Строеж, къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 22

  • 56 778
  • 742
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 30
Много хубаво оформена тема  Hug
Моите корнизи ще са дървени, подхождат на откритите греди на таваните, и на цялостния замисъл за стил. Дори си купих перде за едната спалня, нищо, че не сме монтирали прозорците. Както винаги, впрягам каруцата пред коня Joy

# 16
  • Мнения: 45
Изляха, днес, последната ми плоча.

# 17
  • Мнения: 296
Изляха, днес, последната ми плоча.
Толкова телеграфно съобщаваш фактите, че човек чак да го е страх да попита за подробности... Grinning

# 18
  • София
  • Мнения: 980
Момичета, трябва ми спешно информация как изглежда първа страница на Проект за промяна по време на строителство.
Какво се пише на обект:, съгласува ли се и т.н.

# 19
  • Мнения: 198
Изглежда също като първа страница на основния проект - името на обекта е същото, но там където пише фаза: Технически (Работен) проект, трябва да се запише:"Промяна по време на строителство". Частите от проекта, които се променят се внасят за одобряване в Района (общината). Но проектантите ви знаят всичко това.

Проект за промяна се прави само, ако има съществени отклонения от одобрения проект - например промяна на етажността, или промени, които водят до промяна в конструкцията. За несъществени отклонения се правят екзекутивни чертежи. Какъв е случаят при вас?

Последна редакция: пт, 04 ное 2011, 23:28 от kallitko

# 20
  • Мнения: 45
………., че човек чак да го е страх да попита за подробности...
Въх,
Разрешение за строеж- влизане в сила на 16 август и съща дата респ.  начало на строителство.
Избен,гаражен , два жилищни,  та  на 04.11 изляха последна плоча.,която частично , на 2/3 , ще бъде открита тераса=плосък покрив.

# 21
  • София
  • Мнения: 923
ето ги newsm19



# 22
  • София
  • Мнения: 980
Изглежда също като първа страница на основния проект - името на обекта е същото, но там където пише фаза: Технически (Работен) проект, трябва да се запише:"Промяна по време на строителство". Частите от проекта, които се променят се внасят за одобряване в Района (общината). Но проектантите ви знаят всичко това.

Проект за промяна се прави само, ако има съществени отклонения от одобрения проект - например промяна на етажността, или промени, които водят до промяна в конструкцията. За несъществени отклонения се правят екзекутивни чертежи. Какъв е случаят при вас?

-Заменя се изгребна яма с пречиствателно съоръжение
-Заменя се собствен водоизточник тип сондаж с резервоари за вода, монтирани подземно
-Изгражда се слънчева инсталация за топла вода /не е предвидена в одобрения проект/
-Изгражда се външен водопровод /тръба от къщата до цистерните с вода-5-10 метра/ също не е бил предвиден в одобрения проект.

Последна редакция: нд, 06 ное 2011, 19:12 от х_diabet_mama

# 23
  • Мнения: 104
Здравейте, напреднали сте доста, благодаря за новата темичка  bouquet
Ms.Gorgeous, Благодаря за съвета, предпочетох местен( а тоя от общината предполагам няма да е лъжица за нашата уста Simple Smile )
А сега да попитам каква е нормалната цена за проектиране? По точно цена от 25-30лв/кв. която включва абсолютно всички необходими проучвания, подробни проекти, съгласуване с инстанциите , количествена сметка до получаване на разрешителното за строеж как ви се струва?
Със сигурност има варианти на по ниска цена, но тогава за всяко нещо търсиш отделна фирма и няма ли да се получи разминаване, в смисъл всеки да си свърши неговата част и ако има грешка да се оправдае, че е задължение на другия newsm78

# 24
  • Мнения: 198
х _diabet_mama, всички промени, които си изброила са в частта ВК на проекта. Мисля, че всичко това  може да мине с екзекутив. Единствено за  водоизточника (замяната на сондаж с резервоари)  не съм съвсем сигурна. Пак да кажа: попитайте ВК-проектанта, или ако нямате пряка връзка с него - архитекта (надзорът, ако имате такъв, също би трябвло да може да ви каже дали е необходим проект за промяна)  

