Раждането без болка вреди на майката и детето , да бе да ...

  • 17 395
  • 238
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 363
Разбира се! Най-важното е накрая всички да са доволни. Simple Smile

# 16
  • Мнения: 5
То на теория всеки има право да реши, ама практиката показва, че понякога спешно трябва да се вземат трудни решения за 2 живота накуп. Дали когато не знаеш какво в действителност те очаква и как ще протече при теб /няма 2 еднакво бременности дори при една и съща жена, а същото може да се отнесе и към ражданията/ може да вземеш адекватно решение? И кога да го вземеш - преди да знаеш колко и дали изобщо ще боли или по време, когато може и да не си в състояние да мислиш изобщо.

Много добре казано.
Да се включа и аз. През цялата си бременност исках да родя естествено, колкото и да боли. Първа бременност и кой да знае какво ме очаква. Ходих на курсове за бременни, упражнявах дишане, позитивно мислене прилагах, имам висок праг на болка и бях против 2 неща - епидурална упойка и окситоцин. И повтарях на лекарите, които ме следяха, че няма да им простя, ако в хода на раждането ме навият за упойка или пък за да го ускорят ми праснат системка.
Е хубаво, ама кой да предложи, че ще съм с конракции много силни цели 2 денонощия и никакво разкритие..., които ми изцедиха силичките отвсякъде.
Знаеше се, че съм с тесен таз, но бебето до последно беше 2600-2700, да ама на 4 см. разкритие се оказа 3400...
И реших, че май май...ще се възползвам от епидуралната, че да събера сили за напъването, иначе ме грозеше секцио, а това пък най - малко исках. Много си държах на естествено раждане.
Та в крайна сметка - и упойка, и окситоцин.
Но нито едното, нито другото се оказаха ( поне за мен ) толкова голямо зло!!!
Много си е индивидуално и според мен правилното решение се взима според конкретната ситуация.
Успех на всички, които им предстои Simple Smile

# 17
  • София
  • Мнения: 2 217
Ако анестезиологът си свърши работата както трябва, не виждам причина човек да иска да страда излишно.

Ако....

Въпрос  е на правилна преценка, доколкото може да се направи такава, по време на раждането...
Има много случаи, при които упойката е усложнила и утежнила процеса. Има и такива на чисто безпроблемното и прилагане...
Няма еднозначен отговор. Въпросът е, че болката е показател. Липсата и може да доведе до несъзнаване на проблем. Докато наличието й е нещо временно и преживяемо. Предполагам, такава е логиката на статията-преценява се факторът полза-риск.

# 18
  • Мнения: 245
Ето един филм в колибка, има и български субтитри. В него лекари обясняват ясно, какъв е проблемът жената да не усеща естествените усещания по време на раждане и конкретно проблемът с упойките. Обсъжда се и феноменът-раждане с оргазъм. Като цяло филмът е за физиологията на раждането, от гледна точка, за която не се говори чак толкова.

http://kolibka.com/search.php?q=Orgasmic+Birth+-+The+Best+Kept+Secret

Последна редакция: чт, 20 окт 2011, 14:04 от persimon

# 19
  • Мнения: 445
Статията е глупава за мен. Защо в някои доста по-напреднали страни е задължително да ти сложат упойка, защото и бебето се мъчело иначе? Аз родих без упойка, ама я изтърсих за половин час и въобще не мога да кажа че съм се мъчила, обаче ако бях в болница, предлагаща упойки бих си говорила предварително за всеки случай. Друг е въпросът, че нямаше да има кога да ми я сложат.

# 20
  • Мнения: 1 567
И съвсем не виждам какво ще навреди на бебето , че майка му е избрала един по цивилизован начин да роди  Rolling Eyes
Какво мислите по въпроса ?

Аз лично съм раждала първото си дете без упойка.
Второто с.
Има разлика.

Но.... има и много неизвестни.
Упойката читава ли ще е?
Анестезиологът ще си свърши ли добре работата?

