Всички майки ли правят или са правили БХС и ФМ

  • 15 196
  • 208
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 808
Аз не правих нито едно от двете. При евентуална втора бременност обаче ще ги направя.

# 61
  • София
  • Мнения: 1 344
С първото дете правих и БХС  и ФМ!
С второто само 2 ФМ

# 62
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Пускам цитата по-долу с единствена цел да не се бъркат БХС и ФМ.
Цитат
БХС не е диагностично изследване, а само оценка на риска за тези аномалии. Оценката на риска се основава на измерването в кръвната проба (серум) от бременната жена на концентрацията на определени биохимични вещества (маркери). С помощта на специализирана компютърна програма, в зависимост от срока на бременноста и на базата на измерените кръвни показатели, се изчислява риска (вероятността) за конкретния плод да притежава изброените аномалии.
Ранен биохимичен скрининг -11-14 тестационна седмица.Това е троен тест, който открива над 90% от болните. Включва възраст на бременната, серумни нива на свободния бета хорионгонадотропин (Fβ-hCG), серумни нива на специфичен протеин асоцииран с бременността (PAPP-A) и ехографски маркер - нухална транслуценция (NT). Измерването на „нухалната транслуценция” е критичен момент в изледването.
Всяка неточност в измерването води до груба грешка при изчислението на риска. Друг силно информативен ултразвуков белег(маркер) е откриването наличието на „костиците на носа на бебето”. Биохимичният скрининг в 11 – 14седмица НЕ оценява риска за дефекти на невралната тръба и коремната стена.
мадам тиква съгласна съм , че парите не са малко, но представи
си най-лошата прогноза и последствията от това...пари за здраве не
се щадят...или бъркам. Варна има образни диагностици на ниво, както
и лицензирана лаборатория. Добри гинетици, които обясняват- от опит.

# 63
  • Мнения: 405
Правила съм и двете за личното ми спокойствие.

Последна редакция: пт, 11 ное 2011, 18:25 от Фрики

# 64
  • Мнения: 135
Правих и двата БХС, за което много съжалявам - на първият всичко беше ок, но но вторият показа завишен риск. Преживях го много тежко и последва една напълно ненужна амниоцентеза (доста под 35 съм и без фамилна обремененост).
Слава Богу всичко с бебето е наред. При следваща бременност със сигурност ще си направя всички ФМ, но ще се замисля сериозно за БХС.

# 65
  • Варна
  • Мнения: 301
Моли как при благоприятна първа БХС втората е била недобра а от там и общия риск? това е интегриран риск взет на базата на предвиждане и графика от двете изследвания?казвали са ми 4е има доста объркани изследвания там.

# 66
  • Мнения: 135
И за мен беше непонятно- нали казват, че първият БХС е по-сигурен, тъй като има и ултразвукови показатели, освен кръвните. При ранния БХС  рискът за Даун беше 1 към няколко хиляди ( не помня с точност), на втория 1 към 50. Правих повторно късен БХС, рискът отново беше висок (1 от 75). Интегриран риск не са ми изчислявали.
За мен това изследване е неточно и втори път не бих му се доверила.

# 67
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 548
Аз не съм правила нито едно от тези изследвания ,но преди 11 г . ,когато бях бременна сякаш не се правеха толкова често .

# 68
  • София
  • Мнения: 1 456
 Правих БХС веднъж и ФМ три пъти  Peace
Леко раждане на бъдещите мами и живи и здрави бебчета   bouquet

# 69
  • Мнения: 1 227
И двата пъти правих БХС и ФМ за мое успокоение, повече се доверявам на ФМ.

# 70
  • Мнения: 62
Аз какво да ви кажа,всичко съм си правила.ФМ и  кръвните тестове не са 100 процента сигурни.При мен всичко беше наред,но си решихме с мъжът ми  /изцяло наше решение / да направя и амниосинтеза.Незнам защо всички  толкова са наплашени,процедурата е точно 1минута и някой беше писал,че рискът от аборт е 5 процента,което не е вярно.Рискът е 0,1 процента,което е минимално.Сега съм 100 процента сигурна,че живот и здраве бебето ми няма да е  генетично  увредено.Но разбира се всеки си преценява.Има хора,които независимо дали детето ще е с увреждания искат да го задържат,е,аз не съм от тях и именно затова  си правих амниото.

# 71
# 72
  • София
  • Мнения: 67
Направих си ранен БХС и имам добри резултати - няма да правя повече.Очаквам си феталната морфология в 20-та седмица и това е!Аз исках да сън спокойна за себе си!Сега след ФМ се надявам съвсем да се успокоя! Simple Smile

# 73
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 078
Вчера бях на ФМ /21 г.с/. Взеха ми 30 лв. Дадоха снимки и диск. Изключително доволна съм - гледа бебока 1 час основно на 2Д, като превключваше на 3Д и 4Д за наше удоволствие:)

# 74
  • БУРГАС
  • Мнения: 176
Ходих само за фетална морфология 3 пъти,БХС не съм си правила.

Общи условия

Активация на акаунт