За българските празници

  • 3 762
  • 86
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 442

    За едно 5 год. дете е от ясно, по-ясно. Но на едно дете (в начален курс) би могло да му се обясни по съобразен с възрастта му начин. Съвсем кратко. 
     Peace

# 61
  • Мнения: 654
Аз пък се чудя-как не се сетиха за една ,,Хайдушка вечер"да спретнат на децата.
Сто войводи-сто действащи лица Laughingникой няма да се сърди.
И байрактар,и други помощници.

# 62
  • Бургас
  • Мнения: 372
Права си, елфче. Също така, на едно 5 г. дете, повече му трябва Великденски заек и пластмасови яйца с лакомства, отколкото да бъде образовано отрано, в името на традициите.
Много бързо почва да ни личи, че остаряваме.
Не, но ще се зарадва на Великденския заек, макар че децата се радват на Великден и без никакви зайци, достътчно им е, че се боядисват яйца, правят се курабийки, ходи се на църка и на гости при роднини. Та и без заек ще мине и пак ще се радва много на празника. И какво значи в името на традициите? То точно това, което описах си е традицията. А иначе нормално малко или много традициите да се променят, не го приемайте толкова навътре. Времената и животът се променят, съответно традициите също. Но точно тази празник -  Великден, си е почти същия, като изключим някои нови допълнение като Великденски заек и плюшени пиленца за украса Laughing.

# 63
  • Мнения: 7 837
Аз не го приемам навътре, даже напротив. моите деца се забавляват много със Заека и така смятам да го оставя, докато пораснат и им омръзне.  Simple Smile

# 64
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Елфчето, най-искрените ми съболезнования затова, че не намираш нищо весело и забавно в нашите традиции, които могат да бъдат подходящи за 5-годишните. И че покрай забавното, може да мине и сериозното.
А големите? И на тях ли трябва да им е вечно забавно, щото видиш ли животът е много труден.

# 65
  • Мнения: 10 547
Конкретно за отминалия 1-ви ноември- каква тогава е идеята на този ден, щом от него никой нищо не разбира, а създава и допълнителни главоболия на родителите, които се чудят къде да дянат децата си през двата дни новоизмислена есенна ваканция? Simple Smile
Малки са за образоване 5-годишните, но пък и 5-годишните този ден не ги касае. Simple Smile За посещаващите ДГ той е присъствен/учебен ден. "Празникът" е такъв за учениците. А на тях, буквално нито дума. Питах и племенниците си- в среден и горен курс, нещо като едновременшна сказка поне дали са им изнесли последния ден преди ваканцията? Но те не знаеха, че 1-ви е някакъв ден, озаглавен като празник. Считаха го за част от ваканцията. Бяха го забравили.

И ето, време за хелоуински карнавал, маски и пр. в доста училища е намерено, но едва ли се намира такова за един парад на кукерите, например. Simple Smile Децата са поощрявани да правят маски за празника, да носят костюми, а защо да не се поощрят да изработят, макар и бледо копие на кукерска маска?

# 66
  • Мнения: 4 300
Е част от коя ваканция, каква ваканция има в края на октомври/началото  на ноември?

Не ме разбирайте погрешно,  аз съм 'за' програмата в училище да е отвъд сухото съдържание на учебниците и мисля, че Денят на будителите трябва да ъде отбелязан. Но наистина се обърквам как точно си го представяте. Един казва музеите,друг иска в новините, трети е против силикона....

# 67
  • Мнения: 10 547
Е част от коя ваканция, каква ваканция има в края на октомври/началото  на ноември?


Има вече есенна ваканция. Тази година тя беше на 31-ви октомври и 1-ви ноември включително.

Рокси, аз споделих как си го представям многократно. Но кратко и обобщено- представям си го адресирано към онези, за които този ден е даден като почивен.

# 68
  • Мнения: 4 300
Голяма ваканция - от два дни, единият от които неучебен  Tired да си кажат, че ги е домързяло д аработят в понеделник.

# 69
  • Бургас
  • Мнения: 372
Елфчето, най-искрените ми съболезнования затова, че не намираш нищо весело и забавно в нашите традиции, които могат да бъдат подходящи за 5-годишните. И че покрай забавното, може да мине и сериозното.
А големите? И на тях ли трябва да им е вечно забавно, щото видиш ли животът е много труден.

Къде видя да съм написала, че не откривам нищо забавно в нашите традиции?! Прочети и следващия ми пост. Wink Това и казах, че покрай празнуването децата научават нещо. Чети хубаво, защото си пропуснала всички тези неща. Иначе, не, ясно е, че не може само забавления, но постът ти звучеше доста негативно.. А не може все от тази страна да се гледа.

А нашите празници не са толкова уважавани и празнувани, защото просто някои традиции са много далеч от нас и от съвремието. На това го отдавам.

# 70
  • Мнения: 21 469
   Добре де, кой очаквате да придаде празничност за деня за вашето дете? Моето вчера не беше на градина, понеже аз имах свободен ден - разгледахме една изложба, разходихме се хубаво из центъра, оглеждайки просветителските паметници и накра се почерпихме. А дори още не е ученичка и много не вдява - но все пак разбра кои са будителите.
   Пази боже да чакам телевизията да буди празничност у детето ми. Като искате да познава детето будителите, обяснете му. А не, като и вие не го отбелязвате, после училището било виновно.
   Празниците се отбелязват и почитат в семейството, а не в институциите.

# 71
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Елфчето, халвата на Сирни заговезни е много забавна! Поне лапетиите й се кефят. НА Великден се чудя как да опазя яйцата, защото иначе за отрицателно време ще бъдат в изпочупено състояние. Кукерите, мисля, същото имат шанс да се харесат на децата, но просто сме прекалено мързеливи и инертни да правим нещо.

# 72
  • Мнения: 442
   Добре де, кой очаквате да придаде празничност за деня за вашето дете? Моето вчера не беше на градина, понеже аз имах свободен ден - разгледахме една изложба, разходихме се хубаво из центъра, оглеждайки просветителските паметници и накра се почерпихме. А дори още не е ученичка и много не вдява - но все пак разбра кои са будителите.
   Пази боже да чакам телевизията да буди празничност у детето ми. Като искате да познава детето будителите, обяснете му. А не, като и вие не го отбелязвате, после училището било виновно.
   Празниците се отбелязват и почитат в семейството, а не в институциите.

      Много хубаво, Ирис.  Peace
 
      Определено не трябва да очакваме от някого да ни накара да се почувстваме празнично.
     
      Ама така сте я задъвкали тази телевизия, поне да обясня защо я споменах. Смятам, че като национални телевизии, би трябвало да отразят празника, от уважение... Ние също трябва да се постараем поне да се запознаем със същността ( и най-вече да запознаем близките си, от уважение и към себе си, и към историята.
      И все пак не смятам за редно, на такива дни- 1 ноември, 24 май и 3 март (например), в най-гледаното време да предават сериали и концерти ( и то на такава тематика)...

# 73
  • Мнения: 5 710
Такива теми винаги се превръщат в някаква трибуна на възмущението от Хелоуин, св. Валентин, великденския заек и дори Коледа  по американски. И винаги логиката е как да игнорираме или отстраним заплахата, а не как да направим нашите празници също толкова интересни за малки и големи.

# 74
  • Мнения: X
Голяма ваканция - от два дни, единият от които неучебен  Tired да си кажат, че ги е домързяло д аработят в понеделник.

Той и без това е неучебен заради изборите.

Общи условия

Активация на акаунт