  ПП
  Ето това според ЗУТ са съществени изменения
  Чл. 154. (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) (1) При промяна на инвестиционните намерения след издаване на разрешението за строеж се допускат само несъществени отклонения от одобрения инвестиционен проект.
(2) Съществени отклонения от одобрения инвестиционен проект са отклоненията, които:
1. нарушават предвижданията на действащия подробен устройствен план;
2. нарушават изискванията за строителство в територии с особена териториалноустройствена защита или в територии с режим на превантивна устройствена защита;
3. са несъвместими с предназначението на територията;
4. нарушават строителните правила и нормативи, техническите, технологичните, санитарно-хигиенните, екологичните и противопожарните изисквания;
5. променят строителната конструкция и вида на конструктивните елементи и/или натоварванията;
6. нарушават предвижданията на проекта, като се променя предназначението на обекти, отнемат се или се изменят съществено общи части на строежа;
7. променят вида и местоположението на общи инсталации и уредби в сгради и съоръжения;
8. променят вида, нивото, местоположението и трасето на преносни и довеждащи проводи и съоръжения до урбанизираните територии и на общи мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура в урбанизираните територии, както и на комуникационно-транспортните мрежи и съоръжения и на съоръженията и инсталациите за третиране на отпадъци.
(3) Несъществени отклонения от одобрения инвестиционен проект са всички отклонения извън посочените в ал. 2.

Мисля, че не попадате в нито една от изброените по-горе точки. И все пак, говорете с проектантите си - всяка община си тълкува ЗУТ както си реши.

Последна редакция: пн, 07 ное 2011, 00:22 от kallitko

# 25
  • Мнения: 2 652
Meggysan, има алуминиеви корнизи, чукни гугъл и ще ти излезнат доста фирми. Става въпрос за релси на тавана, нали? Харесвам когато корнизите са релси, да завиват накрая, за да завършва по-добре и да не се виждат краищата на пердетата.

Иначе, декоративните корнизи добре прикриват релсите и само да уточня, че никак не са свързани със соца, напротив - по-скоро с барок. Забележете и "обличането" на прозорците.

 

# 26
  • Русе
  • Мнения: 3 711
Намерих аз в нета, но тук в Русе по магазините не успявам. Нещо не ми се занимава с поръчки, но може и да се наложи, ако решим да сложим такива пак. Трябва да пусна една снимка да кажете как според вас да се сложат завеси. На всеки прозорец отделно или общо на всички.

Иначе за мен не е соц, просто с това се свързва тук по нашите ширини. Снимката е прекрасна, търсим този ефект, за съжаление обличането на прозорците не е точно такова, но все пак си го харесвам.

Вече редим декоративните тухлички, има още доста, но днес ще слагат най-накрая вратите, много се надявам към края на седмицата и кухнята.

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 5 234
Еййй, здравейте момичета!
Леле колко е раздвижено в темата, браво, на всички изведнъж им тръгнаха по-бързо нещата. Дано така продължава  Hug
Темата за корнизите и аз ще я следя, защото и на мен ми е неясно как трябва да изглежда, наистина това с халките да се виждат май ми е малко повече за кухня и по-малко за други стаи  Thinking, така че виж какви идеи се намират тукааа.
Буболече, браво, че напредвате, дано бързо- бързо нещата се оформят и се нанесете  Hug
Любознателна страхотна къща си показала, ехааа, а и колата отпред също й пасва  Grinning
Момичета, гледам стълбите ви и ми изскача един въпрос, тъй като сме в голяма чуденка с мъжа ми- знаете ли някакъв начин за облицоване на стълби, без да ги има тези ръбчета отпред, които налагат лайсни  newsm78 Ние като ходихме на Стройкото видяхме дървени и викам ехаа, такива ще са, ама като питахме за цената  #Crazy #Crazy #Crazy Тези хора са луди, казвам ви 770 лева на квадратен метър за дървени стъпала, в другите фирми - около 180-200 лева НА СТЪПАЛО. Или дървения материал е станал много скъп, или ... не знам. Имало някакви плочи, които си били заоблени отпред, ако някой ги знае, ще се радвам да сподели  Grinning. Аз бих се примирила с гранитогрес, тъй като е на съвсем разумна цена, и ръбовете не ми пречат, ама моя мъж се е затръшкал. Благодаря ви много, и попътен вятър.
Иначе, и ние вчера си посетихме къщичката, налепили са вече изцяло изолацията, и половината от камъните, прозорците също са сложили, замазките навсякъде ги има и така, доволни сме за сега.  Grinning
Хайде лека  bowuu

