Сурогатното майчинство в България

  • 135 948
  • 3 749
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 243
не мисля, че има някакви особено драматични етични проблеми със сурогатното майчинство и в този смисъл не съм "против" да съществува като алтернатива за бездетни семейства... лично аз, обаче, имам някакви емоционални проблеми с това и не мисля, че при някакви обстоятелства бих се решила да застана от която и да е от двете страни - нито бих износила чуждо бебе, нито бих искала друга жена да износи моето..

старата тема не съм я чела!

# 16
  • Мнения: 4 841
Ще постна тук мнението на Бу. Казала го е много добре, аз бих го казала доста по-рязко, затова ще си спестя моето мнение, и без това в старата тема го обяснявах надълго и нашироко...

Жал ми е за всички заслепени хора, които в маниакалното си желание за "генетично свое" дете ще влязат в този капан  Sad  А най-вече ми е жал за децата  Sad  Но в крайна сметка всеки си има глава на раменете, да мисли  Peace Аз лично нито ще се възползвам, нито бих станала. Та дори и за (ах, този сърцераздирателен пример!!!) собственото ми дете, ако има репродуктивни проблеми  Peace

# 17
  • Мнения: 4 516
Одобрявам съществуването на такъв закон в България, но съм сигурна, че предвид манталитета ни, нивото на здравеопазването ни и като цяло - стандарта ни на живот, ще има куп неразбории. Иначе да - сурогатното майчинство е добра идея, закон трябва да има и аз дори бих станала майка-заместител.  Grinning

# 18
  • Мнения: 2 401

Без да се заплаща на сурогатната майка.

"Промените в Семейния кодекс забраняват заплащане на възнаграждение на заместващата майка.
На нея може да бъдат платени само разумните разноски във връзка със здравословното поддържане на бременността, необходимите средства за възстановяването й след раждането, както и финансовото обезпечаване във връзка с временната й нетрудоспособност."

Е, това е в реда на нещата. Пак си плащаш като поп, не е  на добра воля.  Въпрос на договорка между страните.
А какви са доводите против, къде е капана?

# 19
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 671
В крайна сметка всеки си има глава на раменете, да мисли

и да решава сам за себе си.
Това е моето мнение.
Не бих си позволила да определям за друг в случая доколко е морална постъпката, защото тук нещата не са толкова категорични. За мен генетичните родители, желаещи да имат това дете са родителите, за друг е обратното, до разбирателство по въпроса едва ли ще стигнем, така че- най-вероятно и тая тема ще се превърне в поредното драчене.

Законът трябва да съществува, защото така или иначе практиката я има, както казаха и други преди мен.

# 20
  • Мнения: 22 436
А дали едно семейство ще намери майка не от етноса, която да е съгласна да износи чуждо дете?
Едва ли ще са много навитите жени, които без облага (по закон) да износят чуждо дете.
А и нали в крайна сметка целта е семейството да си "получи" детето. Има ли значение на кого е матката?

# 21
  • Мнения: 2 401
Мирама, това, което е споменато в кодекса си е чиста облага. Не само за барт'чедки.

# 22
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 671
Това си е въпрос, който самото семейство ще реши.
А ти е ясно предполагам, че едва ли ще бъде без облаги при всички случаи...
За съжаление, може би това си е вратичка за изнудване, но честно казано, не съм много компетентна в това отношение, не знам дали има вариант за някаква ограничаваща практика в това отношение.

# 23
  • Мнения: 22 436
Мирама, това, което е споменато в кодекса си е чиста облага. Не само за барт'чедки.

Реално заплащане на услугата всъщност няма. Или поне аз не виждам да има такава.

# 24
  • Мнения: 1 243

ние тук си говорим за заплащането, а пък вижте каква тема се появи току що..
 ooooh!

# 25
  • Мнения: 0
И аз ахнах като чух за приемането на закона за сурогатната майка в България. Като се замисля колко други закони липсват, а колко други не се спазват..
Доста време мина откакто бях бременна, но никога няма да забравя чувството. Самата бременност беше много тежка, промени ми се вкуса, мирогледа и всичко, това особено чувство, че ти се гади, болките в опашката на кръста.. После самото раждане  #Crazy 
След това, ами коремът ми още не се е оправил...
И после в закона специално се натъртва:
Цитат
забраняват заплащане на възнаграждение на заместващата майка

На нея може да бъдат платени само разумните разноски във връзка със здравословното поддържане на бременността, необходимите средства за възстановяването й след раждането, както и финансовото обезпечаване във връзка с временната й нетрудоспособност.
Прилича ми на закон приет специално за личните нужди на някой от гласувалите го.. Ех да можеше и аз да си гласувам и приемам закони за нещата, които искам... Примерно детски за някои деца (критерии на които да отговаряме) 400 лв  Laughing
Та освен някоя жена, която много ама много го е закъсала не знам кой ще се навие да бъде сурогатна майка. Те и циганите не са лесни като стане дума за пари и услугите им.  Wink

# 26
  • Мнения: 0

ние тук си говорим за заплащането, а пък вижте каква тема се появи току що..
 ooooh!
Да разбирам ги хорицата, но има много но-та... Интересно кой ли би се навил и срещу какви пари  newsm78

# 27
  • Мнения: 25 620
Има ли значение на кого е матката?

Сурогатното майчинство не е матка под наем, Мирама. В дълбока грешка си. Майката не е инкубатор, независимо чии са донорските клетки.
По закон майка е тази, която ражда детето. Не знам как ще се промени това в угода на сурогатното майчинство, но отсега предвиждам много драми и съдебни дела на жени, които за 9-те месеца са размислили, привързали са се към детето в утробата си и са пожелали да го запазят за себе си. Защото то е И тяхно дете, даже най-вече тяхно.
Сурогатното майчинство за мен е търговия с деца (които са човешки същества, между другото, не 3 кила месо на тезгяха!) и не бива да съществува.

# 28
  • Мнения: 4 758
За протокола - не съм променила отношението си от предишната тема досега.

Не вярвах, че ще приемат закона. Радвам се, че това се случи.

# 29
  • Мнения: 22 436
Как `Сийка, е по закон искат точно в това да го превърнат. Не мисля, че съм точно в грешка.
Защото в момента целта е - семейството намира жена, която е съгласна да износи детето им, после го ражда и връчва на въпросното семейство.
И да, естествено че ще има доста проблеми по отношение на това дали жената носила плода 9месеца ще иска накрая да го даде на семейството.
Но предполагам тези хора ще си търсят такива жени, които да са закъсали и да нямат възможност да гледат дете сами.

Общи условия

Активация на акаунт