямаха пари за количка Rolling Eyes. Купиха най-евтината. Честно казано това не го разбирам,предпочитам да се простирам според чергата си.

Това, че за теб най-евтината означава, че не са имали пари, не е важно. И ние купихме евтина - 3 пъти по-евтина от сумата за почерпки /количка за 100, почерпки за 300лв./. Не опираше до възможностите, а до приоритети.
Много пък ли щеше да е гот да се бяха скрили у тях и да си купят количка от 2000?!
Така че щом са ги дали парите, значи са ги имали. Пък кой за каквото му е кеф на душата.

# 45
  • София
  • Мнения: 1 250
...където се похарчиха 400-500 лв. , а след това нямаха пари за количка Rolling Eyes. Купиха най-евтината. Честно казано това не го разбирам,предпочитам да се простирам според чергата си.

Това, че за теб най-евтината означава, че не са имали пари, не е важно. И ние купихме евтина - 3 пъти по-евтина от сумата за почерпки /количка за 100, почерпки за 300лв./. Не опираше до възможностите, а до приоритети.
Много пък ли щеше да е гот да се бяха скрили у тях и да си купят количка от 2000?!
Така че щом са ги дали парите, значи са ги имали. Пък кой за каквото му е кеф на душата.



Това си позволих да го напиша,понеже момичето после мрънкаше доста време на мъжа си за похарчената сума. Не е казано да се скатае въобще,има и други варианти за черпене. За мен да се харчат суми,които ще затруднят сериозно бюджета после,си е избиване на комплекси.
Също не съм написала да се купува количка от 2000 лв,но тяхната се счупи и сега съвета към мене е да си купя някоя по-хубава,понеже се ползвала дълго време. Peace

# 46
  • Мнения: 2 651
Разбира се,че е черпил!То на тоя ден ако не почерпи,кога друг път?!Колко пъти му се ражда дете,че да не почерпи?!Това си е радостно събитие,човек се е родил,да се скрие като мишок и да не почерпи ли...Направо умът ми не го побира...И за двете деца събра и почерпи първо роднините,после колегите си.Почерпката е била доста солидна,не само бонбони и безалкохолно.

# 47
  • Мнения: 1 399
Напълно подкрепям nimfi4ka. За мен е недопустимо да се харчат такива пари за почерпка, при положение че могат да се изхарчат за детето, но всеки според средствата си. Иначе не виждам нищо лошо да се почерпи, живот и здраве като стигнем до този момент сигурно ще почерпим само роднините, тъй като колеги нямаме работим двамата, а приятелките си ще ги събера за питката.

# 48
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 096
nimfi4ka, няма допустимо и не, що се отнася до семейни неща, дори и финанси. Има хора, за които едно е по-важно от друго и дори и да не го харесваме, трябва да го приемаме. За теб например е важно да имаш телефон от 500лв /примерно/, за друг - кола от 50 000, за трети - бебешка количка от 2000, четвърти - да почерпят за 500лв. И съм убедена, че за да имаме това, което искаме, всички се лишаваме от други неща. Отнасям се, но в общи линии думата "недопустимо" тук е ... недопустима Simple Smile

Офф: Що се отнася до количките, моята за 100 лв /втора употреба/ я ползва и една приятелка, чието дете също порасна. И още може. Та и тук е до късмет.

# 49
  • Мнения: 3 241
Съгласна съм с NAN.
Всеки си има приоритети. И всеки си управлява сам финансите.

Не всеки изживява радостта си с правене на софри Simple Smile

# 50
  • София
  • Мнения: 23 111
Ха, аз сигурно ще скандализирам широката форумска общественост, като кажа, че мъжът ми не е черпил, нито се е напил като свиня от кеф след като родих.
Раждането ми беше тежко, с усложнения. Детето също имаше проблеми и беше в кувьоз, на системи. И на тоя хал, ако моят хубавец беше тръгнал да вдига наздравици, щях да го приема като гавра с тогавашното положение. Просто си имахме достатъчно притеснения.
Сега си наваксваме с подобаващи почерпки за рожденните дни на детето ни.  Grinning

# 51
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 096
Е, tonkabonbonka, при вас е разбираемо. Какво черпене, каква радост, когато умирате от страх и притеснение.
Дано сега всичко е наред и да имате само поводи за черпене Praynig

# 52
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 560
Разбира се,че е черпил!То на тоя ден ако не почерпи,кога друг път?!Колко пъти му се ражда дете,че да не почерпи?!Това си е радостно събитие,човек се е родил,да се скрие като мишок и да не почерпи ли...Направо умът ми не го побира...И за двете деца събра и почерпи първо роднините,после колегите си.Почерпката е била доста солидна,не само бонбони и безалкохолно.
Абсолютно съм съгласна с това мнение .

# 53
  • Мнения: 9 460
Разбира се.И двата пъти черпи в службата.Отделно в нас е имало пируване 3-4 дни,докато съм била в болницата.Това дали се брои за почерпка? Rolling Eyes

# 54
  • Мнения: 1 567
.... Е споделете при вас как беше Simple Smile

Разбира се, е почерпи. Е, как няма да почерпи.
Първия път, бяхме студенти, та по-скоро родителите ни осигуриха черпнята.  Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Вторият път - Купи една бутилка скъпо уиски + около 1,5 кг различни ядки + кока кола и още някаква фанта.

Аз и всяка година за рожденните дни на децата черпя колегите.  Flutter Flutter Flutter Както и за моят.. Flutter

# 55
  • София
  • Мнения: 10 704
Черпи,как не,още в деня на раждането, същата вечер събра бандата в едно квартално кръчме,даже снимка ми изпратиха Mr. Green
Хубаво е да се почерпи за здраве, един приятел когато му се роди второ бебе,само се похвали,една бира не почерпи! Не говориме за кръчма нещо, една бира,проста бира не викна.

# 56
  • Мнения: 324
Ами... аз пък да ви кажа честно, изобщо даже не ми пречи, че таткото направил голям купон, пък и пийнал, докато аз съм била в болницата... Ми да направи, то си е събитие, няма да виси три дни пред болницата, та да ми е псевдосъпричастен...
И ако не е тогава, то кога? Да чака да минат 10-20 дни.. ми то си губи чара така.
И хич не разсъждавам така "аз съм се мъчила, а той се веселил, видите ли"  Rolling Eyes Ми да се весели та, след като не е привилегирован той да изпита това чудо да роди дете, естествено няма и как да е в болницата, нормално е аз да съм там. И не страдам за което. Ако той беше вътре, а аз вън, аз щях да черпя, какво толкова..? А пък и... как да го кажа, като не съм се мъчила, или поне не се чувствам мъченица...

 Peace

И аз така - изобщо не се чувствам мъченица.

Колкото до почерпката - черпи, разбира се. Роднините ни не бяха с нас(само свеки беше на линия), но останалите почерпени бяха наши общи колеги.
Не знам дали чак се е напил, по принцип много рядко му се случва, но дори и така да е, не ми пречи.
За мен по-важното е, че след като ни взе от болницата, си пое ангажимента на баща без уговорки и мрънкания и се е грижил за детето наравно с мен.

Сега сме близо до моите роднини. Дай Боже, раждането да мине нормално и всичко с мен и бебчето да е наред, почерпка със сигурност ще има. Не казвам, че ще се хвърлят луди пари за ядене и пиене, но за наше здраве не можем да не почерпим  Peace

# 57
  • Мнения: 130
И за двете почерпи.  Peace За баткото още същата вечер- той се роди на обяд. За малкото почерпи на другия ден, защото той се роди вечерта.  Wink

# 58
  • Мнения: 8 999
И за двете деца е черпил. Купон вкъщи. Без богати трапези - леки мезета и напитки. Приятелите ни твърдят, че било много весело. Не знам колко е похарчил, ама аз така или иначе си бях харесала количка от 180 лв. и нямаше жива сила на света, или внезапно бликнал рог на изобилието, които да ме вкарат в по-голям разход.
Тая количка след това "отгледа" и второто ни дете, и още четири на наши познати.

# 59
  • Мнения: 1 298
Когато се роди - не.
В 10.15 вечерта родих, след 3 часа ме изписаха. Той беше с мен през цялото време.
Първите дни вкъщи са тотален хаос и никак не ни беше до почерпки и събирания.

# 60
  • Мнения: 103
и моят мъж черпи, ама почерпката в ресторанта беше уговорена за вечерта преди да ме изпишат, а в последствие се оказа че ме изписаха преждевременно, та си стоях вкъщи с бебка, докато 25 човека пируваха  Mr. Green

# 61
  • Мнения: 3
Мъжът ми и двата пъти дигна луди купони, целия квартал разбра, че съм родила, разбира се и двата пъти беше порядъчно подпийнал.

# 62
  • Мнения: 1 053
Ама разбира се!И майка ми, и свекър ми,свекърва ми,брат ми също.Всички почерпиха когато родих.

# 63
  • Мнения: 103
Да - бях приготвила почерпка за колегите ми и като родих съпругът ми я занесе. А вечерта са събра с кръстниците и приятели! Аз си се гърчех в родилното, но това е-всеки си носи кръста! Peace

# 64
  • Мнения: 5 393
Мъжът ми искаше да почерпи, и го беше планирал, но не стана. Изникнаха непредвидени обстоятелства.

# 65
  • София
  • Мнения: 357
Мъжът ми почерпи колегите си с бонбони и бутилка алкохол. Роднините ги почерпихме в къщи, след като ме изписаха. Както са писали момичетата, не е задължително почерпката да е скъпа, една кутия бонбони няма да натежи на семейния бюджет Peace

# 66
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 772
Първият път - не, но сега смята да навакса, още повече, че терминът ми е на рожденния му ден.

# 67
  • Варна
  • Мнения: 2 768
Черпи.
В къщи с приятели- луд купон до зори.
На работа колегите - с бонбони и някакъв алкохол.

# 68
  • Мнения: 11 607
Няма да почерпи, а после аз като се прибера от болницата нали ще има  341uu  341uu  341uu

С първото дете  девера е черпал,че е станал чичо за 1 път.........

Та...нормални неща са това.....

За номер 4 големите деца черпиха и в класовете си.........

# 69
  • Мнения: 46
Черпил е  Simple Smile

# 70
  • Мнения: 506
Охо,черпи и още как.Беше от рода "три дни яли,пили и се веселили"-един купон за роднините,един за приятелие и един с докторите. Simple Smile

# 71
  • Мнения: 629
С каката почерпихме с бонбони и безалкохолно в неговата и моята работа и в къщи с приятели - нито скромно, нито охолно. Сега за мъника сме се приготвили за същия сценарий, само да се роди жив и здрав. Даже и за каката сме приготвили бонбони да почерпи децата в детската градина.

# 72
  • Мнения: 275
Почерпи колегите си с кутия бонбони.
Бяхме притеснени заради проблеми с бебка и не си спомням да съм черпила специално роднините.
За сметка на това дядо й (моят баща) беше доста разточителен с колегите, приятелите и съседите си.
Според мен това тази "почерпка" е малко прекалена, но всеки преценява за себе си.

# 73
  • София
  • Мнения: 44 242
черпи...ама не всеки срещнат, покани най-близките си няколко приятели в къщи, пийнали, мелизи, сладки приказки, нищо особенно...не е голям разход....

# 74
  • Мнения: 722
Почерпи. Скромно  Rolling Eyes

# 75
  • Мнения: 2 401
И моят, но общо взето скромно! По принцип съм против някакви освинвания по този повод, затова и се бяхме разбрали да няма такива изцепки!

# 76
  • София
  • Мнения: 28
Почерпката с кутия бонбони я има, но не и купони до зори  Rolling Eyes

# 77
  • София
  • Мнения: 12 554
Не е черпил приятели.
Тръгнали са си с майка ми от болницата и са отишли у тях, където двамата са се почерпили.  Grinning

# 78
  • Пазарджик
  • Мнения: 536
Да, почерпил е. Колегите с бонбони и алкохол, после при свекървата са се събрали тесен семеен кръг и няколко приятели.

# 79
  • Мнения: 4 615
Моят мъж почерпи. Вечерта събра няколко верни другарчета у дома, а на първата оперативка след раждането занесе уиски и бонбони. Но ние имахме пари. Предполагам при с сериозен недостиг би похме почерпили символично. Роднини не сме черпили.

# 80
  • Мнения: 1 043
Почерпил е колегите си на работа.
Масовки не е имало...или поне аз така знам  Mr. Green

# 81
  • Мнения: 498
Моя мъж почерпи и се почерпи подобаващо!  hahaha hahaha
Сега ще е същото живот и здраве.Почерпи и моите колеги минавайки за малко от там.Вечерта с приятели вкъщи не знам какво е ставало,но майка ми не беше очарована от чистенето след това Joy
Тогава беше безработен и това пак не ни е пречело да почерпим-кутия бонбони,безалкохолно и нещо алкохолно и готово. В крайна сметка да станеш баща е също толкова важно,колкото да станеш майка. Не че точно тогава осъзнават какво значи.  Grinning  Но това е техния начин да изживеят момента и гордостта си според мен и не бива да ги лишаваме.

# 82
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 763
Мъжът ми събра у нас най-близките си приятели и ги почерпи, но не е бил разточителен. Роднини и колеги също, но скромно с бонбони и безалкохолно.

# 83
  • Мнения: 46
Да черпи всички познати които е виждал през тези дни Simple Smile

# 84
  • София
  • Мнения: 1 609
Почерпил е, да, но само най-близки роднини и приятели.

# 85
  • Мнения: 303
Ох, моя 5 дни не се спря... та едната компания, та другата, та с най-близките... та колегите... сестра ми и тя, приятелките си черпи... абе поляха го много здраво за здраве! И смятам, че така е редно!

# 86
  • София
  • Мнения: 374
Да, черпил е. Родих в четвъртък вечерта  - в петък е черпил колегите в службата доста напоително Simple Smile А в събота в свекърва ми е черпил близките роднини.

# 87
  • Мнения: 56
Мисля че всеки трябва да почерпи за здравето на детето, макар и нещо съвсем дребно според бюджета на семейството.

# 88
  • Мнения: 4 668
Трябва да се почерпи , но в тесен кръг . Не бих се съгласила да се правят събирания тип - сватба и да се черпят сулъо и пулъо .
Както разбирам авторката не е против почерпката по принцип , а против изхвърляния "защото и кумът така е направил и да не ни разнасят хората " .
Моят съпруг почерпи колегите си на заведение , в къщи не му е минавало и през ума да ги събира ... С роднините се събрахме няколко дни след изписването .

# 89
  • Мнения: 1 177
Черпенето продължило няколко дена- приятели, роднини, клиенти на магазина Simple Smile 3 нощи запой е имало  Mr. Green

# 90
  • Мнения: 2 047
Ще трябва да направите компромис и двамата - ти с черпенето, той - със сумата. Моят мъж разсъждава като теб - хич не му дреме за почерпки. Аз пък много държах, и така ходиха на някакъв ресторант с приятели и после занесе две торти и пиене в моята и неговата служба и това беше.

# 91
  • Мнения: 2 447
И двата пъти почерпи.И колегите си, и вкъщи се събраха на запой и е минал да почерпи комшиите във входа. Прави се за здраве,може и съвсем скромно,но според е хубаво да се да се направи

# 92
  • София
  • Мнения: 337
Разбира се, че е черпил.
С какво е черпил приятелите и идея си нямам, но са били вкъщи и следи нямаше Mr. Green.
Колегите също е почерпил.
С най-близките роднини се почерпихме след изписването, а с моите близки приятелки на погачата!

# 93
  • Троян
  • Мнения: 141
И двата пъти черпи и на другият ден едвам идваше до болницата да ме види,купоните са били буйни ,а махмурлука ..... Mr. Green Все пак е за здравето на детето.

# 94
  • София
  • Мнения: 2 149
Беше събрал цялата ни компания и колегите си в едно заведение /уж тесен кръг, ама не съвсем Crazy/. Но той по принцип си пада по сватбарски празнувания, така че не съм и очаквала друго.

# 95
  • Мнения: 194
Черпи да, два дена.
Понеже родих в петък, вечерта се събраха с моите и неговите родители, а в събота вечерта с приятелите ни, 10-тина човека, но супер близки. Не се е напивал, защото точно беше започнал нова работа и изглеждаше по- изморен и от мен след секциото.

# 96
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
Почерпи само колегите си. Peace

# 97
  • Мнения: 1 340
И двата пъти направи грандиозни купони с близките ни приятели, смятам че е чудесно да отпразнуваш щастливите мигове от живота  Peace

# 98
  • София
  • Мнения: 30 206
черпи и още как  Crazy Колеги, приятели, роднини (последните в деня на изписването)  Peace

# 99
  • Мнения: 5
Привет! Аз раждах секцио заради преносване, което не беше планувано Simple Smile И като се чух със съпруга ми следобед го питам "Къде ще е купонът?", а той каза, че като си се приберем с бебо вкъщи ще купонясваме Simple Smile Иначе почерпи роднини и колеги. После купон така и не вдигнахме с това малко бебе вкъщи Simple Smile Обади ми се на другия ден в родилното да ми каже, че ми купил подарък. Така се зарадвах.... и го питам "Какъв?", а отговора представете си беше "Пералня Simple Smile ама е много хубава, 7 кг. побира" . Чудех се да се смея ли, да плача ли  Joy

# 100
  • Мнения: 54
Привет ние специално бяхме отделили пари за почерпка, според нас това е почерпка за здраве като за рожденните дни. Когато аз родих мъжа ми почерпи всичките си приятели дори купил заря. Понеже голяма част от приятелите ни са си на село един вид почерпи цяло село и раждането на дъщеря ни беше отбелязано със голям купон и заря както се казва с гръм и трясък. След , което се върнал в града да почерпи останалата част от приятелите си в заведение. А пък роднините ги черпиха родителите ми те пък празнували 3 дена докато аз зомбирах в родилното Simple Smile Да по практично е парите да се отделят за детето, но пък аз лично от малка знам, че дори за нова покупка се черпи от суеверието "да не се счупи", а пък камо ли за раждане на дете. Всеки се преценява дали ще черпи или не, но лично за мен е повече от задължително да не се пестят пари за почерпка Simple Smile

# 101
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Не знам. Вероятно да.
Не е това най-важното. Важното беше, че бяхме всички добре и радостта бе неподправена.

# 102
  • UK
  • Мнения: 2 850
Разбира се , че трябва да почерпи.Не е казано че трябва супер купон да вдига ,може само и с бонбони,торта нещо малко.Прави се за здраве.

# 103
  • Мнения: 167
Да, почерпи и двата пъти:)
за здраве

# 104
  • Мнения: 1 050
Чери и още как. Аз родих сутринта в понеделник,а той имаше изпит почти в същия час. Разбира се закъснял за изпит, но после отишъл с голяма почерпка. Писали му 6-ца без да го изпитват. ooooh! Изобщо кой ли не черпи тогава.

# 105
  • Мнения: 27
Почерпи разбира се!

# 106
  • Мнения: 2 286
Черпи. То си е задължитено. Добре са се повеселили, а и нашето бебе е първо в компанията и всички много се вълнуваха с нас.

# 107
  • Мнения: 646
Черпи и доста се беше почерпил и той  Laughing , пък и никой не е казал че трябва да се почерпят всички видове роднини,приятели и познати.Важното е да се почерпи за здравето на бебето пък било то 1 човек или 100  Simple Smile

# 108
  • Мнения: 71
Черпил е ,обаче е бил толкова шашнат,че не е могъл да се почерпи и той LaughingСега ще видим как ще е с второто детенце.

# 109
  • България
  • Мнения: 757
Малиии... все едно съм родила най-малко бъдещ крал  Mr. Green
Такова черпене е падало  Wink

# 110
  • Мнения: 2
Разбира се, то си е нещо като традиция. Да почерпиш не значи да направиш банкет, може и по-скромно да се почерпи

# 111
  • България
  • Мнения: 757
Разбира се, то си е нещо като традиция. Да почерпиш не значи да направиш банкет, може и по-скромно да се почерпи
И си абсолютно права Peace
Схващането, че трябва да се натряскат, като за последно с колкото се може повече хора, е далеч от разбирането за почерпка!

# 112
  • София
  • Мнения: 254
разбира се. Че то си е голямо събитие Simple Smile

# 113
  • Мнения: 925
Да. Черпил е в неговата работа и той дори се е почерпил с чаша вино по случая, което за него си е рекорд, имайки предивид, че не пие  Crazy
После като носи болничния в моята работа му бях заръчала да почерпи с бонбони, сладки, сокове и подобни нещица - при нас традицията е да се оставят при секретарката на шефа.
Хубаво е да се почерпи - който, колкото може. Дори и кутия бонбони според мен вършат работа  Peace

# 114
  • Мнения: 468
И нашият татко почерпи - със сладкиш и шампанско. Тук е типично.
А и поводът е прекрасен! И аз си го нарекох ''за здраве''.

Аз черпих като ходих с малкия да си видя колегите - по-скоро символично - минах, поздравих, раздадох шоколадчета. То с 5-мес. бебе в слинг няма мн. др. възможности.

Друго типично е, когато майката излиза в отпуск по майчинство, да почерпи колегите.

Сега се сещам, че имах един колега (от руски произход), който за раждането на сина си отиде в 3-седм. отпуск и не почерпи - нито преди, нито след това.

# 115
  • София
  • Мнения: 233
Черпенето продължи около месец  Mr. Green

# 116
  • Мнения: 730
Черпи и още как !  Laughing
Приятели, роднини, колеги - негови и мои, съседи, екипа в родилното, лекарката, която ми следи бременността. Всички , с които искаше да сподели радостта ни. 
Майка ми също почерпи кой където види (включително продавачките в кварталния магазин) .  #Crazy
Знам, че се прави за здраве!

# 117
  • Мнения: 284
Черпи, разбира се. Ама е адски несправедливо едините да ги боли корем от ядене и пиене, а майката от друго да я боли корем. Simple Smile

# 118
  • Мнения: 1
Когато нашето мъниче се роди мъжа ми купи торта на всички в болницата (акушерка,лекари,сестри) натурален сок и безалкохолно.. според мен трябва да се почерпи ..почерпихме и роднините и колегите си..не ни натежа на бюджета изобщо. Това си е голямо събитие..как няма да се отбележи с почерпка Simple Smile а хората,които почерпихме дадоха много сладки и хубави неща за бебчето..така,че и ние почерпихме и те ни дариха със сстрахотни подаръци за съкровището ни !  Simple Smile

# 119
  • Мнения: 364
Да, почерпи най-близките и по-скромно колегите. Традиция.

# 120
  • Мнения: 324
Ами ние пак си черпихме  Mr. Green

Като родих са се събрали вкъщи най-близките роднини и кумовете ни.
Майка ми черпила колегите си.
В болницата занесох да почерпя в родилно отделение и май най-голямата почерпка беше за персонала от интензивно отделение, където се наложи да прекара първата седмица от живота си мъничето ми.

# 121
  • Мнения: 134
Да. Родители, роднини, приятели ...всички бяха почерпени по етапно.
Несправедливо е както казва Аля Иванова .
Едни ги боли от преяждане, други от раждане  Mr. Green

# 122
  • Мнения: 646
Черпенето продължи около месец  Mr. Green

А при нас 2 и 1/2 месеца след раждането най-сетне приключи - съученици, колеги от всички фирми, в които е работил и др. Само родата му в провинцията не намаза (все още  Mr. Green). 

# 123
  • Мнения: 21
Черпи, аз за жалост пропуснах Crossing Arms, то верно за някой празник, а за други ябълков сок и грисена каша в болницата  Simple Smile

# 124
  • Мнения: 3 804
черпил е,майка ми и баща ми също .

Общи условия

Активация на акаунт