# 28
  • Русе
  • Мнения: 3 711
luba_rizova, има такъв тип елементи http://www.siko.bg/product/2469.html, заоблени отпред. Ние май няма да имаме стъпала, освен едно, но тях ще ги правим догодината, но твърдо ще е нещо такова, без лайсни отпред, че много много ме дразнят. Вече точно от какъв материал ще са е друг въпрос, но това е вариант. А за дървото много скъпо, по-евтин декинг може да се намери за 100-120 лв/кв.м. Иначе браво, супер напредвате.

# 29
  • Мнения: 8
Простете, че така нахлувам в темата ви, но реших да "съдействам"
Изглежда също като първа страница на основния проект - името на обекта е същото, но там където пише фаза: Технически (Работен) проект, трябва да се запише:"Промяна по време на строителство"...
-Заменя се изгребна яма с пречиствателно съоръжение
-Заменя се собствен водоизточник тип сондаж с резервоари за вода, монтирани подземно
-Изгражда се слънчева инсталация за топла вода /не е предвидена в одобрения проект/
-Изгражда се външен водопровод /тръба от къщата до цистерните с вода-5-10 метра/ също не е бил предвиден в одобрения проект.
Скъпа х_diabet_mama, както ти е казала и kalitko има съществени и несъществени промени, съответно има екзекутиви (те са си задължителни във всички случай) и фаза Промяна по време на строитество, и при всички положения е добре да се ръководите от това, което ви казва Вашият архитект, като водещ проектант за обекта.
За съжаление промените, които сте изброили са си много съществени и не касаят само част ВиК, а и ОиВ, ако въобще имате такава към проекта до момента, но с поставянето на колекторите явно ще ви трябва. А пък тези колектори ми се струва, че ще доведат и до едни "незначителни промени" в части Архитектура и Конструкции, но определено поставянето им би следвало да се отрази и в тези части.
По отношение на част ВиК, май ще започна по обратен ред, за по-лесно, одобрен проект със собствен водоизточник, явно не е имало друга алтернатива, но пък едва ли и в момента има щом ще правите резервоари?! Ако все пак варианта е водопровод от СВ до резервоар монтиран подземно (аз го разбирам някъде в двора ви) и ще играете по правилата така да се каже е необходимо този резервоар, като съоръжение да си е съпроводен с фундамент, на който ще се монтира и съответно проект за това как ще е монтира изкоп, насип и т.н., самата конструкция, следователно отново ще се отрази по останалите проектни части.
Относно замяната на изгребната яма с пречиствателно съоръжение, когато вероятно са ви убеждавали колко е хубаво сигурно са пропуснали да ви обяснят минусите при изготвяне на проектната документация за същото, а да не говорим за експлоатационните в последствие, като вземете да поливате градината с пречистената вода, която вероятно ще ви е в повечко и дава чудесна почва за развитие на комари например! Това последното както и да е, но по отношение на проекта, тези съоръжения макар и поставени във вашия си двор се водят първа категория строеж и изискват самостоятелни разрешителни и проекти. Това, което се опитвам да ви кажа е много добре да помислите за пречиствателното съоръжение, проектанта ви не случайно не ви е предложил този вариант!

Общи условия

Активация на акаунт