Аз лично, като минала и през двата "варианта"  Whistling, бих заложила на начинът, сътворен от природата.... Mr. Green
 

# 21
  • Мнения: 245
Статията е глупава за мен. Защо в някои доста по-напреднали страни е задължително да ти сложат упойка, защото и бебето се мъчело иначе?


 Shocked Shocked Shocked Shocked  В кои напреднали страни се слага задължителна упойка? Изобщо в коя държава има задължителни медицински процедури? И кой е казал, че бебето се мъчи ако няма упойка, някаква статия, линк към такова мнение на специалист има ли, защото аз съм чела мнения точно за обратното, че когато има упойка организма на майката не отделя необходимите и за бебето еднорфини и други обезболяващи хормони, и то страда много повече, защото минава през родилния процес без да има предвиденото от природата обезболяване.

# 22
  • Мнения: 9 363
Статията е глупава за мен. Защо в някои доста по-напреднали страни е задължително да ти сложат упойка, защото и бебето се мъчело иначе?
Не се заяждам, но в кои държави е задължително да ти сложат упойка? Къде прочете, че бебето също се мъчело? Според това, което аз съм прочела, напротив епидуралната упойка забавя родилния процес като забавя контракциите, а при някои жени (особено първескини) не се усещат напъните за изтласкване на бебето навън при пълно разкритие. Именно липсата на усещане за напъните понякога води до изваждането на бебето с форцепс или вакуум-помпа, защото родилката сама не може да усети кога да напъне и да изтласка бебето навън, което ако не е сложена точто тази упойка е могло да се избегне. Това е и основната причина за да не се слага едидурална упойка при някои пациентки, особено с чувствителност към опиатите.
Не съм против слагането на епидурална упойка, но смятам, че е по-добре първо да се пробва без нея и ако наистина болката е голяма, тогава да се сложи. Ако си прочела по-напред някои жени, включително и аз не сме усещали толкова силни болки, или въобще болка, така че слагането на упойка не е било необходимо. Особено в държава, където след това ти искат пари, защото са я сложили.
Писала съм заедно с persimon. За тази упойка съм на едно мнение с нея.

Последна редакция: чт, 20 окт 2011, 18:51 от Deni-meni

# 23
  • Мнения: 147
Статията е глупава за мен. Защо в някои доста по-напреднали страни е задължително да ти сложат упойка, защото и бебето се мъчело иначе?


 Shocked Shocked Shocked Shocked  В кои напреднали страни се слага задължителна упойка? Изобщо в коя държава има задължителни медицински процедури? И кой е казал, че бебето се мъчи ако няма упойка, някаква статия, линк към такова мнение на специалист има ли, защото аз съм чела мнения точно за обратното, че когато има упойка организма на майката не отделя необходимите и за бебето еднорфини и други обезболяващи хормони, и то страда много повече, защото минава през родилния процес без да има предвиденото от природата обезболяване.
И аз съм на вашето мнение,не съм раждала още,но ако мога ще родя без упойка.Това естествено не означава,че отричам упойките,но в миналото хората са се справяли.Изучила съм най-баналните  ефекти и странични реакции на упойките(в стоматологията-местни и общи) и знаейки опасностите ако не е наложително не бих пожелала.Да не говорим за общата анестезия колко е опасна!И и са ми много смешни майки,които по желание самички решават секцио,ама това е проблем на бг здравеопазването и лекарската етика...друга тема.
Още нещо-много пъти съм чувала че деца раждани с упойка са с голям шанс да развият наркозависимост....дано да не е вярно де,но....всеки си има акъл.

# 24
  • София
  • Мнения: 38 525
Аз лично съм голяма лигла и хич не държа на болка.
Първия път раждах с окситоцин и цялата болница ме разбра. Болката беше толкова голяма, че акъла ми отказваше да я побере! Отказаха ми упойка обаче.

Втория път се бях уговорила с упойка. Но реших да си изчакам контракциите в къщи до последния момент. И така, по някое време почнаха истинските болки, които се оказаха съвсем не толкова ужасни. Аз ги определям като сила като да си треснеш пръстите на крака, само дето са с по-голяма продължителност. В болницата ме попитаха искам ли упойка, аз казах, че ако ме боли така, мога да издържа и не искам. Само накрая, като излиза главата, боли наистина, ама то е за малко.

# 25
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 089
Ох,много се смях на поста на L'Agent и по-специално на това:
Цитат
, че акъла ми отказваше да я побере!

Цитат
като сила като да си треснеш пръстите на крака,
hahaha hahaha
Надявам се,не се сърдиш.С най-добри чувства се посмях.   bouquet  Hug
По темата.
Дрън дрън,че пляс.Аман от много разбиращи изследователи и психолози.Да ги боли тях,като е толкова полезно,аз не ща... Rolling Eyes
Това ми е мнението.  Peace

# 26
  • Мнения: 21
И мен лично много ме подразни тази статия!

Не знам дали изобщо има страни, където упойката е задължителна, но наистина в Северна Америка 2/3 от жените избират да родят нормално с епидурална упойка. Просто това е много, много често срещано, а също така се предлага към това и райски газ, вземане на гореща вана и разхождане за облекчаване на болката (последните три не мисля, че са много ефикасни). Секциото се прави само ако се наложи в хода на раждането или ако има основателни медицински причини, известни от преди това, и не се предпочита от жените тук.

Тук лекарите те питат какво искаш ти, на база на това как се чувстваш и каква ти е поносимостта към болката - няма да ти сложат абсолютно нищо, без ти да си съгласен или да си информиран какво точно ти слагат и какъв ще е ефектът. Това много ме притесняваше в началото, защото не бях запозната и си мислех, че като отида да раждам ще правя каквото ми кажат лекарите, но сега отчитам това като много полезна практика точно защото всяко раждане е индивидуално и това, което работи за теб, може да няма никакъв ефект при някой друг.

Относно епидуралната упойка - доколкото съм запозната, тя е едно от най-безопасните обезболяващи за бебето, защото се вкарва в гръбнака и на пактика лекарството почти не достига кръвта, за разлика от други обезболяващи. Има и така наречена walking epidural, при която може дори да се движиш, но май ефекта на обезболяване не е толкова голям. Иначе минусите са ясни - забавяне на контракциите, разкритието и удължаване на раждането, също така може да не се усещат контракциите и да не може да се напъва ефективно.

Моето раждане тепърва предстои и много ме е страх, но засега съм решила да ползвам епидурална упойка, но разбира се не изключвам никакви други методи или обезболяващи, тъй като важното е всичко да мине ок.

# 27
  • Мнения: 147
а също така се предлага към това и райски газ, вземане на гореща вана и разхождане за облекчаване на болката (последните три не мисля, че са много ефикасни).

Райският газ си е доста стабилна анестезия,която ако се предозира може да те умори.
Секциото се прави само ако се наложи в хода на раждането или ако има основателни медицински причини, известни от преди това, и не се предпочита от жените тук.
Не знам за кое "тук" говориш,но в Бг масово бременни сами избират секцио,без медицински показания.
Сама казваш и минусите на епидуралната,отделно всяка анестезия може да предизвика след времето на действие рефлекторна вазодилатация и хеморагии(кръвоносните съдове при всяка анестезия се свиват доста и като мине действието те се разширяват прекалено много,като може да се получат кръвоизливи.
И също така твърдението че анестетика е един вид изолиран от кръвообръщението не е вярно.

# 28
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 737
Не знам, но мен лично повече ме беше и ме е страх от поставянето на упойка в гръбнака, отколкото от болката при раждането. Раждах дъъълго и болезнено, а съм с висок праг на поносимост определено.

# 29
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 089
Galactic Voyager,ако те е страх от болката при поставянето,ще ти кажа,че преди това слагат местна упойка и не боли изобщо.Друг е въпросът,ако те е страх от засягането на нерв,там вече си трябва точна ръка и добър анестезиолог.  Hug

Общи условия

Активация на акаунт