НОИ пак прецаква МАЙКИТЕ с майчинството за 2-та година,бясна съм

  • 94 956
  • 2 412
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 965
И реално майчинството е обезщетение за майката, поради нейната неработоспособност към момента. Издръжката на детето се осигурява от родителите, а не от това обезщетение. Peace
Я да видим как ще стане,ако няма или от къде ще има други доходи?
Бащата не работи или е на нископлатена работа,а майката скатава тези пари,защото са обезщетение за нея,не за детето!?
Лично не разбрах,това ли е намека?Ами баби,отваряйте кесиите!
Момичето пита за размера,а не за начина по който да ги харчи.

Няма намеци.
Казах как е формулирано в закона - т.е. като обезщетение за майката.
Оттам насетне всеки сам си решава как ще си издържа семейството.
Законът е еднакъв за всички и не отделя индивидуалните случаи. Ако семейството ми има в момента на раждане на дете финансови проблеми, това не е работа на държавата, а моя и на мъжа ми /дори и на бабите не е/. От опит съм го пробвала. Намираш си начин - за всеки е различен.
Между другото, ако бащата е безработен, той също следва да получава обезщетение за безработица.
Пък и не й казвам как да ги харчи, а как и защо не е обвързано с МРЗ.

# 16
  • Мнения: 984
azaf, цинична си. По последните данни на НСИ 85% от гражданите на България живеят под жизнения минимум. Това не е проблем на индивида, а на политиката.
Или по твоите думи излиза бедните да не раждат?! Нагло е някак, баш в този форум, където се прави всичко възможно да се помага...

# 17
  • Варна
  • Мнения: 25 242
ДОбре де, какво е циничното? Няма пари за по-големи обезщетения, това е. Като Гърция ли искате да я докараме? Като не стигат парите, връщате се на работа. Две годишно майчинство има в много малко държави, доколкото знам. Още повече, ако бащата е безработен - да си наляга парцалите и да гледа детето, така отпада и проблемът с яслите. Ама двама възрастни да си седят вкъщи на едно обезщетение и да се вайкат - сори, не го разбирам.

# 18
  • София
  • Мнения: 2 104
ДОбре де, какво е циничното? Няма пари за по-големи обезщетения, това е. Като Гърция ли искате да я докараме? Като не стигат парите, връщате се на работа. Две годишно майчинство има в много малко държави, доколкото знам.

Баш Peace

# 19
  • Мнения: 984
Вижте какво, нито получавам обещетения, нито детски, нито някога  ще пускам документи за такива.

Но...
Имайте предвид, че всяка стотинка е добре дошла в много от семействата, това искам да кажа. Когаято държавата се мъдри и не прави нищо да насърчи създаването на работни места, поне трябва да се погрижи за децата. Не ми кайзвайте, че не е длъжна - длъжна е по конституция. Поне четете, ако не друго.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 25 242
И как да се погрижи, бе Мишона? Няма пари за повече! Кажи как го виждаш? Тя и за пенсионерите трябва да се погрижи, ама не може! Това е. Колкото има - толкова дава. Какво предлагаш - да вдигне обезщетението, да го направи 500 лева? Хиляда? И откъде да дойдат тези пари?

# 21
  • Мнения: 4 965
Мишона, кое е циничното?
Факт е, че така са формулирани нещата и е редно да са така. Защото нали се сещаш, че и да се гледат конкретни случаи, печеливши ще са само онези прослойки, които са превърнали раждането на деца в бизнес.
Да, аз също искам майчинството да е по-високо. Дори лично съм заинтересована, защото планирам да имам още поне 1 дете, а всеки лев отгоре е полезен при отглеждането на едно дете.
Въпросът е, че пари реално няма - не може да си напечатаме такива без покритие, само и само да завъртим такива в оборот.
И честно казано, предпочитам наистина държавата да слага всички под общ знаменател /независимо от ситуация или брой деца/, вместо работещите да издържат онази част, които раждат по 10 деца с цел детски, че да си плащат ракията.

# 22
  • Мнения: 2 821
Социалната политика на държавата ни е в полза на циганското малцинство. Някой из нета беше изчислил каква сума получава циганката с 3-4 деца само от видове социални помощи, откъдето е видно, че тя няма изгода да работи.

# 23
  • Мнения: 10 547
Екзистенциален е въпросът, на ББ или ММ (моЙто мило) раждам. Социалната ни политика, в частта обезщетение за отглеждане на дете е една от добрите в ЕС. Да, да, винаги може да се протестира и за повече, но обосновано ли е?

# 24
  • Мнения: 4 965
Не е една от добрите, а почти съм сигурна, че е най-добрата.
Най-малкото сравнение е в това, че в преобладаващага част на ЕС майчинството продължава няколко седмици - после майката решава дали да се върне на работа или да напусне работа. При нас майката има възможност 1 г. да получава 90% от заплатата си и 1 г. да получава известна сума - т.е. ако може да си позволи да си остане вкъщи, тя получава някаква /наистина малка/ сума и работното й място се пази, а стажът й тече. Ако няма възможност - винаги може да се върне на работа.
Единственият проблем е в малките суми, но това си е проблем на държавата като цяло. На фона на ниските заплати повсеместно - не виждам как може обезщетенията да са големи.
Социалната ни политика е добра. Редно е да се "пипне" трудово-правната и тогава нещата ще си дойдат на място. Но финансово трябва страната да "порастне". Peace

# 25
  • София
  • Мнения: 7 992
От ЕС България е с най-дългото платено майчинство. Така е с цел да се насърчава раждаемостта.
Доколкото си спомням, страните с 9 мес. високоплатено майчинство са 2-3. Останалите са под 6 мес.
Идеята навсякъде по света е да се връщат майките относително бързо на работа, а да не увисват на социалната система. Поради тази причина от 13тия месец нататък сумата е по-малка.

# 26
  • Мнения: 647
Социалната политика на държавата ни е в полза на циганското малцинство. Някой из нета беше изчислил каква сума получава циганката с 3-4 деца само от видове социални помощи, откъдето е видно, че тя няма изгода да работи.

Именно, но ние трябва да бачкаме, за да ги издържаме, това не го забравяйте, затова на нас увеличения не ни се полагат!!!

# 27
  • Мнения: 10 547
Малка, но прилична, в съчетание със заплатата на другия родител. Интересен факт, свързан с бедните майчета е автопаркът на рожбетата им- масово 1000 и отгоре лева, дадени за возило са масова практика, както и суми от порядъка на 1000-1500 за раждане. Е, нормално е на 240 лв. да се гледа като на жълти стотинки.

# 28
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
little rabit - едно от задълженията на държавата е да създава и поддържа добра инфраструктура. На родителите да издържат децата си, чрез труд не да се вайкат и да чакат на обезщетения.
Друг е въпросът кой как си изпълнява задълженията.

 newsm78 хъм ? Ти защо махна картинката?

# 29
  • Мнения: 10 547
Пак стигнахме до ромите. Сега очаквам да се заговори и за майчинство поне до петата година. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт