Чужда кауза?

  • 2 622
  • 39
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 2 401
Бихте ли подкрепили чужда приятелска кауза, въпреки, че е в разрез с разбиранията ви?  Заради приятелството.  А?

# 1
# 2
  • Мнения: 135
Също не.

# 3
  • Мнения: 3 963
Не. Единственото, което бих направила за приятелството в такъв случай е и да не преча на каузата ако ли не ми е в разбиранията да я подкрепя.

Но пък форумът не е като да не изобилства от лИбезни персони, дето си имат своите кумири и мрат да пеят в техния хор па ко ще и само за идеята да се приглася.

Последна редакция: чт, 20 окт 2011, 19:12 от St.

# 4
  • София
  • Мнения: 62 595
Не и чрез активно участие. Иначе, нека си е привърженик на някаква кауза, негова работа. Нали казват, на вкус и цвет товарищ нет. Приятелството ни пак ще си остане приятелство, стига да не държи да ме въвлича в каузите си, с ясното съзнание, че не ги споделям.

# 5
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 847
Бих подкрепила приятел, а ако каузата е в разрез с разбиранията ми, ще му кажа още в началото. Но винаги бих подкрепила приятел.

# 6
  • Мнения: 37
Не, не бих !

# 7
  • Мнения: 2 931
Самата кауза най-вероятно - не. Допускам и възможността да променя разбиранията си, ако се касае за нещо недобре познато.
Приятелят, по човешки, да.

# 8
  • Мнения: 4 300
За подкрепя кауза без да вярвам в нея- не. Това не значи, че няма да съм приятел на въпросния човек повече.
Иначе бих подкрепила чужда кауза ако вярвам в нея, без значение дали другите, които я подкрепят са ми приятели или неприятели.

# 9
# 10
  • Варна
  • Мнения: 6 332
Не!
Ако каузата е в абсолютен разрез с разбиранията ми, може и да е краят на приятелството!

# 11
  • Мнения: X
Само, ако моите виждания са близки до каузата. Една от най-добрите ми приятелки е председател на регионалното представителство на АТАКА. Много обичам и уважавам приятелката си, но в този случай не мога да я подкрепя. Тя го знае и най-важното го разбира, това не пречи на приятелските ни отношения.

# 12
  • Мнения: 36 034
зависи за кой от приятелите ми става дума
т. е. да, но не заради всеки от тях бих направила компромис със себе си

# 13
  • Варна
  • Мнения: 957
Не, но приятелите ми не биха поискали моята подкрепа в такъв случай. И аз не бих търсила подкрепата на приятел за нещо, което е в разрез с принципите му.

# 14
  • Мнения: 984
Зависи колко е голям залъка, който траябва да поема. Не бих подкрепила откровено безочливи каузи, но, ако от мен зависи успехът на приятелска кауза, стига да не е в разрез с морала, бих подкрепила, като дам да се разбере, че мнението ми е друго.

# 15
  • Мнения: 194
Никога не казвай, никога!

# 16
  • Мнения: 5 539
Не бих. Имам близки, които се кандидатират на изборите, но по различни причини няма да гласувам за тях. Изпитвам леки угризения, защото не мога да им го кажа в очите, но иначе бих предала убежденията си.

# 17
  • Мнения: 2 448
Много зависи за какво точно става въпрос и за кой приятел.До колко е в разрез с мои разбирания и дали са във важна за мен сфера тези разбирания. Зависи и дали така ще спасявам задника на приятел или просто ще му помагам да спечели. Ако е за спасяването на близък задник, доста бих влезнала в разрез с мои разбирания.Иначе по скоро не.

# 18
  • Мнения: 727
Не бих подкрепила кауза, която е против принципите и разбиранията ми. А приятеля си ми остава приятел, но неговите каузи са си негови, моите - мои.

# 19
  • Мнения: 4 841
Имам си достатъчно собствени каузи, а ресурсите, с които разполагам да защитата им не са безкрайни. Така че, дори собствените си каузи подбирам и подреждам по приоритети.

Абсурд е да подкрепя кауза, която влиза дори в минимален конфликт с моите виждания.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 957
Ако е за спасяването на близък задник, доста бих влезнала в разрез с мои разбирания.Иначе по скоро не.

Да, ако става дума за живот, здраве, ще обезпокоя разбиранията си. Ако се иска "да спася нечий задник", но не в буквалния, а в преносния смисъл - да прикрия нечия грешка (прословутия пример с трупа и лопатата), пак има хора, заради които ще преглътна някой и друг принцип. Но просто за кауза - не, даже ще ми стане криво, ако ме помолят. Не бих подкрепила лишаването на пушачите от избирателни права, например, дори и най-близък приятел да ме агитира. Grinning
Уф, по-лесно би било, ако говорим за конкретни неща.

# 21
  • Мнения: 1 466
Не. Единственото, което бих направила за приятелството в такъв случай е и да не преча на каузата

Зависи от каузата, но ако наистина е в разрез с моите разбирания, не бих я подкрепила... Просто няма да попреча... И пак казвам - много зависи от каузата...

# 22
  • Варна
  • Мнения: 1 423
Спонтанно си отговорих "не, не бих подкрепила". И щях да излъжа, защото като се замислих се оказа, че съм подкрепяла каузи в които не вярвам. Успешни или не, създавали са ми неимоверно вътрешно напрежение, просто не са били моя път. Със сигурност още такива ще има. Подлъгвала съм се да го правя и за мними приятели. Ето, в тези случаи ми се иска да умея да казвам твърдо "не". Зад много близките винаги ще застана.
Не вярвам, че има хора, които не правят компромиси със себе си.

# 23
  • Мнения: 1 175
Не бих. Ако е в значителен разрез с разбиранията ми, дори би подкопала и застрашила приятелството. Не мога да меля брашно ако камъните не си пасват.

# 24
  • Мнения: 3 181
Бихте ли подкрепили чужда приятелска кауза, въпреки, че е в разрез с разбиранията ви?  Заради приятелството.  А?
Не

# 25
  • Мнения: X
Всъщност постоянно не само подкрепям, но и работя за чужди каузи, но не на приятели, а на хората, за които работя. В повечето от случаите тези каузи са в пълен разрез с разбиранията ми за морал. Мисля си, че ако можех и личните си каузи да преследвам толкова упорито, сигурно нямаше да се налага изобщо да работя против етичните си възгледи...Но уви...явно не мога.

# 26
  • Мнения: 21 572
   Зависи каква е каузата. Ако е от типа - гласувайте за снимката на детето на приятелката ми, та да стане снимка на месеца - моля. Обаче ако иска да се кандидатира за съветник от някоя противна ми партия - няма да стане.

   Впрочем, сега се сетих, че веднъж подкрепих една позната да оглави едно нещо, дето не и беше мястото, така че явно не съм много твърда по отношение на каузите.
  Абе като се замисля, за никакви каузи не ми пука вече.

# 27
  • Мнения: 2 931
Всъщност постоянно не само подкрепям, но и работя за чужди каузи, но не на приятели, а на хората, за които работя. В повечето от случаите тези каузи са в пълен разрез с разбиранията ми за морал.
И професионалните ни изяви ли се считат за кауза? Въпреки, че и в професионален план рядко правя компромис със себе си, понякога се налага. Но не считам работата си за кауза, защото е свързана с получаване на средства.

# 28
  • Мнения: X

Уф, по-лесно би било, ако говорим за конкретни неща.

Най-вероятно става дума за избори.  Wink

# 29
  • Мнения: X
Всъщност постоянно не само подкрепям, но и работя за чужди каузи, но не на приятели, а на хората, за които работя. В повечето от случаите тези каузи са в пълен разрез с разбиранията ми за морал.
И професионалните ни изяви ли се считат за кауза? Въпреки, че и в професионален план рядко правя компромис със себе си, понякога се налага. Но не считам работата си за кауза, защото е свързана с получаване на средства.
Ами не всичко, което го върша на работа го смятам за кауза, но има някои случаи, които толкова се проточват и толкова излизат от рамките на отговорностите ми, а аз толкова присърце ги взимам ( тъй като все пак обичам справедливостта и имам страх от възмездие), че спокойно мога да ги нарека "чужда кауза". Особено, когато се е случвало да се подпиша под текст, за който не би трябвало аз да поемам отговорността. Да не говорим колко често партньорите ни ме смятат за куха лейка или безцеремонна нахалница, само защото някой държи като удавен за нещо, което на практика е почти невъзможно.
За избори не подкрепям. Особено пък разни бивши съученици, които не съм чувала от сумалък време и изведнъж се присетят за мен, за да ме спечелят като електорат. Ами не се прави така. Много се разглезиха жадуващите за власт. Чак си мислят, че хората трева пасат.

# 30
  • Мнения: 654
Не.Но той ако е приятел ще разбере.

Последна редакция: пт, 21 окт 2011, 10:18 от джоджо

# 31
  • Мнения: 2 175
Бих. Стига да не се очаква от мен да бия тъпана по този въпрос.

# 32
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Мнем.

# 33
  • Мнения: 7 947
Бихте ли подкрепили чужда приятелска кауза, въпреки, че е в разрез с разбиранията ви?  Заради приятелството.  А?
Абе аз пред ивреме очаквах това от един приятел, почти бях сигурна, че ще го направи, заради мен самата, когато ми отказа - много се натъжих. Казвах си - нищо нямаше да му коства...После разбрах, че не е баш така. Фанатизъм не харесвам, но е приятно днес да срещнеш човек с принципи, а те са много малко...

# 34
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Не, абсурд.

# 35
  • Мнения: X
Приятелите ми са със сходни на моите  разбирания и няма начин да се увлекат по нещо,което е неприемливо за мен.
А ако стане,то няма да са ми приятели....
Тях поне мога да подбирам,за разлика от родата...    Simple Smile

# 36
  • Мнения: 2 482
Не. Важният въпрос обаче е трябва ли липсата на подкрепа да унищожи приятелството? Ако се случи точно това е съвсем нормално да се запитаме доколко то е било приятелство.

# 37
  • Мнения: 152
Както при почти всичко останало, и тук трябва да има степенуване. Смятам, че нарушаването на личния комфорт (понякога, ако е за нещо голямо му викат жертва) е част от приятелството. Имам една откачена приятелка, която няколко пъти идвайки към вкъщи на гости отказа на мъжа ми да му купи цигари, които той щеше да си плати разбира се- просто за да не се преоблича и т.н. - защото е противничка на пушенето!!! Това как ви звучи? Никой не я кара да пуши, мъжът ми винаги излиза на терасата т.е. никой не диша дима в затворена стая. Та за дреболии, мисля че човек може да наруши принципите си, особено когато не става въпрос за това да се извършва някакво престъпление. За по-големите неща е трудно да се каже. Напълно съм съгласна с мнението на viliko за хората с принципи, но се сещам и за филма Слийпърс (задължителен за гледане), където един истински вярващ свещенник трябваше да направи избор дали да излъже или не.
По принцип аз не правя компромиси в това отношение, но кой знае какви изненади ще ми поднесе живота, затова се въздържам от свръхкрайни изказвания.

# 38
  • Мнения: X
eovin ,ами ти всъщност абсолютно точно си я описала: "откачена".    Laughing
Аз имам друго определение за подобни хора,ама ще се въздържа....    Mr. Green

# 39
  • Мнения: X

За избори не подкрепям. Особено пък разни бивши съученици, които не съм чувала от сумалък време и изведнъж се присетят за мен, за да ме спечелят като електорат. Ами не се прави така. Много се разглезиха жадуващите за власт. Чак си мислят, че хората трева пасат.

Абе друго си е да имаш бивши съученици във властта.  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт